Nezdá sa vám že všetci sú posadnutý kojením?

mamaetka
30. jún 2008

Milé mamicky, rada by som rozdebatovala temu, ktora mi nesmierne lezie na nervy. Neviem ako vy, ale ja mam pocit, ze tlaky okolia na mamicky co sa tyka kojenia su obrovske. Ked niekoho stretnem, tak sa ma hned pyta "a kojis?, vies lebo to je pre dietatko to najlepsie!" Ako keby bolo kojenie sutaz, ze ktora viac a ktora dlhsie a ktora lepsie. A tie co nekoja ze su len lenive a tie, co tvrdia ze maju malo mlieka nevedia kojit. Ja nastastie kojim, aj ked zo zaciatku boli obrovske problemy, doteraz ho obcas nakrmim umelym mlieckom, ked mam ja malo, ale neviem si predstavit, ze by som nekojila, to by som si pripadala ako zlomatka. Myslim si, ze sa okolo toho robi velke halooo a zbytocne sa mamicky stresuju. Mna napriklad vystrihali pred dokrmovanim z flase, ze uz viac kojit nebudem, co je hlupost, maly papa aj z flase aj odo mna, ze mu nemam davat cumlik ani cajik z flasky len na lyzicke lebo sa odstavim od mlieka a on mi v pohode cmula cumlik aj pije cajik a je spokojny a vysmiaty. Tie reci o tom ako ma matka kojit aj kazdu pol hodinu, ked ma malo mlieka - skusala som, vysledok bol katastrofalny - ja unavena na smrt, boleli ma prsia a chrbat, bola som nevyspata, znicena a maly stale plakal od hladu. Tak som mu dala umele mliecko z flase, mne sa do druheho dna naliali prsia a kojila som dalej. Aj koli klobucikom na bradavky, mne sa maly vobec nechcel prisat, mala som ich uplne ploche, tak som zacala pouzivat klobuciky napriek varovaniam, ze sa to ani poriadne nenaje, ze ma nebude citit ani si nevytvori ku mne vztah cez tu umelinu a podobne. Papka v pohode aj cez klobucik a ja konecne nemam krvave bradavky a kojenie je pre mna radost. Myslim si, ze ten tlak spolocnosti je obrovsky a hlavne ma hnevaju tie zavadzajuce rady ako mame len a len vylucne kojit, lebo to je najlepsie, najzdravsie a najprirodzenejsie. To asi pisu a radia tie, ktore s kojenim nemali ziadny problem a zbytocne stresuju ostatne. Ja som si isla v porodnici oci vyplakat, ked som videla ako ostatne v pohode kojili a mojho maleho museli dokrmovat. Mama do mna liala caje a zaprazene polievky, ja som nemyslela na nic ine, len na to, ci budem mat dost mliecka. Teraz uz na to kaslem. Napapa sa malo, tak mu dam flasku. Hlavne ze je spokojny a nie je hladny. Ale tie mudre reci okolo toho co pocuvam, ze to robim chybu, ked ho dokrmujem,ze mliecka sa mi vytvori tolko, kolko maly bude potrebovat. Tak u mna to nefunguje. Preco nas takto stresuju?

betina1984
1. júl 2008

Maryam, ja dávam malej z fľašky stále. Viac je prikrmovaná ako kojená a nemá problém hneď po fľaše chytiť aj prsník.

bambusko
1. júl 2008

maminy, tie co kydate na kojenie/dojcenie 🙂 a otazky o nom, mam dojem, ze mate asi zly vnutorny pocit, ked to tolko riesite. ved vidite, ze vas nie ja 1 ani 2. a tie co davate flasu a dieta pije aj z prsnika, ono je len otazka casu, kedy ho prsnik prestane bavit, lebo je to namahavejsie

nikol_79
1. júl 2008

Tak pridám niečo aj ja.
Staršieho syna som kojila len 3 týždne a presne pre tie problémy, ktoré sa tu spomínajú - dala som mu čaj z fľaše, dudlík.. viac sa prisať nevedel. Do dvoch rokov nebol ani raz chorý, až v jasliach. Chytil všetko čo kto na ňho kýchol...Teraz je alergik. Mladšieho ešte stále kojím, mali sme už obdobie, keď mliečka bolo pomenej, poradila som sa s laktačnou poradkiňou, stále prikladala a vždy sa to vrátilo do normálu..Súhlasim s názorom, že MM nieje žiadny zázračny liek na všetky choroby.. Malý bral už 4x antibiotiká, mal aj zápal močového mechúra..
Ale prečo by som mala kupovať niečo čo môžem mať zdarma. ...ale ak to nejde, tak to nejde. Ak by som nemala dosť mlieka tak jednoducho začnem dávať UM

mamaetka
autor
1. júl 2008

Ahojte vsetky kojacie aj nekojacie maminky, zacala som tuto temu, lebo som mala proste pocit, ze spolocnost sa priliz angazuje nie v s samotnej propagacii MM ale v tom, ako zneprijemnit zivot mamickam, ktore nekoja. Tu ani tak nejde o tu samotnu otazku "kojis?" ale o tie reakcie, ked poviem, ze v podstate ano, ale musim dokrmovat. Vtedy su vsetci strasne mudri, ako robim chybu, ze mu davam UM a pod. Ale keby ste si presli to co ja, zistili by ste, milé mamicky s dostatkom mlieka, ze to nie je o pohodlnosti. Ako rada by som mu dala len prsnik, ale ked stale plakal, nepriberal, v nemocnici hned dostal zltacku a schudol....... keby ste videli svoje dietatko vysilene od placu a hladu a vase prsia prazdne urcite by ste siahli po UM, lebo ktora matka by uz len nechala trapit svoje dieta. Nesuhlasim, ze je to len v hlave, vcera som maleho len dojcila, cely den, vecer som bola na seba taka hrda, stastna, ze som mu nedala flasu a potom po kupani prislo sklamanie...... maly sa napapal MM, zaspinkal a o pol hodiny sa tak rozplakal.... mohla som ho ja prikladat, kolko som len chcela ked stale krical a tak prisla na rad flaska..... spapal este 90 ml a hned zaspal. Cely cas ako som mu davala flasku som plakala, lebo som zase zlyhala. Nepokladam sa za lenivu, robim vsetko preto, aby som mala mliecko.

Betina ja mam klobuciky medela a kupila som ich v lekarni, tak ako tu uz niekto pisal, su viacere velkosti
Ked mi maly malo vytaha tak si este odsavam, aj "nasucho - teda nic nejde" aby som stale drazdila tie prsia koli tvorbe mliecka.

Inak stretla som sa aj s taky nazorom, ze aby som sa vykaslala uplne na kojenie, ze mu mam davat vylucne UM - to mi povedala kamoska, ktora nekojila vobec, asi najlepsie to vsak zobrala moja detska lekarka, ta mi povedala, ze to robim uplne super, lebo UM obsahuje aj take latky, ktore ja v MM nemusim mat a ze sa nemam stresovat a nechat ho spapat tolko, kolko si vyziada.

emita
1. júl 2008

bambusko väčšinou s tvojimi názormi súhlasím, ale pochop že mi im nedávame fľasky pre naše potešenie. Náš drobček pije už 2,5 mesiaca z fľašky(dávame mu ale cumlík na čaj) a stále ho viac baví kojenie.

dari226
1. júl 2008

ja kojim len s klobucikmi inak by to ani neslo
okolo 4-6 tyzdna som mala malo tak sme prikrmovali z flasky umele a aj malo tahala tak som sem tam pumpovala potom sa to zlepsilo a teraz len kojim a s klobucikmi
mna sa tiez kazdy pytal ci kojim ci som v nem plakala a ze nech necham malu vyplakat a uplne cudzi ludia co nevedia ani ako sa volam sa ma take pytali
uz som malej aj 3 x dala cajik a netreba take ludom ani hovorit ze prikrmujeme a davame cajik naco len ta zacnu ohovarat a radit ti
ja si robim ako to u mna funguje a basta 😉

bubba
1. júl 2008

bambusko a kto tu kydal na dojcenie?????????som nejako nepostrehla 😅

kuky8
1. júl 2008

ja som sa proti večným otázkam typu "...a ešte kojíš?..." dostatočne obrnila, takže ma to nijako nevytáča (snáď aj preto, lebo od začiatku bez problémov kojím, bez bolestivých bradaviek - takže to možno beriem ako samozrejmosť).
Chcela by som však podporiť všetky maminy, tie ktoré koja aj tie ktoré jednoducho z nejakých vážnych príčin nemôžu. Nedajte sa vytáčať takými rečami, na MD máme dosť starostí, aby sme si ešte nechali zvedavcami odčerpávať energiu 😉
a už len jeden postreh - takisto ma varovali pre cumlíkmy a fľašami - po 6 týždňoch sme to vzdali a "nasadili" cumel. Jedna pohoda 😎 . Dodnes si pri zaspávaní trocha pocumle, potom vypľuje a je pokoj. A čo sa týka fliaš - malý je od malička zvyknutý na lyžičku, ale mne je pohodlnejšie dať mu vodičku na prechádzke z fľaše. Tak si v pohode zvykol, pije odo mňa MM a vodu z fľaše. Tým chcem povedať, že nie všetko, čo je popísané, sa na všetky detičky aj hodí. Každá mamina chce pre svojho drobca to najlepšie a vyskúša si sama, čo je pre nich najpohodlnejšie 🙂

bubba
1. júl 2008

ani my sme s dudlikom nemali problemy,pocumlala,zaspala,vyplula a rano som ho nasla pod positelkou...ale zasa niektore deti maju vacsiu potrebu sania a bez dudla ani na krok a nedajboze aby v noci vypadol z pusinky!!! 😀
my sme tiez nemali problemy ani s flasou,ani s poharikom ani s nicim akurat ze dostala jeden pohar na pitie od nasho zubara(studenta) to bol taky specialny s pevnym satim a nedalo sa jej to potiahnut,nakolko to bolo aj pre mna obtiazne sme sa vykaslali na formovanie zadych saniek 😀 😀

adkag
1. júl 2008

kuky, ja som na tom tak isto,od zaciatku sme nemali problem s kojenim, obcas boleli bradavky ale nic vazne. a pouzivame cumlik od narodenia, aj cajik z flasky som zacala davat velmi skoro,aj ked ten drobec moc nechcel, ale cumlik ma rad a kojenie este radsej. takze nemyslim zeby cumlik kazil kojenie. kazde dietatko je ine, niektore odmieta prsnik aj bez cumlika a niektorym nevadi sklbit oboje.

betina1984
1. júl 2008

No, dnes som si kúpila klobúčiky a vôbec s tým nevieme narábať. Aj si párkrát potiahla, ale asi zistila, že to nie je fľaša.

bubba
1. júl 2008

to sa naucite troska tazsie sa s tym manipuluje ale v pohodicke....musis si odstreknut troska mliecka aby sa klobucik prilepil na prsnik 😉

betina1984
1. júl 2008

No, tak to skúsim, ale moc veľkú šancu tomu nedávam. Už som si kúpila aj homeopatiká na podporu mlieka, ale neviem, či už nie je neskoro...

sirinka
1. júl 2008

betina nikdy nie je neskoro...dokonca aj mamicka, ktora si adoptuje babatko, moze mat laktaciu 😉

bubba
1. júl 2008

sirinka 😀 😀

alififi
1. júl 2008

to je pravda. aspon nam to tvrdila docentka na Kramaroch 😉

bubba
1. júl 2008

akoze uz som sa na to pytala nasej studentky mediciny,no tiez o tom pocula ale ze to este nevidela tak som to zacala pitvat,ze ci sa to udeje castejsie ako to ze sa narodi dvom bielym ludom cierne dieta aona sa smiala...takze ak je takato sanca taka miziva,tak potom skoro nulova 😀 inac som to skusala hodit aj do google ale neviem ako to mam napisat a nic mi nenaslo...takze uz ked to na nete nie je dostupne 😅 😅 tak neviem 😀

mamaetka
autor
1. júl 2008

buba velmi sa mi paci tvoje heslo a myslim ze sa sem celkom hodi

sirinka
1. júl 2008

aj moja kamaratka sa rozhodovala, ci to skusi a nakoniec sa bala stresu a moc si neverila, tak ostali pri UM...ale urcite to ide...

sirinka
1. júl 2008

bubba a studenti mediciny velakrat nevideli napr ani tlakomer na vlastne oci 😖

bubba
1. júl 2008

sirinka ale ona nebol proti ona tiez o tom vedela 😉 takze to beriem na seba 😀

lante
1. júl 2008

Tak ja som v pohode dojčila, dokonca mrazila. Povedala som si, že max do roka, mne sa dlhšie kojenie zdá zbytočné, lebo dieťa už vie živiny prijať aj samo. Mlieko mi postupne začalo ubúdať už v máji, takže 1.6. som nakojila drobca naposledy a od vtedy nie. Zvykla som ho aj na dudlík aj na fľašu, prsník mi neprestal kvôli tomu odmietať, dokonca vypil aj všetky namrazené zásoby. Nemyslí, že tie kočky, ktroé nemôžu kojiť alebo majú málo mlieka sú v niečom zlé, skrátka je to u nich inak ako u mňa alebo mojej známej, kt. pri takmer 11 mesačnej malej ešte takmer liter mlieka za deň odsaje.

bubba
1. júl 2008

alif,akurat som citala ten link co si poslala.do kelu tak ja po porode nekojim dlhsie ako 3 mesiace a oni maju na to tabletky?????no to keby som vedela vtedy 😅 😅

mamaetka
autor
2. júl 2008

ahojte, tak vcera mi otazku ci kojim polozil otec mojej kamaratky 😵 to uz je fakt vrchol
prave som dotelefonovala s laktacnou poradkynou a ta mi povedala, ze ked mam pocit, ze mam malo mliecka, tak mu mam dat plnu davku UM z flase a pockat do dalsieho kojenia az sa mi dotvori mliecko, ze nemam robit to, ze ho dokrmim po kojeni - cize bud kojenie, alebo flasa, tak to idem preniest do praxe

alififi
2. júl 2008

ja som skakala 5 metrov, ked sa ma niekto pytal na vegetarianstvo. vsetci v okoli to mali zakazane 😀

sirinka
2. júl 2008

mamaetka, ked nebudes stimulovat tvorbu mliecka kojenim, tak samo od seba sa len tak tvorit nebude, co ja viem, jedine, ze by ti to pomohlo sa psychicky ukludnit...

hedunecka
2. júl 2008

ahojte
no ja kojim od jej narodenia a este stale je na mne zavisla v noci chce stale iba didu takze si viete prestavit aku mam noc-a tiez milujem ked sa ma to niekto opyta ide ma roztrhat a navysse ked odpoviem ze uz ma to nebavi a ta blba odpoved sak prestan a hotovo 😠 😠 😠
tiez som si presla hocicim-1mesiac odsavania, 2-3zvykanie bradavie/krvacanie atd/4 mesiac zapal prsnika no a samozrejme tusim v 2mesiaci kriza ale prezila som ju a nastastie som nepodlahla ze dam malej UM od 5mes.uz pohoda
taktiez milujem ked sa niektora mamicka cuduje ze moje dieta odmieta aj dudlik aj flasu a pije iba z flasky z jupiku 😠 chcela by som aj prestat kojit ale moja mala je hotova z cici stale pije mliecko iba z didi a z flasky a ked ju aj cez den nakrmim hocicim inym ona ho jednoduxo potrebuje
taketo otazky tu boli a vzdy budu ci som bola tehotna a stale dokola este si neporodila?a kedy uz konecne?po porode a kojis?teraz najnovsie zas ci beha 😠 😠

lenusiatko
2. júl 2008

Ked som sa vydavala, vsetci sa pytali, ci som tehotna a musim 🙂
Ked som sa vydala, vsetci sa pytali, kedy budem tehotna 🙂
Ked som ostala tehotna, vsetci sa ma pytali, ci som sa musela vydavat (otehotnela som hned po svadbe) 🙂
Ked som bola tehotna, vsetci sa pytali, ci to bolo planovane 🙂
Teraz sa ma vsetci pytaju, ci babo kojim (nikoho nezaujima, ci je zdrave) 🙂
Tato otazka mi pride tak osobna, ako napriklad, keby som sa niekoho pytala, kolko zaraba a kedy
mal naposledy pohlavny styk.
Mimochodom v porodnici som sa stretla so sestrickami, ktore absolutne nemali vztah k detom, nemali ani vlastne a vylepovali na nastenku plagatiky ako spravne kojit. To mi pride vrchol od nemocnic, ktore maju titul BFH.
Spolocnost len rozprava o kojeni ale v skutocnosti ho okrem par laktacnych poradkyn nikto nepodporuje a nerozvija. A ked ste vonku, nemate kde dieta ani nakrmit. Pri jednom obchodnom dome som radsej lezala a kojila v trave, lebo vnutri bola brutalna klimatizacia. A z drahej restauracie som musela odist kojit do najblizsej krcmy, aby sme si pritom mohli lahnut (inak sa nakrmit nevieme). To by som skor riesila tieto temy, ako otazky typu, kojis alebo nie?