Netradičné mená

cicushka
26. feb 2008

Su tu nejake maminky s detickami, ktore maju naozaj netradicne mena?

matica
29. apr 2011

@maggie2 pýtala som sa presne na to, ako sa tieto veci sledujú - nemienim nič hmatať. Hmatná vec v tomto kontexte znamenalo napr. nejaké odkazy na štatistiky, prípadne organizácie sledujúce prácu matrikárov a pod. to či je moje poznanie ohraničené a čím je priveľmi ťažké ohodnotiť prostredníctvom toho, že mám odlišný názor ako máš ty. Stále sa odvolávaš na nejaké štatistiky, preto sa pýtam na zdroje - teda ak nie sú utajené.

Napr. áno, uznávam, ako si písala, že prestížne firmy oslovujú určitú cieľovú skupinu svojho produktu aj podľa tohto kritéria, ale, takto to môže fungovať v krajinách kde je množstvo prisťahovalcov (napr. UK). Možno, že o nejaké desaťročie to bude takto fungovať aj u nás, ale zatiaľ nie - pretože máme stále slabšie podložie týchto ľudí. Taktiež SR je priveľmi malá vzorka nato, aby sa tu dalo celoplošne povedať, že tieto mená sú najmä v slabšej vrstve - určite nie kategoricky. Môže to byť založené štatisticky, samozrejme, ale nie každá štatistika sa dá uplatniť na každé územie a to, kde bola štatistika urobená a ako bola urobená (napr. zameraná na určitú reprezentatívnu vzorku) je podstatné, jej výsledok sa nedá aplikovať všade. Bližšia odpoveď o tvojich štatistikách mi nebola poskytnutá. Je dobré poukazovať a odvolávať sa na štatistiku ale niektoré štatistiky sú pre SR absolútne nepoužiteľné (napr. zo zámoria) pretože ak je vykonávaná na ľuďoch s nepríbuznou kultúrou, výsledky sú u nás priam neaplikovateľné. O tom by sa potom dalo hovoriť o rozsiahlosti vplyvu kultúry (nie len ako súčasť umenia, jazyk ale zahŕňa aj vzorce správania, skupinové očakávania, ponímanie seba samého, ponímanie vzťahu k starším, zvieratám, koncept seba, uprednostnenie súťaže či spolupráce, atď.) čo všetko vplýva, táto tematika je priveľmi obsiahla, nato aby sa dala opísať v jednom príspevku. Aj vzhľadom nato, nebudem súhlasiť s tým, čo si napísala a nie je to len preto, že odtiaľto som, preto je pomerne ľahkovážne a prvotné označiť moje pocity ako ohraničené mierou môjho poznania. O mojom poznaní totiž asi netušíš nič - ako aj ja o tvojom, rozdiel je v tom, že ja som sa opýtala na tvoje zdroje.

kukujka
3. máj 2011

@mukiii007 aj my budeme mat liu aj ked mnohy vravia nech dame radsej meno liliana,ale nam sa viac paci lia

maggie2
5. máj 2011

@matica SK je štatisticky chudobnejšia krajina než Nemecko alebo Rakúsko, životná úroveň takisto. Všetky trendy mien, ktoré sú momentálne na SK, boli nedávno v Nemecku či Rakúsku. Tie mená ktoré sú trendové v Rakúsku a Nemecku dnes, budú na Sk trendové zanedlho. To je neprehliadnuteľné pre toho, kto to sleduje. Nejedná sa o žiadne zámorie. Takže moje zdroje sú v nemeckom jazyku, ak máš záujem dám Ti linky. Mýliš sa v tom, že by tieto štatistiky boli ovplyvnené kultúrou prisťahovalcov, nakoĺko prisťahovalci z Turecka, Afriky a podobne v týchto štatistikách nefigurujú, nakoľko v ich komunitách je zaužívané striktné dodržiavanie ich mien. Turek moslim, navyše s tureckým pasom nikdy nedá európske, tobôž kresťanské meno, oni sú obmedzení svojimi náboženskými zákonmi ktoré aplikujú aj v hosťovskej krajine. Nemám chuť sa s Tebou hádať a rečniť dokonca o ponímaní vzťahu k starším či zvieratám, trochu si v tej škole priškripla asi, ale s takýmito teoretičkami skutočne nemám chuť sa baviť, hľadaj si prosím seberovnejšiu diskutérku a nevšímaj si ma už prosím.

maggie2
5. máj 2011

@kukujka Aj mne sa viacej páči Lia

glooria
5. máj 2011

Mne sa pacia chlapcenske mena ako Razvan, Felix a z dievcenskych Mia, Zoja, Gloria

matica
5. máj 2011

@maggie2 Nechajme to tak. Len jedno: nepochopila si, že práve tým, že prisťahovalci dávajú svoje mená, tak u nás tá "úroveň" exotických mien stúpa. A ďalšia vec, nikdy nevieš kto je teoretik, celý čas niekoho nejako označuješ (čo nemáš odkiaľ tušiť) celé tvoje vystupovanie mi príde trochu arogantné (nielen voči mne), ale to len tak na margo. Končím.

maggie2
5. máj 2011

@matica Slovensko má štatisticky najmenej prisťahovalcov v rámci eu, takže niet o čom. Okrem toho tomu nenasvedčujú rýdzo slovenské priezviská detí exotických mien 😀 😀 😀 Mne zase príde Tvoje vystupovanie arogantné, takže opakujem, niet o čom.

matica
6. máj 2011

Ignorujem. Nikam to nevedie. Ak ti to prišlo arogantné, nemrzí ma. Schválne som si pozrela tvoje reakcie aj na iných, takže len poviem, že ja nemám potrebu zakaždým si utvrdzovať svoju pravdu a označovať ľudí. Popravde, mňa sa táto téma ani netýka, len nepovažujem tvoj názor (jasne, jasne, to sú štatistiky) za až taký reálny a taký presný ako ty. A teraz som už úplne OT a tým končím, pretože mi to príde už nie o názoroch ale o protirečení. Občas mám pocit, že tieto fóra sú len o komplexoch, kde ľudia namiesto hľadania osohu skĺznu priam do osočovania a dokazovania si svojej hodnoty, vyvršovania a pod. Niežeby tu (a na teba) - myslím to celkovo, nedá sa to prehliadnuť.

maggie2
10. máj 2011

@mamartinka Tento Tvoj odkaz by si mala povinne pozrieť každá budúca mamička 😉

yanni
10. máj 2011

@maggie2 Cigaretka, Banan a Dracula 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀

maca_p
10. máj 2011

u nas v panelaku pomenovali male ciganca že džerutti. myslim si, ze u ciganov je bezné fakeovanie modnych znaciek a pomenovavanie deti podla hrdinov telenovely ktora prave bezi v rannych a v podvecernych hodinach.

matica
10. máj 2011

@maca_p To akože podľa parfému? Chúďa...

maggie2
10. máj 2011

@matica ja som zasa počula meno Cerruti Stojka. Cerruti je talianske priezvisko (napr. Nino Cerruti bol zakladateľ módneho domu, ktorý po sebe pomenoval, mimo i.vyrába aj Tebou spomenuté parfumy 😉

matica
10. máj 2011

@maggie2 Ani nechcem vedieť, ako mu to deti dokomolia... veď to je niekedy ako terč. Ja znášam netradičné mená celkom dobre - nemám s nimi problém, ale toto je veľa. Deti nebudú vedieť ako to čítať, nechcem vedieť ako sa bude predstavovať. Presne ako Maggie podotkla, pomenovali ho priezviskom niekoho známeho.

nkaps
19. máj 2011

🙂 😉 😎 😲 😀 😕 😅 😵 🙂 😉 😒 😎 😲 😀 😕 😅 😵 🙂 😉 😒 😎 😲 😀 😕 😅 😵 🙂 😉 ☹ 😎 😲 😀 😅 😵 ahojte baby chcem sa spýtať či mi na SK uznajú meno Tania, veľmi sa mi páči toto meno len neviem ako postupovať, díky

terrs
19. máj 2011

@nkaps nemusela si sem poslať všetky smajlíky, ktoré sú k dispozícií 😅
A mali by ti ho uznať normálne, je to skrátená verzia od mena Tatiana..

syslica
19. máj 2011

No teda, pozrela som si ten link od @mamartinka, niektoré by som normálne dokázala akceptovať (Dúbravka, Jadranka, Lesanka, Jasna - veď to sú nádherné slovanské mená!), určite by som nedala chlapcovi meno Artemis, pretože to sa každému asociuje s gréckou bohyňou, teda ženou 😉 , no a niektoré sú tam absolútny nonsens svedčiaci o nedostatku súdnosti 😝
V súvislosti s debatou maggie a matice na túto tému - kde obe majú v argumentácii kus pravdy - mi napadol nasledovný vtip: Príde čerstvý otecko na matriku a žiada, aby zapísali meno dcérky NITRA. Matrikárka mu na to, že to je nemožné a on sa ohradí, že veď synov ste mi zapísali Martin a Mikuláš, prečo by nemohla byť aj Nitra??? 🙂
(Pozn. vtip bol mierne upravený, aby ma tu niekto neobvinil z rasizmu alebo predsudkov, ale asi na tom kus pravdy bude, na tej náklonnosti určitého etnika k nezvyčajnejším menám, keď už zmienka o nej prešla aj do humoru).

warholette
21. máj 2011

http://vas.cas.sk/clanok/4006/dagmar-po-10-roko...
v bratislave sa narodili trojicky s menami Nikollette, Catherine a Llanelli 🙂

janika84
21. máj 2011

ja ma Maxa.ked som bola v porodnici sestricka sa smiala ze tam mali uz meno Max a priezvisko Faktor 😀

105
22. máj 2011

Moje dievčatko sa volá Karin.Je to pekné meno

sg
24. máj 2011

podla mna je naj meno je lucia preto že po1. je to sv. meno 2. je to lucifer 3. a znamena svetlo

monfat
24. máj 2011

Sofia 🙂 , Olivia 🙂 to su moje princezny 🙂 páčilo sa mi aj Viktoria 😠 ale susedia ma predbehli 😀 😀
Keby som mala ešte jedno dieťa bola by to Loraine 😉 nádherné meno, podľa mňa len som na ňho nejako nemala odvahu. 😕 😕 😕 a potom chlapčenské Max alebo Evan 🙂 samozrejme nie som Faktorová 😀 😀 😀 😀

sg
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
monfat
24. máj 2011

Hej a raz som počula jedna známa mala dcérku Grétka a neviem či to bola Greta, či Margareta, či ako vlastne ale tiež celkom pekné meno

lussy23
25. máj 2011

@monfat To je veľmi pekné meno.

merryann
2. jún 2011

moja mala sa vola Vivienne-Charlotte nikto nikde nemal stym problem akurat v lekarni vzdy musim davat karticku ze ci nahodou nezijem vo francuzku 😀

28
3. jún 2011

ahojte vsetci ja a moj priatel cakame vytuzena dietatko bude to chlapcek a priatel je z kuby tak tiez vyberame netradicne mena ako amaury,arian,tobias,sedrik,manuel a dievcenske sa nam pacia charllota,carmela,cyntia,zayra,.No je ich vela len si clovek musi vybrat 🙂

28
3. jún 2011

@nkaps ja myslim ze ano treba sa spytat na matrike ale urcite ano

gejulka
7. jún 2011

moja dcera sa volá Gerda tiež netradičné meno