Odstránenie chrápania operačne. Máte skúsenosti?

katrin21
22. sep 2009

ahojte.

priatel strasne, ale strasne chrape.. vo vsetkych polohach, velmi hlasno, mava aj apnoe( vypadok dychana na par sekund)... zacina mi ot dost vadit, vsetci jeho kamarati a rodina ma pred tym varovali na zaciatku, ale co uz .. lubim ho 😉 .
ale neda sa tak fungovat... pocut ho aj do vedlajsiej izby.. niekedy spim, niekedy mam poit ze ho zadusim vankusom 😀 .
Objednal sa konecne do spankoveho laboratoria, nech zistia pricinu... Je svalnaty, aj krk ma svalnaty a mozno chrape preto( ochabnutie svalstva v spanku),ale ma aj veeelmi maly noštek a moze byt chyba v prepaske...

Da sa to riesit operačne.. u takychto pripadov, co nechrapu napr. len na chrbte, ale uz stale.... neviete niekto, ci to ma fakt efekt? lebo je to dost brutalny zasah, a ak by to nemalo mat zelany efekt tak ho nechcem zbytocne trapit... jeden jeho kamarat si to dal robiut laserom, az niekde v hrdle mu tam cosi vypalovali a vraj pomohlo.. ale dlho sme ho nevideli a nevieme ci natrvalo pomohlo,alebo len tak docasne..
diky za kazdu radu a hlavne skusenost 🙂

katrin21
autor
22. sep 2009

nikto nema skusenosti? ☹

erikasadek
22. sep 2009

katrin, ahoj,
osobne nemam skusenost, ale len s rozpravni atu v telke na tuto temu..
ano da sa a robi to , na 90% zazraky.. ludom sa zmeni zivot...
takze ak je ochotny po vsetkych tych testoch ist na zakrok; tak urcite len to pomoze.. 😉

zanulienka
22. sep 2009

ahoj,aj moj muz chrape preto spi v druhej izbe a aj tak ho pocut cez zatvorene dvere.jeho ujo sa dal operovat,odstranili mu ten jazycek co ti visi pri krcnych mandliach

katrin21
autor
22. sep 2009

zanulienka: no myslis asi ten capik 🙂 hej, keby slo len o to, to by bolo fajn.. dufam... len on sa boji, ze mu budu muset menit tie prepasky.. teda on ma vazne maly nostek, neviem preco, ma ho akoby zlomy , leb spicka mu tak viac vycnieva... takze moze byt aj tam rpoblem, ale aj v tom krku... kedze ho ma fakt mohutny( vela kedysi posilovat a zdvihal tazke vahy...) Ked ja nechcem mat oddelene spalne ☹...

erika: to je povzdbudenie, lebo on si cital na nete, ze to moc ludom nepomohlo... vraj.. tak skusam aj ja nieco zistit.

zanulienka
22. sep 2009

a nema krivy nos,pretoze MM ma a jednu dierku ma vacsiu ako druhu,sice to nevidiet ale krcny to hned zbadal.mame 5 mesacne babo a pri takom chrapani sa neda spat z malou

katrin21
autor
22. sep 2009

no... on ho ma taky, ze ked sa pozries zboku, tak ho ma taky skoro rovno dole( opak orlieho nosa) a len spicka ide smerom von viacej.. ale aj ta je na chlapa mala.... krivy ci ho ma.... no neviem, ucite nie je rovny, skor ako zlomeny zboku, spredu to ani nevidiet... inak je normalny pelkný chlap, ale ma proste mensi nos....

katrin21
autor
22. sep 2009

chcela som najst nejaku foto. ale na fotke ten nos vyzera normalne, to len v skutocnosti si clovek vsimne, ze je trochu mensi....

zanulienka
22. sep 2009

ako MM,pred vianocami mu zbrusili trosku z jednej strany,takze chrape pomenej,ale ked mala vyrastie a odide do svojej izby pustim naspat manzela 😉

mirusch
22. sep 2009

Katrin, my toto presne teraz s manzelom riesime. Zacalo to jeho hlaskami, ze on nechrape, on sa nepocuje 😀 Lenze casom pribral a bolo to naozaj neznesitelne. Co ma vsak trapilo viac bolo, ze mava caste a aj dost dlhe apnoe - vypadky dychu. Nedal sa prehovorit k Dr., tak som zvolila iny sposob - vytlacila som vselijake mozne informacie z internetu a donutila ho kuknut si na nejake video zo spacieho labaku, co som nasla a co ho dost pripominalo. Asi som ho vystrasila, pretoze sa na druhy den objednal k nosnemu-krcnemu-usnemu Dr. My byvame v Nemecku, ale predpokladam, ze postup by mohol byt podobny aj v SR. Dostal na jednu noc prenosny "labak", cize taky maly pristroj ako walkman, s hadickou do nosa a stipcom na prst, ktory vsetko zaznamenaval. Ukazalo to, ze ano, nie je to dobre. Dostal prikaz schudnut 10 kg. Co sa mu za 3 mesiace aj podarilo a chrapanie sa vyrazne zlepsilo, apnoe nie.
Dalsi postup bol - a toto je naozaj v diagnoze velmi dolezity krok - ze siel na diagnosticky zakrok v narkoze, len ambulantny, 5 minutovy, len mu kukli kamerkou do krku, ze kde je problem. Lebo bez tohto lekari len tapu, ze mozno to alebo hento, toto presne ukaze, kde je problem. U mojho manzela polypy a ochabnute svalstvo. Co ste aj tu spominali. Lekar mu rovno povedal - operacia, cize laserove vypalenie, moze pomoct ale aj nemusi a ak aj pomoze, tak maximalne mu odstrani polovicu apnoe, cize tak ci tak to vyzeralo na masku. Manzel sa pri tejto prognoze rozhodol proti operacii, rozhodnutie som nechala na nom, je fakt, ze do takeho zakroku sa clovek nemoze nutit.
Okrem toho dostal o 3 mesiace termin do spacieho labaku - prave tam bol 2 noci. Prva noc bola diagnosticka, ano, naozaj treba masku a druhu noc si vybral, ktora mu je najlepsia a nastavili mu ju. Teraz na nu cakame. Nie je to vraj take zle, ako sa obaval, da sa s tym spat, vhana do dychacich ciest vzduch pod tlakom, to je cely princip. V kazdom pripade mu to moze zachranit zivot, ludia s apnoe su ohrozeni infarktom, porazkou a inymi nie prijemnymi diagnozami. Nehovoriac o unave a pod.

Toto je nas pribeh, samozrejme, ze u tvojho priatela moze byt dovod iny. Nechajte si poradit od lekara, nech vam da moznosti a riesenia. U niekoho pomoze operacia uplne genialne (mojmu otcovi, ktoremu tiez operovali prepazky v nose, nepomohla), u ineho je maska jedinym naozaj zmysluplnym riesenim. Inak, maska chrapanie neodstrani, mozno ciastocne. Ale apnoe, ktore je skutocnou diagnozou, ano.

zanulienka
22. sep 2009

mirusch-al mojmo mm laserom odstranovali polypy,nic hrozne,na druhy den isiel domov

mirusch
22. sep 2009

Zanulienka a pomohlo? Lebo mojmu rovno povedali, ze mu to mozu spravit, ale nejaky vyrazny efekt to mat nebude...

zanulienka
22. sep 2009

na isty cas ano,ale ked je velmi unaveny tak chrape tak ci tak

mirusch
22. sep 2009

Ved toto, aj mojmu to Dr. povedal, ze v najlepsom pripade operacia pomoze tak o 50%. Co u mojho manzela nestaci.... Tak si povedal, ze naco operaciu, ked aj tak skonci s maskou 😒 Inak, ked spi na chrbte, tak to ma uplne brutal...

zeleny_cajik
22. sep 2009

ahoj katrin, tak ja sa dobrovolne priznavam ku chrapaniu 😅 niezeby som za to mohla, ale je to neprijemne a trapne hlavne u zeny ☹

v roku 2006 som absolvovala operaciu krivej prepazky, lebo vraj to bola pricina. Bol to hrozny zazitok, prve tri dni po operacii som myslela, ze umriem, ale stale som si vravela, ze to bude stat za to - vzdy som totiz mala mindraky, ked som mala s niekym spat v jednej miestnosti, ci uz niekde na chate alebo na firemnej akcii - vyhybala som sa tomu, ako sa dalo. po operacii som bola PN dva tyzdne, ani samotne hojenie nebolo nic prijemne.

O to neprijemnejsie bolo, ked som sa asi polroka po operacii zobudila na vlastne chrapanie!!!!! Manzel mi samozrejme nic nepovedal, nechcel ma ranit, bol aj proti tej operacii, ze jemu to nevadi a boji sa o mna a doteraz mi svato-svate tvrdi, ze nechrapem, len aby som zas nevymyslala. Ale ja viem svoje, chrapem zial stale a skontaktovala som sa aj s chalanom, ktoreho operovali v ten isty den ako mna - chrape tiez 🙄 kolegu operovali minuly rok a vraj to tiez nepomohlo, jeho manzelka uz spava v inej izbe 🙄 takze zbytocne svojho draheho nezen na operaciu, pokial mu to z inych dovodov neodporuci doktor 😉

marfic
22. sep 2009

ach jaj, MM práve chrápe vo vedľajšej izbe, ale zatiaľ sme to neriešili, pýtal sa síce krčného na možnosti, ale operácie sa bojí, tak spí tiež vo vedľajšej izbe, ale aj tak ho počuť
s tým výpadkom dychu ste ma trochu vystrašili, odteraz budem dávať pozor

katrin21
autor
23. sep 2009

no ja neviem... beby, dost ste toho popisali... ja si myssĺim.... ze ak by mu mali len nejaky mensi zakrok urobit, tak OK( napr. odstranit ten capik).. ale zas tiez ho nechcem zybatocne trapit... ide do toho Buona Notte v Blave na konzultaciu a zakl, vysetrenie, a potom ho objednaju aby sa tam isiel vyspat a budu ho monitorovat... teda aspon tak som to citala na nete... tak som zvedava.. ci mava dlhe apnoe neviem.... nejake asi hej , ale zas zeby to bolo nejak moc , to asi nie, ale je fakt, ze ked spim tak neviem.. pocujem ho bude ked zaspavam, alebo nad ranom... ked tvrdo spi tak ani moc nechrape.. lenze prave to zaspavanie a nadranom mi vadi, lebo ja mam problem zaspat a rano sa budim aj ked pri mne nie je a ked je tak potom uz neviem spat a som unavena.... cez vikend to dozeniem, ze spim aspon do 8 -9,00 ale cez prac. tyzden 😒 nic moc....

tak fakt neviem.,... si uvidime, co mu vlastne povedia.....

zeleny cajik, ja sa tiez niekedy zobudim na vlastne chrapanie, ale to len ked spim na chrbte obcas ale to asi kazdy.. 🙂 ale chapem ta . aj s nim nikdy nikto ani na chate nechce spat... a vsetci as ma pytaju ci pri nom spim.. ano spim, ale ako kedy... ked som unavena, ani neviem, ze chrape, ale vacsinou viem....

mirusch
23. sep 2009

Katrin, veru, poradte sa s lekarom, ten by vam mal dat viacere moznosti, obycajne je na vyber... Moj manzel ma stastie na dobreho lekara, ktory mu na rovinu povedal prognozy, ale rozhodnutie nechal na nom. A opakujem, spaci labak myslim neodhali pricinu chrapania, to odhali len ten kratky ambulantny zakrok v narkoze (nie operacia, len kuknutie kamerou). Drzim vam palce, nech najdete vhodne riesenie.

Zeleny cajik, veru, ze aj ja som sa uz zobudila na vlastne chrapanie 😀 Ale ako pise Katrin, len na chrbte a obcasne chrapem, teda podla toho, co mi referuje moj manzel 😅 A niekedy aj rozpravam. Nastastie v slovencine, co on nerozumie 😀 😝

katrin21
autor
24. sep 2009

mirush: aj moja dcera rozprava zo sna, niekedy dokonca odpovie, ked sa jej zo srandy nieco opytame k tomu, co hovori 😀
ja som zas raz este na zaciatku vztahu s mojim zo sna hovorila po taliansky.. a on nerozumel a myslel si , ze sa mi sniva o mojom ex... 😀 a bol z toho hotovy... a mne sa pritom snivalo o praci( robila som tlomcnicku do Tal.)

mirusch
24. sep 2009

Katrin ... dobreee 😀 Ale toto sa bohuzial neda poriesit operacne 😀 😝 Aj ked, radsej rozpravat, ako chrapat, si myslim.

katrin21
autor
24. sep 2009

hej hej.. a hlavne casto zo sna nerozpravam.. neviem, ci vtedy nebol spln 😀

katrin21
autor
28. sep 2009

jaaj, tak tento vikend som zase cmukala a cmukala.. ale v stredu ide drahy na tu konzultaciu, tak uvidime, co dalej 🙂)

mirusch
28. sep 2009

Katrin a cmukanie pomaha 😕 😀 ? U nas pomaha len ked sa manzela dotknem, pripadne sa otoci na druhu stranu.
A ide k nosnemu/usnemu/krcnemu? Som zvedava, ci aj v SR je taky postup ako v DE - prenosny spaci labak a diagnosticka kratka narkoza. Nech sa na to opyta, je to najrychlejsi sposob, nemusia lekari hadat, hned vedia.
Inak, ja som sa narehnila, ked sa manzel preberal z tej 5 minutovej narkozy, nechapem, ze ho to tak zobralo, strasne smiesne otazky mi daval (nepamata sa na to) a potom dirigoval pipanie pristroja, ktory monitoroval jeho pulz 😀 😀

katrin21
autor
30. sep 2009

no hej , nachvilu a ked nie tak doneho surovo drgnem nohou, alebo rukou, nehc zmeni polohu, aspon kym zaspim...

ide do spankoveho laboratoria.... pokial viem, nie je to prenosny labak... musis sa ist vyspat tam, aspon na nete tak pisu, vola sa to BUona notte 🙂 ved uvidime, co mu navrhnu ..

emilyz
30. sep 2009

katrin, silne chrapanie moze byt prejavom aj velmi vaznej choroby. Fakt. netreba podcenovat.

katrin21
autor
30. sep 2009

ved ja viem... dobre to viem... lenze on tak chrape uz od mlada a moc s tym nic nerobil... a teraz uz aj hej, lenze ak mu povedia, ze mu treba napr. prerobit cely nos, alebo hrdlo, tak neviem, ci do toho pojde.. hlavne ked istota, ze to prejde nie je.... asi potom skoncime s takou tou maskou, co sa nasadzuje na nos, co bude ooohromne ormantikus a erotikus 😀 , ale mne to je jedno, len nech uz nechrape!

mirusch
30. sep 2009

Katrin, ked si manzel v labaku mal vybrat masku, ktora sa mu zda najprijemnejsia 😀 , tak sa pytal lekarky, ze co si pomysli jeho zena, cize ja, ked ho tak uvidi. A ona mu na to iba, ze v noci je tma 😀 😝 My si robime srandu, ze budeme mat doma Hviezdne vojny a Darth Vadar-a ... "som tvoj otec, Luke" 😎
Inak ako som pisala, nam lekari rovno povedali, ze maska chrapanie neodstrani, odstrani vsak apnoe a to je ovela dolezitejsie. O co vacsie bolo moje prekvapenie, ked som videla vysledky z labaku, ze s maskou moj drahy vraj nechrape vobec 😕 Dost zaujimave.... Ideme ju vyzdvihnut v utorok, tak som strasne zvedava na to cudo.

katrin21
autor
8. okt 2009

mirush:

no .. tak moj drahy dnes vnoci spal do rana v tom labaku... hodinu ho napajali na vsetky mozne hadicky, este aj v nose ich vraj mal.. ale horsie bolo, ze bolo teplo, otvoril si okno a tam zas celu noc chodili auta, takze mal pocit, ze ani nespal... co je blbe, lebo napr. apnoe moze mat ked tvrdo spi... a este ho aj komare žrali.. je uplne dolamany, lebo nemohol ani lezat ako chcel, leb tie hadicky a elektrody ho tlacili, ked lezal na boku, tak zas ho tlacila ta hadicka v nose 😀 no chudatenko, nevyspal sa vobec(asi ako ja ked on chrape 😀 )

vysledky idu vraj asi 7 lekarom na posudenie a maju byt do dvoch tyzdnov.Tak sme zvedavi. Mne je jedno, nech aj spi s nejakou maskou, nech mu odrezu ten dapík, kt. ma vraj veeelmi dlhy,ale nech uz nechrape ! 😝

stark
8. okt 2009

Ja som tiež shrápával, mával apnoe a pri mne sa nedalo spať. Navštívil som aj spánkové laboratŕium / pred 5 rokmi / zapojili na na 50 káblikov a nechali ma tam spať..výsledok - žiaden. Mal som dojem, že sa len učia a robia si nejaké štúdiá pre svoje potreby a ja som im za to ešte aj zaplatil Nemá priatel nadváhu. Mne bolo jednoznačne povedané, že mám schudnúť..schudol som a prestal som chrápať. Je pravda, že keď má nejaké ochabnuté svaly tie by sa mali operovať, Podľa mojich informácií sa to ale vráti. www.chudnutie.aloeinfo.sk..tam sa píše niečo o chrápaní ale viac o chudnutí,

mirusch
8. okt 2009

Katrin, no chudak ten tvoj chlap 😝 Ten moj si v labaku pisal dennik, mal byt 3 dni, bol len 2, tak sa tam vystazoval, co vsetko s nim chudakom robili 😀 A ze sa tiez stale budil. Ale on mal vysledky uz po prvej noci, rovno sa s nim rano porozpravala Dr. Druhu noc mu uz dali masku, nastavili a mohol ist domov. O mesiac mu masku dali a hotovo. Teraz ju ma druhu noc a zvyka si. Vraj sa s tym da v pohode spat, len musi zavolat firme, aby mu to upravili, ze nieco nie je tak ako v labaku. Ja som ho prvu noc kontrolovala, ci este zije, lebo zrazu hrobove ticho, ani raz nechrapol 😕 😵 Lebo hovorili, ze chrapanie zrejme bude pretrvavat, ale u neho nie. Akurat co pocut je ten pristroj, ked dycha, ale to je nic.

Stark, je fakt, ze schudnutie rozhodne pomoze. Moj manzel schudol 10 kg a jeho chrapanie sa vyrazne obmedzilo, apnoe vsak nie. On chrapal, aj ked mal 70 kg. Ochabnute svaly v krku mu mohli operovat, ale vraj by to prinieslo len 50 % zlepsenie, co u neho nebolo dostacujuce, aj tak by musel mat masku, tak sa rozhodol proti operacii. Ale schudnut moze len pomoct.

valecek
4. dec 2012

Viem ze toto je vylucne zenska tema, no zapojim sa aj ja. S priatelkou som 5 rok a chrapem. kym sme spolu nebyvali velmi sa tento problem neriesil. Zaciname si zariadovat svoje byvanie a snazime sa byt spolu no nejde to. Akosi som to zvaloval na vsetky ine veci, no po poslednej hadke som si vyskusal 2 dni nespat ( slzy v ociach) a uplne zacinam svoju priatelku chapat.
Zajtra idem na vysetrenie do vojenskej nemocnice k MUDr. Hustakovi, je vraj v tychto veciach spicka. Rodicia pracovali vo vojenskej tazke su byvali kolegovia. Dost ma od toho odradzaju kvoli komplikaciam a niekedy ani to moze dopadnut este horsie, tak budem mudrejsi po zajtrajsku. Nadvahu mam ties, tak ked uz tak sa zmeni vsetko. Hadam to pomoze a zachranim si svoj vztah. Ked budem vediet zbytok, napisem to tu, hadam to pomoze viacerym.