Nezdá sa vám že všetci sú posadnutý kojením?

mamaetka
30. jún 2008

Milé mamicky, rada by som rozdebatovala temu, ktora mi nesmierne lezie na nervy. Neviem ako vy, ale ja mam pocit, ze tlaky okolia na mamicky co sa tyka kojenia su obrovske. Ked niekoho stretnem, tak sa ma hned pyta "a kojis?, vies lebo to je pre dietatko to najlepsie!" Ako keby bolo kojenie sutaz, ze ktora viac a ktora dlhsie a ktora lepsie. A tie co nekoja ze su len lenive a tie, co tvrdia ze maju malo mlieka nevedia kojit. Ja nastastie kojim, aj ked zo zaciatku boli obrovske problemy, doteraz ho obcas nakrmim umelym mlieckom, ked mam ja malo, ale neviem si predstavit, ze by som nekojila, to by som si pripadala ako zlomatka. Myslim si, ze sa okolo toho robi velke halooo a zbytocne sa mamicky stresuju. Mna napriklad vystrihali pred dokrmovanim z flase, ze uz viac kojit nebudem, co je hlupost, maly papa aj z flase aj odo mna, ze mu nemam davat cumlik ani cajik z flasky len na lyzicke lebo sa odstavim od mlieka a on mi v pohode cmula cumlik aj pije cajik a je spokojny a vysmiaty. Tie reci o tom ako ma matka kojit aj kazdu pol hodinu, ked ma malo mlieka - skusala som, vysledok bol katastrofalny - ja unavena na smrt, boleli ma prsia a chrbat, bola som nevyspata, znicena a maly stale plakal od hladu. Tak som mu dala umele mliecko z flase, mne sa do druheho dna naliali prsia a kojila som dalej. Aj koli klobucikom na bradavky, mne sa maly vobec nechcel prisat, mala som ich uplne ploche, tak som zacala pouzivat klobuciky napriek varovaniam, ze sa to ani poriadne nenaje, ze ma nebude citit ani si nevytvori ku mne vztah cez tu umelinu a podobne. Papka v pohode aj cez klobucik a ja konecne nemam krvave bradavky a kojenie je pre mna radost. Myslim si, ze ten tlak spolocnosti je obrovsky a hlavne ma hnevaju tie zavadzajuce rady ako mame len a len vylucne kojit, lebo to je najlepsie, najzdravsie a najprirodzenejsie. To asi pisu a radia tie, ktore s kojenim nemali ziadny problem a zbytocne stresuju ostatne. Ja som si isla v porodnici oci vyplakat, ked som videla ako ostatne v pohode kojili a mojho maleho museli dokrmovat. Mama do mna liala caje a zaprazene polievky, ja som nemyslela na nic ine, len na to, ci budem mat dost mliecka. Teraz uz na to kaslem. Napapa sa malo, tak mu dam flasku. Hlavne ze je spokojny a nie je hladny. Ale tie mudre reci okolo toho co pocuvam, ze to robim chybu, ked ho dokrmujem,ze mliecka sa mi vytvori tolko, kolko maly bude potrebovat. Tak u mna to nefunguje. Preco nas takto stresuju?

elise
30. jún 2008

na mňa sa okolie pozerá zase z tej druhej strany že" ty ešte kojíš? a prečo to sa už nemá!" 😕 😕 😒 takže čo je správne? 😕 ja si mylím že je to individuálne každá maminka je individuálna a aj potreby bábenka. ked bábenko pekne rastie a pekne priberá je jedno či je kojené alebo prikrmované dôležité je že je zdravé a to chceme každá maminka najviac zo všetkého. 😉 😉 😉

susik77
30. jún 2008

ahoj, myslim si to iste, tiez som zalozila pred par mesiacmi o tom temu 🙂 kojila som ciastoc. do konca 7.mes., mala je zdrava, sikovna, spokojna 🙂

bihan
30. jún 2008

Pridávam sa 😉
Bola som nedávno pozrieť moju detskú lekárku, aby som sa opýtala, či sa pri nej môžem zastaviť, keby niečo bolo s malou a sestrička (inak hrozne zlatá pani) sa ma hneď opýtala: "A ešte dojčíš?" (teda povedala "kojíš" 😝)
Je mi z toho zle! Teda nie z mojej tety sestričky, ale z toho, že sa ma na to každý pýta a každý strká nos do toho, do čoho mu nič nie je!
Tak isto mi tvrdili, že nemám malú naučiť na fľašu, lebo nebude chcieť prsník.. zo začiatku chcela aj jedno aj druhé, teraz mi absolútne odmieta fľašu aj s MM, z fľaše chytá priam panické záchvaty a ja do nej neviem dostať ani iné tekutiny.
No a s dojčením som nemala žiadny problém (až na bežné laktačné krízy) ale z tých fanatických kecov sa mi tak isto dvíha žalúdok 😖

womenne
30. jún 2008

moja dobra kamaratka kojila do 5.5roka,na nejakej kontrole jej dcere niečo zistili v blizkosti miechy tak sa ju rozhodli operovat,lekari jej poškodili miechu a ona ostala na vozičku ☹ tiež mi povedala že jej každy hovorel že bude mat zdrave dietatko kedže tak dlho kojila a vidite,najviac satrapila vtedy ked sa jej spytal že prečo nechodi ked predtym mohla 😢 bolo to hrozne kym si zvykla. 😢 neviem prečo každy hovori že kojene dieta je zdrave,aj na um može byt zdrave nie?ja som kojila len 1.5mesiaca

katka.m
30. jún 2008

V prvom rade musí byť šťastné bábätko ale bez pochýb aj mamina. Ja som staršieho syna nedojčila a pri druhom len odsávam. Je to náročné, ale zatiaľ ma to baví a vytešujem sa z toho, že ja som ho tak pekne vykŕmila (škode, že aj zo mňa neubudlo 😖 ) Až ma to raz baviť nebude, tak dám fľašu a basta. Mám sa stresovať a byť nervózna? A kto si to potom najviac odnesie? Moje deti, manžel a kto príde pod ruku. Samozrejme, že sa snažím aby som mala mliečka dosť, zabijem sa ak nebude?

alififi
30. jún 2008

ja myslim, ze sa nam to len zda. je to proste teraz aktualne.
mna sa kazdy pytal kedy uz budem mat dieta ( mala som 33 )
kedy sa budem vydavat.
preco nejem maso
ked budu decka vacsie, tak sa nas budu pytat, kedy bude surodenec a tak
kazde toto obdobie nas bude pekne vytacat 😀 😀 😀

mamaetka
autor
30. jún 2008

dakujem susik, ja to uz tiez neriesim, ale kamaratka sa skoro nervovo zrutila, ked na nu prisla kriza, ona kojila od prveho dna uplne bez problemov a vo 8 tyzdni prisla kriza a ona to nesla rozchodit, volala mi, ci este dokrmujem a ako, lebo jej maly schudol a pritom stale len kojila. Tiez si skusala vsetko a nepomohlo to? Lebo ja ano a aj tak ho uplne nekojim a vsetci na mna utocia ze sa malo snazim.
Elise ja si myslim to iste, kazda maminka a kazde miminko ma pravo na svoje maniere
Len tie vecne reci!!!!!!!

jahodka11
30. jún 2008

mamaetka, ja som plne kojila do zac 3 mesiaca, kedy som musela zacat prikrmovat, maly plakal od hladu a prsia som mala prazdne....podarilo sa mi kojenim vsetko schdunut v priebehu 2 mesiacov a potom som pomalicky stracala mliecko, aj ked podla mnohych ludi je to blbost, ze mlieko som musela mat....no comment....takto sme fungovali skoro do 6 mesiaca, ale maly mal problem s ekzemom, ja velmi prisnu dietu a uz som bola chora z toho,ze nemozem nic jest a maly bol aj tak aj na UM, tak som ho odstavila....teraz som ja spokojna, maly napapany a bez ekzemu.....tak nech mi skusi nejaka mamicka napisat, ze som kojenie vzdala!!! 😀
mamaeta-netrap sa takymi recami, aj ked je to tazke, aspon ja si vsetko pripustam a tes sa so zdraveho synceka...inac,, nas maly nebol zatial vobec chory.... 😉

katka76
30. jún 2008

tak ja sa nad podobnymi otazkami nepozastavujem, ludia asi nemaju ine problemy, ked riesa druhych. mne je vsak smiesne, ze ti isti, co sa pytali, ci kojim a ako je to dolezite, teraz pozeraju, ze este kojim
a co sa tyka klobucikov, co by som dala za to, keby cez ne chcela mala pit a keby si chcela cucnut aj inu tekutinu a z flasky. ked jej nechcem hned dat - riesi si prsom vsetky nezdari a frustracie - to mate vidiet tie zurive sceny - rodicia neverili a ked videli, tak len kyvali hlavou

tilly
30. jún 2008

baby, kaslite na to, hlavne na blbe reci... nech si kazdy robi co chce... ak sa neda, tak sa neda, je to skoda, lebo kojenie je strasne pohodlne, ale inak neverim mytom o zdravi (tam treba viac faktorov, ako len kojenie) a pod. ... tak isto je blbost, ze dokrmovane deti lepsie spia...

k tomu zdraviu - poznám xy kojených a fakt dlho kojených detí, ktoré sú stále choré a všetko chytia, tak isto poznám xy nekojených detí, ktoré sú zdravé, tak isto poznám kojené deti, ktoré nič nechytia aj nekojené, ktoré sú stále choré...

napr. ak bolo moje dieťa 1,5 roka kojené a nezje mi ani jedno ovocie a ani umelé vitamíny, tak sa nemôžem čudovať, že nekojené dieťa, ktoré šrotuje všetko ovocie a zeleninu a k tomu aj umelé vitamíny a k tomu ešte aj nutráč je zdravšie...

ssissi
30. jún 2008

Myslim, ze je to len vec pristupu, netreba si vsetko tak pripustat. Pediater ti kojenie odporucat bude, to je jasne, vsak nebude snad odporucat nieco, co je pre dieta horsie. Rovnako, ako ti bude odporucat siroke balenie plienok v SR, podavanie vitaminu D, atd... Odborne clanky neodporucaju flase, klobuciky atd., to hej, pisu to ale ludia co niecim presli a nieco vedia a same si predsa mozeme urcit svoje vlastne hranice. Nejde to bez klobucika? Co uz, lepsie ako vobec.. Ja som za kazdu takuto informaciu velmi vdacna, teda mam na mysli odbornu informaciu a nie rady a navody typu "ved my sme to tak robili a prezili ste...".

A otazky od znamych na kojenie - to je skratka fakt, na ktory sa kazdy spyta, netreba to brat nijako zakerne, rovnako ako ked sme boli tehotne a kazdy sa nas pytal na pohlavie babatka, termin porodu, a ze ci kope 🙂 .

A k propagacii materskeho mlieka - aj to treba brat len pozitivne, propagaciou MM nikto nechce nikomu ublizit, nie je to vec biznisu. Ja sa kade chodim, tade stretam s propagaciou UM - letaky v lekarni atd. a preto, preco to nevyvazit pisanim aj o pozitivach MM? Netreba sa zbytocne stresovat, mamaetka, ak potrebujes dokrmovat, dokrmuj, nenechas predsa dieta hladne, ale myslim si, ze mozno prave kvoli tym radam mas este tolko mlieka, kolko mas. Kojenie nie je vzdy jednoduche, to je fakt. Drzim palce

kacenka83
30. jún 2008

ja mam prave pocit, ze vsetky problemy s kojenim riesi UM... ak pride mamicka k lekarovi a dieta nepribera, vobec sa nezatazuju tym aby zistili preco to tak je, ci spravne sa prisaje, ci ma dobru techniku, hned radia UM, mozno je to tym, ze si nezoberu na zodpovednost babatko...
ja som nastastie nemala problemy s dojcenim, dojcim doteraz, ale je pravda, ze sa ma kazdy na to pyta, dokonca aj chlapi 😲 ale takisto casto sa ma pytaju ci maly uz sedi, lozi, papa hento a toto, chodi a podobne... je pravda, ze sa robi osveta MM, ale ak zena nemoze dojcit tak potom ma vycitky a depresie, len kvoli tomu, ze sa zacina MM propagovat vo velkom... nemyslim, ze ak matka nedojci tak je o to horsia
...a ano, aj mne tato propagacia MM uz lezie na nervy 😒

betina1984
30. jún 2008

Ahojte. Ja mám zas iný problém. Strašne rada by som kojla, ale mám veľmi málo mliečka. Malá sa narodila 10.4. a plne som kojila len do konca apríla. Potom som jej musela začať dávať UM, lebo moje jej nestačilo, ale snažila som ďalej ju prikladať. Teraz dojčím už len v noci a 1-2x cez deň a to max. 10 minút. Viac nechce ťahať. Myslím, že preto, že je ho tam málo a ona si pritom narobí.

sirinka
30. jún 2008

a kde sa propaguje MM??? kazde dieta moze byt chore, a tie ktore boli dojcene a su chore, ktovie aky bol ich zdrav. stav, keby boli na UM...hm, womenne, tvoj priklad je totalne od veci, prepac, ale ucinky MM nemaju zazracny vplyv na nieco pri mieche a uz vobec nie na pracu lekarov. ja som tiez obcas malej dala moje mlieko z flasky a v porordnici som pouzivala klobuciky...ale nie kazde dietatko reaguje rovnako a ti, ktori sa problematike dojcenia venuju, vedia, preco niektore veci proste neodporucaju...
a inac...nelezie vam na nervy otazka, ako sa mate?
takze si porovnajte reklamu na UM a flasky a cumliky a tzv propagaciu MM a sami pre seba si dajte otazku kto je cim posadnuty

cat
30. jún 2008

mamaetka, tiez som si blbych reci a tlaku okolia uzila svoje pri 1. dietati, kedze som mala mlieko iba 3 mes., teraz cakam druhe dieta a nikomu nedovolim aby ma stresoval, strkal nos do nasich intimnych veci, proste kazdeho mudrlanta poslem razne do zadku. Ak budem mat zase malo mlieka a nic nepomoze k zvyseniu jeho tvorby, s kludnym svedomim budem dokrmovat umelym a vsetci kt. sa to netyka nech mi vylezu na hrb.
Bohuzial vacsinou prvorodicky sa nechaju zdeptat,ja nechapem ludi,ktorym to asi robi radost,deptat cerstve matky a nadavat im do zlych materi za vec kt. nemozu ovplyvnit. 😠

sirinka
30. jún 2008

betina...nechcem zase vytahovat ci malo alebo vela mliecka, skus proste vyhladat laktacnu poradkynu, vacsinou to vyriesi zmena polohy a prisatie babatka...

bambusko
30. jún 2008

asi sa to preto kazdy pyta, lebo clovek je cicavec 😀

mywiel
30. jún 2008

😀 😀 Ja som este ani neporodila a uz sa ma vsetci pytaju ci budem kojit?? Co ja viem no budem ak bude mlieko ako to mozem vediet do predu? 😀

sirinka
30. jún 2008

bambusko 😀 hej, ved je to prva vec, ktoru clovek ovlada...cicat 😀

bambusko
30. jún 2008

nam sa dnes narodili steniatka a tiez bola prva otazka, ked som to oznamovala, ze ci cicaju 🙂 ved podla toho sa pozna, ze je vsetko ok, no nie?

biela
30. jún 2008

každý komu poviem, že ešte dojčím, uznanlivo kýve hlavou, že ako to je dobre a jedna babka mi povedala: joj, to je dobre, lebo moja nevesta nekojí, lebo to nevie, zato vy budete mať zdravé bábo...
je to postavené na hlavu, ja som to tiež skoro vzdala, malý sa asi mesiac nechcel prisať, už som si skoro pripadala ako zlá matka ako som ho stále a neodbytne prikladala k prsníku, napriek tomu, že som mala bolesti. a už viackrát som skoro stratila kvôli zdravotným problémom mlieko a preto by som mala byť zlá matka ???
🙄

jahodka11
30. jún 2008

biela, veru tak 🙂 mne vzdy manzelova babka pripomenie, ze ona kojila viac ako jeden rok 😀 ako keby ma to zaujimalo 😀 😀 😀

biela
30. jún 2008

mne napr.príde divné, ako womenne napísala, že kamoška kojila do 5,5 roka.
myslím, že aj v zúf.manželkách bolo o tom... to nechápem... 😅

betina1984
30. jún 2008

Sirinka, ona jednoducho už nechce, nechce sa ani prisať. Šak z fľašky to tečie, načo by ťahala.

mamaetka
autor
30. jún 2008

betina, ja mojho dokrmujem z flasky a kojim cez klobucik, mozno prave koli tomu klobuciku sa prisaje, ze je to predsa len silikon a ma podobny tvar ako cumel na flaske

No ja som uz v otazke kojenia skusila asi vsetko. Niekdy mam mlieka tolko, ze by som aj rozdavat mohla a tak len odsavam a niekedy skoro nic, tak musime dat flasku. Tiez ma niekedy take stavy, ze nechce tahat a len sa mechri, place, kope a zlosti sa. Po chvilke sa ukludni a papka, potom zase pusti a zacne plakat. Neviete preco?

Inak mamina sa stretla s chlapikom, co robi reflexnu masaz a ten jej povedal, ze na podporu tvorby mlieka si treba jemne a dlho masirovat brusko malicka na vonkajsej strane pri nechte. Tak to idem skusat.

emita
30. jún 2008

Ja úplne súhlasím s tým, že je to až choré ako sa niekde propaguje kojenie. ja som od 2,5 mesiaca začala strácať mlieko a cítila som sa ako úplne neschopná, hoci som robila všetko čo sa dalo. Skoro som z toho mala depky 😠 . A samozrejme sa všetci pýtali či kojím... No miesto pochopenia som väčšinou počúvala múdre rady, o tom ako vydžať a kojiť tak často ako sa dá(vždy to isté dookola) z čoho mi bolo úplne nanič. Ale potom som pochopila že pre zdravie a spokojnosť nášho syna bude lepšie keď ho začnem dokrmovať a tak doteraz čiastočne kojím a sme úplne happy. A keď sa ma niekto spýta či kojím poviem že áno-veď je to pravda a mám pokoj. A tiež súhlasím že tie mamičky ktoré majú "veľké reči" a posudzujú druhé v skutočnosti nezažili čo je to ozajstný problém s kojením a myslia si že keď to funguje im, musí každému. Je to smutné a myslím že mamičky ktoré nekoja sa nemajú prečo cítiť menejcenné. Veď každá mama sa snaží robiť pre svoje dieťatko čo môže.

bubba
30. jún 2008

a ta tema kde sa chodia pochvalit tie "najlepsie" maminy ktore najdlhsie kojili 😅 😅 ja uz sa k tymto temam ani nevyjadrujem lebo pre tie co koja,tie,co nekoja su "nanic mamy"akokeby to bolo ze luskem si prstom a mlieka je pre celu ulicu ze???dnesna propaganda MM je priserna.ja nehovorim,ze MM nie je dolezite to je a velmi..a ulahci to zivot zeny,ale som aj proti tomu,aby s akojilo dlhsie ako rok(z mnohych dovodov)potom to je uz podla mna len z cistej pohodlnosti matky alebo sutazivosti aby raz v buducnosti mohla povedat:ja som kojila do 3 rokov...ty len mesiac??? 😅 😅

betina1984
30. jún 2008

Skúsim to teda ešte s tými klobúčikmi. Kde sa to kupuje? V drogérii alebo v lekárni?

jeny
30. jún 2008

Ja som musela od zacaiatku prikrmovat,este aj v porodnici lebo mliecka bolo strasne malo a to mi este aj sestry v nemocnici ked som sa opytala ake UM mam kupit povedali ze nemam kupovat ze doma sa rozkojim.Ale zial nestalo sa aj ked som skusala vsetko co sa dalo,nic nepomohlo,mala sala pekne ale co z toho ked nic neslo.Vsade som citala ze to netreba vzdavat ze len par percent matiek nema mlieko,atd.No bola som z toho fakt na nervy niekedy.Kojila som kazdu pol hodinu,ale dieta stale plakalo od hladu,mlieka stale nebolo.Stale som hadala rady na nete ako prist k mlieku az jedneho dna som si povedala dost a uplne som prestala s MM a mala je od 2 mesiacov na UM a odvtedy sme spokojne obidve a zdrava je tak isto.

bubba
30. jún 2008

jeny my sme to tiez absolvovali podobne akurat ze ja som kojila do 3mes a mlieko som stratila nahle 😅 😅 a velmi som vtedy plakala 😢 a vsetci ma vytacali ked sa ma vypytovali ze ci este kojim a ked som povedala ze nie tak to este rozvadzali dalej ze ci koli prsiam 😅 😅 no proste ja okolo kojenia....ked vidim dalsiu temu o tom tak uz len to ma nasere 😠