Nočné sovy. Pridajte sa

ifrimka
26. mar 2008

Je presne 22:22 GMT a ja este nespim. Cakam na svojho muza kym pride domov z roboty. Ak byvas hore neskoro vecer, pridaj sa...

anarida
2. okt 2009

Skopírujem Vám sem niečo o tom:

Pri tripple testoch sa odobera vzorka krvi nastavajucej mamicky. V nej sa analyzuju urcite latky, pri AFP teste je to hladina AFP (alfatetoprotein) v krvi, pri tripple teste su to tri: AFP (alfatetoprotein), hCG hormon a estriol. Ich mnozstvo v krvi sa pocas tehotenstva meni, pre kazde obdobie pozname urcitu hladinu, ktora je v norme. Znizena hladina hladina AFP signalizuje riziko Downovho syndromu, zvysena poukazuje na riziko poskodenia neuralnej trubice.O com vypoveda AFP alebo tripple test?
Tieto testy kalkuluju iba riziko, nedokazu povedat, ci dietatko je alebo nie je poskodene. Inymi slovami, testy iba predpovedaju, ci je zvysena sanca na vrodene vady.
Sanca, ze dietatko 20-rocnej zeny bude mat Downov syndrom, je priblizne 1:1500. Sanca, ze dietatko 36-rocnej zeny bude mat Downov syndrom, je asi 1:300. Po AFP alebo tripple teste viete, ci mate vyssie riziko na vrodenu vadu, ako je normalne pre vas vek. Takze, ak sa zisti, ze mate zvysene riziko, moze (ak si to zelate) nasledovat dalsi presnejsi test, ktory urci, ci skutocne je dietatko postihnute.

Napriklad:
Tehotna 44rocna zena ma za normalnych okolnosti riziko, ze dietatko sa narodi s Downovym syndromom, priblizne 1:30. Po tripple teste sa zisti, ze ma vyssie riziko, ako je pre dany vek normalne, napriklad 1:15. Teda sanca, ze dietatko skutocne je postihnute je 1 k 15. Ak to tato zena chce vediet naisto, pojde napriklad na amniocentezu - odber plodovej vody.

Tripple test alebo AFP test dokaze iba urcit, ci mate alebo nemate zvysene riziko, ze vase dietatko bude mat Downov syndrom alebo poskodenie neuralnej trubice. Nedokaze povedat, ci dietatko je alebo nie je skutocne poskodene.

Testy sa vykonavaju v obdobi medzi 14. a 20.tyzdnom tehotenstva (pocitane od poslednej menstruacie). Latky, ktore poukazuju na Downov syndrom, su skor dokazatelne, ako tie, ktore poukazuju na neuralne defekty. Tie sa vysetruju po 15tyzdni tehotenstva (pocitane od poslednej menstruacie).

Kedy hovorime o zvysenom riziku?
O zvysenom riziku hovorime, ak vysledok testu poukazuje na riziko 1:250 - toto je normalne akceptovane riziko pre zeny mladsie ako 36 rokov a hovori, ze z 250 deti, ktore sa takymto zenam (vek nizsi ako 36 rokov, tripple test ukaze riziko 1:250) narodia, 249 bude zdravych a jedno bude mat Downov syndrom. Ak je vysledkom vyssie riziko ako 1:250, mozete si dat spravit dalsi test, ktory urci, ci je dietatko postihnute alebo nie. Pre vysetrenie Downovho syndromu sa robieva amniocenteza (odber plodovej vody), vysetrenia neuralnych defektov sa robi specialny ultrazvuk.

anarida
2. okt 2009

Všetci mi hovoria,že mi ich robili skoro? 😕

johnie
2. okt 2009

anarida tak to nic moc, drzim silno palce

johnie
2. okt 2009

inak to som si vsimla, ved si v 10tt... a tam je pisane medzi 14-20

monkula
2. okt 2009

ana, ale teraz pozerám, že si v 10 tt, to sa robí do 20. mesiaca.... aby žena mala možnosť interupcie keby.... 😔 😔

anarida
2. okt 2009

Vraveli mi,že budú opakovať o mesiac

adulikka
2. okt 2009

aj mne ich robili ,lebo som rodila ako 36 -ročná...našťastie v poriadku

mirka099
2. okt 2009

anarida, ale ved ty si mlada, netreba mysliet negativne. este si to privolas... ako sa aj pise, ide len o to ze je vyssia pravdepodobnost, aj keby ti rovno vyslo ze nieco nieje v poriadku, kolko raz sa stalo ze nakoniec vsetko dobre dopadlo... uvidis, dobre to dopadne.

anarida
2. okt 2009

Ja sa snažím na to nemyslieť ale predsa sa bojím

marianka79
2. okt 2009

anarida si šikovná 8mesačné a čakáš dalšie 😉

anarida
2. okt 2009

No to bola náhodička práve keď som to najmenej čakala to prišlo.Ale teším sa 😵

mirka099
2. okt 2009

anarida, uf tak hlavne si odvazna 😉 ale ked sa tesis je vsetko super. nudit sa urcite nebudes 😀
podla mna ti tie testy robili skoro a preto aj taky blby vysledok...

marianka79
2. okt 2009

aj ja by som chcela takú nahodičku

adulikka
2. okt 2009

mirko začal veu 10-mesiac a tiež som čakala...anarida ,tak si ešte viac šikovnešia...no aj manžel...nesmieme ho z toho vynechať 😀 tiež bol šikovný

mirka099
2. okt 2009

malicky bol hore, myslela som ze zaspal, ale nie... uf, tak asi sa vyparim 😢

anarida
2. okt 2009

Už som aj ja za toho názoru uvidíme aké budú dalšie výsledky 🙂

adulikka
2. okt 2009

tiež to bola náhodička...presne 1.januára na Nový rok...ako sa hovorí...ako na Nový rok ,tak po celý rok...a u nás to bol Adriánko 😀

adulikka
2. okt 2009

mirka veď mu dám fľašu s čajom ...tak to robím ja ,Keď sa prebudia ...a potom ďalej spia

monkula
2. okt 2009

ja idem umyť riad.... neznášam ranný rozospatý príchod do neupratanej kuchyne 😝

mirka099
2. okt 2009

tak zatial je tisko, ale neviem ci zaspi..
adulika uz som v inej teme babam rozpisovala nase starosti zo spanim... cajik teda rozhodne nepomoze.. nie teraz , naozaj ma velmi zle obdobie co sa tyka spanku. akoby sa niecoho bal, alebo uz sama neviem, myslela som uz na kadeco ☹

adulikka
2. okt 2009

mirka ,tak neviem poradiť

anarida
2. okt 2009

adulikka až teraz som si všimla,že tvoj Adriánko ma dnes presne rôčik 😵 prajeme všetko najlepšie

mirka099
2. okt 2009

adulika, on sa zo sekundy na sekundu niekolkokrt prebudi ooooobrovitanskym revom.. budim sa zo srdcom na pokraji infarktu... trva to uz asi mesiac. najskor som myslela ze zuby, ale tie vysli a problem trva. teraz mu idu sice dva ocne naraz, ale cez den je dobry... ty si to nemala pri niektorom ? poradte ak viete baby ☹

minkak
2. okt 2009

monkula ahoooooj 😵
teda aj vsetky ostatne samozrejme ahojte 🙂

adulikka
2. okt 2009

ja som tiež akurát bola pri Mirkovi...on sedel a plakal...spotené pyžamo...prezliekla...no čaj tentokrát nechcel...tiež neviem čo mu bolo...prečo plače

mirustek1
2. okt 2009

mirka-este som sem nakukla a napadlo ma,ze mne dr,hovorila,ze deti to cez den nevnimaju,lebo su zaujate vsetkym moznym,ale v noci na to reaguju citlivo.

adulikka
2. okt 2009

mirka a dr: keby si sa opýtala ?

mirka099
2. okt 2009

ach ten spanok.. len dufat ze to prejde 😒
jeeeej minkak, tak dvojicky 😵 to je mile? ste asi necakali ked ste robili druhe ze budete mat deticky hned tri?

adulikka
2. okt 2009

mirka mne dr: povedala ,že pred spaním nesmie behať ,skákať ,pozerať zlé filmy(asi myslí rozprávky) a veru Miška sa sním vedela pred spaním jašiť ,tak sme jej to zakázali ,tak posledné dni sme sa už aj vyspali ,ale netrvá to ešte dlho

mirka099
2. okt 2009

mirustek, hmm. bodaj by si mala praavdu. keby to boli "len" zuby netrapila by som sa tak...
adulika dr som vravela, ona na to nic.. asi to rovno pripisala zubom a bola som odbavena 😖 aj som pytala nieco na upokojenie, na spanok, ale nechcela mi dat na to nic. brali sme ditiaden, ale to mu davat nechcem. v lekarni maju na podporu spanku kadejake neagresivne doplnky... ale mi nedali, ze radsej sa mam poradir s dr.