Obrázok interupcie na bilborde. Ako na vás pôsobí?

newyorkgirl
3. sep 2007

dnes rano si idem s kocikom do cistiarne, pri velmi frekventovanej zastavke MHD ma zarazil obrovsky billboard, kde je zobrazena interrupcia v 11.tyzdni, bolo to podla mna cosi nechutne a myslim, ze to na billboardy nepatri, predsalen sa na to divaju aj male deti, keby sa ma mala opytala, mami co to je? neviem ako by som jej odpovedala, nehovorim ze suhlasim s potratmi, ale ani nie som proti je to kazdeho volba, viem, ze to je kontroverzna tema, mna len zaujima, ci si myslite, ze to patri na billboardy na verejnost takyto nechutny obrazok... a ak ste niektore ten billboard videli ako to na vas zaposobilo... 😒

barborkau
4. sep 2007

Musim sa zapojit aj ja...
Doma sme to s muzom rozoberali a zhodli sme sa na tom, ze je dobre, aby sa o tom zacalo verejne hovorit, toto kampan dosiahla hned v zaciatkoch a to je dobre, o toto im slo...Ja osobne nie som proti UPT, lebo nie je jednoduche priviest na svet dieta a vychovat ho. Nikdy by som vsak na interupciu nesla, lebo sa snazim vzdy zobrat zodpovednost za svoje spravanie, takto ma vychovali a toto podla mna v dnesnej vychove chyba. Je lahke vyhovorit sa na skolu, co vsetko deti nenauci. Kazdy rodic by sa mal zamysliet sam nad sebou, co svojim detom dava - nie materialne, ale duchovne - kolko sa s nimi rozprava, kolko vysvetluje, kolko nacuva. Osobne som absolvovala vycvik sexualnej vychovy pri pedagogicko-psychologickej poradni a stretla sa s detmi, pubertakmi. Ono to spociatku vyzera, kolko tie detska vedia, ake maju informacie a niektore uz aj skusenosti(!!! 13 rocni), ale ake tie informacie skreslene su, to by ste zaplakali. O zdrojoch pomlcim...a teda, podla mna je takato kampan potrebna, mala by sa spolocnost o tom rozpravat, aby sa pohli lady. Aby sa zacalo so serioznou sexualnou vychovou DOMA, v skole. Aby si deti nemysleli, ze je to take jednoduche, ziadna kôpka buniek. Aby sa zacalo pomahat zenam, ktore sa do takejto situacie dostali. Jednoducho, aby sa zacalo s prevenciou.

lenadka
4. sep 2007

ramzesa, video len zacalo a skoro som tu VAZNE odkvecla 😒

babulka
4. sep 2007

Mne zistili VVCH u maleho v 20 tt na morfologickom ultrazvuku a viem, ze keby to nebolo liecitelne (u nas nastastie stacila "len" operacia), da sa umelo vyvolat porod (do 24tt potrat) aj neskor, bez postupov na zachranu zivota dietata. ☹

pipi1211
4. sep 2007

no ja com to tiez vcera videla a skoro ma porazilo... ked sa tak zamyslim ze na take nieco som aj myslela ked som ostala tehu tak mi je do placu ☹ ☹ ☹ ☹ som stastna ze mam dcerku pri sebe 😵 😵 😵 😵 😵 😵 😵

bobd
4. sep 2007

doteraz, ked niekto spomenul UPT, vsetci sa zacervenali a nik o tom nechcel verejne hovorit. ved to je tabu. ale toto je tak dolezita tema pre vsetkych, ze sa musela dostat na verejnost. dostala sa sem tak, ako sa dostala, formou bilboardu. preco to mozu, podla niektorych nazorov, pozerat deti na ZS ale dospely clovek to nemoze vidiet?

lenadka
4. sep 2007

babulka, kukla som album, maly je strasne krasny chlapcek 🙂

nevesta
4. sep 2007

Ja som to tiez vcera videla a ty kokso, normalne ma az naplo 😝 Ale urcite je dobre o tom verejne hovorit, len ten plagat mi prisiel ako silna kava 😲 😔

cat
4. sep 2007

lenadka, nie do 20tt ale až do 24tt ak je dieťa postihnuté a pod./zákon uvázda formuláciu :zo zdrav. dôvodov/, má matka túto možnosť. tiež si to neviem predstaviť a dúfam že pred takúto volbu nebudem nikdy postavená.

mimakro
4. sep 2007

Prvý potrat na vidue som videla ešte na gympli, ale vtedy som to úplne inak vnímala. Teraz keď mám deti, až ma srdce bolí. Ja sama som o jedno bábätko prišla (prestalo sa vyvíjať v piatom týždni a v ôsmom som spontánne potratila) a veľmi ťažko som to znášala. Svokra je zdravotná sestra a bola pri potrate v 22. týždni. Najskôr vypadla nožička, potom ručička...

lenadka
4. sep 2007

cat, dokonca 😲

pralinka25
4. sep 2007

Ako pubertacka som tiez videla fotky z potratu video nastastie nie. Nasi ma vychovali k zodpovednosti a aj bez tychto fotiek by som sa na takyto cin neodvazila.
Vela dievcat a zien si ale zial mysli ze pri ptrate o nic nejde. Dieta nevidia tak si myslia ze je to v pohode. Nevidia v nom zivu bytost. Ako tu uz niekto spominal nazyva sa to plod a toto slovo je predsa len ine ako dieta.
Sama neviem aky postoj mam mat. Som proti potratom, nikdy by som na neho nesla (i ked hovori sa nikdy nehovor nikdy ale aj tak si tvrdim ze nikdy) nesudim zeny co sli i ked ma mrzi ze mnoho z nich to spravilo v nevedomosti co vlastne pacha.
Je dobre za sa o tom hovori a ze zeny budu informovane o dosledkoch svojich cinov, aj ked tie naozaj presvedcene o tom ze chcu ist na potrat to asi neodradi, ale aj jeden zachraneny zivot je dolezity.
Na druhej strane neviem ci je to vhodny sposob. Hlavne naozaj pre tie co zazili spontanne potraty ale aj pre dievcata ktore otehotneli skoro a rodicia ich do toho dohnali alebo spolocnost, ale aj niektori manzelia donutia ist svoje zeny na potrat. Aj take pripady poznam, ze mladucke tehotne dievcata nemali na vyber kvoli rodicom ☹ Musi byt pre nich nesmierne bolestive to vidiet. Je to nefer im to este viac stazovat. Preto nemozem odsudit zeny co to podstupili, lebo neviem co k tomu viedlo. Ale potrat ako taky neschvalujem. Rozhodne by to memalo sluzit ako ulahcenie si zivota a zbavenie sa nepohody.
Neviem ako by sa to malo riesit, ale toto asi nie je najstastnejsie riesenie. Ti co to uz urobli s tym ziju a urcite ich to mrzi a toto im nijako nepomoze.
Ale rozhodne by tato tema nemala byt tabu.

bubble777
4. sep 2007

Ahojte.Potrat neschvaľujem a dovolím si tvrdiť,že by som naň nešla.Ale človek nemôže 100 percentne vedieť čo sa stane.Teda nechcem odsudzovať ženy,ktoré to podstupili,lebo nevieme aké dôvody na to mali.Jedno viem určite,že keď sa pozriem na moju malú dcérku a keď som to videla v telke,tak mi prešiel mráz po chrbte.No myslím si,že ženy,ktoré to chcú urobiť nepresvedčí ani takýto plagát.Ale je dobré,že sa na to upozorňuje no možnože nie až takou formou.

katusha
4. sep 2007

ten plagat som pred par dnami aj ja zazrela. napadlo ma akurat to, ze ked zena bude chciet ist na potrat, neodradi ju ani ten plagat.
ja by som na potrat nesla. bodka
ale je to kazdeho vec

droby
4. sep 2007

ma zarazil ten plagat na kazdom rohu, az mi je pri tom doplacu, ale myslim si ze ten kto to podstupit chce sa tym ovplyvnit neda....

andrejkaznr
4. sep 2007

baby ja som síce ten bilboard nevidela, ale po prečítaní vašich príspevkov som nakukla na stránku právo na život, sú tam nechutné fotky a ešte nechutnejšie video...priznám sa, zo zvedavosti som si to chcela pozrieť, no asi som to nemala robiť...som zhrozená!!! ani som ho nedopozerala do konca, proste sa to nedalo, nemohla som sa dívať na to, akým krutým spôsobom to neviniatko prišlo o život. nechápem lekárov, ktorí tento zákrok vykonávajú. ženy, ktoré sa rozhodnú pre potrat mnohokrát nevedia do čoho idú, vedia len, že je to spôsob ako vyriešiť tento "problém" no tí lekári vedia o čo ide, neviem ako môžu zabíjať bábätká... pretože podľa mňa to už bábätko je, aj keď má len 11 týždňov a menej. žije, bije mu srdiečko, nemôže sa brániť... je to smutné. normálne sa mi tlačia slzy do očí. ja mám 2,5 ročného synčeka, keď som otehotnela, mala som len 19 rokov, no ani na chvíľočku som nezaváhala, ani na milióntinu sekundy ma nenapadlo že by som išla na potrat... s priateľom sme boli spolu 2 roky, on mal vtedy 23 rokov, bábätko sme plánovali, síce až o nejaké 2-3 roky, no ak sa to podarilo skôr, nevadilo nám to, naopak, veľmi sme sa tešili... a teším sa z neho aj dnes. Náš Alexík je pre nás najväčší poklad na svete. ženy, ktoré sa rozhodnú pre potrat neodsudzujem, no nechápem ako mohli zabiť svoje dieťa, veď ono sa na svet nepýtalo!!!

lennie7
4. sep 2007

new a kde ten billboard pre boha je?? ☹

dannynka
4. sep 2007

lennie no to by som aj ja rada vedela...... 😉 😉 😉 alebo radsej nevedela???? ☹ ☹ ☹ ☹

tweety22
4. sep 2007

snazim sa neodsudzovat zeny, dievcata , ktore na potrat idu (kazda ma svoje dovody) ale sama by som na potrat nesla (iba keby som musela) ale myslim si, ze je velmi dobre, ze sa o tom hovori verejne... ja totiz nie som vobec konzervativny clovek a u nas doma sa vzdy rozoberala kazda tema, takze ja som urcite aj za takuto na oko *neprijemnu* kampan... mam vela kamaratiek, ktore neuvazlivo podstupili interupciu pretoze neboli dostatocne informovane, a preco? pretoze sa o tom nikde nehovorilo, vsetci len pri tom mlcia akoby sa nic nedialo a vsetci sa potom poburuju nad pravdivymi obrazkami dietatka, ktore si to muselo odtrpiet, mna to nijako nepoburilo a ked sa ma v buducnosti moje dieta na to opyta tak mu to vysvetlim a nebudem ho zavadzat, mozno mam aj preto taky nazor, pretoze som sama podstupila potrat kvoli missed, bolo to total vytuzene dieta a nepochopim ako niekto dobrovolne na inter. moze ist, ale neodsudzujem ... no tot je moj nazor

babulka
4. sep 2007

Lenadka, dakujem, taketo sa vzdy dobre pocuva 🙂 ked nam povedali, ze je tam vyvojova vada, bolo mi hrozne, ale kedze sa to dalo operacne odstranit, uz to bolo lepsie. Neviem si predstavit, ze by to bolo nieco horsie a musela by soms a rozhodnut pre UPT. Ked som citila pohyby, rozpravala som sa s nim... vlastne, ja si neviem predstavit UPT ani skor.
Pri VVCH ked sa zisti, je vzdy moznost ukoncit tehotnost, je to vzdy na rozhodnuti matky a "odobreni" lekara - ze je tam zdravotny dovod. Ale viem, aj ked sa o tom nehovori, ze ak by sa nieco zistilo aj neskor, co sa v 20tt nezistilo alebo prehliadlo, lekar vyvola umelo porod a dieta sa nezachranuje 😢 😢 ☹

nikolett
4. sep 2007

Ahojte, tie zabery su strasne ☹

erika222
4. sep 2007

Ahojte ja som ten bilboard videla včera, doslova ma zamrazilo.bolo to strašné.jednoznačne je strašné zabiť človiečika,ale prečo to reklamovať????tiež som si pomyslela akoby som to vysvetlila mojmu dieťatu,mami to je mŕtve bábätko?a prečo???????to nie,táto dnešná doba už nevie čo robí. ten bil. je teraz nechutný zbadala som ho raz, /nebývam v tom meste kde som ho videla/,ale tí ľudia čo chodia okolo neho každé ráno do práce si po čase pomyslia ach však iba potrat, to ako keby povedali ach však iba žuvačky sú tam.toto nie,jednoznačne si myslím,že na bil. to nepatrí,radšej nech sa o tom hovorí v školách na nejakých prednáškach a tak.tam kde to patrí a určite to nepatrí očkám malých detí! ☹ ☹ ☹ ☹

lilusiatko
4. sep 2007

ahojte, aj ja si myslim,ze ti co chcu ist na potrat tak tam aj pojdu, dobre vedia,ze zabijaju maleho cloviecika. Fakt lutujem vsetky mamicky, ktore spontanne potratili a teraz sa musia na ulici pozerat na mrtve babatka. Tema potratov by sa mala preberat v skolach a v rodinach a nie vylepovat mrtve babatka na ulicu, je to hrozne. Ja som tiez proti interupcii,chapem vsak tie zeny,ktore idu na intreupciu po znasilneni. Je to fakt velmi tazka tema,treba ju riesit v spolocnosti,ale nie takymto sposobom.

adusa
4. sep 2007

Ja som si kukla to video a revala som ako mala. Tiez som videla video na strednej, ale inak som to videla. Teraz ked mam malu to prezivam intenzivnejsie.
Ja si myslim ze vyhlasovat ze dieta pod 12 tt. je len plod, celu situaciu len zjednodusuje( nie je v tom videu nozicka? a rucicka?!!) a aj zakon o interupciach robi ludi nezodpovednych. Ved ak nieco, tak 4000 sk (alebo neviem kolko to je na sk) a den v nemocnici to spravi ☹ . Je to smutne... Neodsudzujem tych co to uz spravili, lebo to nejde vziat spat, ale odsudzujem to, ze sa tomu nepredchadza. Bola som zdravotna sestra a viem o par pripadoch ked si to zeny rozmysleli a posielali do nemocnice dakovne listy s fotkami krasnych deti.

A k tomu bilbordu, neviem na jednej strane to robi cloveka sa zamysliet ale pre mamicky ktore stratili babatka to musi byt strasne. AJ moja mamina mala spontanny potrat a myslim ze jej to tiez nerobi dobre 😒

adusa
4. sep 2007

teraz som si precitala... to tam je ako skutocny obrazok interupcie 😕 ? Myslela som ze sa o tom tam iba hovori... Nevidela som ho lebo zijem mimo. Myslim ze prekracuju hranice a ako hovori lilusiatko, malo by sa to riesit v skolach a rodinach a nie na ulici ☹

wera007
4. sep 2007

dnes som prvy krat videla ten billboard...je nechutny neprijemny neda sa nanho pozerat, ale je to REALITA!!!!hovorite tu zvasty typu: vidia to moje deti a je to nasilne...no hlavne ze televiziu URCITE pozeraju kde je daleko viac nasilia a o pocitacovych hrach ani nehovorim!!!Interupcia je VRAZDA a ludia sa skryvaju za nazvom UMELE PRERUSENIE TEHOTENSTVA!!!ake prerusenie???to akoze prerusim a neskor pokracujem???je to SKONCENIE TEHOTENSTVA A HLAVNE ZIVOTA!!!mam 20 rokov a cudujem sa ze dospele zeny maju menej rozumu ako JA!!!pozrite si nemy vykrik....co tak DOTRHAT vas namiesto tych malych nevinnych??

pralinka25
4. sep 2007

este mi to trosku pride ako zneuctenie mrtveho cloveka. Zase je to o tom, ze je to clovek. To je rovnake ako keby sme vylepovali bilbordy s mrtvolami ludi s rakovinou alebo take nieco. Mala by byt ucta aj voci tomuto malemu clovieciku, ktory si uz vytrpel svoje a ako keby to nestacilo teraz to jeho utrpenie aj verejne vystavujme. Je to morbidne.

Som za informovanost. Ako som uz spominala nie kazda matka vie co presne UPT obnasa. Malo by sa o tom hovorit ale nejako koordinovane a vysvetlovat ludom, odpovedat im na otazky. To ze sa to hodilo do placu situaciu neriesi. Rozhovory v autobuse, na zastavke alebo v praci vec nevyriesia. Trebalo by sa k tomu postavit zodpovedne a hlavne profesionalne formou prednasok, konferencii, pocas sexualnej vychovy v skolach, v rodinach zrusit tabu. Nemam vlastne deti ale mam male krsniatka a nemala by som problem im to vysvetlit primerane veku a odmala ich ucit vazit si zivot v akejkolvek forme, ci uz chrobaci, zvieraci,ludsky.
Skratka by som sa netvarila ani pred nimi ze take nic neexistuje. Prave aj preto ze v mnohych rodinach su taketo veci tabu sa toto stava. Ako niekto pisal pubertaci su sice siroko informovany ale mnohokrat skreslene.
Vela rodicov chce chranit svoje deti pred zlym svetom. Ale tym ze im pred nim zakryjeme oci ich neuchranime, ale naopak, nenaucime ich nieco s tym urobit, nedame im zaklad toho ako si vytvorit spravny obraz. Vsetko je o hodnotach a tie detom skola neda. Rovnako sa neda spolahnut na to ze vazit si ludsky zivot v zarodku ich nauci ucitel na sexualnej vychove.
Nepaci sa mi ze mrtve telicko maleho cloveka je na bilborde rovnako ako reklama na nove auto ale som za aby toto uz konecne prestalo byt tabu. Len by to chcelo premyslenejsiu formu ako na to.

adusa
4. sep 2007

Ale mozno to bol dobry napad...je to billboard len na mesiac a myslim ze uz dosiahli co bolo v plane - a to diskutovat o tom!! A s tym suhlasim. Je dobre o tom diskutovat a vediet. Deti a mladez obrazok mozno spociatku sokuje ale aspon nezabudnu, a ked budu starsie mozno si spomenu na to co videli, a zmeni to ich pocinanie a mozno aj cely zivot. Nebudu musiet zabijat vlastne deti 😒

bilka
4. sep 2007

videla som tento zakrok nazivo. spominam si ako nas ako mlade stredoskolacky na strednej zdravotnickej skole v ramci praxe na gynekologii vzali do saly kde uz lezala v narkoze zena pripravena na interupciu a umiestnili nas rovno za chrbat gynekologa aby sme mali "dobry vyhlad". na tento zazitok sa nikdy neda zabudnut. este doteraz si viem ten pohlad vybavit akoby to bolo vcera, hoci uz uplynulo viac ako 10 rokov. a nezabudnem ani na vetu ktoru nam dany doktor povedal. pytal sa: kolko mate rokov? ked sme mu odpovedali kazda za seba: 15,16..., jeho jedina reakcia bola : "tak to je najvyssi cas ze ste sa prisli pozriet!"
co dodat...trpka realita. vo mne tato skusenost zanechala nieco tak hlboke a ovplyvnila ma uz v teenagerskom veku natolko ze by som dobrovolne nedokazala nieco podobne podstupit. stale to tak citim.

tato kampan je drsna, neprikraslena, sokuje a chce ukazat veci take ake su aj napriek verejnemu pohorseniu. nepozera sa na nu dobre, nie je ludom prijemne sa na nu divat, vzbudzuje odpor, pohorsenie a nevolnost. ale podstatne je to, ze tieto zakroky su realne, deju sa dnes a denne, aj keby sme ten bilboard hned zvesili. zatvarat oci pred problemom a tvarit sa, ze sa chceme divat len na pekne veci a reklamy na bilboardoch, nic nevyriesi. nemyslim ze je tento bilboard reklamou, skor vystrahou. podobnou aku nam ako studentkam v zmysle kreda, lepsie raz vidiet ako tisickrat pocut, dali na strednej skole. kiezby mladymi babami pohol vo vnutri tak ako mnou...

to mrtve telicko ktore vnima niekto moze vnimat ako zneuctenie, posluzilo dobrej veci, aj ked nedostalo sancu sa narodit, splnilo uzasne poslanie boja za zivot.

ako sa k tejto veci postavime, je ale otazkou svedomia a postoja kazdeho z nas ktory v sebe nosime a ktory nam kampan pomoze, ci uz posilnit alebo zmenit. podstatne je naozaj aby ludia nezabudli a premyslali aj dalej a viedli k tomu systematicky aj dospievajucu mladez.lebo ako sa vravi, zide z oci zide z mysle, teraz je velke halo a boom, kampan je nova a aktualna, ale po case si ludia ked prejdu okolo bilboardu po x-ty krat zvyknu, nebude uz vyvolavat take emocie... tak ci tak je to o ludoch a ich zmyslani a konani, kampan moze pomoct nakopnut a donutit k zamysleniu ale ten zbytok je na kazdom z nas...

fabiana
4. sep 2007

Ach jaj, toto je silná káva... tiež som nevydržala pozerať video, musela som to po 3.minútach vypnúť, inak by som sa asi najskôr povracala a hanbila sa za to, čo sme my ľudia schopní urobiť... 😒

moncika15
4. sep 2007

aj ja som to videla na MHD stanici a mala som z toho taky isty pocit ako vy.myslim si ze by to nemalo byt tak verejne ukazovane.lebo niekto to jednoduxo musi spravit aj proti svojej voli a taky obrazok je podla mna na samovrazdu. na mna ako na snazilku to zaposobilo dost zle.lebo niekto sa dlhe roky snazi o novy zivot a niekto ho takym sposobom jednoduxo ukonci...