Obrázok interupcie na bilborde. Ako na vás pôsobí?

newyorkgirl
3. sep 2007

dnes rano si idem s kocikom do cistiarne, pri velmi frekventovanej zastavke MHD ma zarazil obrovsky billboard, kde je zobrazena interrupcia v 11.tyzdni, bolo to podla mna cosi nechutne a myslim, ze to na billboardy nepatri, predsalen sa na to divaju aj male deti, keby sa ma mala opytala, mami co to je? neviem ako by som jej odpovedala, nehovorim ze suhlasim s potratmi, ale ani nie som proti je to kazdeho volba, viem, ze to je kontroverzna tema, mna len zaujima, ci si myslite, ze to patri na billboardy na verejnost takyto nechutny obrazok... a ak ste niektore ten billboard videli ako to na vas zaposobilo... 😒

svetluska.p
18. sep 2007

no, sekol sa min v tom, ze potraty sa robia do konca 3mesiaca, t.j. do 12 tt. Ale v inom s nim suhlasim...

deina
18. sep 2007

Je niekde na internete cely zakon o interupciach? Chcela by som si to precitat, ale zatial som ho nikde nenasla.

svetluska.p
18. sep 2007

kazdopadne nesuhlasim s touto kampanou a formou ako sa prezentuju. ale mlady si mohol dat pozor na fakty..

ramzesa
18. sep 2007

http://www.interrupcia.estranky.cz/stranka/inte...

deina tu nieco je,ale necitala som to este, tak neviem, ci je to to co hladas

deina
18. sep 2007

Dakujem, sice to nbe je to presne ono (nie je tam presne znenie zakona), ale najde sa tam par zaujimavosti.

Napr.:
Na 1000 žien vo fertilnom veku pripadá momentálne na Slovensku necelých 13 interrupcií.

Pokles za posledných 10 rokov o vyše 60%

Vek žien: až 54 percent umelých prerušení tehotenstva majú ženy nad 27 rokov. V priebehu rokov sa aj mierne zvýšil vek žien, v ktorom najčastejšie chodia na potrat. Pred ôsmimi rokmi to boli 25-ročné ženy (7,8 percenta zo žien v tom veku), posledné údaje hovoria o 27-ročných ženách (3,4 percenta).

Porovnanie so situáciou v Európe: Slovensko sa môže v súčasnosti pochváliť po Holandsku druhou najnižšou mierou potratovosti v Európe. A to napriek tomu, že interrupčný zákon platný od roku 1986 s malými úpravami prakticky dodnes, priniesol skoro úplnú liberalizáciu v tejto oblasti. Na 1000 žien vo fertilnom veku pripadá momentálne v SR necelých 13 potratov. V Dánsku napríklad v roku 1996 pripadlo na 1000 žien vyše 14 interrupcií. V potratovosti je z Európskych krajín najlepšia situácia v Belgicku a Holandsku, kde pripadá na tisíc žien iba šesť potratov, a naopak najhoršia v Maďarsku, kde pripadá na 90-tisíc pôrodov až 80-tisíc potratov.
V Poľskej republike sa vykoná ročne až 200 000 nezákonných potratov (podľa MVO). Tento šokujúci počet spôsobil zákaz beztrestných interrupcií, ktorý sa v Poľsku podarilo presadiť.

ramzesa
18. sep 2007

su tam aj tie videa a obrazky

deina
18. sep 2007

Pisem ako Madar... Ta prva veta by mala zniet, "sice to nie je presno ono, ale..." 😀

mracik
18. sep 2007

hm, tak to je teda zaujímavé, ako som už písala, bolo mi jasné, že väčšina jeho tvrdení je vyvrátiteľná, ale to jeho ospravedlnenie je teda silné kafe.
Asi ho nepísal sám, teda určite...je ťažké uveriť, že to písal ten istý človek

No a potvrdilo sa aj to, čo som písala, že študent po druhom ročníku (predpokladám, že už začal tretí), hlavne po zvládnutí anatómie sa cíti byť najväčším doktorom a snáď mu to troška pomôže dostať sa z oblakov znovu na zem...

ramzesa
18. sep 2007

tiez ked som si to precitala zdalo sa mi akoby to on nepisal 😒 . Akoby to bolo pisane inym stylom 😖

mracik
18. sep 2007

no asi to písal dekan fakulty s právnikom 😀 😀 😀

blumchen
18. sep 2007

Tiez si myslim, ze to ospravedlnenie nepisal on. Ten jeho prvy list je pisany uplne inym stylom, a ospravedlnenie inak, a este aj bez diakritiky...

kacenqa
18. sep 2007

mne to prislo tak trosku ironicke to ospravedlnenie....akoby sa ospravedlnoval aj za to ze sa vobec narodil....taky popol na hlave som uz davno nevidela a je to az k neuvereniu a tiez mam silne pochybnosti o autenticite...

petruci6
18. sep 2007

>je to trosku dlhe,ospravedlnujem sa,ale stoji to za precitanie..

Mozno ste uz videli tie ich velke billboardy kde je zobrazeny maly krvavy humanoid ktoreho drzia ruky v chirurgickych rukaviciach...
>
> Tu je jedna reakcia zo stranky kampane , ktorú píše študujúci zdravotník.
>
> Dobrý deň !
>
> Úvodom si dovolím poznamenať, že som študentom medicíny.
> Chcem reagovať jednak na Vašu kampaň, jednak na vyhlásenia slečny Tutkovej.
> Pre lepšiu názornosť reakcie zoradím v bodoch:
> 1. Vaša kampaň zobrazuje plod, ktorý je starší, než zákonom povolená norma dĺžky tehotenstva, v ktorej sa umožňuje ženám vykonať interupciu.
>
> Teda klamete verejnosť a snažíte sa dosiahnúť efekt Vašej kampane na základe klamstva.
> 2.Vaša kampaň hovorí o ochrane nenarodeného dieťaťa. Pre označenie času, kedy vznikne dieťa najčastejšie používate termín "počatie". Tento termín však nemá v medicínskom slovníku obdobu a preto vás vyzývam, aby ste sa zmestili do slovníka medicínskeho a prestali národ otupovať emocionálnymi výrazmi ako "počatie dieťatka". Rozhodnite sa, či je pre Vás "počatie dieťatka" moment fertilizácie, či nidácie.... Ale nezneužívajte vedu pre šírenie Vašich extrémistických názorov podložených klamstvami.
>
> 3. V svojom štúdiu už mám úspešne za sebou Humanitné základy lekársta so špecializáciou na problematiku smrti ako aj lekársku Embryológiu.
>
> Zodpovedne vyhlasujem, že "fakty", o ktoré sa opierate vo Vašej kampani, na Vašich internetových stránkach ako aj vo vyhláseniach slečny Tutkovej sú klamstvá a výmysly. Nie však vedecky podporené dôkazy. Zamyslite sa nad tým. Klamať v reklame je protizákonné.
>
> 4. Pre periodikmu Plus 1 deň Magazín sa slečna Tutková vyjadrila, že väčšina hormonálnej antikoncepcie je založená na princípe bránenia oplodneného vajíčka (mimochodom v tom štádiu je to blastocysta, čo nemá s Vašimi vyjadreniami o zabití dieťatka nič spoločné) nidácii. Nie je to pravda. Absolútna väčšina v súčasnosti užívaných hormonálnych antikoncepcií je založená na zástave ovulácie ( t.j. nedôjde k dozretiu
>
> vajíčka) a tým pádom žena nemé menštruáciu, len pravidelné pseudomenštruačné krvácanie. Avšak počas celej doby užívania hormonálnej antikoncepcie nedôjde k dozretiu ani jedného vajíčka, ani jedno vajíčko telo ženy neopustí. Teda nie je pravda, že užívanie hormonálnej antikoncepcie je vražda. Žiadam a vyzývam slečnu Tutkovú, aby sa za toto klamstvo verejne ospravedlnila v printovom médiu. V opačnom prípade môže byť trestne stíhaná za šírenie poplašnej správy a za vedomé uvedenie verejnosti v omyl.
>
> Záverom Vás žiadam, aby ste sa na svojich stránkach neopierali o vyhlásenie niekoľkých bývalých českých lekárov, ktoré je 10 rokov staré.
>
> Taktiež Vás žiadam, aby ste ženy neponižovali len na "inkubačné stroje na donosenie nenarodených detí" a ponechali žene právo voľby. Veď zárodok-embryo-plod počas 9 mesiacov odoberá živiny len a len žene. A je neetické nútiť ženu porodiť plod genticky poškodený, mŕtvy či vzniknutý znásilnením či nechcený, ak je možné zábrániť vzniku tohto plodu.
>
> Dúfam,
> že sa orientujete aspoň v tom, že plod nie je počas celých 9 mesiacov tehotenstva. Tiež Vás žiadam, aby Vaši predstavitelia najprv ukončili medicínske alebo biologické alebo antropologické štúdium a až potom uverejňovali svoje názory. Ukončené štúdium ekonómie totiž nie je predpoklad pre právo morálnej kázne. Žiadam Vás, aby ste reagovali na môj e-mail reagovali, žiadam Vás, aby ste ho na svojej stránke nezaradili medzi neutrálne reakcie.
>
> A úplne konečne poznamenávam, že aj moja priateľka Vám odkazuje rovnaké myšlienky, ako boli spomenuté v tomto e-maily.
> Písal som Vám ako medik e-mail pred asi 15 minútami, zabudol som však na veľmi dôležitý aspekt. A tým je video, ktoré máte na svojej stránke.
>
> Chcel by som, aby verejnosť vedela, že toto video NIE JE Z LEKÁRSKEHO PROSTREDIA. Z n> ásledovných dôvodov: Každý lekár má povinnosť pri styku s
>
> pacientom užívať chirurgické streilné rukavice. V jednom zo záberov je jasne vidieť, že človeku vykonávajúcom interupciu krv stečie na holé ničím nekryté predlaktie (my, medici, by sme povedali že na dorsálnu distálnu časť antebrachia). To by si profesionálny lekár NIKDY nedovolil. Druhý fakt podporujúci tvrdenie, že video je podvrh je skutočnosť, že ľudia vykonávajúci interupciu a v závere videa ukazujúci interuptovaný plod majú rukavice úlne voľné, minimálne o 2 čísla väčšie než by boli vhodné na ich veľkosť ruky. Žiaden lekár by si nedovoli s potencionálne infekčným materiálom zaobchádzať tak neopatrne až amatérsky. Opäť dva nezvratné dôkazy o tom, že Vaša kampaň je založená na klamstve a dokladaná ďalšími klamstvami.
>
> Kopírujte tento text,pošlite ho známym mailom,aby všetci vedeli,že táto kampaň je vlastne jedno veľké klamstvo a šíria ho totálni fanatici.
>
> Ďakujem

elliana
18. sep 2007

petruci, je to tu uz skopirovane niekoko krat 😒

petruci6
18. sep 2007

jaj prepacte,necitala som dozadu 😝

elliana
18. sep 2007

nevadi 😉

tara2
18. sep 2007

dobry mail, uplne s tym suhlasim

alysea
18. sep 2007

mne sa ten jeho mail vcelku pozdáva, ale si myslím, že to ospravedlnenie nie je z jeho dielne, je to úplne iný štýl. Neprekvapilo by ma, keby si to sami tam pridali, pretože neverím tomu, že by si sám takto protirečil.

tinax
18. sep 2007

alysea, prave som citala to ospravedlnenie. Tak bud sa mu niekto poriadne vyhrazal - co by som sa az tak necudovala alebo ako pises ty. ale verim ze nam o tom v mediach skoro nieco povedia. Inak s povodnym mailom plne suhlasim.

alysea
18. sep 2007

tinax, tak ti poviem, mňa od nich už vážne nič neprekvapí, pretože oni nemajú žiadne svedomie a ani nič podobné, kedže pri tejto kampani videli len jednu stranu pohľadu a nebrali ohľad na to, ako ublížia niektorým ľuďom, takže aj to zastrašovanie by od nich kľudne mohlo vyjsť. Ale vieš, ten podpis, že študent, ktorý bla bla bla, to ako keď sloh píšeš na základnej škole, vážne divné je to celé.

tinax
18. sep 2007

ja som pravdu povediac az vcera videla prvy rozhovor so slecnou Tutkovou - no des. Lutujem rodicov co musia tieto bilboardy vysvetlovat detom.

alysea
18. sep 2007

No ja som krútila len hlavou nad tým rozhovorom, veď to hovorí za všetko, čo sú to za ľudia. Je to ťažké vysvetliť dieťaťu, ale ťažko sa to zvláda aj nám, čo sme o svoje detičky prišli nedobrovoľne. Preto som napísala, že videli len jednu stranu a nerešpektovali pri tom nič iné.

maruschka
18. sep 2007

ach baby,ak má niekto prachy,aby rozbehol takúto veľkolepú kampaň,tak má peniaze aj na to,aby ju priviedol do zdárneho konca a nejaký medik a ohlasy ľudí mu v tom nezabránia..Je to smutné,medzi nami obyčajnými ženami,manželkami,mamami a nimi je nepriestrelné hrubé sklo.Takže jediné,čo asi teraz môžeme je rozčuľovať sa,písať ohlasy a ďalej sa dívať na tie bilboardy.A myslíte,že ich trápi to,že ubližujú ženám,ktoré potratili?A že ich trápi to,že to vidia malé decká?A mimochodom celá kampaň hovorí sama za seba v osobe hovorkyne-slečne Tutkovej,ktorá má o celom probléme vedomosti na úrovni tak druháčky na strednej.A že tam pustili zrovna takú osobu,aby robila nejakú hovorkyňu,tak to je odvaha a sila peňazí. 😒

mracik
18. sep 2007

ale baby
reakcia medika bola veľmi slabá a použil tam tzv. fakty, ktoré jednoducho neboli pravdivé, aj keď laikovi sa takými mohli zdať.
Takže daná organizácia ho chcela zažalovať - mala na to plné právo. To sa dostalo samozrejme aj ku vedeniu fakulty, ktorí si ho dali zavolať a možno aj pohrozili vylúčením zo školy, pokiaľ sa neospravedlní, dali napísať právnikovi toto ospravedlnenie a medik, keďže si uvedomil vážnosť situácie, tak to podpísal. Teda takto to vidím ja
Pochybujem, že by si takáto organizácia dovolila vymyslieť ospravedlnenie, a keby aj áno, určite by už niekde kolovalo rozhorčenie medika (zaujímavé, že nikde nie je jeho meno, alebo na akej fakulte študuje) 😉

lenadka
19. sep 2007

certica-dobry clanok..mna sa v sobotu mal pytala, ked 1x zaregistrovala ten bilbord z auta: "mami preco je tam krvicka?"..no vysvetli to dostatocne 2,5 rocnemu decku, povedala som jej ze ten bilbord tam dali taky zly, bezohladny ludia a zabavila som ju knizkou, nech sa tam nepozera 😠

simonko
19. sep 2007

aj my sme presli niecim podobnym...moj syn ma oci vsade...a bilboard je velky,takze nech som sa snazila ako chcela...vsimol si ho!!!to co tam je?co som mala povedat malemu decku?snazila som a ho zabavit,ale ked mu neodpovieme na otazku tak si to vydobije,zvedavec,tak mu manzel povedal....to sa niekto pomylil,a daju mu za to pokutu....a ked tak nad tym rozmysalam....ono to ozaj nie je normalne,co si od toho slubovali?akurat tak maly skolaci co sa naucili citat maju asi nocne mory a rozmyslaju preco niekto odfotil male zakrvavene dieta!

blumchen
19. sep 2007

Napisala som mail priamo ludom z kampane pravonazivot, ze ako mi dokazu, ze to nasledne ospravedlnenie medika kde vyvracia vsetky svoje fakty pisal on, a nie ludia z kampane. Odpisala toto:
Isteze, verte comu chcete... ja vsak verim len tomu, co sa da dokazat
>preukazatelnymi faktami. Medik napisal ospravedlnenie, lebo svoje tvrdenia
>nebol schopny dolozit... medik na prosil,aby sme nezverejnili jeho mail ani meno.Respektujeme to. Po
vyzve odbornej verejnosti bol riadne polakany... kedze ako medik by mal z
toho asi ostudu... zial, neviem vas inak opresvedcit... no skuste sa spytat
nejaky inych odbornikov,aby vam tie tvrdenia vyvratili... tiez na ti su
reakcii na nasej stranke od inych ludi zo zdravotnictva.
Viac si mozete precitat na ansej web stranke v
>uvode a v sekcii "napisali ste nam" /tam je nasa korenspondencia s
>medikom/.
>Co sa tyka kampane, nie je zamerana len na zeny,ale aj na muzov... tesime
>sa, ze mnohi po zhladnuti fotiek, videa a precitani faktov o dosahu umeleho
>potratu na fyzicke a psych. zdravie zeny, svoj nazor zmenili...
>S pozdravom...

ramzesa
19. sep 2007

No ja som dnes s drobcami prechadzala okolo bilboardu, ked sme sli k Dr. a ked sme ho minali akurat ho minal aj kamion,tak som maleho pozornost upriamila na kamion 😀 (super zhoda nahod). Ale uz som pisala, nemala by som problem mu povedat, co tam naozaj je ☹ .

majcik
20. sep 2007

Ja mam zatial este dietatko len v brusku, no planujem mu hovorit pravdu (samozrejme, umerne jeho veku a schopnosti myslenia) aj na citlive otazky. Pretoze si myslim, ze dieta dokaze vycitit, ci rodic odpoveda pravdivo alebo sa vykruca a snazi sa najst nejaku vyhovorku... a mozno si bude hladat iny sposob ako najst odpoved. Nie je najlepsie, ked sa dieta dozvie prave od rodicov odpovede aj na tazke, citlive a intimne otazky?