Obrázok interupcie na bilborde. Ako na vás pôsobí?

newyorkgirl
3. sep 2007

dnes rano si idem s kocikom do cistiarne, pri velmi frekventovanej zastavke MHD ma zarazil obrovsky billboard, kde je zobrazena interrupcia v 11.tyzdni, bolo to podla mna cosi nechutne a myslim, ze to na billboardy nepatri, predsalen sa na to divaju aj male deti, keby sa ma mala opytala, mami co to je? neviem ako by som jej odpovedala, nehovorim ze suhlasim s potratmi, ale ani nie som proti je to kazdeho volba, viem, ze to je kontroverzna tema, mna len zaujima, ci si myslite, ze to patri na billboardy na verejnost takyto nechutny obrazok... a ak ste niektore ten billboard videli ako to na vas zaposobilo... 😒

cat
4. sep 2007

trochu mimo temy, ale zaujimave citanie:
http://spravy.pravda.sk/biskupov-vyzvali-aby-ne...

presne ako som tusila, svatuskarom vadi vysvetlovanie druhov antikoncepcie dospievajucej mladezi 😠 vytrvalo odmietaju pochopit ze mladi budu sexovat, ci sa im to paci al. nie. Co je lepsie, antikoncepcia alebo potraty, aj takto by si mali polozit otazku v suvislosti s teenagermi..

maruschka
4. sep 2007

tak ale za takúto vec nie som 😠 .Chodím síce pravidelne do kostola,ale tie bilboardy sú hrozné.Som za antikoncepciu a som aj za to ,aby sa s deckami už na základke na druhom stupni hovorilo o sexe,chorobách,partnerstve a aby bola nejaká sexuálna výchova.Veď už decká na strednej v prvej-druhej triede vedú normálny sexuálny život.A pred tým si nikto oči zatvárať nemôže.Tak preto by mali vedieť,akú antikoncepciu používať.

maruschka
4. sep 2007

baby,pozerala som presne 4 minúty z toho otrasného videa.Myslím,že potrebujem naozaj strašne silnú motiváciu,aby ma dneska postretla ešte veselá nálada.Je to strašné,hrozné,neskutočné,príšerné a je mi z toho do plaču,čo niekto dokáže dieťaťu urobiť.To si tá matka môže zobrať hociktoré zo svojich živých detí a zabiť ho a bude to taký istý efekt.Som zhrozená a smutná 😢 😢 😢

yonanevi
4. sep 2007

ja sa pridam , videla som to dnes v telke ten bilbor ked pozerala spravy a je to hnusne, neviem co stym chceli docielit, mne az bolo do placu nic vzlom ale ked chcu zabranit aby zeny nechodili na potrat nech sa o sexe deti ucia normalne v skolach a gynekologovia nech predpisu antikoncepcne lieky ktore by mali byt zadarmo alebo aspon za smiesnu cenu aby si ich zena mohla dovolit.
A hlavne aby rodiacia dospievajucich deti rozpravali o sexe ako o normalnej veci aby to nebolo tabu, co je sex, kondom a pod.
je mi smutno ze musia byt take bilbordy akurat som stoho smutna lebo ja som prisla o moje vytuzene babo takze viem ako sa mozno citi niekto kto musel ist na potrat aj ked nechcel lebo bol donuteny z hocijakej inej pricini
niekedy ani ta zena podla mne nechce ist ale je donutena okolim, okolnostiami ☹ je to smutne

adetka
4. sep 2007

tiez som proti tymto billboardom... pred Mirkou som prisla o dve deticky spontannym potratom... a pohlad na to telicko mi pripomenulo, ako asi mohli vyzerat ich telicka... treba o tom hovorit... a hlavne na skolach... a tam v suvislosti s prednaskami ukazat aj nieco podobne (nie tak brutalne ako tu uvedene videa)... to uz mozu verejne dat na plagat tela ludi, ktore roztrhala bomba... 😠

elliana
4. sep 2007

ja som uz na billboard reagovala na 1 strane, teraz chcem reagovat na sexualnu vychovu na skolach...to je tiez diskutabilne, lebo podla mna je len a len na mne, ako rodicovi, kedy a akou formou poucim dieta o sexe. Myslim, ze mam na to prioritne pravo a su urcite veci, ktore by som rada dietatu vysvetlila ja a sposobom, aky ja uznam za vhodny...
A ked uz sexualna vychova, tak naozaj vychova a nie len info o antikoncepcii, lebo podla toho, co vsade citam, je hlavnym poslanim vychovy informovat o chranenom sexe a antikoncepcii...vsade len sex, sex a sex, nikde nic o citoch, alebo o tom, kedy a preco sex

cat
4. sep 2007

no tak ja dufam ze ta ucebna pomocka neni len o antikoncepcii, ale naozaj o vychove..samozrejme ze ako prva instancia ma vysvetlit al. poucit rodic, ale nie kazdy ma takych rodicov, a mam dojem ze hlavne u silne veriacich sa o tom mlci.
K tym bilboardom teraz v TV pani zo Spolocnosti pre plan. rodicovstvo velmi trefne povedala ze" treba vychovavat, nie traumatizovat celu spolocnost".

sue
4. sep 2007

...tu sa k téme sexuálnej výchovy budú vyjadrovať najmä rodičia, ktorí sa o svoje deti svedomite starajú a k celkovej rodinnej výchove patrí aj sexuálna výchova, ale je veľké percento detí, ktoré sú celkove zanedbané alebo sa v ich rodinách sexuálna výchova považuje za tabu a práve tieto deti sú rizikové - pre ne sexuálna výchova na školách byť musí, pretože nik iný ich "poučiť" o sexe, antikoncepcii a najmä partnerskom živote nevie alebo nechce... 😔

sue
4. sep 2007

...a ešte jedna vec... pokiaľ je stav v našich médiách a prístupe na internet taký, že keď poobede o tretej (= čas kedy decká chodia zo školy, družiny a podobne) zapnete TV a nájdete tam dvoch teenagerov ledva v spodnom prádle vo vášnivom objatí, patrí sexuálna výchova 100% do škôl... keď nie je sex tabu inde, v škole by byť nemal... (myslím sexuálna výchova, nie sex ako taký,...)

cat
4. sep 2007

sue kym budu cirkevnici mat dosah na statne skoly, nijaka sex. vychova sa konat nebude, taky je predsa aj terajsi stav, no nie?

sue
4. sep 2007

Cat, bohužiaľ mám pocit, že áno + existuje obrovské percento pedagógov, ktorí sú pedagógmi len pre titul... inak s názvom pedagóg nemajú nič + trošku sa im kvôli platom nečudujem +... je toho straaaaaaaaaaaaašne veľa... 😔

maruschka
4. sep 2007

ja som tiež toho názoru,že ak sa rodič nerozpráva otvorene o týchto témach so svojim dieťaťom vo vhodný čas-nie keď už má 15 alebo 16 rokov -to už je v dnešnej dobe neskoro,tak ho skôr obvplyvnia telka,hlúpe dievčenské časopisy,ktoré sú určené 11-ročným babenkám a sú tam "tajné stránky",internet a hlavne "skúsenosti starších chalanov".A ja viem,že učitelia majú nízke platy,ale keď sa už raz rozhodnú pre toto povolanie,tak to robia poriadne,nie?Zdravotná sestra,lekár,žena za pásom niekde v závode tiež odvedú 100% prácu,aj keď to nie je adekvátne ohodnotené.Chyba je,že zo škôl odišla tá stará garda učiteľov.Moja segra je učka,ale to je fanatik.Mala by som sa na túto tému-sex.výchova na školách porozprávať,som zvedavá na jej názor. 😉

sue
4. sep 2007

Maruschka, mali by... ale to je celé na príšerne dlhú debatu...

sussane
4. sep 2007

Ja sama som spontánne potratila. A v konečnom dôsledku aj nám, ktoré sme potratili spontánne robia ten istý zákrok, ako ženám, ktoré sa odhodlali posdtúpiť inerrupciu, pretože je potrebné "vyčistenie maternice" ako tomu páni MUDr. hovoria. To, čo som sa snažila viac ako rok dávať dokopy behom chvíle takmer dokázal zničiť bilboarda celá táto kampaň.
Ak má niekto potrebu prikazovať iným ženám, čo smú a čo nie, nech sa páči je to ich uhol pohľadu. Ja osobne s tým nesúhlasím. A ďalšia vec je, že treba vedieť ako to dať najavo. Podobnou reklamou podľa mňa nie.
Tie, ktoré máme prirodzený potrat za sebou môže táto kampaň veľmi raniť. Treba brať do úvahy všetky okolnosti, nie bezhlavo ísť za svojim cieľom.

maruschka
4. sep 2007

to je pravda,ani nevedia,ako môžu ublížiť mnohým ženám,čo zažili potrat-nechcene.Pravdupovediac,tie ktoré išli dobrovoľne,nechápem.. ☹ ☹

sussane
4. sep 2007

Možno nechápeš. Ale väčšina z nich potom neskutočne trpí. Všetky ktoré sme prišli o dieťa trpíme. A toto náš psychický stav nezlepší. Preto si myslím, že tie, ktoré ani netušia čo to všetko obnáša, nemajú právo kritizovať. Pretože samé to nevedia objektívne zhodnotiť.

evelyin
4. sep 2007

Pripájam sa k názoru Sussane, úplne mi to zobrala z úst. Je to nefér voči ženám ktoré "čistenie" podstúpiť museli, pretože viac to vždy raní tú, ktorá by pre živé, donosené bábo dala čokoľvek než tá ktorá sa pre to rozhodla vlastným rozhodnutím - lebo si myslela že je to to jediné alebo najlepšie čo mohla urobiť. Žial, musíme sa na to pozerať všetci. ☹
Videla som video o potrate prvý krát a je mi z toho zle.
Človek začne rozmýšľať: tak takto ťahali zo mňa moje chcené, potratené bábo? ☹ 😢 😢 😢

sussane
4. sep 2007

Bohužiaľ, život je taký. Nechcem nikoho ospravedlňovať, odsudzovať- nemám na to právo. Ale toto je naozaj nevhodné, otvára to staré rany.

karaa
4. sep 2007

darii, presne k tvojmu nazoru sa pripajam. Ked ten bilboard len jeden zivot zachrani, stoji to za tie miliony nakladov a aj za tie miliony neprijemnych pohladov. Jasne, je to hrozne a "nechutne". Ale je to zivot a je to tak ... zeny zabijaju svoje vlastne deti...
- Samozrejme chapem, ze pre zenu ktora mimovolne potratila, je to drasajuci pohlad. Ale "Pane Boze", ta zena ma vlastne svedomie a vie, ze keby ako mohla, pomohla by k zivotu a nie ku smrti. Takze je to urcite tazky pohlad, ale urcite nie obvinujuci.
- Co sa tyka tehotnych holiek, urcite chapem, ze je to tiez rovnako tazky pohlad, ale aspon sa holka este viac bude snazit co naviac svoje vsetko vo svojom tele chranit a este viac modlit o jeho stastny prichod na tento svet.
- A ked treba detickam vysvetlit ze o co ide... coho sa bojime? Lahsie im vysvetlime ze preco je priroda uplne znicena a hynie... alebo ze preco sa dvaja ujovia na ulici bozkavaju... nie je to o detoch.... je to o nas, do nejakeho sveta sme ich priviedli a ten im v pociatkoch ich zivota priblizuje... ako? no natolko, nakolko sme schopni
- a posledna skupina pozerajucich - podla mna ti, ktorych sa to najviac dotyka a to su matky, co dobrovolne ukoncili zivot svojho babatka... podla mojich skusenosti s takymito pripadmi, maju take vycitky, ze podobne kampane im ich ani nahodou nemozu zhorsit... a skor este viac dbaju na to aby bud ich spravanie alebo spravanie ich dalsich potomkov nikdy takto nekoncilo....
- hodl, hlavne kazdy sme rozumny a uvazujuci tvor a kazdy si vyberme z danej kampane to, co moze pomoct alebo oslovit nas samych.... alebo dakujme rodicom a ich vychove a sirme tuto vychovu dalej... to je moj skromny nazor a pohlad na tuto temu... prajem vela zdravicka a vela zivota do kazdej rodiny, do kazdeho dna 🙂

radik123456
4. sep 2007

och boze mna tie obrazky uplne zdrvuju!!!!!!ale ako sa maju teraz citit zeny ktore uz interupciu podstupili????a nemali ine vychodisko ako interupciu?akoze ako sa oni teraz citia?podla mna je uplne strasne co sa objavilo na bilbordoch po celom meste taketo krvilaky akoze mne je s toho na nic ja som tiez proti potratom ale takoouto formou

karaa
4. sep 2007

a este pridavam, ze moja mamina tiez mala dva samovolne potraty a to nie davno /mam o 19rokov mladsieho brata/ a ked som sa jej pytala ci jej tento obrazok zhrosuje uz aj tak zle spomienky na toto obdobie, povedala mi, ze nie, ze prave naopak, ked babo malo dany osud nenarodit sa, hoci by ho cela rodina s velkou laskou prijala, tak aspon jej to pripomenie, ze to bolo v mene osudu "vykonane" prirodzenym potratom a nie takymto drasajucim sposobom a za to je vdacna

maruschka
5. sep 2007

večer som ešte o tom premýšľala.Strašné to je pre všetky ženy,ktoré prežili stratu bábätka a potrat.A sussane mám pravdu,že si to ani neviem predstaviť,ale určite by som v živote neišla niktorú kritizovať,či to podstúpila dobrovoľne,alebo sa to stalo prirodzene.A neviem prečo má niekto potrebu,takto pranierovať na verejnosti potrat a vylepovať to na bilboardy.Keby radšej tie peniaze investovali do výchovy detí už na základnej,možno by to tie deti lepšie pochopili,ako keby sa pozerali na plagáty týkajúce sa potratu. 😒

k.a.t.k.a
5. sep 2007

Dovolím si pridať svoj názor...Mňa to tak nahnevalo, že som schopná napísať aj prezidentovi. Momentálne čakáme tretie dieťatko. Staršia dcéra ma 4,5 roka. Veľmi sa teší na svojho ďalšieho súrodenca. No a keď videla tie billboardy, začala sa vypytovať. Čo som jej mala povedať, čo to je??? No povedzte, je to normálne? V súčasnosti sa hovorí o zkazenosti mládeže, o voľne prístupne informáciam ohľadom sexu, násilia atď... Tieto billboardy vidia aj malé deti!!! Toto fakt nie je normálne.... Koho tým chcú šokovať? Najviac tým môžu šokovať a traumatizovať malé deti!

sussane
5. sep 2007

Maruschka Nemyslela som to zle, prepáč ak to tak vyznelo. Skôr som chcela zvýrazniť to, že ja ženy ktoré podstúpili interrupciu neodsudzujem ani neospravedlňujem. Pretože summa summarum väčšina z nich potom prežíva veľkú bolesť, výčitky. A každá má iné dôvody pre svoje konanie, možno aj dôvody opodstatnené. A nikto by predsa nemal mať právo rozhodnúť za ženu. Na to má právo len ona. Ja som tiež katolíčka, ale pri názoroch cirkvi na túto vec by som šla vrátiť krstný list najredšej. Nech mi žiaden pán farár/ktorý ani netuší čo je to mať dieťa, či aké to je prežiť s partnerkou jej potrat/nehovorí, čo ja smiem urobiť a čo nie. Nemá na to právo, už len skrz toho, že je muž. A muž nedokáže cítiť ako tehotná žena. Keby radšej, ako hovoríš, peniaze vyhodené takýmto spôsobom investovali do škôl a urobili deťom osvetu. Vravieť o sexe nie, potraty nie... tak čo potom? 16ročné dievčatá budú rodiť deti- teda deti budú mať deti? A kto sa asi tak o nich postará, vychová ich podľa nejakého "morálneho kódexu"? Toto je naša skvelá cirkev!

mouse
5. sep 2007

Sussane, cirkev nepovoluje ani antikoncepciu (ani v manzelstve). Takze nesexovat a ked sexovat tak rodit deti...

maruschka
5. sep 2007

baby,všetko je len v rovine takej nijakej.Možno nás to rozčúlilo,ale v konečnom dôsledku sme si uvedomili,ako by sme mali naše detičky vychovávať.A som rada,že tieto naše debaty a názory k niečomu vedú.A s tými bilboardami to asi nijako nevyriešime.I keď sme všetky rozčúlené a nesúhlasíme s tým.Veď na Slovensku je to tak,že žena je menejcenná.A nechápem,ako si niektorý muž môže dovoliť vycapiť také niečo na verejnosť.A sussane,na cirkev nebuď nahnevaná,všetko je už len politika a málokedy si niektorý z farárov uvedomí,o čom vlastne hovorí-antikoncepcia atď.Im skrátka natlačia v semináry niečo do hlavy a koniec.To je všetko o životnej skúsenosti.Ja chodím veď už som to hovorila pravidelne do kostola,aj s celou rodinkou,ale antikoncepcia a sex.život nesmie byť tabu,nesmie byť zatracovaná.Potom by naozaj nemuseli deti rodiť deti-ako hovoríš,bolo by menej potratov.To je stále o tom istom-začarovaný kruh na Slovensku-o takýchto veciach sa nehovorí,lebo sa to nepatrí a je to nečisté..A bežím pre malú do škôlky,čaute baby

evka1459
5. sep 2007

Keď som prvý krát zbadala ten plagát, bolo mi nanič. Najprv som pozerala, čo je na ňom. Potom som zostala ohúrená. Ako je možné, že niečo takéto povolia na Slovensku. Údajne je za tým cirkev? Takto chceme viesť naše deti? Alebo si múdra pani z televízie myslí, že naše deti sú magori a netušia, čo na tom plagáte je? Veď je to nechutné. Dospelému človeku je zle pri pohľade na niečo také. Ak chceli distribuovať takéto plagáty, prečo ich neumiestnili ku gynekologickým ambulanciám, kde malé deti chodia menej. Prečo nútime deti aby sa pozerali na niečo takéto? Ako dlho bude trvať, kým sa na bilboardoch začnú objavovať obrázky rozkladajúcich sa pľúc (hnutie proti fajčeniu), mŕtvych zvierat stiahnutých z kože(však je aj hnutie za slobodu zvierat...). Niečo takéto patrí do programu po 10,00 hod.

hanka274
5. sep 2007

mouse....a este aj znasilnovat deti... 😕 😕

mi stacilo,, ked som vcera videla tu kravu ruzovu ako presadzuje taku blbost, by som jej taku pleskla ze az. By som jej "priala" donosit dieta, ktore by vedela, ze nebude OK, porodit a starat sa o neho 4-5 rokov, s tym, ze dieta by nevedelo ani chodit, ani rozpravat, ani by nevedelo, kto je ona, ze je jeho mamka, ktora ho priviedla na tento svet, ani by jest nevedelo, hola hlavicka, same trubky, snurky pristroje okolo seba a po 4-5 rokov by jej zomrelo.....tak co je spravne zakazovat potraty???
Urcite nie!!! Co by mala zo zivota ta matka? A hlavne hlavne hlavne to dietatko???
Su vinimocne pripady, kedy by mal byt potrat dovoleny. Preto je to kazdeho osobna vec.

Ja mam nazor, ze je nezodpovedne priviest na svet dietatko, o ktorom viem, ze skonci tak ako som vyssie napisala. Matka este v tehotenstve vie, ze to dieta sa nedozije prveho nastupu do skoly, a aj keby ano, tak by nikdy nevedelo dychat same, pozerat, jest, pit, hybat sa, vnimat....toto je podla mna vrazda!!! A nie potrat v takychto vynimocnych pripadoch a aj niekedy vo vynimocnych zdraviu ohrozujucich matku pripadoch...

A ten feministicky trulo, co sedel vedla nej co xce bojovat za prava zien?? Paneboze tomu este ziadny basista nenatrh...rit?? ci co??

samozrejme ako som uz pisala, nepatri to na billboardy, treba o tom hovorit a predist takemuto niecomu.

Preto aj zastavam nazor tej pani z tej agentury pre planovane rodicovstvo: NEZAKAZOVAT POTRATY, NO NAPRIEK TOMU HOVORIT A UCIT AKO PREDIST TOMU...antikoncepcia, zodpovednost a tak....
a este dobre vystihla: o takomto niecom rozhoduju prave ti, co maju prd do toho....bud nemaju ani zdaleka tu maternicu (muzi) alebo nemaju vobec co do cinenia s tehotenstvom a vedia o to velke hov...o!!-vid svatuskari co nesmu mat deti, pchaaa!!! hrozne.
preto som aj prestupila na evanjelicku cirkev-tam deti mozu mat, mozu mat plnohodnotny bezpredpisovy krasny zivot aj muzi aj zeny fararky, knazi....ziadne vymyslene predpisy bezdetne a pod....

fuj, je mi na vracanie ked vidim v telke zase nieco s katolickou cirkvou...chudatka deti.

elliana
5. sep 2007

hanka, nechapem, preco do toho tahas katolicku cirkev, ved sam hovorca KC sa vyjadril, ze za takuto radikalnu kampan sa cirkev nepostavila. A fakt mam pocit, ze sa v nasom state kazde svinstvo zvaluje na cirkev. Mna, ako cloveka patriaceho do cirkvi to uraza. Tymto ti nechcem brat nazor na cirkev, len jednoducho sa treba obcas viac poobzerat okolo seba a zistit, ci je to naozaj tak, ako si myslis

hanka274
5. sep 2007

eli, ja som ale nevravela, ze kampan robila cirkev....
ja som to tam len spomenula....o skutocnych pripadoch.
A cirkev ako cirkev, ja som tiez patiaca do cirkvi, ale tej druhej normalnej zijucej.
ale ved to sa tu nerozobera-svatuskari zaujati.
Rozobera sa tu nieco ine.
Ja len, ze som nepisala, ze tu kampan robila cirkev 😉