Odstránenie chrápania operačne. Máte skúsenosti?

katrin21
22. sep 2009

ahojte.

priatel strasne, ale strasne chrape.. vo vsetkych polohach, velmi hlasno, mava aj apnoe( vypadok dychana na par sekund)... zacina mi ot dost vadit, vsetci jeho kamarati a rodina ma pred tym varovali na zaciatku, ale co uz .. lubim ho 😉 .
ale neda sa tak fungovat... pocut ho aj do vedlajsiej izby.. niekedy spim, niekedy mam poit ze ho zadusim vankusom 😀 .
Objednal sa konecne do spankoveho laboratoria, nech zistia pricinu... Je svalnaty, aj krk ma svalnaty a mozno chrape preto( ochabnutie svalstva v spanku),ale ma aj veeelmi maly noštek a moze byt chyba v prepaske...

Da sa to riesit operačne.. u takychto pripadov, co nechrapu napr. len na chrbte, ale uz stale.... neviete niekto, ci to ma fakt efekt? lebo je to dost brutalny zasah, a ak by to nemalo mat zelany efekt tak ho nechcem zbytocne trapit... jeden jeho kamarat si to dal robiut laserom, az niekde v hrdle mu tam cosi vypalovali a vraj pomohlo.. ale dlho sme ho nevideli a nevieme ci natrvalo pomohlo,alebo len tak docasne..
diky za kazdu radu a hlavne skusenost 🙂

osemsmerovka
4. dec 2012

@valecek mojeeeeeeeeeeeeeeenko si zlatý 😉 😉 ty si to aspoň priznáš,ale tííííííííí naši puci chrápajúci neexistuje,že oni chrápu 😀 😠

vrabciatko
4. sep 2013

@valecek ako si dopadol? 9.ty rok trpím manželove chrápanie, ale už je to na hrane. Budem vďačná za každú radu.

lalolka
29. sep 2013

Dobrý deň, prepáčte mi, že reagujem na túto tému, ale pokiaľ by ste mali záujem, môžete vyplniť môj dotazník k bakalárskej práci. Je zameraný na túto tému - chrápania a je tam možno pár otázok, ktoré by Vám mohli pomôcť pri tomto probléme. Je tam súhrn všetkých zdravotníckych pomôcok určených na terapiu chrápania. Pokiaľ by ste mali záujem o nejaký druh, tak mi napíšte mail a môžem Vám ho bližšie opísať ako funguje. (lalolka1@gmail.com)
Dotazník je anonymný. Nachádza sa tu:
www.zuzanachuda.szm.com/dotaznik.html
Za každý jeden názor vopred ďakujem.

themato
5. aug 2014

Ahojte. Volám sa Martin a tiež ma trápil obrovský problém zvaný CHRÁPANIE. Ale už je to minulosť. Roky som chrápal a dostal som sa až do štádia, keď ma manželka vysťahovala zo spálne do hosťovskej, kde som si chrápal sám pre seba.Moje chrápanie však otravovalo aj cez zatvorené dvere. Zúfalý som si povedal jedného dňa "A dosť!" Začal som sa intenzívne zaujímať o metódy ako odstrániť tento preblém. Po prečítaní snáď milióna stránok na internete, som nebol veľmi múdrejší a hlavne som nenašiel ani spoľahlivý spôsob ako na to. Spreje, kvapky,štipce na nos a podobné blbiny sú len na to, aby vám farmaceutické spoločnosti vytiahli peniaze z vrecák. Keď som zistil, že to robia aj chirurgicky, potreboval som si prečítať aspoň zopár príspevkov od spokojných ľudí, ktorí tento zakrok podstúpili. Nenašiel som ale ani jeden. (Okrem toho, kde si manžel myslel že už nechrápe, ale manželka len nechcela, že to podstúpil zbytočne a tak mu vravela, že už nechrápe.) Tak som si povedal, že to risknem. Buď-alebo! Vravím si, že horšie to asi nebude. Našiel som si kliniku a konal som. Najprv vyšetrenie a konzultacia a potom samotny zakrok. Jednalo sa o 1-dňovu chirurgiu s lokálnym znecitlivením. Zakrok trval približne 10 minút. Potom som si ešte chvíľu poležal na izbe a mohol som ísť domov. Po týždni na kontrolu. Teraz mám mesiac po tom a znova spávam s manželkou v spálni a nevie si to vynachváliť. Vraví, že sem tam ma v noci kontroluje či dýcham, lebo ma vôbec nepočuje. Sem-tam že ešte tak "funím", ale nechrápem. (Pripisujem to ale zhrubnutej nosovej sliznici.Na operáciu tohto problému idem zase v septembri). Takže toľko moja osobná skúsenosť. Napísal som to preto, aby sa muži (ženy) nebáli a aby so sebou niečo robili, lebo chrápanie nieje problém jedného, ale dvoch! (samozrejme v partnerskom živote). Ak by niekto mal nejakú otázku, kľudne mi napíšte na mail-odpoviem.

98765432
1. nov 2014

@katrin21
Mne pomohol stabilizátor jazyka od zubára s špecializáciou na spánkové poruchy. Bližšie info je na nechrapat.sk
Ma to klinické testy, je to zdravotnícka pomôcka a prestal som chrápať od prvej noci. Operácie a chodenia po doktorovi som sa bál. Dúfam že pomôže aj Vám. Ja som veľmi spokojný, odporúčam.

katrin21
autor
2. nov 2014

@98765432 dakujem, pozriem to 🙂
minule si inak objednal nejaky taky gruzok na nos, akoby kariku, ale este skor ako to vyskusal to stihol stratit 😀. ale ten stabilizator jazyka , to moze byt super, lebo jemu evidentne zapada a vibruje, ale aj ta strednova mandla, lebo ju ma dlhu strasne.... a tiez ma velmi maly nos, povedala by som, ze prepasku ma velmi dnu cenu a podla mna ja tam je problem,ale on si operovať nic neda, alebo tak.. ani prepasku..povie mi, ze aj ten chalan z Nitry si dal len prepasku operovať a je v kome odvtedy.. co ma vlastne pravdu,,, vzdy je to riziko...

katrin21
autor
2. nov 2014

@themato a co konkretne tebe operovali a zmenili?

lauricka
2. jan 2015

@themato a kde,ktoru kliniku?

themato
3. jan 2015

Takže, bolo to na klinike Derma-Med v Piešťanoch ( http://www.derma-med.sk/index.php?page=1&sp=3 ). Nasiel som si ich na internete, kde mali ponuku odstraňovanie chrápania laserom za 200€. V mojej už zúfalej situácii som sa rozhodol do seba teda zainvestovať. Najprv som sa telefonicky objednal, kde mi dali termin (o 2 týždne) na predbežne vyšetrenie a zhodnotenie významu zákroku. Chvíľočku som tam počkal (v čakárni majú obrovskú telku, takže som pozeral) a potom ma prezrela krčná doktorka, ktorá mi vysvetlila celý zákrok, jeho význam a účinky. Podala mi ale aj jednu nemenej dôležitú informáciu. A to, že mám na výber zákrok laserom alebo klasicky. Cenu za laser som spomínal, a klasika (skalpelom) vychádza "len" na 50€! Peniaze som síce mal, ale 150€ je dosť veľký rozdiel, tak som sa rozhodol za lacnejšiu variantu. Dĺžka zákroku, priebeh, hojenie aj výsledok je rovnaký v oboch prípadoch. O 2 týždne som mal samotný zákrok, ale len preto lebo ja som skôr nemohol. Termin asi dosť závisí od objednávok. Odviedli ma na izbu, kde som sa prezul a obliekol si taký plášť. O chvíľku ma prišli zavolať na operačný sál. Doktor ma usadil a vysvetlil mi čo sa bude diať. Pichol mi do hrdla asi 3-4 umŕtvenie. Po minútke som necítil vôbec hrdlo. Potom mi skalpelom odrezal "uvulu" (to je ten cicik v hrdle) a zastavil krvácanie z rezu. Žiadnu krv som necítil, ani nevidel, ani nevyplul. Celé to trvalo asi 5-8 minút a úplne bezbolestné!!! Potom som si tam ešte posedel asi 5 minút, aby sa uistili, že to nekrváca a potom som odišiel na izbu, kde som s manželkou posedel asi polhodinku. Mohol som hneď piť a rozprávať. Jesť tak za hodinku. Doporučovali kašovitú stravu (ja som bol prvé tri dni na krupicovej kaši-mám ju veľmi rád). Že vraj po odoznení umŕtvenia ma to bude bolieť-predpísali mi aj nejaké lieky proti bolesti, ktoré som si nevyzdvihol (mám docela vysoký prah bolesti). Hrdlo ožilo, avšak bolesť stále nikde. Tak prešlo asi 5 dní a nebolelo ma nič. Mal som to začervenané a zahnisané a strašne mi smrdelo z úst. Aha, ešte chcem doporučiť-ja som od prvého momentu pil a kloktal repíkový čaj (ale dobrý je aj šalvijový). Paradoxne po asi 8 dňoch keď mi z tade zliezol ten hnis, ostalo mi to veľmi citlivé a vtedy ma bolelo každé jedno glgnutie. Ale nebolo to nič desivé, len som chcel povedať, že bolesť prišla. Tuším po týždni som bol na kontrolu a doktor povedal, že je všetko v najlepšom poriadku. Šiel som domov a asi za 10 dní som to mal už úplne zahojené.

veronikapodolska
24. aug 2016

@katrin21 prosím vás vyriešili ste manželovo chrápanie, u nás je obdobná situácia a už je to na nevydržanie 😉

katrin21
autor
24. aug 2016

@veronikapodolska ano, dostal masku na spanie, dlho si na nu zvykal,ale zvykol si a funguje to 🙂 vratil sa do spalne, uz je to rok skoro 🙂
on bol u MUDs. Muczku, v BA na Americkom namesti v tej fakultnej nemocnici..3 dni tam spal, testovali ho a od poistovne dostal tuto masku.. lebo maval aj apnoe + s nou nechrape. a ak tak len uplne tichucko, co mi nevadi, a aj to len malokedy.. skoro nikdy

veronikapodolska
24. aug 2016

@katrin21 tak super ste to poriešili, tiež som našla na nete kontakt na toho Mudr. Muszku, tak skusime, ešte sa chcem spýtať či sa tam platí alebo či to poisťovna prepláca ako vo väčšine špecializovaných ambulancií, a ešte ma zaujíma či treba výmenný lístok od obvodného alebo sa môžem priamo objednať tam. ďakujem pekne za odpovede 🙂

katrin21
autor
24. aug 2016

@veronikapodolska toto je prave poistovnou preplacane a robia komplet odborne vysetrenia vramci toho pobytu.. ci treba vymenny si uz nepamatam, skus si tam zavollat, povedia ti

frnak
20. mar 2019

Servus, tak ja som podstupil operaciu kvoli chrapaniu. V pondelok ma operovali, upravovana nosna priehradka, orezane nosove mušle, a skrateny čapik, plus s laserom mam zrejme upravovane aj časť mäkého podnebia, keďže su tam jazvy. Ake to bolo? Nuže, hneď po operacii fajn, ale neskôr vkuse zaslzene oči, drazdenie v nose, kychanie, o hltani anu nevravim. Novalgim mi nezaberal vobec a sestricka mi dala " opiát" ,no spal som až hodinu. Skoro celu noc hore, nevedel som sa dockat vybratia bordelu(tamponáže) z nosa. Pomohlo. No len co som odsoferoval domov, som sa citil akosi slaby. Bum ho, teploty, fasa, ja ich znasam tak, ze ma boli cele telo, o hlave a hrdle nevravim. Antibiotika beriem uz pred operaciou, t.j. od nedele, dnes je streda a teploty pretrvavaju. Citim sa zle. V nose mam este plastove dlahy, od doktora mam, ze jednak kvoli operacnej rane a jednak kvoli dlaham moze byt teplota. Zdrziavaju sa tam bakterie, ale ATB ich maju likvidovat. Dlahy musim mat 10 dni. Ak bude teplota pretrvavat, budem trvat na tom ze po tyzdni musia do **** z mojho nosa. Nie som srajda, mam niekolko operacii kolien za sebou, ktore som znasal celkom v poho, az na jednu, kedy doktori mali nechat hadicku v kolene na odsavanie krvi o cosi dlhsie a koleno hrozne opuchalo. Ale toto je zle. Nejako mi uniklo,ze mozu byt teploty, teda ze su dost caste po takych operaciach. A tam je moja achilova päta. Chodim po byte ako bludna ovca a neviem čo so sebou, hlavu mi ide streliť. Zatial tento zakrok ľutujem. Uvidim co prinesie buducnost

ika1312
22. feb 2020

@themato
Ako dlho sa hodili rany po zákroku? Uvulu mi odstraňovali pred 4 dňami, neviem nikde zistit, do kedy budem mať bolesti. Bez liekov sa nedá fungovať, nech som aj najväčšia hrdinka na svete. Dakujem za odpoveď.
Silvia

themato
24. feb 2020

@ika1312 Ahoj. Ako si si mohla precitat v mojom prispevku, mna to nebolelo vobec, takze ti neviem povedat. Dufam a drzim palce, nech ta to rychlo preboli.

matiaska23
18. dec 2022

@mirusch prosím ta s odstupom času, môžeš prosím ta povedať ci pomohla tvojmu mužovi maska s podporou dýchania?

sarita510
17. nov 2023

@zanulienka a kde prosim ?

miselyn
11. feb 2024

@themato ahoj, chcem sa opýtať po čase, stále nechrápeš? pomohla operácia?

themato
12. feb 2024

@miselyn ....ale to uz su roky rokuce. Medzitym uz som sa rozviedol takze nemam detektor chrapania. Ale.priatelka vravi ze iba tak smiesne odfukujem. (Ustami)

miselyn
12. feb 2024

@themato ďakujem,, noo za tie roky už ani ten váš odkaz na kliniku v PN nefunguje...