Obrázok interupcie na bilborde. Ako na vás pôsobí?

newyorkgirl
3. sep 2007

dnes rano si idem s kocikom do cistiarne, pri velmi frekventovanej zastavke MHD ma zarazil obrovsky billboard, kde je zobrazena interrupcia v 11.tyzdni, bolo to podla mna cosi nechutne a myslim, ze to na billboardy nepatri, predsalen sa na to divaju aj male deti, keby sa ma mala opytala, mami co to je? neviem ako by som jej odpovedala, nehovorim ze suhlasim s potratmi, ale ani nie som proti je to kazdeho volba, viem, ze to je kontroverzna tema, mna len zaujima, ci si myslite, ze to patri na billboardy na verejnost takyto nechutny obrazok... a ak ste niektore ten billboard videli ako to na vas zaposobilo... 😒

ramzesa
12. sep 2007

je to velmi bezohladne, vela sestriciek a lekarov su veriaci a pre toto povolanie sa rozhodli aby pomahali ludom a nie aby sli proti zivotu 😔

elliana
12. sep 2007

mas pravdu ramzesa...aj ked ja nechapem, preco sa vsetci, ktori su za potraty ohanaju tym, ze iba "fanatici" veriaci su proti interrupcii. Ja mam drvivu vacsinu kolegov neveriacich, ale iba zlomok by potraty vykonavat dokazalo. Nemyslim si, ze je to len o viere. A dost ma hneva, ze sa to tak prezentuje.

Ale je pravda, ze ma hneva aj mnoho inych veci. 😉 Zase sa tato tema zvrhla na nieco ine. Ale ja som sa musela niekde vyventilovat, lebo by ma od zlosti roztrhlo...Dakujem konovi a sorry za "odbocku" od temy

svetluska.p
12. sep 2007

Raz na ulici zastavila mna a muzicka nejaka babka, co agitovala za zakaz interupcii. TAk do kelu, ked sme sa jej spytali, co s dietatom, ked napr. pride na svet po znasilneni a nie je schopna matka lubit ho, co v pripade nechcenych deticiek - tak nam povedala, ze treba porodit a dat do domova...To je riesenie? aky zivot asi caka tieto deti? A co v pripade postihnutych deticiek. Nie kazdy rodic je tak silny, ze sa dokaze starat o postihnute dietatko. bude mu lepsie v nejakom ustave? Ja fakt nie som za interupcie. ale taketo zakazy a apelovanie na moralku a city - to ma nenormalne rozculuje. Ano, lekar skladal hipiokratovu prisahu a chce pomahat ludom. Tak nech spravi odborne potrat zene a nie, ze spolocnost to dozenie do extremu, ze sa potraty budu robit pokutne a zeny budu umierat na nasledky....Jednoducho som profesional a odosobnim sa. Ja naozaj nie som za potraty a nikdy by som si nedala zobrat mimino dobrovolne. a odsudzujem nezodpovedne konanie ludi, ked beru sex na lahku vahu, nemyslia na dosledky a idu potom tou najjednoduchsou cestou. Ale do takyto veci sa v ziadnom pripade nema citrkev co miesat, nemaju davat rady a prikazy zenam, co smu a co nie. nech sa vychovavaju deti od mala k zodpovednosti. Ja som stretla svojho muzika, ked som mala 17, bol to moj prvy partner a necitim sa nijak postihnuta tym, ze som partnerov nevystriedala sto. Vsetko zavisi od vychovy.

ramzesa
12. sep 2007

elliana, myslim,ze to nie je az taka odbocka od temy. Mna tiez velmi vela veci stve a naozaj sa prekvapene cudujem zenam ktore su za UPT a maju problemy s tehu 😖 , je to pre mna nepochopitelne. V dnesnej dobe je akysi ideal mat jedno maximalne dve deticky, ak ma niekto viac uz je iny, divny, nemoderny. Ja si viem predstavit,ze by som mala aj 5 deticiek, hoci planujeme tak tri styri 😅 , ale predstavit si to viem. Viem zit zivot bez auta, bez znackoveho oblecenia a nemyslim si,ze moje deti ked toto nebudu mat,ze budu o cosi ukratene.
Hmmm...veriaci sa preto v tom tolko angazuju,lebo pre nich je zivot zazrak, vazia si ho. A nie preto maju dajme tomu 5 deticiek, lebo PPR je nespolahliva, ale preto, lebo maju dolezitejsie hodnoty a to ze mam tolko deticiek neznamena, ze som hipik mnoziaci sa v spine. Mam zatial dve deticky, periem kazdu chvilku a velmi casto sa kupeme, v lete aj niekolkokrat za den ak ma niekto milnu predstavu o viacdetnych rodinach. A neprekaza mi, ze nosim dva roky tu istu vetrovku alebo styri,vacsiu radost mam zo svojich drobcov,ked su cisto a teplucko obleceny.

svetluska.p
12. sep 2007

ramzesa - suhlasim s tym, ze nechapem trend jednodetnych, prip. dvojdetnych rodin. Ale suvisi to asi s ekonomikou. Ale mozno aj nie. jasi tiez viem predstavit, ze by sme mali aj 5 deti. Ked vidim rodinu s tolkymi drobcami, tak mi to p ride abs uzasne. Ale nie zas take rodiny, ako napr. ta z bailanda, co mali 14 deti a evidentne im nevedeli dat to, co potrebuju. Lebo laska, city a neha su krasne a zivotne dolezite, ale najest sa z toho neda, ani ma to v zime neohreje. A to nie je len o tom, ze moje deti nebudu mat znackove veci. Prisla som o mimco a pocatie povazujem za zazrak nadherny a dieta za dar neuveritelny. ale aj tak som prioti abs zakazu interupcii. A vadia mi aj vyhrady svedomia, ako som pisala.

majcik
12. sep 2007

Elliana - suhlasim ... nesuhlas s potratom maju podla mna vsetci ludia, ktori maju uctu k zivotu ako takemu a vobec nemusia byt "fanaticki katolici".

svetluska.p
12. sep 2007

mam uctu k zivotu ale som proti krajnostiam. a zakaz UPT je krajnost.

andrea.m
12. sep 2007

ramzesa dakujem,nemusím písať 😀 zobrala si mi vety z úst 😉

svetluška pre nechcené detičky a deti zo znásilnenia je tu ešte možnosť adopcie.je veľmi veľa manželských párov ktoré nemôžu mať vlastné deti a uvítali by možnosť adoptovať niekoľkodňové bábo.a predstav si žeby si tvoja mama po otehotnení s tebou zmyslela že už nechce deti a zabila by ťa.....

elliana
12. sep 2007

svetlus, ja len nechapem, preco vsetci tahate do toho znasilnenia. Kolko percent potratov je po znasilneni? Kolko tych abortov by skoncilo v domove? Drviva vacsina by skoncila v rodine pri dalsich 2 surodencoch. Statisticky, najviac zien, ktore sa odhodlali na UPT je mamtkami 1 alebo 2 deti. A neverim, ze keby si taka zena dietatko nechala, tak ho supne do domova.

A este raz odbocim...Co sa tyka vcerajsej diskusie na JOJ...Ta pani za potraty /prepacte, neviem jej meno/, tvrdila, ze plod sa stava dietatom, ked mu zacne fungovat mozog. A to je podla vyskumov v 20-22 tt. Ludsky zivot sa podla nej konci po odumreti mozgu. Tzn., ze potrat do 20 tt, kedze ma plod nefunkcny mozog, nie je vrazda. Ja som pracovala na detskom OAIM a tam som sa starala o chlapca, ktory mal po CT vysetreni uplne nefunkcny mozog, v podstate ako keby odumrety, ale srdiecko mu bilo. Dovtedy bol na pristrojoch, kym mu bilo srdiecko. A odpojit sa nemohol, lebo by to bola vrazda. ALE PRECO? Ved jemu nefungoval mozog...Nech sa taki "na slovo vzati" odbornici obcas pozru, ako zivot a smrt funguje v praxi.

ramzesa
12. sep 2007

ja som za uplatnenie vyhrady vo svedomi a aj proti potratom, nie som za absolutny zakaz, lebo zena ktora je naozaj ohrozena na zivote musi prezivat strasne muky. V tom neviem rozhodnut,pretoze som nastastie takuto situaciu nikdy nezazila a nikdy som nebola v ohrozeni zivota. Ale vsetky ostatne dovody, nie su pre mna dovody. Ale ked sa clovek nad tym tak podrobnejsie zamysli,tak ked je ohrozeny zivot zeny kvoly tehu, tak je ohrozeny aj zivot dietatka, ved je to uplne logicke, ze tak male dietatko bez maminky neprezije. A tu je velmi tazke rozhodnut ako dalej, s tym ma problem myslim kazdy.Ale za vsetky ostatne UPT som rozhodne PROTI. Ziadna volba, zena sa mala rozhodnut predtym nez otehotnela.

elliana
12. sep 2007

Asi som ten prvy odsek dost nepochopitelne napisala.
Kolko tych abortov by skoncilo v domove? Tym som myslela, kolko potratov zo vsetkych vykonanych by skoncilo v domove

svetluska.p
12. sep 2007

adopcia je krasna vec eliana. ale vies, ako dlho to trva? fakt to je taka krajnost, takze ze predstav si svoju mamu....Mne naozaj nemusis vysvetlovat, ze potrat nie je nic krasne a dobre...Ale neviem si pomoct. uz som tu raz pisala, ze svet nie je ciernobiely...

vcerajsiu diskusiu som nevidela...

ramzesa
12. sep 2007

svetluska,neviem,ako prebieha adopcia,ale viem o jednej rodinke,ktora si adoptovala dve miminka, malinke, niekolkotyzdnove. Tak nemyslim,ze je to dnes az taky problem.

andrea.m
12. sep 2007

svetluska to nepísala elliana ale ja

andrea.m
12. sep 2007

a myslela som presne tie ženy ktoré "nechcú" 3 deti lebo je to nemodrné,museli by sa uskomniť,nešli by k moru a podobne

andrea.m
12. sep 2007

ramzesa na adopciu čakáš aj niekoľko rokov.je to nekonečný príbeh psychotestov,vyšetrení a podobne.legislatívne jednoduchšie je dostať dieťa do pestúnskej starostlivosti len tan je vždy riziko že si to rodič po niekoľkých rokoch rozmyslí a bohužiaľ dostane svoje dieťa späť.

svetluska.p
12. sep 2007

aj ja poznam rodinku, kt. sa ppstastilo, a maju dve adoptovane svistiky co je uplne super. ale vacsinou to nema taky idealny priebeh.

ramzesa
12. sep 2007

myslim,ze ak da matka dietatko do hniezda zachrany tak to dietatko nedaju do decaku ale hned mu hladaju vhodnu rodinku. Kamaratka sa zucastnila programu pre adoptivnych rodicov. Ak by si chceli adoptovat dietatko tak uz su na to skoleni.

mouse
12. sep 2007

Svetluska, uplne s Tebou suhlasim, zivot nie je ciernobiely... Treba si uvedomit, co taky uplny zakaz interrupcii moze sposobit... Ziadna z Vas, co kricite to Vase nie, asi nebola v situacii, ktora by v tom okamziku bola bezvychodiskova. Zakazom sa navratime do cias nie tak davno minulych, kedy sa potraty robily potajomky v pivniciach. No a moze tiez pribudnut mrtvych novoredeniatok v latrinach a v odpadovych sackoch v smetiakoch... A samovrazd. Preco? Pretoze ti, ktori tak bojuju za zakaz, neponukaju zenam riesenie. Myslim naozajstne riesenie. Nie to vynos a porod, supni do domova.. A to v akych podmienkach dieta vynosi, ze pije, fajci, to uz nikoho netrapi. No a co tyka znasilnenia, stava sa to aj dievcatam, ktore zdaleka nie su dospele ale po biologickej stranke je telo uz ako tak pripravene porodir dieta.. Aj takym by ste direktivne nariadili vynos, porod, daj do domova, ale nechaj mame a budes mat surodenca??? Staci ze zazila jednu traumu, moze zazit aj druhu, chodit do siedmej triedy s bruchom a tesit sa na babatko po ujovi, ktory ju znasilnil.. .

majcik
12. sep 2007

Poznam velmi dobre 2 rodinky, ktore si adoptovali kazda 3 deticky ... kadecim museli prejst, rozne psychotesty, vysetrenia, ale viem aj to, aki boli odrazu stastni, ked deticky konecne k nim prisli domov a oni sa stali konecne kompletnou rodinou. Ako ich zivot odrazu nabral uplne inu hodnotu ...

Ja osobne som adopcii naklonena, aj moj manzel a uz pred svadbou sme debatovali o tom, ze ak by sme nahodou nemohli mat deticky, tak by sme si zobrali z detskeho domovu ... teraz cakame babatko, dufame, ze sa zdrave narodi, no nechcem ostat iba pri jednom a keby sa nahodou stalo, ze by dalsie prirodzenou cestou nechcelo prist, tak znova prichadza do uvahy ta adopcia ... a poznam viacere mlade pary (aj v nasej rodine), ktorym je tiez sympaticka adopcia ...

elliana
12. sep 2007

svetlus, este ma napadla jedna vec k tej teme o vyhrade vo svedomi.
Priklad. Ja, ako lekar som presvedceny, ze interrupcia je zla. Nemusim pri tom mysliet, ze je to vrazda, ale je zla v tom, ze ublizuje zene. Psychicky aj fyzicky. Preco mam ublizit zdravej zene? Ved ja mam zivot a zdravie chranit a nie nicit... A nech si kazdy hovori, co chce, zene to ublizi. Ved aj hormony robia svoje a ked je organizmus prisposobeny zmene, co sa v nom odohrava a zrazu to niekto radikalne skonci, urcite to nie je dobre

ramzesa
12. sep 2007

mouse a tz si mzslis,ye ked pojde na UPT,ye bude stastnejsia? Ja si to nemyslim 😔 .

andrea.m
12. sep 2007

mouse pokiaľ viem tak dievčatá sa tu pozastavujú nad UPT u žien ktoré už majú jedno alebo dve deti a dalšie nechcú lebo by to narušilo ich komfort.

ja osobne niesom proti striktnému zákazu UPT,ale výhradu vo svedomí by som povolila.predpokladám že každý lekár ktorý odmietne spraviť potrat sa bude snažiť navrhnúť žene iné riešenie jej problému.

ramzesa
12. sep 2007

Povacsine bude mat psychycke problemy,ale to bude mat tak ci tak,ale moze mat aj vazne zdravotne problemy a problem v buducnosti mat vlastne dietatko 😔 . Je to nasilny zasah do organizmu a este tak mladeho.

majcik
12. sep 2007

Ja si tiez myslim, ze uplny zakaz interupcii situaciu uplne nevyriesi. Kto si bude dat chce potrat spravit, tak si najde cesticku ... ovela dolezitejsie je podla mna vychovavat mladu generaciu k tomu, aby tieto otazky nemusela bytostne riesit (teraz nemyslim na take extremne situacie ako znasilnenie, vazne ohrozenie zdravia alebo zivota matky).
Viem, ze jednotlivec tuto situaciu nevyriesi, ale moze ovplyvnit zase jednotlivca - svoje dieta. Preto chcem svojim detom vstepit velku uctu k zivotu, k manzelstvu, rodicovstvu, materstvu. Tak ako sa v tomto smere moji rodicia postarali o mna ... a verim, ze takychto je nas viac a mozme prave takymto sposobom ovplyvnit napr. aj celoslovensku situaciu.

elliana
12. sep 2007

mouse, ved nikto nechce uplny zakaz interrupcii, aj ked idea to je pekna. Ale to sa naozaj neda. A ani "nabozenski fanatici" by nechceli, aby sa siedmacka promenadovala po skole s "bruchom od uja". To su extremne situacie...
Ale ked su interrupcie chapane a tolerovane spolocnostou ako isty druh antikoncepcie, tak tam je potrebne uz radikalne riesenie.
A co sa tyka tazkej situacie...Mas pravdu, nebola som v takej situacii, ze som sa musela rozhodovat, ci UPT ano, alebo nie. Ani nedokazem dat za seba ruku do ohna, ze by som to nikdy neurobila, ale velakrat sa situacia zene zda, ako bezvychodiskova a jedine riesenie sa zda byt UPT...Keby to nebolo az tak jednoduche podstupit UPT, mozno by predsa len s odstupom casu bolo aj ine a lepsie riesenie. Sama zena by si to mozno uvedomila...

majcik
12. sep 2007

Andrea a Ramzesa - suhlasim s Vasimi poslednymi prispevkami.

ramzesa
12. sep 2007

nie som zastancom tabletky PO, ale myslim,ze po znasilneni je to mensie zlo, ako ist na potrat. Aj ked... ☹

smejko1
12. sep 2007

suhlasim s mouse.... treba hladat riesenia a nie zakazovat. treba podporovat prevenciu a informovanost....
no a este som chcela napisat, ze nejde o komfort rodicov, ale myslim, ze kazdy chce svojemu dietatku zabezpecit co najlepsi vstup do zivota a ak daka rodina uz ma 3 deti(alebo kolko) a ziju z jedneho platu (alebo z podpory) co moze dalsiemu mlademu cloviecikovi ponuknut? A vlastne aj tie ostatne deti budu o nieco ukratene. Preto je to vzdy len na rodicoch a hlavne matke a nieje to lahke rozhodnutie........ oni poznaju situaciu najlepsie.......
Nie som za potraty, ale radikalny zakaz nieje riesenie.
Ohladne doktorov, myslim, ze to funguje tak, ze ked doktor nechce..... potraty nerobi.. alebo sa to zmenilo?

majcik
12. sep 2007

Ramzesa - ja si myslim, ze je to uplne rovnake...

Citala som zopar reklamnych pribehov v roznych casopisov, ktorymi sa propagovala tabletka PO. Dovolim si povedat, ze vsetky mali jedno a to iste spolocne - clovek prestal pouzivat zdravy rozum a riadil sa iba vasnami a nemyslel dopredu na nasledky svojho konania, ale vzdy az "po". Chybala mi v tom zodpovednost..