Obrázok interupcie na bilborde. Ako na vás pôsobí?

newyorkgirl
3. sep 2007

dnes rano si idem s kocikom do cistiarne, pri velmi frekventovanej zastavke MHD ma zarazil obrovsky billboard, kde je zobrazena interrupcia v 11.tyzdni, bolo to podla mna cosi nechutne a myslim, ze to na billboardy nepatri, predsalen sa na to divaju aj male deti, keby sa ma mala opytala, mami co to je? neviem ako by som jej odpovedala, nehovorim ze suhlasim s potratmi, ale ani nie som proti je to kazdeho volba, viem, ze to je kontroverzna tema, mna len zaujima, ci si myslite, ze to patri na billboardy na verejnost takyto nechutny obrazok... a ak ste niektore ten billboard videli ako to na vas zaposobilo... 😒

cat
11. sep 2007

mracik, mna by nijaky chlap nedonutil vziat si dieta len tak, toto by mali mat ludia vyriesene alebo aspon poznat svoje nazory "nato" uz pred svadbou..to je hrozne 😒

olusha2
11. sep 2007

ahojte!

rada by som sa zapojila par vetami, co si o tom myslim ja. 😅
dosť ma zaráža (nexem pôsobiť ako feministka), že o tomto zákone si dovolia hovoriť muži - i ked tam jedna žena "poskakuje" a tvrdiť čo je pre ženu doležité a najlepšie pre dieťa. ved oni nikdy nezažijú aký je to pocit, nosiť nový život.
neviem prečo zrazu niekomu prekáža to ako to bolo doteraz... lebo ta celá kampan (aspon na mna) posobí, že to chcu uplne "zaraziť" ! A ked sa do toho zamieša i cirkev, no tak to bude riadny chaos.
myslim si, že by to malo zostať tak ako doposiaľ, že žena má právo výberu - už z akéhokolvek dovodu.

mracik
11. sep 2007

cat, keď sa jedna z nich vydávala, tak interupcie povolené ešte neboli 😉 takže to riešiť nemohla

cat
11. sep 2007

mracik ale aj tak mi to pripada akoby sa v tamtom pripade zobrali ludia ktori nepoznaju svoje nazory dostatocne..mne keby pocas "chodenia" muz povedal ze potraty (bezdovodne) su OK,tak by to bol pre mna jasny signal ze to asi neni ten pravy..ale to by sa urcite prejavilo aj v inych nazoroch a veciach..

mracik
11. sep 2007

cat, vtedy pred viac ako päťdesiatimi rokmi sa také veci neriešili, nebola HAK, ani interupcie...
samozrejme my sme mali túto tému s manželom vyriešenú, vedel, že odmietam aj HAK a napriek tomu, že to považoval za veľmi divné, tak to rešpektoval a rešpektuje...

každopádne teraz je v našej spoločnosti taká atmosféra, že žena, ktorá čaká postihnuté (piate, nemanželské...) dieťatko je pod obrovským tlakom okolia, rodiny, lekárov, lebo vynosiť ho sa považuje za nezodpovedné (viackrát to padlo aj v tejto diskusii) ☹ takže tá sloboda výberu (ako písala olusha) je veľmi relatívna...

majcik
11. sep 2007

Cat - s tym suhlasim, ze idealne by bolo, keby sa kazdy tak spraval, aby sa nemusel rozhodovat, ci potrat absolvuje alebo nie ...

Olusha - pri splodeni dietata predsa vzdy musia byt dvaja ... a preto obaja maju rovnaku zodpovednost za dalsi jeho osud. To nie je len zalezitost zeny. Ona ho sice nosi pod srdcom 9 mesiacov a to dieta predsa ma aj nejakeho otca.

My sme tiez nastastie mali tieto veci predebatovane s nastavajucim pred sobasom a som rada, ze nase nazory sa zhodovali 🙂

cat
11. sep 2007

majcik, ja viem, pamatam si ta este z mojejsvadby, tam sme sa sice trochu pochytili v teme o antikoncepcii ale hadam neva.. mimochodom, vidim ze si v 10tt, gratulujem 🙂 Ja uz teraz tuzim po druhom miminku no a ked idem okolo tych bilboardov, vzdy mi otoci zaludok, nemozem si pomoct.hoci viem ze je to realita, stale opakujem ze sa mi zda nevhodne aby to viselo po uliciach.

sue
11. sep 2007

...najhoršie na tom je, že zákon o interrupciách vlastne rozhoduje o ženách, ktoré len chceli rozhodovať o živote seba a svojho dieťaťa... tým nechcem povedať, že som za interrupcie... ale že tým, že niečo zakážeme, nevyriešime podstatu problému (= neželané otehotnenie) ale len dôsledok (=usmrtenie dieťaťa) ...a to je na tom najhoršie...

majcik
11. sep 2007

Cat - hej? Ja si uz nespominam 🙂 Vdaka.

Co sa tyka tej kampane, nie som si uplne ista, ci je toto najvhodnejsi sposob. Vyjadrovala som sa vlastne k potratu ako takemu.

Tak Ti zelam, aby babatko cim skor pricestovalo k Vam 🙂

cat
11. sep 2007

dakujem 😉

hanka274
11. sep 2007

no mam dost z tej slobodnej panny Tutkovej, fakt mam dost.
To je fasa, ze tu brblu ludia, co vlastne do toho zatial nic nemaju a nevidia.
A na koniec ma uplne dorazilo, ze ak je ohrozeny zivot MATKY!!!a aj DIETATA (po porode), tak predsa nech tehotenstvo pokracuje. Ty brdo, toto ma dorazilo uplne. Ine sado maso presadzuje!! Ved to predsa je nechutnost trapit zivot, ked viem, ze na 99% to dieta umre. Viete co?? Pravdepodobne by som jej priala byt v kozi a zazit to co zazivaju deti, ktore v bolestiach, bez nadeje na prezitie viac ako 2-3 mesiacoch ziju tie 2-3 mesiace. A viete co, nie aby zazila tu fyzicku bolest, ale aby bola matkou tych deti!!!
Tupana jedna.

NIKDY BY SOM SI NEODPUSTILA, ak by som priviedla na svet dieta, ktore by sa maximalne trapilo a po roku-dvoch by podotykam PLANOVANE-teda, ze je to na takmer 100%jasne zomrelo, prinajmensom by nikdy nevnimalo to co by vnimat malo-vzduch, vodu, jedlo, dychanie, ludi, farby, pohyby, dotyky.
Nikdy by som si to neodpustila.

PRETO NIEJE MOZNE ABY BOLI POTRATY ZAKAZANE!!!!
tie ktore tomu nechapete, lepsie povedane nechcete pochopit, predsa je viac ublizit takto dietatu (vyssie napisane)ako nenarodene zabit-potrat!!!!
A toto nemozte vyvratit!!!!
Co by ste si priali ludia, tak vo vseobecnosti....rychlu smrt alebo chorobu-trapenie, bolesti, nevedomost, nevnimanie a pod....????
Mate odpoved? Tak mate odpoved aj na interrupcie!!!!

ramzesa
12. sep 2007

hanka, budem sa znova opakovat,ale kolko je takychto potratov z celkoveho poctu? Malo, najviac je takych,kde zlyhala antikoncepcia alebo zdravy rozum. Pokial viem,tak ak je ohrozeny zivot matky aj dietata, zachranuje sa ten, ktory ma vacsiu sancu na prezitie. Ved to pekne vidno, ked ma tehotna zena nejaky zdravotny problem a idu jej urobit cisarsky rez v nizsom stadiu tehu, napr. 26 tt. Vtedy zachranuju matku, ale aj pre dietatko spravia vsetko, zial keby sa cakalo do konca tehu, tak by to nemuseli prezit obaja. Pokial sa nemylim, aj krestania v tom maju jasno, ci sa mylim? Na co riskovat dva zivoty, ked aspon jeden sa da zachranit, ale takych opripadov myslim,nie je az tak vela. Napr. 14000 rocne 😕 . A ako ty vies, co citi take baby, ktore je zabijane v brusku. Ako vies, ze sa netrapi viac, ako dietatko, ktore je zabite po narodeni? Podla mna je to to iste.

ramzesa
12. sep 2007

hanka a podla tvojich poslednych viet... asi si aj za eutanaziu vsak? Preco nepozabijat invalidov, starych a chorych ludi?

cervena_ciapocka
12. sep 2007

Nesuhlasim so vsetkym co povedala Hanka, ale to preto, ze kazdy sme iny a kazdy inac vnimame tieto veci.

Ale 100% pravdu mas Hanka v tom, ze zena, ktora nie je matkou a ani nezazila nic z toho co mnohe zeny (spontanny potrat) by nemala rozhodovat o takychto veciach.

Ja si tiez nedovolim povedat ci potraty zakazat alebo nie.
Odmietam interupciu, ale naprilad ak by som otehotnela po znasilneni, neviem ci by som dokazala to dieta prijat. A prave taketo pripady by mal osetrit zakon. Nik z nas nemoze nikomu zabranit ist na potrat. A vzdy je lepsie ak to spravi odbornik v nemocnici ako nejaky sarlatan.

elliana
12. sep 2007

Baby, Ta zena, podla niektorych "stara panna" predsa o nicom nerozhoduje. Ona sa len vyjadruje proti potratom a siri svoju pravdu dalej. Ved predsa rozhoduje ustavny sud.
A ludia na ustavnom sude? Co do toho "kecaju"? Ved muzov sa to netyka, nie????? AAAAA, zabudla som, len pri "robeni dietata" sa ho to tyka, potom uz nie. Aj to som sa dozvedela vcera na JOJ od skvelej....A neviem, co vas vlastne rozculuje, myslite si, ze interrupcie zakazu? Aj keby som bola rada, nestane sa tak.
Teraz sa vlastne bude rozhodovat o tom, ci si moze lekar "uplatnit" vyhradu vo svedomi. A ked som uz do toho zabrdla, ide ma rozhodit, ako chcu uzakonit, aby sa interrupcie vykonavali v kazdej nemocnici. Vsetci tocia okolo toho, ze lekar nemusi, ze lekar to a hento....A ked nechce robit interrupcie, bude to jednoducho za neho vykonavat kolega, ktory s tym nema moralny problem. A co sestra? Je jedna na celom oddeleni a musi asistovat lekarovi pri vykonoch, bez ohladu na to, ci sa jej to paci, alebo nie. Mysli tu v tomto "moralnom" state niekto aj na to, ze pri potrate je pritomny asisten, anesteziolog a aj sestra? Asi nie.

ramzesa
12. sep 2007

elliana suhlasim s tebou (s vyhradou vo svedomi), podla mna by sa mali zriadit potratove kliniky a ten kto chce nech si za tym pocestoje, nemyslim,ze je slovensko take velke zeby to nebolo mozne a tak by mohli doktori chodit so spokojnym svedomim do prace bez rizika infarktu a stresu. Jasosobne by som uprednostnila doktora-gynekologa, ktory potraty nevykonava, ako mozem vediet,ze mu na mojom nenarodenim dietatku naozaj zalezi,ked je to prenho len kus masa 😕 .A chudak ta zdravotna sestra prip. anesteziolog. Ved by som mala nocne mory. Myslim,ze obrazky su oproti tomu nic. 😒

svetluska.p
12. sep 2007

Jramzesa - a nechapem, preco by sa mali takto obmedzovat zeny, kt. sa z nejakeho dovodu rozhodnu pre UPT...Ja nechcem, aby to vyzeralo, ze som za UPT. To vonkoncom nie. Len v pripade fakt dobreho dovodu.
Ani s vyhradousvedomia nesuhlasim. ked sa raz niekto rozhodol byt doktorom, tak nech je do kelu profik. aj taketo veci patria k robote lekara.

svetluska.p
12. sep 2007

to ze nejaky lekar odmieta potaty vobec nie je zaruka toho, ze mu bude na tvojom dietatku zalezat, al. ze je to dobry clovek .....

ramzesa
12. sep 2007

svetluska, az mi rozum zastava, pre mna profik doktor je ten, ktory ludom pomaha prezit, uzdravit a nie zabija 😕 😕 😕 . Od maminky ktora sa nevie dockat svojho babetka ma to velmi prekvapuje 😔 prepac... porodnik ma pomahat detickam na svet a nie im pomahat zo sveta 😔

elliana
12. sep 2007

svetlus, preco by mal doktor vykonavat interrupcie, ked sklada hippokratovu prisahu? Nie je to proti prisahe? A ked som sa ja rozhodla byt sestrou, myslis, ze som sa rozhodla preto, ze chcem asistovat pri UPT? Nie, rozhodla som sa preto, ze chcem pomahat chorym v ich utrpeni a robit co mozem, aby som chranila zivot. /tym nechcem povedat, ze by som to takto formulovala uz po zakladnej skole, ked som zacala zdravotku studovat/..ale je to tak. A ked som podpisovala pracovnu zmluvu, nikde nebolo ani zmienky o tom, ze mam asistovat pri "zabijani". A pre mna interrupcia zabijanim je.
A co sa tyka obmedzovania zien koli dostupnosti pracovisk, ktore vykonavaju UPT...sama si odpovedaj...Slovensko je tak male, ze ani jedna by nemusela precestovat X dni, aby sa k potratu dopracovala. Ved dostat sa do niektorych uradov je zlozitejsie, ako ku klinike, kde potraty vykonavaju. To by sme sa mohli teraz vsetci stazovat, ze v mieste mojho trvaleho bydliska nemam to, alebo ono

elliana
12. sep 2007

Nikto netvrdi, ze zly je ten, ktory potraty vykonava a dobry ten, ktory ich odmieta. Ale ako argument to stoji za prd...prepac, ale to s vyhradou vo svedomi nema nic spolocne.

andrea.m
12. sep 2007

Ahojte.Už som to tu písala.Videla som potrat v priamom prenose na praxi a je to hnus.Tie bilboardy sú podľa mňa otrasné a nechutné,pre tie ženy ktoré prišli spontánnym potratom o vytúžene dieťa to musí byť neskutočne frustrjúce.A zastávam názor ako veriaci človek že ked Boh dá rodine postihnuté dieťa má s tým určite nejaký úmysel v dnešnom materiaálnom svete.Možno chce tým ľudom len ukázať že sú aj iné hodnoty ako peniaze,peníze a peňeži.

A čo sa týka sestričiek...ak sa uchádzam o prácu na gynekológii a viem že nechcem asistovať pri potratoch tak to poviem zamestanvateľovi dopredu a v prípade že aj tak ma zamestná bude to musieť rešpektovať.

elliana
12. sep 2007

A ked uz zijeme v "demokratickom" state, tak by sa taketo nieco ani nemalo riesit. Zenam chcete ponechat pravo na UPT, tak DO KELU, nech sa ponecha aj pravo doktorom a inym zdravotnym pracovnikom, ci to vykonavat chcu, alebo nie. Kde je v tomto pripade demokracia? Je to naozaj na zamyslenie...

andrea.m
12. sep 2007

elliana plne s tebou súhlasím

elliana
12. sep 2007

Andrea, si sestricka? Ak ano, vies, ze to nieje take lahke. Nie kazdej sestre sa paci praca naviac. A ked ja nieco odmietnem, kolegyna to musi urobit za mna. Ovsem, ak sme v praci dve. Co sa ale v dnesnej dobe stava zriedkavo. A aby sa v statnych nemocniciach respektovalo rozhodnutie sestricky? No, za tych 8 rokov som sa s tym stretla ojedinele

andrea.m
12. sep 2007

hej som sestrička.pracovala som 10 rokov na odd kde sme boli furt 3 a pol roka na odd kde som bola pre zmenu furt sama na 30 pacientov.ja osobne by som nemala problém požiadať zamestnavateľa o dodatok k zmluve že nebudem asistovať pri potrate.

ramzesa
12. sep 2007

elliana suhlasim aj s tebou andrea, az na tie bilboardy, je to strasne,krute... ale niektorym naozaj treba rozlepit oci. A myslim,ze keby som nechcene prisla o dietatko by ma ani tak ten bilboard netrapil ako to,ze niektore zeny mozu a si to nevazia a ja nemozem a by som za to dala cokolvek.Ale to je moj nazor, kazdy sme iny 😒

andrea.m
12. sep 2007

elliana ja som mala to šťastie že som pracovala pod vedením takého PRIMÁRA ktorý rešpektoval aj upratovačky nieže len sestričky a bola to štátna nemocnica.

elliana
12. sep 2007

andrea, ani ja...desim sa ale toho, ze sa pravo na takyto "dodatok k zmluve" zmietne zo stola.

elliana
12. sep 2007

Ada, to si mala stastie. 😉