Nezdá sa vám že všetci sú posadnutý kojením?

mamaetka
30. jún 2008

Milé mamicky, rada by som rozdebatovala temu, ktora mi nesmierne lezie na nervy. Neviem ako vy, ale ja mam pocit, ze tlaky okolia na mamicky co sa tyka kojenia su obrovske. Ked niekoho stretnem, tak sa ma hned pyta "a kojis?, vies lebo to je pre dietatko to najlepsie!" Ako keby bolo kojenie sutaz, ze ktora viac a ktora dlhsie a ktora lepsie. A tie co nekoja ze su len lenive a tie, co tvrdia ze maju malo mlieka nevedia kojit. Ja nastastie kojim, aj ked zo zaciatku boli obrovske problemy, doteraz ho obcas nakrmim umelym mlieckom, ked mam ja malo, ale neviem si predstavit, ze by som nekojila, to by som si pripadala ako zlomatka. Myslim si, ze sa okolo toho robi velke halooo a zbytocne sa mamicky stresuju. Mna napriklad vystrihali pred dokrmovanim z flase, ze uz viac kojit nebudem, co je hlupost, maly papa aj z flase aj odo mna, ze mu nemam davat cumlik ani cajik z flasky len na lyzicke lebo sa odstavim od mlieka a on mi v pohode cmula cumlik aj pije cajik a je spokojny a vysmiaty. Tie reci o tom ako ma matka kojit aj kazdu pol hodinu, ked ma malo mlieka - skusala som, vysledok bol katastrofalny - ja unavena na smrt, boleli ma prsia a chrbat, bola som nevyspata, znicena a maly stale plakal od hladu. Tak som mu dala umele mliecko z flase, mne sa do druheho dna naliali prsia a kojila som dalej. Aj koli klobucikom na bradavky, mne sa maly vobec nechcel prisat, mala som ich uplne ploche, tak som zacala pouzivat klobuciky napriek varovaniam, ze sa to ani poriadne nenaje, ze ma nebude citit ani si nevytvori ku mne vztah cez tu umelinu a podobne. Papka v pohode aj cez klobucik a ja konecne nemam krvave bradavky a kojenie je pre mna radost. Myslim si, ze ten tlak spolocnosti je obrovsky a hlavne ma hnevaju tie zavadzajuce rady ako mame len a len vylucne kojit, lebo to je najlepsie, najzdravsie a najprirodzenejsie. To asi pisu a radia tie, ktore s kojenim nemali ziadny problem a zbytocne stresuju ostatne. Ja som si isla v porodnici oci vyplakat, ked som videla ako ostatne v pohode kojili a mojho maleho museli dokrmovat. Mama do mna liala caje a zaprazene polievky, ja som nemyslela na nic ine, len na to, ci budem mat dost mliecka. Teraz uz na to kaslem. Napapa sa malo, tak mu dam flasku. Hlavne ze je spokojny a nie je hladny. Ale tie mudre reci okolo toho co pocuvam, ze to robim chybu, ked ho dokrmujem,ze mliecka sa mi vytvori tolko, kolko maly bude potrebovat. Tak u mna to nefunguje. Preco nas takto stresuju?

lyly
2. júl 2008

ahojte,
tak mna sa najnovsie okolie pyta, kedy prestanem kojit, a ze dokedy chcem kojit 😠
nasej malej nevadi flaska, vodicku aj cajik pekne z nej pije, ale potrebuje sa ku mne pritulit a napapat a hlavne navecer.
ked sa narodila kojila som ju hrozne dlho, aj 50 minut, preto mi bolo niekedy rychlejsie odsat a dat jej to z flasky a zo zaciatku aj zo zvedavosti, kolko odsajem a kolko toho ona vypije. nikdy nemala problem, ze by mi potom odmietala prsnik (nastastie)
kamaratkin maly plakaval od hladu a doktorka jej poradila, ze po kazdom kojeni mu ma zarobit este UM. maly jej za par dni zacal uplne bojkotovat prsnik a uz chcel len flasu.

bubba
2. júl 2008

aj ja som popri MM dokrmovala aj UM a nemali sme problemy naspat k prsniku ...to je asi ojedinele

sirinka
2. júl 2008

a keby sa vas nikto na nic nepytal, boli vy ste mozno nasrate, ze nikto o vas nema zaujem...
preco si myslia ludia, ze kojit dieta rok - dva je dlho? v dnesnej dobe sa ludia dozivaju 80 az 90 a viac rokov, tak to je podla mna kratka doba v zivote zeny, ktoru moze pre svoje dieta obetovat.

bubba
2. júl 2008

lenusiatko,napisala si to perfektne...dalej to bude pokracovat,ze aka hanba ze ty este plienky nosis,ci uz prespi celu noc,komentare o tom na koho sa podoba ,ci uz rozprava......

ale to kojenie by si fakt mohli odpustit lebo ja kym som mala mlieko tak sa vypytovali kolko "vydojim"ci si odstriekavam,ci mam v mraznicke,akej farby je ako to chuti 😅 😅 a ked som o mlieko prisla,tak...mala si si davat teple obklady(skusala)mala si viac malu prikladat(visela na mne nonstop)mala si pit caje na podporu,vela mineralok( 😅 😅 )akoze ludia kaslite na to uzzzzzzzzzz 😀 pomoooooc
sirinka keby sa ma nikto neopytal na kojenie bola by som povdacna.a ja osobne si tiez myslim ze kojit dieta postacuje tak rok,max1,5r fakt ta to zaujima ze preco????????lebo mne sa to uz nechce dookola opakovat 😀

sirinka
2. júl 2008

bubba nezaujima...nemusis sa silit

bubba
2. júl 2008

aj som si myslela 😀 😀

mamaetka
autor
2. júl 2008

sirinka nemaj obavy, ja som uplne v pohode
tak ako pise bubba aj ja som skusala mat maleho stale na cicke a ako hovoris ty stimulovat tvorbu mliecka kojenim - marne, len sa trapil tu trosku vytiahol, potom spal len daku hodinku a zase chcel papat, ale zase bolo malo a tak dokola
dnes som posluchla tu laktacnu poradkynu a vynechala jedno kojenie - dala som mu plnu davku 120 ml UM - spal 3 hodiny, stale som ale mala pocit, ze toho mliecka nemam dost, tak som mu dala zase UM a on zase krasne spinkal 3 hodiny, to som uz ale musela letiat domov lebo sa mi neskutocne naliali prsia, mala som ich ako dva kamene, kedze maly spal zobrala som odsavacku a odsala 120!!!! Ked sa maly zobudil tak som mu ho dala a zase krasne zaspinkal a mne sa za tu dlhsiu dobu opat krasne naliali prsia, takze ta prestavka s UM na mne funguje!

sirinka
2. júl 2008

mamaetka tak gratulujem...naliate prsia nie su sice celkom ok...ale ked ti to takto vyhovuje a mas z toho lepsi pocit, tak nech sa vam dari 🙂

zuzana76
2. júl 2008

bubba reagujem na tvoj prispevok z 30.juna o 23.00

podla mna nie je vobec zle, ani chore, ani cudne ak matka dojci do 3 rokov svoje dieta, pravdu povediac seba si neviem predstavit dojcit tak dlho, lebo ja som z tych , ktore si davaju pozor na stravu, nejem vobec plesnive syry, citrusy a podobne a uz mi to aj dost chyba, takze u mna prichadza do uvahy tak rok, rok a pol. Ale ak niektora maminka chce dojcit tak dlho, tak je to len jej osobna vec a nikto to nesmie odsudzovat a urazat ju. Je to to iste ako urazat a odsudzovat tie, ktore nedojcia. Dolezite je, aby sa matka i dieta citili dobre a ak im to obom vyhovuje, tak aj do troch rokov, osobne nepoznam nikoho kto by dojcil dlhsie.

zuzana76
2. júl 2008

a teda uz vobec by som to nenazyvala posadnutostou

alexandra
2. júl 2008

Ja som bola rozhodnuta dojcit kolko bude maly chciet a vobec som neriesila, ci to bude mesiac, alebo 3 roky. Rozhodol sa ale skoro na den v 6 mesiacoch, ze uz MM nechce, tak som mu z neho este chvilku robila kase, ale od cca 8 mesiaca sme len na 1 davke mlieka denne (na zaspanie), a je to naozaj kus poriadne zdraveho a sikovneho dietata.. Takze skor doporucujem riesit individualnu potrebu dietata a tu respektovat, nez riesit co a ako 😉

sirinka
2. júl 2008

alexandra plne s tebou suhlasim.

zuzana76
2. júl 2008

alexandra suhlasim, ale treba brat do uvahy aj to ako sa citi matka, dieta moze chciet aj do troch rokov, ale ak sa uz matka na to neciti, pripadne ma zdravotne problemy, tak niet co silit, ja by som tiez chcela aby sa moj odstavil sam

mamaetka
autor
2. júl 2008

sirinka, to, ze sa mi prsia naliali bolo pre mna uzasne, lebo som mala konecne tolko mlieka, kolko maly potreboval, prosim neutoc na mna takto, ja sa fakt neskutocne snazim aby som pri kojeni zostala, vecne prikladanie mi nepomohlo, mozno mi pomoze toto, ved mi to nakoniec poradila laktacna poradkyna a tu si mi odporucala aj ty
Neviem, preco sa to tu strhlo na takuto hadku, ze kto koho odsudzuje, ved nam ide predsa vsetkym o jedno, aby boli nase deticky stastne, ci s MM alebo s UM
Sirinka skus prijat fakt, ze niektore matky to mlieko fakt nemaju, alebo ho maju malo a ze skutocne urobili pre kojenie vsetko, skutocne ti zavidim, ze tak krasne kojis, je to najjednoduchsie, najlacnejsie a najprirodzenejsie a drzim ti palce aby ti to este dlho vydrzalo
tak ako tebe lezie na nervy to, ze sa vsetci cuduju ze este kojis, mne lezie na nervy to, ze sa ma pytaju ci vobec kojim a mudruju okolo toho, keby som kojila bez problemov, tak jednoducho odpoviem ano, ale mne kazda ich otazka pripomina moje problemy s kojenim
keby sa ma radsej opytali, ako sa citim ako matka, pochvalili ake mam pekne dietatko a podobne a nie len vecne vyzvedat ci kojim, lebo ta a ta este koji a ta a ta to uz vzdala a rob to tak, lebo som pocula ze sa to tak ma robit, a nerob to, lebo som citala ze sa to nema robit

bubba
2. júl 2008

zuzana 76
a to bolo v nejakej inej teme?to som musela byt daka prepracovana ked som toto napisala,lebo ja plesnive syry zboznujem a citrusy uz duplom 😅 😅 si si ista ze si uviedla spravny nick????

sirinka
2. júl 2008

mamaetka juj prepac, ze si to takto pochopila, tak som to nemyslela...inac, do 8 mesiacov som bojovala s pocitom, ze mam malo mlieka a dokonca som prvy mesiac prikrmovala MM z flase. a potom mi bolo odborne vysvetlene, ako to funguje a zistila som, ze naliate prsia su jeden velky mytus a odvtedy krasne kojim...inac, mne nelezie na nervy, ze sa niekto cuduje, ja to viem pekne zdovodnit a nikto uz na to potom nic nepovie 😉 ak mas zaujem, napisem ti na ip nieco viac.

zuzana76
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
bubba
2. júl 2008

ahaaaaaaaaaa uz som myslela ze to tu zamna pisalo moje schyzofrenicke druhe ja...
zuzka to je vec nazoru ja ten tvoj bereim 😀 😀 hlavne ze ste spokojni 😀

bubba
2. júl 2008

inac ked som kojila tak tiez som si strasne davala pozor na stravu a mala nemala vzivote ziadne problemy ani jeden prdik zastaveny ani koliku....a vsetci sa mi smiali,ze nesolim,nekorenim,neolejujem,nejem citrusy ani truskaviny....konecne dalsia mamina co to robi ako som to robila ja 😀

bubba
2. júl 2008

sirinka naliate prsia a mytus?to by som si tiez rada vypocula,lebo ja co vyslovene citila kedy sa mi nalievali(take pichnutie)potom uvolnenie a potom som si mohla ist prezliect tricko...ono sa to po nejakych 2 mesiacoh upravilo a uz som mala len tolko mlieka kolko bolo treba(uz sa netvorilo zbytocne vela)...takze to ma zaujalo ze naliate prsia ko mytus,ked ja som si myslela ze som to absolvovala 😅

annag
2. júl 2008

Dievčatá, ja by som k tejto téme pridala toto: na Slovensku sa urobil obrovský pokrok v podpore dojčenia v pôrodniciach. Skutočne, väčšina pôrodníc má označenie priateľská k deťom, sestričky sa snažia a mamičky prichádzajú domov rozkojené. A príde na rad samostatnosť a nastúpia pediatričky, ktoré snahu mamičiek o dojčenie dokonale zaklincujú často jediným neuváženým výrokom, málo priberáte, neprospieva, dokrmovať. Namiesto toho, aby mamičkám poradili v technike a podpore dojčenia. Gynekológ pri zápale prsníka samozrejme nezabudne zakázať dojčiť, nanajvýš odstrekovať, dokonca odstriekané mliečko vylievať. V čom to je? V tom, že sa cítia najmúdrejší, stagnujú, využívajú znalosti zo školských rokov spred 30 rokov, neštudujú nové poznatky a prístupy, ktoré odporúčajú svetové renomované organizácie. Väčšina lekárok je v dôchodkovom alebo tesne preddôchodkovom veku a aj svoje vlastné deti odchovala na sunare, bez osobných skúseností sa im asi ťažko môže mamičke vysvetľovať, ako prekonať napr. laktačnú krízu, či vyliečiť bradavky. A komu má vystresovaná neskúsená mamička po pôrode veriť? No predsa doktorovi, poslúchne jeho príkazy, ktoré často vedú k ukončeniu dojčenia a následným výčitkám, že ako matka hneď na začiatku zlyhala, resp. dojčenie znenávida na plnej čiare. Úspešnosť dojčenia je psychologická záležitosť, bez viery v schopnosti dojčiť to proste nejde, ale veriť mamičke musí aj okolie.

bubba
2. júl 2008

annag 😉 😉 😉 😉 super

radka07
2. júl 2008

Ja som kojila 2 mesiace, viac to nešlo. Dcéra sa nevedela riadne napiť, bola nervózna, nespala, proste hrozné...
Potom som vyskúšala dať jej fľašu s umelou výživou a problémy sa skončili.
Dcéra začala pekne priberať, videla som koľko vypije, bola nasýtená a v noci prespala.
Dnes máme takmer rok a ešte sme neboli chorí...
A tiež mi lezú na nervy otázky od takmer cudzích ľudí, či ešte kojím a prečo nie, veď to je pre dieťa najlepšie, ako keby som ja chcela malej ubližovať.

sirinka
2. júl 2008

bubba joj prepac, ty si mala silny vypudzovadzi reflex, kde sa mliecko pustilo, ty si to citila do mliekovodov a slo hned von...mamaeta pise o prsnikoch naliatych ako kamen...to je rychla cesta k zapalom a znizeniu tvorby mlieka...
ono to funguje tak, ze v zlaze sa vytvori mliecko a caka na spustaci moment, ktorym je prisatie babatka...potom nastava vypudzovanie mliecka do mliekovodov a do ust babatka
pokial sa prsnik pravidelne nevyprazdni, mliecko sa postupne s tej zlazy uvolni do mliekovodov a tam stoji a caka...zlaza dostane info, ze ho nema kto pit a nasledkom je znizena tvorba mlieka...preto som to nazvala mytusom, ze vela ludi si mysli, ze pokial nemas prsia naliate...nemas mlieko a to je blbost...pri normalnej tvorbe mmliecka...teda mnozstve, ktore tvoje dieta objektivne vypije, je prsnik makky, priehmatny, nebolestivy...
preto niektore maminky tvrdia, ze nemaju mlieko, ze nevedia nic odsat...inac ja medzi nich patrim...lebo odsavacka alebo odstrekovanie u nich nedokaze vyvolat ten spustaci mechanizmus ako ustocka a vona ich babatka. este nejaka otazka?

bambusko
2. júl 2008

sirinka, pekne si to vysvetlila 🙂
fakt nechapem preco tolke znechucuje propagacia dojcenia, ved vidite, ze matky, ktore aj chcu svoje dieta krmit mm nemaju zakaldne info a hladaju ich kdekade, ved pomaly kazda druha tema je tu o tom. osveta je teda stale nedostatocna, kazda matka by mala z porodnice odchadzat s podrobnou priruckou o dojceni a nemusela si ju v pripade zaujmu odniekial zhanat. ale na to nie su peniaze, aby sa prirucky tohoto druhu vytlacili v niekolkotisicovom naklade. tiez laktacne poradenstvo by mala hradit zp. ale to by firmam produkujucim kvanta um klesli zisky, no nie?
ziadna matka, ktora ma problemy a prejde na um sa nemusi citit horsia, aj ked mozno podla reakcii okolia ten dojem ma, vsetko je o tom, ako si to v hlave spracujete. fakt sa vecsina problemov riesi hned podanim um, co je skoda.
inak hypoteticky, odpovedzte si kazda sama pre seba: ak by sa dalo mm kupit za rovnake peniaze a bolo by rovnako dostupne ako um, co by ste radsej dali svojmu dietatu?

sirinka
2. júl 2008

tak tusim uz nebudu ziadne dotazy, idem spat, zajtra letime na dovcu tak prajem krasne dnicky...
bambusko veru...krasna vizia 😉

bubba
3. júl 2008

baby nezmizli tu nahodou nejake prispevky od zuzana 76 😅 😅 teraz to vyzera akoby som sa vyssie rozpravala sama so sebou 😅 😅 to je ale zahada

bambusko,samozrejme ze by vsetky fabriky produkujuce UM skrachovali 😀 😀

jahodka11
3. júl 2008

bambusko, veru tak, ja som napr ani nevedela, ze existuju laktacne poradkyne....myslela som, ze kojenie pojde same od seba, ze ved je to prirodzene. No tak az take prirodzene to nebolo, ale zvladla som, ale keby som co i len tusila o poradkynach, je to pre mna omnoho lahsie....teraz sa sice na tom zasmejem, ale v tom danom okamihu to bol najvasci problem a nevedela som, co robit....este ze mame milu sestricku a prisla nam okupat maleho a ukazala mi aj kojenie...poradila, povzbudila.....mozno to bola aj moja chyba, lebo som pred porodom nic necitala, fakt som netusila, ze mozu byt nejake problemy a akosi som na to nemala ani "chut" ☹

mybambulky
3. júl 2008

Mne neda aby som sa nepridala - my sme od zaciatku mali problemy ked zacala v nemocnici chudnut az som mala sto chuti po prichode domov kupit UM. Doma to bolo ale uplne ine ukludnila som sa a vedomie ze to moje male krasne babatko moze papat moje mliecko len sa posnazit mi nedovolili kupit ho. My sme dokonca pouzili dudlik z flase do ktorej som musela nakvapkat trocha mlieka nech zacne tahat - bola leniva moja Bambulka 🙂
Kojim doteraz a teraz zas pocuvam uz ju treba zacat odstavovat - to mlieko uz nema pre nu vyznam a tak podobne - jednym uchom dnu a druhym von nema vyznam to pocuvat - kym mliecko bude budem jej ho davat.

zuzana76
3. júl 2008

bubba aj mne sa zda ze jeden moj prispevok zmizol, nechapem ako je to mozne 😒