Obrázok interupcie na bilborde. Ako na vás pôsobí?

newyorkgirl
3. sep 2007

dnes rano si idem s kocikom do cistiarne, pri velmi frekventovanej zastavke MHD ma zarazil obrovsky billboard, kde je zobrazena interrupcia v 11.tyzdni, bolo to podla mna cosi nechutne a myslim, ze to na billboardy nepatri, predsalen sa na to divaju aj male deti, keby sa ma mala opytala, mami co to je? neviem ako by som jej odpovedala, nehovorim ze suhlasim s potratmi, ale ani nie som proti je to kazdeho volba, viem, ze to je kontroverzna tema, mna len zaujima, ci si myslite, ze to patri na billboardy na verejnost takyto nechutny obrazok... a ak ste niektore ten billboard videli ako to na vas zaposobilo... 😒

ramzesa
12. sep 2007

Naozaj netusim,co by som v takej situacii robila. Preto sa uz teraz bojim,ze by moja dcerka isla v puberte na diskoteku, asi by som ju bez doprovodu nepustila, myslim bez brata,ale dufam,ze tam ani chodit nebude, pretoze dnes su tie diskoteky uplne o inom ako kedysi. Ale su extremy ked sa taketo veci deju doma a preto si myslim,ze je potrebna sexualna vychova na skolach, aby tie deti vedeli,ze je to zle, ale mala by byt podana vhodne, pravdivo.Lebo taky rodic, ktory ublizuje vlastnemu dietatu, on mu nepovie,ze je to zle ☹ ☹ ☹

sue
12. sep 2007

Zakážme UPT (mimochodom nemalo by to byť UPT ale UUT, lebo to nie je prerušenie tehotenstva ale ukončenie tehotenstva..) a hurá na stav aký je v Poľsku ... oficiálne sa tešíme, aká sme úžasná krajina, lebo lekári, sestry a anesteziológovia nevykonávajú potraty, ale percento nelegálne vykonaných potratov je rovnako vysoké ako v iných štátoch... ibaže ženy, ktoré ho podstúpia podstupujú oveľa väčšie riziko pretože nie sú dodržané základné podmienky... toto chceme dosiahnuť??????
...tiež som po missed abortion a chodiť okolo tých bilboardov chce poriadny kus sily... ALE nie som proti absolútnemu zákazu interrupcií, som za výhradu svedomia (ale potom vo všetkom - napríklad pokiaľ učiteľka na zkladnej škole nebude chcieť vyučovať sexuálnu výchovu, chcem to vedieť už pred nástupom dieťaťa do zákadnej školy, pretože ja ho do takej školy nedám... napríklad) ... ak demokracia tak všade... ale potom musíme o tom vedieť dopredu...
...nesúhlasím s názorom Ramzesy, že "vela sestriciek a lekarov su veriaci a pre toto povolanie sa rozhodli aby pomahali ludom a nie aby sli proti zivotu" môj otec je lekár, veľmi dobrý lekár, napriek tomu, že nie je veriaci a tiež počas 25 rokov praxe len pomáha ľuďom a nejde proti životu... ale za interrupcie za určitých okolností je...
... k adopcii... ono je to všetko veľmi pekné, ale ja osobne by som dieťatko na adopciu dať nedokázala. Podobnú situáciu sme riešili teraz s kamarátkou - má toľko rokov čo ja (teda dosť žaba 😀 ), partner dieťa odmietol (počali pri užívaní HAK), ju čaká ešte škola, rodina jej pomoc odmieta... bola v 7tt... preberali sme to a nakoniec dospela k rozhodnutiu UPT 😔 mala ruku na mojom bruchu keď môj maličký kopal... a povedala, že keby toto cítila, dieťatka by sa nemohla vzdať, nechala by si ho a pretĺkali by sa, ale nebol by to dobrý život ani pre dieťatko ani pre ňu 😔 strašne sa trápi, ale stojí si za svojím, že to bolo najlepšie rozhodnutie 😔 - ja osobne si tiež neviem predstaviť, že by som 9 mesiacov dieťa nosila a potom ho dala preč... taktiež... ten kto si ho nenechá si ho nenecháva väčšinou preto, lebo ho rodina odmietne - ako by mohli tam tie ženy fungovať tehotné? to nič nerieši ☹
..a ešte jedna vec... nech si hovoríme čo chceme o partneroch, v konečnom dôsledku je tehotenstvo, materstvo a všetko s tým súvisiace najpodstatnejšia zmena a zásah pre ženu... tak prečo jej brať možnosť voľby? ...s osvetou pracovať treba... ale brať možnosť voľby nie 🤐

svetluska.p
12. sep 2007

eli - mas pravdu. zene sa tym ublizi. na tele aj na dusi. ale myslim, ze kazdy si vie zhodnotit pre aj proti. lekar moze povedat svoj nazor, doporucit nieco. Ale nie povedat, ze to nespravi.

ramzesa
12. sep 2007

majcik, suhlasim s tebou, je to to iste,ale pre to mlade dievca (predpokladam,ze 12, 13 rocne) je to menej ohrozujuce,pre take nie je vhodne UPT ale ani tehu nemusi byt dvakrat bezpecne, aspon ja si to neviem predstavit, ze by 12 rocne dievca, ktore este nie je uplne vyvinute toto zvladlo, naozaj je to velmi tazka situacia.Asi svoje dievcatka (ak ich budem mat viac) budem drzat pod drobnohladom a pustim von len s garde 😅 .Su situacie na ktore je velmi tazko najst odpoved ☹.

grettka
12. sep 2007

suhlasim s vami dievcata, a uz som to aj pisala par stran dozadu, ze striktny zakaz nic nevyriesi...
ten bilboard neriesi priciny, ale iba dosledky... je potrebnejsia prevencia nezelanych tehotenstiev, aby vobec k situacii ked zena, ci mlade dievca zacne o UPT uvazovat nemuselo prichadzat, alebo aspon, aby sa tento pocet znizil, ved je rozdiel, ci to dieta zena nechce z pohodlnosti, ci bola znasilnena, alebo ci je ohrozena na zivote, alebo ci by dieta bolo postihnute.. ... potrebna je osveta v tejto oblasti, nech UPT nie je povazovana za urcity druh antikoncepcie...

majcik
12. sep 2007

Ramzesa - ja si myslim, ze uplne najidealnejsie je, ked dieta dostane prvu informaciu v tomto smere od svojho milujuceho rodica. Skolu by som davala az na druhe miesto..

kaciatko81
12. sep 2007

ahojte, moj nazor na tu kampan je odmietavy tak ako viacerych... neviem, ci je vhodne taketo nieco umiestnovat na miesta, kde to moze vidiet male dieta, zena, ktora nemala na vyber... myslim, ze osoba, ktora sa takto rozhodla to nema lahke a urcite zvazila vsetky moznosti a ak nie a rozhodla sa lahkovazne, tak toto ju podla mna nepresvedci. a tiez si myslim, ze zakaz nevyriesi nic...
tabletka "po"... su situacie, kedy je to myslim lepsie ako cakat niekolko tyzdnov co bude dalej... a urcite by som nehovorila, ze vzdy clovek nemysli na nasledky svojho konania...

jejke
12. sep 2007

Ahojte, ja som dnes znova ten bilboard videla a napadlo mi, ci na jeho miesto potom nenalepia dalsi ktory hovori o sexualnej vychove v skolach...
Mozno by tam mala byt tehotna skolacka so svojimi spoluziackami a bublina...
,jej myslienka"ako sa moj zivot od ich LISI..."
Lebo pravda je taka ze keby boli mladi ludia s tymito chulostivymi vecami zoznamovani,viac sa im vysvetlovalo opodstatnenie antikoncepcie, mozno by sa naozaj dostali ku sexu prirodzene a s rozumom a neriesili by hned TEHOTENSTVO 😉
Vela potratov sa u nas vykonava este dievcatam vo veku ked by mali sediet v skolskych laviciach , vravia ze si nemozu dovolit tak rychlo dospiet a stat sa matkami, skoda len ze na to nemysleli PRED OTEHOTNENIM.
Cirkev to odmieta so strachom ze ide o propagaciu sexu ale opak je pravdou...
teda to je len moj nazor...
Sexualna vychova v skolach by podla mna znizila percento neziaducich tehotenstiev a s tym aj nasledujucich potratov...

ramzesa
12. sep 2007

sue, radsej by som sa pretlkala, ako sla na UUT z takeho dovodu. 😔 Pre mna toto nie je dovod.
Nevravim,ze vsetci Dr. ktory su proti UUT su veriaci,ale vacsina ano.

megustas
12. sep 2007

ku koncu tehotenstva som mala velke problemy...pred sekciou nam lekar oznamil ze urobia vsetko pre zachranu maleho a mna...slo o 2 zivoty...prezili sme...teraz mam vyslovene zakaz otehotniet 10!rokov som sledovana na roznych ambulanciach nemozem brat ziadne antikoncepcne tablety jedina ochrana-kondom...dalsieho tehotenstva sa bojim ako cert kriza...co bude o 10 rokov?ked nahodou otehotniem a bude ohrozeny moj zivot?mam zit 9 mesiacov s tym ze mozno porod prezijem?tak na to zrejme nebudem mat zaludok ved doma budem mat krasneho 11 rocneho syna...ma prist o matku len aby mal dalsieho surodenca?tak to asi nie!nesuhlasim s potratom z rozmaru...ale pokial sa jedna o zivot matky tak tam nemaju co riesit 😠

kaciatko81
12. sep 2007

ramzesa, neviem si predstavit byt v kozi 15-16 rocnej baby, ktora je tehotna a vsetci, ktori by mali stat za nou sa jej otocia chrbtom... myslim, ze si nezasluzi odsudenie 😔

sue
12. sep 2007

Ramzesa, na UUT by som z takéhoto dôvodu nešla ani ja 😔 ale podľa mňa žena, ktorá dokáže ísť na UUT z takéhoto dôvodu by v terajšej situácii nebola dobrá matka a radšej nech na to UUT ide akoby mala zničiť život sebe aj dieťaťu...

ramzesa
12. sep 2007

majcik nie kazdy rodic je takto zodpovedny. My s manzelom to budeme detom vysvetlovat este pred skolou(myslim, skor,ako to budu preberat v skole), pretoze myslim,ze to vysvetlime lepsie, ale zakladne biologicke veci, by mala ucit aj skola, ako sa k takym informaciam dostanu deti, ktorych rodicom na tom nezalezi? Aj my sme to preberali v skole a nijako ma to negativne nepoznacilo.

majcik
12. sep 2007

Kaciatko - vzdy su minimalne 2 moznosti na vyber ...
15 - 16 rocna baba tehotna? Viem, stava sa to ... ale ja sa pytam, kde sa potom stala chyba? Co spravit preto, aby taketo dievca nemuselo riesit takyto problem...

ramzesa
12. sep 2007

tato kampan by mala byt aj pre tych, ktory zenu alebo dievca v takejto situacii opustia, nutia ju na UUT, aby vedeli co sposobili a aby vedeli, co to je, ze ta zena s tym bude do konca zivota zit, aby ju podrzali a nie podporovali tento zakrok.Ale nemyslim si,ze je to az tak neriesitelne, je to tazke, ale da sa to zvladnut. A ked viem,ze sa o dietatko nebudem vediet postarat,tak preco ako 15 rocna zacinam sexualne zit? Mozno som zastarala,ale zda sa mi to naozaj skoro 😕

zouzi
12. sep 2007

majcik... Ked je 15 rocna baba uz raz tehotna, jej situaciu v tom momente nevyriesis tym, ze budes hladat dovod a patrat po chybe...

majcik
12. sep 2007

Ramzesa - to, co sa momentalne uci v 7. rocniku na Prirodopise na ZS, je podla mna fajn. Pracujem na skole, mam prehlad 🙂 No myslim, ze je to priliz neskoro na prvu informaciu v tomto smere. Urcite by tomu malo predchadzat vysvetlenie od rodica. Iste, je to dost citliva tema a nie kazdy ju zvladne, no ak rodic chce pre svoje dieta to najlepsie, urcite najde sposob, ako sa s nim porozprava na tuto temu... verim, ze sa to podari aj mne ako matke 🙂

kaciatko81
12. sep 2007

majcik, viem, ze su... len si myslim, ze nie vzdy si zena, ktora sa rozhodne pre upt zasluzi odsudenie.
a ano, suhlasim s tym, ze treba nieco robit preto, aby sa taketo situacie nestavali. a ked sa uz stane, tak si myslim, ze jej treba pomoct sa s tou situaciou vyrovnat a zvladnut ju a nie rozoberat, kde sa stala chyba alebo ju odsudit, tym jej nepomozes. ale bohuzial casto sa stava opak...

ramzesa
12. sep 2007

No ja si myslim,ze by to malo napr. dievcatko vediet este pred prvou ms, aby sa nezlaklo, aby vedelo co to je. Mozno takych 10 rokov? To uvidime podla situacie. V dnesnej dobe sa deti velmi rychlo k takym info dostanu, co nie je velmi dobre, lebo to moze byt skreslene alebo nespravne vysvetlene, prip. pochopene.

grettka
12. sep 2007

sexualna vychova v rodine, niekde nie je vobec... mne niektore zakladne veci mama vysvetlila... a potom mali sme doma knihy typu "zdravoveda" a vela veci som si precitala sama. Vtedy ked sa v skole v siedmom rocniku preberaju tieto intimne zalezitosti na hodinach prirodopisu, tak nam ucitelka vybavila prednasku dvoch vtedy studentov mediciny, dostali sme dostatok informacii... brali to s nadhladom, neprekazalo im, ze sa ako pubertaci na tom chichoceme... ale nakoniec sme ticho sedeli a pocuvali...

majcik
12. sep 2007

Kaciatko - nie, taku zenu nikdy nehodno odsudzovat ... ju nie. Ale ten cin, nemozes ho predsa schvalit... A tiez suhlasim s podanim pomocnej ruky - to je ludske.

Zouzi - ano, to je pravda. Prave preto ja uvazujem skor o tej prevencii, aby sa take nieco nestalo napr. mojej dcere.

ramzesa
12. sep 2007

ale v siedmom rocniku to uy moye bzt neskoro nie? Ved ked sexualne ziju uz 14 rocny aj mladsi? 😕

kaciatko81
12. sep 2007

majcik, ja som nikdy nepovedala, ze to schvalujem alebo, ze by som to urobila... len hovorim, ze si ta osoba nezasluzi odsudenie, a ze v niektorych situaciach je to pochopitelne. bohuzial... neschvalujem ani znasilnenie a viem si predstavit, ze toto by bol mozno pripad kedy by som po tabletke "po" alebo upt siahla... pisem, viem si predstavit, neviem, nastastie som v takej situacii nikdy nebola a dufam, ze nikdy nebudem. ale tiez neschvalujem, ze zena, ktora ma doma 2 deti a caka tretie a ohrozuje na zivote sama seba aj dieta by nemala mat moznost sa rozhodnut, ci to riziko podstupi alebo nie.

grettka
12. sep 2007

jasne, ze v siedmom rocniku je to uz neskoro... ze treba zacat skor...
ramzesa, s tou menstruaciou, to je dobre... ja som to tiez vedela asi od osmych rokov od mamy...
a moja sesternica to nedavno vysvetlovala svojej osemrocnej dcere, lebo sa jej pytala, ze preco sa nekupala s nou, ked boli v lete pri vode...
Nuz a malej sa dostalo vysvetlenia, co je ms, najprv ohrnala nos, ze ona to nechce, ale ked jej vysvetlila suvislost medzi ms a tym, ze je to prvym znakom, ze bude mat deti, tak povedala, ze teda dobre...

zouzi
12. sep 2007

nezodpovedne deti (dievcata - patnastky) boli aj bohuzial budu a teda aj nezodpovedni rodicia... A ja tiez nemozem povedat, ze mojmu decku sa to nemoze stat, aj ked raz budem mat deti, chcem ich viest k tomu, aby boli o takych veciach informovani... Ale.. V dnesnej dobe staci, jeden omyl, jedno poklznutie do zlej partii a... Chcete povedat, ze ste si stopercentne iste, ze vasim detom sa to NIKDY nestane?????????? To ich chcete drzat doma medzi styrmi stenami, aby sa nedaj Boze niekam nedostali??? A ak by naaahodou otehotnela vasa 15 rocna dcera ked nie z nezodpovednosti, tak po znasilneni, donutili by ste ju vynosit to dieta??? Je to chore....
Ja som proti potratom, ale vy zachadzate az do extremov! Je to vec kazdej z nas!

majcik
12. sep 2007

Ramzesa - to je pravda ☹

Len vies, myslim, ze v 7. roc. je to zachytene preto, lebo sa vtedy decka ucia o ludskom tele. V piatok sa preberaju rastliny, v siestom zivocichy, tam sa to moc asi nehodi 🙂

ramzesa
12. sep 2007

grettka deticky maju postreh 🙂 , mozno aj tych desat rokov je vela, treba to s vekom dietata, postupne vysvetlovat, podla toho, co je uz schopne pochopit 🙂

kaciatko81
12. sep 2007

zouzi, suhlas

majcik
12. sep 2007

Zouzi - myslim, ze ziadna z nas tu nechce tvrdit, ze "mojmu dietatu sa to nestane". Ale skor, ze chceme spravit vsetko pre to, aby sa to nestalo ... to neznamena, ze budem svoje dieta - pubertiaka vsade stopovat ako pes ... moji rodica sa nebali ma hocikde pustit, ani mi nikdy nepovedali, ze "nesmies zit sexualne v 14 - 15 rokoch" alebo "nikdy nesmies ist na potrat" a podobne ... ale z ich zivotneho postoja som vela veci vybadala a presvedcilo ma to viac ako nejake zakazy ci prikazy... a ja osobne som rada, ze som taketo skusenosti naozaj v tom veku nemala, hoci pubertu som mala dost burlivu 🙂

ramzesa
12. sep 2007

majcik - suhlas, rodicia idu najlepsim prikladom 😉