Obrázok interupcie na bilborde. Ako na vás pôsobí?

newyorkgirl
3. sep 2007

dnes rano si idem s kocikom do cistiarne, pri velmi frekventovanej zastavke MHD ma zarazil obrovsky billboard, kde je zobrazena interrupcia v 11.tyzdni, bolo to podla mna cosi nechutne a myslim, ze to na billboardy nepatri, predsalen sa na to divaju aj male deti, keby sa ma mala opytala, mami co to je? neviem ako by som jej odpovedala, nehovorim ze suhlasim s potratmi, ale ani nie som proti je to kazdeho volba, viem, ze to je kontroverzna tema, mna len zaujima, ci si myslite, ze to patri na billboardy na verejnost takyto nechutny obrazok... a ak ste niektore ten billboard videli ako to na vas zaposobilo... 😒

majcik
12. sep 2007

Ramzesa - to ano, plati to vo vsetkych smeroch, nielen ohladom sexualnej vychovy .

jejke
12. sep 2007

No a niekedy su rodicia prikladom toho ako sa to nema robit 😀
Preto vela ludi si zaumieni zit celkom inac ako ich rodicia...
podstatne je aby si dieta urobilo obrazok o tom co je v zivote dolezite a zoradilo si hodnoty vlastnym rozumom.
Vidime deti z detskych domovov ktore boli nechcene a rodicia sa ich vzdali
DALI IM ALE ASPON TEN ZIVOT, preto si deti z decaku dvakrat rozmyslia ci by nieco take spravili aj oni, teda pochybujem zeby spackali zivot svojim detom.

Lepsi je zly zivot ako ziadny,teda si myslim ze na zivot ma pravo aj dieta v chudobe, aj postihnute dieta.Toto je fakt, ktory sa nemeni.

Nikto vsak nema pravo sudit zenu ktora sa pre potrat rozhodla, ona si to nesie na pleciach sama, a mozno ju do toho dotlacili okolnosti a preto by som tu teda nerozoberala ci je potrat vobec niekedy"dobrovolny". 😖

mracik
12. sep 2007

zouzi, a čo je choré na tom, nechať svoju pätnásťročnú dcéru donosiť už počaté dieťatko? Ja by som sa snažila presvedčiť ju, aby si dieťatko nechala a pomohla jej s výchovou. Mne sa to zdá ako najlepšie riešenie...
Tehotenstvo a pôrod je pre také mladé dievča síce zaťažujúci, ale o nič viac ako potrat..
inak majcik, aj ja sa teším, vieš z čoho 😉 🙂

sue
12. sep 2007

jejke, ja bohužiaľ nepoznám dieťa z detského domova, ktoré by žilo život plnohodnotne 😔 môj starý otec je zakladateľ diagnostického centra v Ružomberku a teda sa v našej rodine toho o deťoch bez rodičov, resp. bez fungujúcej rodiny rozpráva hodne... a veľakrát dedko prišiel s tým, že pre niektoré tie decká bolo asi lepšie keby sa vôbec nenarodili... dieťa potrebuje rodinu ☹ žiadny ústav im ju nenahradí ☹

zouzi
12. sep 2007

mracik - tebe sa 15-rocne dievca zda zrele na to, aby sa vedela postarat o dieta??? Nie kazda totiz ma matku, ktora by jej s vychovou pomohla... Aj v takom pripade si myslis, ze by nemala ist na UPT?

zouzi
12. sep 2007

mracik - blba otazka, beriem spat... Samozrejme si myslis, ze nie... A predpokladam, ze uz dalej ta ani netrapi, co bude s takou mladou mamickou a dietatom... To je fakt ludske...

jejke
12. sep 2007

SUE to nemyslis vazne, pre kazdeho cloveka je lepsie ze sa narodil,
aj pre dieta z detskeho domova.
Ja teda poznam ludi z decaku a ziju normalne, clovek by neuhadol,ze vyrastali bez rodiny...
Na druhej strane su deti rodicov nasilnikov a alkoholikov a TYM BY BOLO LEPSIE BEZ takej rodiny.
Takze sa Ta nechcem dotknut ale mam presne opacny nazor ako Ty a Tvoj dedko(vsetka cest jemu )

kaciatko81
12. sep 2007

nemyslim, ze 15 rocne dievca je dostatocne zrele na sex a uz vobec nie na to, aby vychovavalo dieta... a pokial sa sama na to neciti a nechce to, urcite by som ju do toho nenutila...
jejke, aj pre tie deticky, ktore boli utyrane vlastnymi rodicmi je lepsie, ze sa narodili? narodili sa, aby prezili zivot sice kratky, ale plny bolesti.. je to lepsie ako keby sa nenarodili?
podla mna sa tato tema neda vobec zovseobecnovat 😔

mracik
12. sep 2007

Ale zouzi, ty si sa pýtala, čo by sme robili, keby sa to stalo našej dcére, skús kuknúť kúsok dozadu 😕

baba v tom veku väčšinou nie je zrelá na materstvo, takže jej treba s výchovou prvé rôčky pomôcť, samozrejme 😉
a tvoje predpoklady nie sú správne, veľmi bolestne pociťujem, že niektoré detičky musia žiť v decáku, viem nie je to pre ne dobré prostredie, aj preto som rozhodnutá si raz adoptovať dieťatko (ak sa mi podarí presvedčiť manžela 😉 ☹ )

kaciatko81
12. sep 2007

a ked jej s tou vychovou nema kto pomoct? lebo sa na nu vsetci vykaslu?

majcik
12. sep 2007

Ja mam tiez kamosa, ktory vyrastal v detskom domove, ozenil sa pred par rokmi, ma skvelu zienku a 2 deticky a kto to o nom nevie, ze aku ma minulost, ani by nepovedal, ze vyrastal v DD.. A je to stastny clovek.

Fuuu... to by som sa neodvazila o niekom povedat, ze radsej sa nemal narodit ... myslim, ze clovek nema pravo takto hodnotit. Urcite si niektori ludia vytrpia pocas zivota viac nez dost, ale mnohi vedia najst aj v tazkom utrpeni jeho zmysel a vyznam...

mracik
12. sep 2007

kaci, ale problém týraných detí sa predsa nerieši interupciou, ale správnou sociálnou a trestno-právnou politikou 😉 a týraným dieťaťom sa môže stať aj dieťa plánované

sue
12. sep 2007

Jejke, bohužiaľ som presvedčená o tom, že nie je pre každého človeka lepšie že sa narodil ☹ ale som presvedčená o tom, že každý by sa mal správať tak, aby jeho dieťa nikdy nemuselo povedať "lepšie by bolo keby som sa nenarodil/a" ...a malo by sa pracovať na tomto, aby sa ľudia tak správali a nie riešiť zákaz interrupcií 😔

kaciatko81
12. sep 2007

mracik, ja som len povedala, ze pre tieto deti by bolo mozno naozaj lepsie, keby sa nenarodili 😔, nie, ze sa to ma riesit interrupciou. krute, hnusne, je mi z toho zle. bohuzial socialne ani trestne zakony tymto detom casto nepomozu...

mracik
12. sep 2007

keby si sa spýtala akéhokoľvek dieťaťa, či bolo radšej, keby sa nenarodilo, povedalo by ti nie...
Ono totiž sa to javí inak pri pohľade zvonka.
Raz som čítala jedneu internetovú diskusiu, kde tiež veľa ľudí písalo, že pre postihnutých ľudí by bolo lepšie, keby sa nenarodili, tak tam napísal príspevok jeden muž, ktorý sa narodil ťažko postihnutý, prakticky nechodil, takmer sa nemohol hýbať, detstvo prežil takmer bez kamarátov... vravel, že to bolo ťažké, strašne túžil vyzdravieť ale nikdy v živote ho nenapadlo, že by bolo lepšie keby sa nebol narodil...a bolo po diskusii 😉
Prečo kampane za interupcie nevedú ľudia, čo vyrastali v decákoch, alebo sú postihnutý od narodenia???

sue
12. sep 2007

Mracik, ja som tú vetu nikdy nepočula od dieťaťa ale od dospelých ľudí, ktorí tak hodnotili svoj vlastný život ☹ bolo to až potom ako vyšli za múry decáku a nemali kam ísť, nemali s kým tráviť vianoce... nič... nik im nezablahoželal k narodeninám, mali len otrasné spomienky na úplne útle detstvo kým ich nedali do decáku ☹ nevravím, že toto je veľké percento ľudí, ani že sú to ľudia, ktorých matky mali podstúpiť UUT, len že sú aj takí ľudia, ktorí ľutujú, že sa narodili ☹

kaciatko81
12. sep 2007

mracik, ale ja nehovorim, ze som za interrupcie, to sme sa asi nepochopili. len hovorim, ze si nemyslim, ze zakaz nieco riesi, a ze su situacie kedy dokazem pochopit, ze sa zena tak rozhodla. neznamena to, ze by som sa rozhodla tak isto.
a to ci je to lepsie alebo nie... ja som narazala na naozaj extremne pripady, kedy ma dieta v 3 rokoch par kg, je dobite, dolamane a zanedbane a nakoniec zomrie... v takom pripade si naozaj myslim, ze radsej nic ako takyto zivot... ale bolo to len vyjadrenie k tomu jednemu tvrdeniu, nebola to obhajoba interrupcie.

majcik
12. sep 2007

Pamatate si na Martina z Bailanda? Postihnuty chalan, nedokaze sa sam o seba postarat, je odkazany na absolutnu starostlivost od inych, ale kolko stastia a lasky vie okolo seba sirit ... Jeho matka by ho nedala za nic ... a kolko je takychto ludi. Svojim utrpenim uz vela druhym vyprosili... preto by som si neodvazila povedat, ze clovek, ktory je niecim obmedzeny (zdravotne postihnutie, je bez rodiny, ...) by sa nemal narodit ...

zouzi
12. sep 2007

Mracik, ked sa uz chytame za slovicka, tak ty sa skus pozriet tiez dozadu, lebo ja som sa spytala, co by si robila, keby tvoja 15-rocna dcera otehotnela zo znasilnenia... Bolo by to pre taku nezrelu osobku strasne tazke nosit pod srdcom dieta nejakeho....
OK, nechcem sa s vami hadat, ani vam neberiem vas nazor... Je mi jasne, ze ty, mracik, si jedna z tych mam, ktore by podporili svoje dieta v comkolvek - v dobrom aj v zlom... Len nie vsetky deti maju takych chapavych rodicov a v tom pripade je lepsie ist na UPT, aj ked aj to je velmi frustrujuce... No urcite lahsie ako priviest dieta na svet, kde nim budu pohrdat, kde sa on nebude vediet postarat, dat mu jest, pit, chranit ho a mozno mlada matka sama ho bude nenavidiet...
A este mi napadlo... Ked sme spominali znasilnenia... Nikto nespomenul muza... Ja si neviem predstavit, ktory z Vasich manzelov by dokazal uuuuplne v pohode vychovavat dieta muza, ktory vas znasilnil...
Nuz, ja sama som proti interupciam a asi by sme sa mali bavit len o tych pripadoch, ked UPT zeny beru len ako istu formu antikoncepcie, cize kedy to beru velmi lahkovazne, aj ked na druhej strane, takychto necitlivych zien sa ani takato billboardova kampan nedotkne... Taketo zeny sa odvazim sudit aj ja (mozno prave preto, lebo sama som o dietatko nedobrovolne prisla)... Ale ostatne nie, pretoze sama som v takej hranicnej situacii nebola...

kaciatko81
12. sep 2007

majcik, ja som napisala velmi konkretne priklady, o ktorych si to myslim... nepsominala som postihnute deticky ani deti bez rodiny!
a na otazku: Prečo kampane za interupcie nevedú ľudia, čo vyrastali v decákoch, alebo sú postihnutý od narodenia??? myslim, ze vacsinou sa vedu kampane proti, naktore sa zdvihne vlna odporu, ktora hovori, ze zena by mala mat moznost slobodne sa rozhodnut... a preco v cele tejto kampane stoji zena, ktora nikdy nestala pred tymto rozhodnutim (z akehokolvek dovodu) ani nema deti?

sue
12. sep 2007

Majcik, súhlasím... ale on napríklad bez rodiny nie je... neostal na svete sám, ale to šťastie nemajú milióny detí ☹
...a 100% súhlasím s posledným príspevkom Zouzi.

kaciatko81
12. sep 2007

zouzi, presne...
a dalsia vec, ked chce niekto zene zakonom zobrat moznost sa rozhodnut, zabezpeci jej niekto zakonom aj pomoc a starostlivost, ktoru potrebuje? ak si necha zena dieta po znasilneni a da ho na adopciu, postara sa o neho tento stat alebo bude len "dalsia pritaz" statneho rozpoctu?

mracik
12. sep 2007

kaci, ani ja si nemyslím, že by zákaz interrupcií niečo vyriešil, vlastne je nereálne o tom vôbec rozmýšľať, to je akoby sme chceli zakázať rozvody - vieme, že rozvod rodičov je pre dieťa zlý, ale ich zákaz to asi nevyrieši, že? 😉

No ale o tom by sme mohli diskutovať do rána a žiadna z nás názor aj tak nezmení, malý mi zaspal na rukách, takže idem niečo porobiť, majte sa pekne 🙂 🙂

majcik
12. sep 2007

Sue - nooo, vyrasta len s mamou, ktoru muz opustil. Cosi sa mi mari, ze to bolo bud prave vtedy, ked bola s nim mama tehotna alebo ked sa narodil ... v uplnej rodine teda nevyrasta, ale iste je, ze jeho mamina sa snazi robit pre neho vsetko, co len moze ...

majcik
12. sep 2007

Mracik - asi mas pravdu ... tieto veci ovplyvnime v sirsej miere asi len tak velmi ako celosvetovy mier ... viem, ze sa budem opakovat, no v tej uzsej miere (cize vo vlastnej rodine) mozme mat na ne dost velky dopad .. co myslite?

kaciatko81
12. sep 2007

ano majcik, ale o tom to je... nech si kazdy "robi poriadky" vo vlastnej rodine a nechce tieto veci riesit zakonom 😔 a kampanami s takymito obrazkami.

majcik
12. sep 2007

Kaciatko - ano, ale aspon sme trochu podiskutovali ... aj to treba, no nie? 🙂

elenita
12. sep 2007

majcik, moja rec...........
inak a ked sa tu uz tak ohanate tymi znasilneniami a naslednym otehotnenim, nic v zlom, ale aka je vysoka pravdepodobnost, ze z jedneho znasilnenia zena otehotnie?
Je to urcite traumatizujuci, priserny zazitok, ale podla mna sa otehotnenim az tak casto nekonci.......snazilky, Vy urcite viete, aky narocny proces je splodenie dietata a kolko faktorov musi byt v suhre........
a ak nejaky takyto pripad je, urcite to nie je ani jedno promile zo vsetkych vykonanych interrupcii.............. 😔

majcik
12. sep 2007

Elenita - to je tiez pravda ... vsak zena nie je hocikedy plodna ako muz. Ale to iste kazda zena vie...

zouzi
12. sep 2007

elenita, ved prave preto som pisala, ze by sme sa skor mali vyjadrovat k bezohladnym zenam a nesudit taketo znasilnene zeny, ako pises, nie je ich nastastie vela, ktore tehotne zostanu, no taketo sa sudit neodvazim a vy odsudzujete aj tieto zeny...