Nosenie detí a jeho negatívne následky

martina46
25. feb 2008

Sama som veľmi zástancom nosenia, nosím v šatke, hoci nie veľa ale rada by som viac. Ale zaujímalo ma, či ste niektorá začali nosiť a prestali nie pri prvom nezdare (napríklad dieťa pri vkladaní do nosítka veľmi plakalo a 2.pokus sa už nekonal), ale preto že dieťa malo z nosenia zdravotné problémy-chrbtica najskôr a z akého nosítka to bolo, alebo preto že, dieťa nosenie neznášalo. Tiež, či tie čo máte už väčšie detičky, potvrdili sa obavy strýcov, tiet a rodičov, že dieťa bude rozmaznané a nesamostatné. Zatiaľ počúvam iba pozitíva v tomto smere. Tiež ak vaše deti nemali zo začiatku nosenie radi, či si zvykli a obľúbili a ako dlho to trvalo. A naopak, či sa im z nejakého dôvodu nosenie neznepáčilo a či sa to napravilo 🙂

tlapicka
25. feb 2008

Martino, nase mala je nosenec od narozeni s prestavkou v lete. V lete se nosit proste nenechala, jak bylo teplo, tak kricela jak o zivot a proste neprestala. v krosne ani necekla, takze bud kocarek nebo krosna. preslo to s nizsi teplotouvenku. Nekdy ma preference nosice, tj. u me ani necekne a u manzi pinda...
jo a od narozeni brecela v satku, kdyz jsem si zavazovala boty. Preju prijemne nosici chvile!!!

martina46
autor
25. feb 2008

To ako si zvládla obuť sa s dieťaťom v šatke 😀? Ja sa najprv obujem a potom dávam malú do šatky.

kili
25. feb 2008

mne to tiež vždy šlo 😕
ja zatiaľ negatíva nemám. Ale manžel hovoril, že známeho žena nosila (ževraj v šatke, ale to sa mi nejak nezdá, lebo to bolo pred 6-7 rokmi) a "kôli" tomu má rozmaznané deti. Neviem posúdiť, ako sú rozmaznané, ale čo som ich videla, prišli mi úžasné, vtedy mali 4 a 5 rokov a boli neskutočne sebavedomé. Ale ževraj si ona už zúfa, že ako sa na ňu lepia. Ale myslím, že to skôr súvisý aj s iným prístupom vo výchove nie len s nosením.

sue
25. feb 2008

Martina46, tie nagatíva na chrbtici - ak nejaké vzniknú sa prejavia až oveľa neskôr... navyše keď aj by bol nejaký problém, ťažko sa dá povedať, či to je práve z nosenia v nejakom nosiči alebo či to nie je z nesprávneho držania tela celkove a podobne...
My nosíme zatiaľ málinko - máme babyvak, klokanku "naležato", ale chcem kúpiť ergo na výlety... tak uvidíme...

grettka
25. feb 2008

ja sice deti nemam, ale nedavno som natrafila na jeden clanok (keby som si vedela spomenut, kde som to citala) kde sa pisalao o tom, ze nosenie deti hlavne v prvych mesiacoch zivota je dolezite.. nejde vraj o rozmaznanost...ten kontakt matky s dietatom znamena pre dieta pocit bezpecia a vraj deti su potom, ked podrastu samostatnejsie ...

monkula
25. feb 2008

Martina, tu je slušne rozbehnutá diskusia a nosení detí...
https://www.modrykonik.sk/forum/show.php?vThrea...

kili
25. feb 2008

martina o tej diskusii myslím vie, aj pozitíva pozná, len chcela vedieť negatíva, nič nie je len biele alebo čierne.

tlapicka
25. feb 2008

martino, nechtela jsem chodit v pohorach od blata po byte pro dite... a ani jsem ho nez se obuju nechtela hazet na ze v predsini, takze nejdriv dite a pak boty... pak se to prekulilo a mela z toho desnou srandu 🙂

monkula
25. feb 2008

kili, ale na negatíva sa mohla opýtať aj u vás...

martina46
autor
25. feb 2008

monkula, viem o tej debate, ale v takej rozbehnutej teme sa to vzdy zarozprava a venuje sa zase povodnej teme, uz sa mi to par krat stalo 😒 ...
tlapicka, to si ale viazala na chrbat... to je potom s obuvam lahsie 🙂

tlapicka
25. feb 2008

martino, ne na bricho kriz s kapsou, podeji kapsu s krizem... na novorozene na zada tak zdatna nejsem 😀 😎 😀

martina46
autor
25. feb 2008

Aha! Ja teraz pozerám cez mobil a tu nevidím, aké máš veľké bábo 🙂
Tak to s dieťaťom na bruchu musím tiež skúsiť, spomienky na tehu 😀

terezzka11
25. feb 2008

ja som malu nosila velmi casto v klokanke, kym bolo teplo, aj von sme tak chodievali na prechadzky, doma som ju tak uspavala, prakticky od 1. do 9. mesiaca, ale znicila som so chrbticu a mala dodnes vyzaduje zaspavanie na rukach. Uz sice zaspi sama v postielke, ale obcas jej to est dovolim. Chcem povedat, nie ze by mi to vadilo, ja si chvile s malou uzivam, aj ked niekedy som z toho strasne unavena a znicena, ale nie je mi luto, ze som to robila. Aj ked som ju musela dlho ucit spat samu. Mam pocit, ze jej to dodalo istotu ze ju maminka lubi a nie je hambliva, urevana a ustrachana. Ja som velky samotar, ale ona nastastie nie. 😉 Rozbehne sa za kazdym, kto sa jej na ulici zapaci. Hlavne za chalanmi 😀

martina46
autor
25. feb 2008

terezzka11 😀 😀

tlapicka
25. feb 2008

martino, eli je tedka rok a 4 mesice, v satku uz nenosim. to obouvani jsem myslela se satkem a nepohyblivym miminem... tedka beru boty prvni a pak dite, jelikoz uz pribehne samo a dobrovolne. (chodi od 10ti mesicu)

terezko, souhlasim s tebou ve vsem az na to uspavani. eli usinala az do mesice zpatky sama a dobrovolne v postylce. kdyz si promnula oko, tak jsme ji tam soupli a ona bez kecu usla uplne v pohode. tedka usina az kdyz je ulne vycerpana a to kdykoliv a kdekoliv. to ma po me. a je to pimarni nosenec, takze nesouhlasim s tim, ze si deti zvyknou na noseni tak, ze pak porad chteji telesny kontakt... to je spis asi neco vrozenyho, co nema vliv na noseni nebo vozeni. to dite to ma v sobe.

nevesta
25. feb 2008

Moja tiez zboznuje nosenie v satke a nema problem so samostatnym zaspavanim...

bihan
25. feb 2008

Jediný problém šatky vidím v tom aká je dlhá.. ak ju nezaviažem doma, tak vonku je to fakt prúser, keď sa mi konce váľajú po zemi 😠
Neverím, že by sa pri nosení poškodzovala chrbtica, pretože mimi je tam fakt napevno a keby jej také nosenie vadilo, ozvala by sa 😀 Ak prestanem nosiť, tak to zrejme bude kvôli váhe - nosím síce od narodenia, teda moje telo by si malo na nosenie zvyknúť, ale ten náš macík má už teraz 8,5kg, takže mi už slušne dáva zabrať.

tlapicka
25. feb 2008

jo a tady jsem napsala clanek s plusama a minusama satkovani http://www.pavuciny.cz/?act=article&aid=106

terezzka11
25. feb 2008

tlapicka, ja netvrdim, ze vsetky deti musia mat potom problem zaspat same. Len ta moja je taka, ze by sa pred spanim mojkala a obimala a nosila na rukach. A ja jej to aj dost casto dovolim. 😉

lefika
25. feb 2008

ja som tiez nosievala o dusu. saska ma chrbticu ok, ja som uz na tom horsie. predsa len, niest vpredu 12kg dieta da zabrat 😒 zaspava stale so mnou alebo s tatom, tj lahneme si vedla nej, ale nevadi nam to ani nepovazujeme za nenormalne, ze nezaspava sama.
a este: saska nikdy nechcela byt vodorovne, uvaz koliska, takze sme pouzivali kriz s kapsou hned ako to slo, tam bola spokojna aj dve hodiny, dokonca mi tak aj zaspala 😉

saudi
1. jún 2008

Ahojte, vecra som sa rozpravala na Expo Dieta s jednou odbornickou na nosenie deti, manipulaciu s nimi a masaze a ta mi povedala, ze nie je spravne nosit babatka az tusim do 6 mesiacov v satke vo zvislej polohe, lebo si vykrivuju hlavicku nabok a nozicky. Ake mate vy informacie na tuto temu, odkedy sa babatka mozu takto nosit? Povodne som chcela babatko takto nosit od narodenia a teraz vaham. Dakujem.

listicka77
1. jún 2008

saudi, na to jsou různé názory. německá "trageschule" např. tvrdí, že není žádná výhoda kolíbek oproti vertikálním úvazům. u vertikálních je ale opravdu důležité, aby byl úvaz správně - podsazený zadeček, nožičky výš než zadeček, zakulacená zádíčka, úvaz pěkně pevně. a jistit hlavičku, pokud jí dítě ještě nedrží (u spícího dítěte vždy). já nosím od 8 týdnů v kříži s kapsou venku a hlavičku dávám otočenou ke straně do jednoho pruhu kříže.
na vertikál jsem přešla mimo jiné proto, že mi kolíbky moc nešly a šly čím dál tím hůř. malá byla vždycky nějak divně zalomená. tak jsem si řekla, že raději dobře uvázaný vertikál než špatně uvázaná kolíbka. 😉

kili
1. jún 2008

saudi, tak to je nejaká blbosť, keď dieťa leží na chrbte, tak má hlavičku na stranu vždy (a vtedy sa mu dokonca môže na jednej strane viac preležať, takže to treba strážiť) a nožičky má tiež rozčapené, hlavne, keď sa dáva balenie na široko, ale podľa mojich skúseností ich tak deti držia automaticky, takže fakt nechápem, o čo tej "odborníčke" išlo 🙄

valka
1. jún 2008

saudi, ono to asi je podla toho, koho sa opytas...co som dostala satku, tak tam su uvazy rozdelene podla toho, kedy sa co moze a tieto zvysle polohy su od narodenia...
my nasu nosime kazdy den (ale nie cely den) a zatial je ok. doktorka ju vzdy chvali, ze ake je to super motoricke ditko...niekde som aj citala (asi v dietati), ze do 9 mesiacov (!!!) sa dieta nesmie nosit vo zvyslej polohe, ani odgrgavat...a to vtedy uz mnohe deti chodia alebo prinajmensom stoja...a v tom istom casaku doktor-ortoped pise, ze je to v poho, pokial tak dieta nie je cely cas pocas dna....tak si vyber 😀

mywiel
1. jún 2008

Listicka s tym zadeckem a zadickama mas uplnu pravdu nam to tiez vysvetlovali na kurze. 😉

melory
1. jún 2008

zizdnu negativnu skusenost nemam 😲

babalala
1. jún 2008

Naše dítě bylo (a vlastně občas stále je) nošené a jedno z prvních jeho slov bylo SÁM SÁM. Jakoukoliv asistenci vyžaduje až tehdy, když už si opravdu neví rady - takže o nesamostatnosti nemůže být řeč - stejně si myslím, že je taky to otázka povahy a způsobu výchovy, nejen nošení.
Co se týká páteře - sice nevím, jak se v budoucnu nošení projeví na mém dítěti, ale já sama byla "leženec" - na tvrdém, jak už to bývalo v sedmdesátých letech zvykem, záda mám křivá a občas bolavá, nepomohla ani léta nápravného cvičení - tož si vyberte.

saudi
2. jún 2008

no veru spominala aj to odgrgnutie, ze by nemalo byt vo zvislej polohe, ale bud cez ruku, alebo az prevesit cez rameno. ja mam satku, ale hovorila, ze na zaciatok radsej babyvak nejako nalezato.

kili
2. jún 2008

saudi, aj v šatke sa dá nosiť na ležato 😉 , pre také malé bábätko, asi do 2m, je to asi ideálne, potom neskôr chce aj kukať.

vikinka27
2. jún 2008

saudi, ja mam znamu detsku rehabilitacnu sestru, ta obe svoje deti nosila - u prveho (uz je skolak), kedze este vtedy neboli u nas satky, v nejakom super vystuzenom nosici, aby chrbtica bola co najviac istena (cize zvislo), a druheho (ten ma vyse roka) v satke...
podla nej nosenie je ok, zo zaciatku koliska, zvisly menej (cca 1/2 hod. denne kym dieta nesedi) kvoli tlaku na platnicky.. ale zase: aj ona ma info a skusenosti z prostredia v ktorom doteraz nosenie nebolo podporovane...
ako hovorila listicka: nemecka skola podporuje aj nosenie na zvislo od zaciatku. satky didymos (hadam som dobre dala to i/y) su v nemecku vyrabane uz 30 rokov, tzn. ze deti ktore takto boli nosene uz su zhruba taki stari ako my...ak by s tym bol problem, asi by si to nedovolili dat na stranky este teraz...

moj starsi bol nosenec - najprv v koliske (pechov babyvak), potom na konika odkedy sedel, teraz ma skoro 4, boli sme akurat na ortopedii, chrbticu ma ok... 🙂