Nová Nádej 3. Pridajte sa

bay
20. dec 2008

Ahoj krasky!
Uz sme akosi velmi presli cez 10 000 prispevkov 😅
Tak hura do dalsieho pokracovania. Snad ma tu nenechate samu!!!
Takze vsetkym snazilkam zelam coskoro fazulku v brusku, tehulkam uspesne dotiahnutie k porodu a maminam, veeela trpezlivosti 😀 😀 😵 😀

A k dnesku. Zvladla som so psami dlhu prechadzku, potom obed u maminky, co to som popratala, zacala som piect 😠 (ze uz je na case 😀 😀 )

weja
11. jún 2009

no holky, nemáte to jednoduché... 😖 ☹ ale ako sa hovorí - koho pánboh miluje, toho krížom navštevuje - či tak nejako, takže za odmenu budú pekné zdravé bábätká, ako napísala Peťka 😵
len sa pekne držte, ešteže je to zariadené tak, že dieťa vynosia ženy, chlapi by už boli dávno odrovnaní z tohto všetkého... 😝 😀

bay
autor
11. jún 2009

My mame poradu poobede spojenu s grilovanim 😀 😀 😀
Leni, Peti, priznajte sa!!!!! Ktora z vas omylom poslala tehu nevolnosti mne miesto Wejke??? 😠 😠 😝 😝 My s Miskom to uz mame mat za sebou!!!
Peti, to by som uz nazvala bojovou poradou nie pracovnou 😉

bay
autor
11. jún 2009

Weji, podla mn by chlap nezvladol ani prvu cast ze tehu nevolnosti a rast prs 😠 😝 😝 😀 😀

weja
11. jún 2009

tak ja tomu zasa nejako extra neverím... 😒 nám AFP vyšli dokonca veľmi dobre, VVCH ukázal až usg a vraj amnio by ich len potvrdila... 😖 ale 100 ľudí, 100 názorov... 😉
ja porady nemusím, mne sa tam chce vždy hrooozne spaaať... 😀

bay
autor
11. jún 2009

Ja sa tesim na to masko 😵 😀 😀

bay
autor
11. jún 2009

Poradu by si mohli aj odpustit 😎 😀 😀

halienka
11. jún 2009

Weji, asi tak, akurát neviem či sa napr. Dawn dá zistiť na sone, to je skôr mentálna ako fyzická porucha. 😝
Sky, to som moc rada, že je všetko v poriadku, Barborka je zlatá že sa vám tak pekne poukazovala 😉 🙂
Bay, počuj, ty by si možno mala dať viac oddychu tým nohám, zdá sa mi že sa aj tak dosť nabeháš, aj so psíkmi aj do roboty atď. Trošku viac odpočívaj, možno to pomôže. Držím palce aby ti tie kŕče prešli, je to veľmi nepríjemné. Kŕče vraj môžu byť aj z nedostatku soli, ale aj zo všeličoho iného.
Peti, tvoj muž to vystihol, veru ani jeden by nechcel byť v našej koži, aj keď majú niekedy silácke reči. Ja už niekedy toho môjho aj okríknem, bo keď mi po 10 rokoch premáhania sa povie, skús sa trošku premôcť, tak by som ho kopla najradšej vieš kde 😀 😀 To mu vždy odvrknem, že počkaj keď budeš mať chrípku alebo tak keď sa pri tom tváriš že ideš umrieť, tak ja ti poviem premôž sa a poď sa poprechádzať alebo dačo také. To by som ho chcela vidieť 😝
No babky, ja frčím do mesta, ozvem sa vám poobede z robotky ak nebude moc ľudí 😉 🙂

sisipetka
11. jún 2009

Bay neboj u mna moje nevolnosti este stale ostali 😅
HEj bojova porada i s grafikmi, ale nejako to uz doriesime.... Grilovane masko by som si aj ja dala, mnamky.
Weji, ja v to verim, ze za tolke utrpenie co sme si museli a musime vytrpiet bude krasna odmena 😵 A teraz uz sa rychlo blizi aj k tebe a coskoro i moje nevolnosti (tie sa tvaria, ze este u mna chvilu pobudnu 😅 ).

bay
autor
11. jún 2009

Leni, ved uz skoro nic nerobim. Venci uz skoro len a len MK akurat ja malu tak raz dvakrat do dna. A cestu do prace uz optimalizujem tak ze prejdem len par metrov 😉 Viac nachodim cestou na zachod 😅 😀 😀 😀 😀

weja
11. jún 2009

Bay, možno že rast pŕs by chlapov chvíľu celkom zaujal... 😀 ale potom by už boli isto k.o. 😝
Leni a neudáva pravdepodobnosť Downovho syndrómu práve tá hodnota NT? 😕

aj ja by som si dala grilované mäsko 😵 ja mám na obed palacinky, na tie sa tiež celkom teším... 😵

sisipetka
11. jún 2009

Mnamky palacinky, ak budem vladat, tak cez vikend robim 😉
Weji dobry postreh s tym rastom prs u muzov 😀

bay
autor
11. jún 2009

Ja budem mat tiez palacinky? Nejdes do tej istej restiky ako ja???

weja
11. jún 2009

tak už som napapaná, ale sladké mám aj za ušami, lebo ako dezert sme mali ešte zmrzlinu 😵 Bay, no ale teba som teda nevidela 😀 žeby sme sa minuli? 😅

bay
autor
11. jún 2009

Aj my uz mame palacinky v sebe a teda dezert by som mohla dat uz len do tasky 😅 Ale nastvali ma. Mali napisane ze palacinky s tvarohom a coko pudingom. A oklamali ma ☹ 😢 Oni tam dali aj slahacku 😝 😝 😝 😝 😝

weja
11. jún 2009

a to je zle??? ja som tiež mala šlahačku, ale nesťažujem sa... 😀

bay
autor
11. jún 2009

Ja nepapam slahacku 😝 😝 😝 😝

skybaby
11. jún 2009

my nieco hovorte o slahacke, ja ju sice zjem ale velmi ju nemusim ... vcera som si objednala bananovy kokteil, ja si pod tym predstavujem banan s mliekom a oni tam na vrch este supli tolko slahacka ze som nebola schopna slova .... bananovy kokteil so slahackou????? to hadam nie

bay
autor
11. jún 2009

Jani suhlas, to ja uz vsade hlasim z elsahacku nemprosim. A tu mi to ani nenapadlo 😅 😠
A konecne niekto kto tiez nemusi slahacku 😵 😵 Uz som sa bala ze som sama na svete 😅
No slahacka nie je problem ked som s MK, bo mu ju prelozim, ale inak... utrpenie. Slahacku zjem len a len na vafliach 😉 😵 😀

halienka
11. jún 2009

Hojte babky, už som aj v robote 😝 Bohovsky som sa vybrala pešo do mesta, že sa prejdem ale poštu máme ešte kus za mojou robotou, som tam došla a myslela som že sa tam rovno na pošte vyvalím na tú lavicu a hodinu odtiaľ nevstanem 😝 Som kapánek precenila svoje sily. Tak som bola rada že som vybrala doporučený dopis, kúsok od pošty som sa objednala ku kaderníčke a už som odkvecla v reštike akože na obed, ale hlavne napiť a oddýchnuť 😝 No myslím, že v týchto horkách už si také dlhé prechádzky vymýšľať nebudem. 😀
Jani, ja neviem čo všetko zisťujú pri amnio, viem len že mne vtedy pri tom minulom gynekológ povedal, že túto poruchu by mi zrejme nezistili ani pri amnio. Ale ťažko povedať, možno nejakú základnú odchýlku by zistili. Ale čudné je že oni vtedy posielali tú pupočníkovú krv až do Prahy, lebo vraj tu na Slovensku sa to vyšetrenie na tú diagnózu ani nerobí, lebo je veľmi zriedkavá a na to potrebujú nejaké špeciálne séra či čo. Tie časté VVCH ako je Dawn, rázštep atď., asi vyšetrujú všade, ale nejaké tie poruchy nie moc časté asi nezisťujú vždy. Mne napríklad vtedy po potrate na genetike povedali, že ani pri ďalšom tehotenstve mi neurobia toto špeciálne vyšetrenie na tú VVCH, ktorú malo moje bábatko, pretože táto VVCH nie je dedičná a je to len náhodná mutácia, takže nie je predpoklad že by sa to opakovalo a že by bolo zvýšené riziko tej istej poruchy u jednej ženy dvakrát. Nikto mi nebude len tak robiť vyšetrenie za 60 tisíc, keď tam nie je žiadny predpoklad že by sa to opakovalo, to by proste poisťovňa nepreplatila. Iné je to napr. u Cystickej fibrózy, kde je zvýšená možnosť že to dieťa podedí, vtedy keď to má matka alebo otec, tak sa robí špeciálna genetika na toto ochorenie, ale napr. myslím, že pri bežnej amnio nikto nezisťuje či tvoje dieťa bude cystickú fibrózu, ak sa nevyskytla u teba alebo u otca, alebo v rodine.. ale to si iba myslím, potvrdené to nemám. Inak aj mne vtedy vyšli AFP dobré.
Weji a čo je to hodnota NT? Pri čom sa to vyšetruje? To je pri tých AFP testoch? A vy ste mali Weji akú VVCH?

bay
autor
11. jún 2009

Leni meranie NT sa robi v 15tt je to meranie sije. Sa odmeria nieco v com je tekutina na krku dietatka. A podla rozmerov sa urcuje ci je tam predpoklad k nejakym VVCH alebo nie. Je to jedno z vysetreni spadajucich do triple testov... V tehu knizke je na to speci kolonka. Skus pozriet 😉 tam co sa zapisuju info z ultrazvukov.

weja
11. jún 2009

Leni, je to usg presvietenie šije, robí sa to v cca 13tt a tá hodnota NT vypovedá o niektorých VVCH, hlavne o Dawne... ale výsledok je len orientačný, záleží potom ako vyjdú AFP z krvi....
toto som našla na nete:
"Prenatálny screening sa vykonáva už v 1.trimestri medzi 11. až 13.tt. Je možné zistiť vrodené vývojové vady ako napríklad Downov syndróm (Mongolizmus) alebo Trizomiu 18. Robí sa pomocou ultrazvuku a meria sa tzv. nuchálna translucencia (NT). Tento nález sa kombinuje s krvným testom a maminým vekom a z toho sa vypočítava pravdepodobnosť výskytu danej anomálie."

našej malej zistili v 17tt pľúcnu chybu - nevyvíjali sa jej pľúca... 😔 a tiež je to VVCH, ktorá sa vyskytuje 1:50000, a zrovna my sme mali tú "česť" ☹ ale tiež mi dr. oznámila, že sa to nebude v ďalšom tehu nijako riešiť, nie je to bežná porucha, ktorá by sa dala zistiť nejakými testami... bolo to viditeľné aj na normálnom usg, potom sme boli aj na morfologickom, kde nám všetko komplet pomerali a zistili závažnosť poškodenia orgánov... 😔

bay
autor
11. jún 2009

Tak som netrafila tyzden ☹ a ani som to tak pekne a odborne nenapisala 😔 😢

halienka
11. jún 2009

No to som mala minule v norme to meranie šije, aj teraz to mám v norme.

Inak našla som mám u seba papier z tej genetiky s pred dvoch rokov a sú tam takéto výsledky:

AFP v plodovej vode: 2682 kIU/I v norme orientačne
Cytogenetické vyšetrenie: karyotyp plodu 46,XX, konvenčnou metódou a G bandingom - to je myslím karyotyp v poriadku (neviem či pri Dawne ten karyotyp nie je o jeden chromozóm vyšší)
DNA vyšetrenie (ústav biológie a lek. genetiky Praha) : v genómovej DNA plodu bola zistená mutácia c. 1948A-G (p.Lys650Glu) v exóne 15 génu FGFR3 v heterozygotnom stave. Tento nález potvrdzuje diagnózu thanatoforickej displázie II.typu.
Čiže z toho mi vyplýva, že AFP v poriadku, karyotyp v poriadku, ale chyba na nejakom géne. Či by to zistili pri klasickej amnio, ťažko povedať.

Je to komplikované ako šlak. Som zvedavá aké papiere mi prídu teraz z klasickej amnio.

skybaby
11. jún 2009

ja som uz poobede a ste ma navnadili na to sladke, tak som mala rezance s makom a cukrom 😀
ja som o tom NT pocula ze to robia skoro vsetci gyndosi a len maloktori to vie, ale mna uz vobec nic neprekvapuje
vcera ale ten lekar na morfo bol velmi mily a tesil sa s nami 🙂
wejka urcite sa vam uz nic zle nezopakuje, uz len teraz sup sup na nejaku dovcu a otehu 😉

bay
autor
11. jún 2009

No nech je tam akekolvek cislo nez 46, tak je zle 😔
Suhlas, vsetko bude v naj poriadku a tie drobne zadrheli, to je len aby nuda nebola 😠 😠 😠 😝

bay
autor
11. jún 2009

ze i 😝 🙄 🤐

halienka
11. jún 2009

Sky, to morfo je vlastne 3D ultrazvuk, kde vidia aj priamo orgány?

weja
11. jún 2009

Sky, dovča je v pláne niekedy v septembri 😎 ale včera sme sa rozprávali, že to sa nám zdá ešte dosť ďaleko, že či sa nevyberieme niekam už v auguste 😀
inak ja som mala ísť tiež k Čunderlíkovi, vybavila mi to moja dokina, keď ma nevedela presvedčiť, aby som išla na prerušenie... 😔 myslela si, že od takého odborníka to asi skôr zoberiem... ale nakoniec sme k nemu nešli, boli sme predtým u toľkých odborníkov a spravili nám toľko usg, že už sme videli aj sami, že to nie je v poriadku... 😔

Leni, no z tohto čo si napísala, sa nevyznám, ale zdá sa, že to bolo ok... 😕 ja som mala pod tými všetkými odbornými výrazmi také stručné a jasné zhrnutie, z ktorého to bolo aj v skratke zrozumiteľné...
na morfo ti pomerajú každú kostičku, popozerajú všetky orgány... rozdiel oproti 3D je len taký, že to nie je priestorové, čiže nedá sa vidieť tvár dieťatka 🙂

bay
autor
11. jún 2009

U nas je morfo a 3D usg ten isty pristroj ale ci je to tak standardne neviem. Ale morfo sa robilo ako klasicky cierno biely usg 😀 😀 😀 len ked mi chcel nieco ukazat tak mi to prepol na 3D 😵 (ako ze je to chlap 😀 )

skybaby
11. jún 2009

leni asi tak ako pise wejka, ukazoval nam tam ze tu su oci a usta, pozeral a meral oblicky, zaludok, srdiecko proste vsetko, ako sa hovori od hlavy po päty 😀
ten 3D je podla mna len tak pre efekt a nema ziadne medicinske opodstatnenie asi 😉
my tiez rozmyslame nad chorvatskom ale ja sa do 25tt bojim a potom neviem ci nebude doki proti ... ale mozno dame koncom augusta nejakych 5 dni v poreci, to je najblizsie k slovensku a keby nieco sadneme do auta a ideme domov ... to budem ale tak 30-31tt ... bay citis sa teraz na dovcu pri mori? 😉