Nezodpovední vodiči - hrozba pre nás a naše deti

vejula
30. máj 2012

Ahojte dievčata. Tuto diskusie zakladam pod dojmom z dnešneho zažitku. Išli sme dnes od starkej, vystupili z autobusu. Hned za zastavkou su dve trojprudove cesty, ktore su označene aj svetelnou signalizaciou, ktora funguje len ked chodec stlači tlačitko. Stlačila som tlačitko, zabrzdila kočik, kedže tam dosť dlho trva kym nabehne zelena pre chodcov. Naskočila zelena, ja som odbrzdila kočik vykročila na cestu a zrazu počujem zapišťať brzdy, obzrem sa a velky bavorak ledva zastavil tesne predomnou s kočikom. V šoku som sa na vodiča rozkričala, a ten sa len ironicky usmieval popod fuz. A nebol to žiaden 18 ročny zasran, čo ukradol auto oteckovi z garaže. Mohol mať dobrých 40 rokov, a taketo spravanie.. Ani prepačte ani nič, akoby mu bolo uplne ukradnute že takmer zabil tehotnu ženu s dieťaťom v kočiku. Mate tiež nejake neprijemne zažitky, ktore zapričinili nezodpovední vodiči?

sisaha
1. jún 2012

@alice107 a uz len dodam, ze to bol opis mojej skusenosti. Zazitky a realne situacie sa samozrejme môžu v zavislosti od kraja a konkretneho vodiča meniť.. 😉

lenocka84
1. jún 2012

dievčatá nestíham čítať všetko, sams som vodič, myslím si že dobrý, keď vidím ženu s dieťatom automaticky brzdím a púsťam, beriem to tak že tam môžem aj ja stáť.
ale na druhej strane, berte na ohľad aj to, koľkokrát sú chodci nezodpovední a idú na vozovku aj mimo zelenej, mimo prechod. a vždy je zlý vodič ak sa niečo stane, lebo má predvídať.
bohužiaľ sa u nás jazdenie na červenú stáva národným športom, žiadna sláva,a po pár rokoch bez nehôd. si aj ja zanadávam na šoférov, a konečne po 10rokoch jazdenia som sa naučila používať klaksón v aute.

sisaha
1. jún 2012

@lenocka84 tak ten klakson pouzivam aj ja... a rovnako aj gestá. Zrovna včera, dva pruhy, pre obidva rovnako oranžova (ja som bola asi 30 metrov pred krizovatkou, tak som zacala brzdiť) a druhy vedla mna 2 sekundy po cervenej este prebehol...clovek nestiha oci otvarat

alice107
1. jún 2012

@sisaha tvoja podrazdena reakcia je uplne zbytocna.tvoja sestra ci uz jazdi na znacke de alebo inej neprisposobila svoju jazdu podmienkam.na prechode mala zastat .nielen spomalit. nejde o zazitky ale o sposob jazdy.a dodrzanie bezpecnosti pri premavke.aj pri 10 km rychlosti ak by sa to dieta rozhodlo ist by neubrzdila. .ale keby zastala a dieta by sa nahle rozhodlo ist pri rozbiehani by to ubrzdila.ver mi videla som v realne znalecke posudky znalcov z odboru cestnej premavky aj v takomto pripade.preto to pisem. tak isto si reagovala aj na inu pisatelku,ked vyjadrila udiv,ze tvoja sestra nezastavila.
mas pravdu,ze situacia sa mozu menit v zavislosti od konkretneho vodica.preto svoju jazdu treba prisposobit vzdy konkretnym podmienkam na ceste. ;-
uprimne ja sa cudujem,ze nezastavila ked dieta pri prechode videla.nebala sa ze v pripade kolizie nebude mozne to ubrzdit?ci uz by dieta prednost malo alebo nie.z hladiska bezpecnosti mala zastavit.neviem pochopit,ze ty s tym jej konanim suhlasis.aj ked je tvoja sestra.predstav si,ze tvoje dieta je v podobnej situacii a ina vodicka urobi to iste. ☹stale by si mala ten isty nazor,ze konala spravne?

sisaha
1. jún 2012

@alice107 nie som podrazdena. Sestra je velmi dobry vodic, zodpovedny, ma vlastne deti. V aute som sedela, dieta cez prechod pustala. To ze isla krokom a dieta nereagovalo na pokyn, aby preslo a stalo meter od cesty a ani sa nehlo, neznamena, ze porusila predpisy. Policajt to takisto ako porusenie predpisu nevyhodnotil a pokutu nedostala. Sam videl ako dieta (ne)reaguje. Ja sa uprimne cudujem, ze vsade kde vidis moj nick, mas potrebu reagovat. A najlepsie reakcie aj od dalsej reakcie su tie, ktore nevideli, nepoculi, ale vsetko vedia lepsie ako policajt..A tym som hadam povedala vsetko.
a na zaver. Moje dieta v predskolskom veku nebude stat same pri ceste a ani nebude požiciavane na dopravnu vychovu v skôlke v podmienkach na SK. A ak by sa mu malo prihodit to, ze ho niekto ohladuplne pusta a môže v pohode prejsť, pretože ten vodič registruje, že tam stoji a môže prejsť, tak budem len a len rada. 😉

monyccka
1. jún 2012

Necitala som vsetky prispevky, pridam svoj nazor a pohlad na problematiku cestnej premavky chodci vs vodici.

Najazdim rocne cca 30tis km a dodrziavam predpisy takmer do bodky. A stale pred cestou si vravim - zase jednou nohou v base. Mam za sebou dve buracky. Obe s chodcom. Prvy krat to bol ozraty blb, ktory mi do cesty "spadol". Nemala som sancu zareagovat - noc, dazd, isla som 60km/hod (toho casu to bola povolena rychlost) a tento blb mi spadol do cesty spomedzi stromov. Doslova sa tam zvalil. Mal stastie a v podstate mu nic nebolo (par skriabancov a modrin. Ani zlomeninu nemal.). A ja som skoro rok soferovala s triaskou, stiahnutym hrdlom, pred dlhsou cestou som hnackovala, zvracala a za rok som schudla skoro 10kg.
Moja druha "buracka" bola s dietatom. Maminka na chodniku telefonovala a 2,5 rocne dieta zbieralo kvietky na pase medzi cestou a chodnikom. Pribrzdila som (len tak do istoty, intuicia ci co..). Isla som asi 30tkou. A dieta sa dvihlo a vletelo na cestu. Ja som zabrzdila, vodic iduci v protismere nestihol. Viete co urobila maminka - ziapala, nadavala mne aj jemu, ze sme jej skoro zabili dieta, ze jazdime ako besni, zesme arogantne hovada a mnoho inym nezverejnitelnych veci sme si vypoculi. Pripisala som to soku, ani jeden z nas neurobil ziadnu chybu. Tento chlap bol proste v nespravnom case na nespravnom mieste, dosvedcili sme to vsetci, co sme tam boli, napriek tomu ho zenska tahala po sudoch dalsie dva roky. Dietatko to prezilo (chvalabohu) bez vaznych nasledkov (no s pocetnymi zraneniami).No dodnes rada vykrikuje ako ludia jazdia ako blazni.
Samozrejme netvrdim, ze vsetci soferi su dobri a jazdia bezpecne, no nejak nemam rada pocit, ze za vsetky nehody mozu len arogantni nezodpovedni vodici. Casto je na vine chodec a vodic pokial nie je poloboh az boh tak nema sancu zrazke zabranit.
A k pustaniu ludi na prechode.. Pocitala som to minuly tyzden - cestou na ihrisko prechadzame cez 11prechodov bez svetiel a 4 so svetlami. Plus dve svtelne krizovatky. To je spolu 17 zastaveni. Nie je mozne pustit kazdeho chodca na kazdom prechode. Zapchali by sme mesto. Bohuzial taka je realita. A zena s kocikom je pre mna rovnaky chodec ako zena bez kocika.Tiez som mama, chodila som s kocikom a ja teda nevidim rozdiel v tom, ked prechadzam sama a skocikom. U deti, tkore prechadzaju samostatne je to ine, rovnako stari ludia, invalidi a pod..

alice107
1. jún 2012

@sisaha v prvom rade sa mylis,ze mam nejaky zaujem odpovedat konkretne na tvoj nick.ja zijem roky v de,preto ma zaujal tvoj opis situacie.nic viac.tvoj nick ja nepoznam.ver mi ja sa nestaram o nikoho kde kto pise,ale co pise.
a konkretne k vyroku o sestre len tolko t6o mi prepac,ale podla mojej mienky vodic ak je zodpovedn ,tak prisposobi svoju jazdu podmienkam.ty si nepochopila podstatu problemu.to ,ze dieta je v predskolkom veku ako vies konkretne?tu info ma napisanu na sebe? kludne to mohlo byt dieta v skolskom mladsom veku. a uz vobec policia a ni predskolske zariadenia nevyuzivaju deti na ukazku praktickych situacii na ceste .pretoze ako vidiet z konania tvojej sestry,bolo realne oihrozene.ale o to tu nejde.ide o to,ze tvoja sestra MALA zastavit pred prechodom,kde je skolka a obytna zona.a som si ista,ze tam bola aj prislusna znacka.ako som napisala,pri zastaverni sa moze odvratit nasledok moznej kolizie ak by dieta vbehlo do cesty.ale pe spomaleni jazdy nie.to je podstatne.skutocnost,ci to bolo dieta predskolskeho veku je ina vec.to nema nic s povinostou vodica respektovat predpisy a prisposobit svoju jazdu podmienkam na ceste.kazdy normalny zodpovedny vocic by zastal v takejto situacii.je jedno,ci v aute ma dieta alebo nie.to s tym nic nema.
ale samozrejme rozumiem,,ze ty konkretnu situaciu beries. so subjektivneho uhla pohladu.ja z nadhladu. 😉

sisaha
1. jún 2012

@alice107 hm, zrazu ma nepoznas, este v marci si si so mnou vymienala nejednu IP, v ktorych sme sa v nazoroch nestretli. Nebudem sa viac vracat k situacii, ktora tam bola a ktora bola videna policajtom. Ak tam zijes, tak velmi dobre vies, ze zakony tam platia pre kazdeho a kazdy kto zakon porusi, dostane pokutu. To, ze ju moja sestra nedostala, znamena iba tolko, ze neporusila dopravny predpis. To dieta by do cesty ani vbehnut nemohlo, lebo jednoducho prejst nechcelo. Nebola si svedkom, vychadzas iba z mojho opisu, tesne pred prechodom moja sestra takmer stala a spomalovala z 30-tky na poslednych 10 km/h (jednoducho na rychlost ludskeho kroku), dieta videlo, ze ho pusta, no nereagovalo a tvarilo sa, ze "tam nie je". Tak v jazde pokracovala. Tvoj nadhlad je zjavne zaujaty a preto ak ešte niečo mas na moju osobu, tak pokračuj opäť v IP. dakujem.

alice107
1. jún 2012

@sisaha to si ty? prepac mi,ale ja ta si ozaj v spleti roznych prispievatelov nepamätam. 😉 a nasu korepodenciu som hned vymazala,ako sme skoncili.tym to pre mna skoncilo.
ale vratme sa k teme.v de policia nedava pokuty na mieste.ani nevybera. co sa taka tebou popisovanej udalosti ja som uz svoj nazor vyjadrila.ci ty to beries osobne uz je na tebe.nemam dovod ani zaujem na sukromnej komunikacii k danej teme.naco aj? 😎
@monyccka samozrejme ze nie pod vsetky nehody sa podpisu nezodpovedni vodici.ale prave preto ,ze je vela nezodpovednych chodcov a inych ucastnikov premavky,vodic musi prisposobit svoju jazdu podmienkam na ceste.to je vzdy pravidlo.a u malych deti pri prechodoch a v zonach skol a a skolok sa musia dodrzat zvlast tieto pravidla.a respektovat tie znacky pred prechodmi a na miestach pred skolskymi centrami.ved vieme, ake su deti.tak tam musime byt zvlast opatrni.tu v de je na to kladeny velky doraz.a na prechodoch pre chodcov su vodici velmi opatrni.aj ked maju sucasne s chodcami niekedy zelenu, ak vedia,ze najskor musi ist chodec.a aj tam,kde nie je zelena automaticky ked vidia prichadzat k prechodu chodca/ni nemusi byt dieta/ zastanu.a daju prednost.je im jasne,ze ked je pri prechode asi chce prejist.a u deti stoja aj dlhsie a cakaju.a signalizuju ,ze dieta ma ist.az potom prechadzaju.a to je tu premavka husta.ja to robim tiez tak.aj ked sa neviem ako ponahlam.

ivett1
1. jún 2012

No, možno by k tej zodpovednosti pomohli aj vyššie pokuty...myslím, že v Belgicku a tuším to majú aj v Holandsku (aspoň, čo mi známi spomínali)...môže policajt "zhabať" auto za prekročenie povolenej rýchlosti (už presne neviem o koľko km sa "musí" rýchlosť prekročiť, ale pred pár rokmi to bola nočná mora všetkých mojich známych, ktorí robili "okružné jazdy" do týchto končín) ...to by sme si potom "sakra" všetci rozmysleli, či takéto niečo budeme riskovať 😉...u nás v zákone sa "pohrávame" so slovíčkami "obmedziť, ohroziť...." a "môže, nemôže...nesmie..."...niekedy mi to pripadá, že to je postavené tak, aby "aj vlk bol sýty, aj ovca ostala celá"...teda, že podľa toho, KTO urobí priestupok, bude (či skôr nebude?...) "potrestaný"... 😅

alice107
1. jún 2012

v de su ozaj vysoke pokuty za priestupky.za prekrocenie rychlosti sa stupnuju o kolko sa rychlost prekroci.ale to je skor o vychove.nie o plateni pokut.a celkovom zivotnom style celej spolocnosti.tu su ludia voci sebe ohladuplni.stava sa mi bezne,ze pri hustej premavke aj ked idem z bocnej cesty davaju mi prednost z hlavnej.aby som sa vtesnala do premavky.ja robim to iste.takze ide o tu vychovu k zodpovednosti a ohladuplnosti k inym.a to na sk este chyba.

crapula
1. jún 2012

no debilov najdes vsade kopu. ako vodicov, tak i chodcov. ja uz mam niekedy pocit, ze zijem medzi svinami, nie ludmi.
mna kazdodenne hnevaju vodici, co tu chodia namiesto predpisanej 40tky 80tkou. ako okej, kto teraz poctivo dodrzuje rychlosti, ale ja som si nikdy nedovolila prekrocit o viac ako 10. ved tie rychlosti tam na nieco su..
no a potom kazdodenna zalezitost - cakam s kocikom alebo s malou na rukach kludne aj par minut na prechode, kym mi niekto rači zastavit. a to uz sa mi stalo aj v uplnom lejaku.

vejula
autor
1. jún 2012

@monyccka môj manžel bol tiež svedkom takej situacie, kedy napity chodec vletel do cesty autu. Môj mm bol teda hlavny svedok on prave parkoval vedla toho a ten ožran pomaly vyletel až ku trolejom a spadol mu pred auto. Tak volal sanitku... Tu sa potvrdí že ochlasta ma asi 7 životov jak mačka, a to minimalne. To bola taka zražka, že normalny slušný človek by ju určite neprežil. A tento degeš, ked sa prebral, bol agresivny a ošetrujucej sestričke vybil predne zuby... Ale takí maju vždy najväčšie šťastie 😝

zuzanocka11
1. jún 2012

Pridám aj ja jeden zázitok,a to s policajtmi.isla som s malým cez prechod bez semaforu,boli sme uz cca v strede prechodu,ked sa na nás rútilo policajné auto.nemali majáky,nic,lentak isli,a mala som pocit ze nás prejde,tak som potiahla malého rýchlejsie,a pozrela som na toho idiota asi dost skaredo,zastal ale na moment a uz pridával,a este som mu stihla z pier precítat ze som p..a. tesne vedla nás isla pani s palickou a kociar s mamickou. a to sme nevstúpili na vozovku na poslednú chvílu,ja som sama vodic a neznásam chodcov,ktorí to robia.vedia,ze majú prednost,a zneuzívajú to...
inak soférovat po Ke je adrenalinový sport,je tu tolko agresívnych blbcov....

monyccka
1. jún 2012

@alice107 pravidlo prisposobit sa nezodpovednym chodcom je naozaj trosku moc.. Ja trubim..a vela..nehanbim sa priznat, ze aj na chodcov, pokojne aj na matku s kocikom, ked sa trepe do cesty mimo prechod. Nerozumiem tomu, preco by som ju mala pustat. Samozrejme, ze ju nezramujem ale ani nezastavim a s usmevom jej neuvolnim cestu. To nie je riesenie. Na prechode je to ine, to som spominala. A aj tu je bezne zelena aj pre auta aj pre chodcov a samozrejme maju prednost chodci. Nemam zaujem nijako chodcov obmedzovat, len vravim, ze nemam rada, ked sa vsetko hadze na vodicov - ako je za vsetko zodpovedny vodic. Lebo keby "prisposobil jazdu okolnistiam, nic by sa nestalo".. A "ma predvidat". Co je zhruba ako predpovedat buducnost niekedy. Teda nemozne. ;)
A dopravna situacia v DE a tu nie je porovnatelna.. Kedze je riesena na trosku inej urovni. Myslim tym dialnice, objazdy miest, kruhace, podchody atd.. Je toho mnoho o com mi tu zatial len snivame..U nas nie je doprava husta. Casto to proste nie je doprava ale parkovanie na ceste za jazdy. Lebo hybat sa na jednotke pol kilometrovou rychlostou dve hodiny v kolone nie je doprava. 😖 Ale to bohuzial tu nevyriesime 🙂

alice107
1. jún 2012

@monyccka ja zijem v de.a ja som reagovala na prispevky o situacii v nemecku. co sa tyka prechodov pri skolach a skolskych centrach a obytnych zonach tak vies dobre,ze tam su umietnovane znacky upozornujuce na prechadzanie deti cez prechody.a na pohyb deti v tejto zone.takze kazdy vodic musi prisposobit svoju jazdu tymto podmienkam.ja si neviem predstavit,zeby som na prejazde pri skolke ci skole ci ihrisku nezastavila ,ked vidim pred prechodom dieta.ved musim pocitat s jeho nepredvidatelnou reakciou.spomalit nestaci.o tom som pisala.
ja jazdim od 18 rokov.a vzdy pri prechode ked nie je signalizacia ak vidim ze chodec je pred prechodom,zastavujem a davam mu prednost.ci uz na sk ci v zapadnej eu.na sk jazdia vodici viac bezohladne.to je fakt.ale na druhej strane chodci nevedia,ako sa maju spravat tiez na prechode aj mimo neho.ale ja neriskujem,ze na prechode zachytim nejakeho chodca ci nebodaj dieta.ak ide o dieta,tam som maximalne opatrna a vzdy zastanem a cakam,co urobi.tak mam sancu ak spanikari,ze to ubrzdim .v de je husta premavka.casto pri zabocovani auta aj z bocnej cesty vyjdu pred auto co je na hlavnej.zalezi na vzdialenosti.a vodici na hlavnej s tym pocitaju a pustaju tu auta aj z bocnej cesta pri vyjazde.je to o tolerancii a respektovani.nie ist za kazdu cenu hned aj ked mam prednost.za tie roky co jazdim som nemala jedinu nehodu.a jazdim denne.a aj v zlozitych klimatickych podmienkach.aj cez mant blanc som jazdila a obcas si zajazdim. 😉
ja sa drzim pravidla,ze radsej opatrne a neskor,ale prist do ciela. 🙂

sisaka
1. jún 2012

@alice107 paci sa mi, co si napisala a so vsetkym suhlasim (len sa mi nechce likovat kazdy tvoj prispevok.)
😉

sisaka
1. jún 2012

@sisaha mas pravdu nebola som tam, ale asi ani ty. V 1. prispevku pises, ze sestra dieta videla ale nepustila ho, lebo nemalo natiahnutu ruku (to ma zarazilo a na to som aj reagovala, ze to nie je dovod) v 2. prispevku pises, ze ho nepustila uz nie koli nenatiahnutej ruke, ale preto, ze si mysela, ze tam len stoji a na niekoho caka v 3. prispevku pises, ze tvoja sestra mu naznacovala rukou, ze ma prejst cez cestu - je to uz zaverecna verzia?
co sa tyka toho,ze nedostala pokutu - mala jednoducho stastie na policajta, ktory prihliadol na to, ze aspon pri prechode spomalila, je to normalne, ze policajti niekedy zvolia len dohovorenie.
A taktiez ako
@alice107 neviem si predstavit, ze by policia najala dieta zo skolky a postavila ho pred prechod, len aby videli, ci vodici zastavia, alebo nie - dost brutal, nie? 😖 . na take veci netreba nikoho nastavovat, staci sledovat prechod pri skole, ci skolke.

sisaha
2. jún 2012

@sisaka pozri si IP, lebo uz som mimo temu a nebudem to tu specialne pre teba rozoberat.

vejula
autor
8. jún 2012

Tak dnes pre istotu super zažitok z cyklistom Idem normalne po chodniku s malym, tym že mi celu cestu mrnčal, že hopa hopa, že je unaveny. Tak sa razom zoprel, že nejde a zastavil, ja s nim. V tom za nami bicykel už nestihol vytočiť tak prudko zabrzdil, cely sa pretočil a spadol. TEn na tom bicykli mi začal nadavať s prepačením do vy*ebanych zku*venych pi* pred malym, že čo som to za matku ked neviem s deckom chodiť normalne a podobne debility. Tak som mu vysvetlila, že s bicyklom by mal chodiť po ceste, že ja od chrbta nemôžem vidieť, či niekto ide bicyklom ale on pokračoval, tak som s malym odišla a ten debil ma ešte dobehol bicyklom aby mi povedal, že je*nuta ostane je*nutou. Tak super doobedie, čo?

mimave
10. jún 2012

@crapula mas uplnu pravdu ja som tak zhnusena z tych somarov co tu ziju u nas ze az. mna ked som bola tehotna 3x skoro zrazilo auto na prechode!!!!!! jeden ta pusti a druhy j.bo flekuje na prechode alebo raz dokonca ani nazbrdzil ja som musela uskocit s tym velkym pupkom naspat lebo kreten vooobec nebrzdil a ja v strede prechodu. byvam na hlavnej ulici, v dedine, co myslis kolko sa tu jazdi? chodnik mame na druhej strane ulice, byvame za zakrutou. uplna lahoda. od narodenia maleho mam panicky strach ze skonci pod autom. nejde o to ze nedavam pozor, ale ked sa zo zakruty vyruti nejaky blb tak sme vybaveny. mam tu smolu ze viem porovnavat. boli sme na zelande. kazdy jeden prechod oznaceny dostatocne viditelne, soferi jazdia uzasne kludne a opatrne, no sok najvacsi, ides len popri prechode a zastavi autobus a pusta ta. u nas by sa to nikdy v zivote nestalo. cim somvacsi tam vacsiu mam prednost, ze? 😠 holohlavci v drahych autach, nekomentujem, zbytocne. ten si dovoli este aj do jednosmerky vletet opacnym smerom a nic sa mu nestane, lebo ma pistol za opaskom. a ozran za volantom, to je uz ulne ine kafe. mam takeho svokra, byva o dom dalej, nema najmensi problem si sadnut za volant aj ked si nevidi na nos. kazdeho jedneho deb.la by som vyzliekla dohola a tahala po strkovej ceste za autom. ja som volakedy jazdila vela a rada, ale s malym sa bojim ked vidim ako jazdia nasi soferi. doslova sa ides zabit, hlavne tu v ba.