Opätky v tehotenstve. Môžem z nich mať bolesti v oblasti maternice?

ivanka821
18. feb 2009

Ahoj baby.
Chcela by som sa vas vsetkych tehuliek opytat, ci nosite opatky, ale ste si naozaj obuli na nizkom podpatku nejake pekne lodicky.
Problem je v tom, ze moja praca si vyzaduje opatky, mame to v povinnej uniforme.

Velmi ma z toho bolia nohy, aj napriek tomu, ze cely den sedim.

Akurat, ze mam velke bolesti v oblasti ktoru neviem velmi identifikovat, je to medzi mocovym mechurom a maternicou.
Je to taka velmi pichlava bolest a je to hlavne, ked si rano po celej noci vyprazdnujem mocovy mechur.
Isla som s tym aj k lekarovi, ale po vsetkych testoch, ktore som absolvovala, testy vysli negativne a poslali ma domov s tym, ze mi v podstate nic nie a nevedia odkial ta bolest prichadza.
Mate rovnake skusenosti? Moze to byt z opatkov?

stansun
18. feb 2009

ivanka ja nosim stale opatky aj ked este nie som az v takom pokrocilom tehotenstve ale zatial je to v pohode. Z podpatkov ta mozu boliet skor krize ako na brusku 😉 skor si myslim, ze to nebude z toho

danka5
18. feb 2009

Myslím, že opätky sa neodporúčajú kôli vyššej záťaži a tým riziku deformácie nôh, z kt. vyplývajú ďalšie komplikácie.

Z odb. literatúry:
- pokles pozdĺžnej klenby nohy, z kt. vyplývajú komlikácie prejavujúce sa zvýšenou únavou a pálením nôh, zvýšenou potivosťou nôh, otlakmi a tvorbou kŕčových žíl.
- pokles prednej priečne klenby. Ide o získanú deformitu (príčinou môže byť aj dedičná dispozícia), ktorá býva spôsobená častým nosením obuvi s vysokými podpätky a preťažením prednej časti nohy (takmer 90 % postihnutých tvoria ženy) a nosením obuvi so zúženým priestorom pre prsty. Priečne plochá noha je takmer vždy sprevádzaná deformitami prstov /kladivkové prsty / otlakmi a kostnými výrastakami /hallux/

No, ja sa trápim s halluxom a už ma to aj dosť bolieva ☹ . Asi je na čase si ísť dať predpísať k ortópedovi aspoň fixáciu na noc. A mám podozrejnie, že aj prsty už nie sú celkom OK.
A na záver - väčšinou sa obliekam športovo a vysoké opätky nosím výnimočne. Nikdy som nevlastnila žiadne špicaté topánky, tej móde som jednoducho neprišla na chuť. Tak prečo ja?

Mnohým opätky ani špicaté topánky nespôsobujú nič.

bastika
18. feb 2009

Danka-myslim ze o negativnych vplyvoch na zdravie vyplyvajucich z nosenia opatkov sa budeme bavit zbytocne kedze Ivanka ich ma v naplni prace.kazdy vie ze ihly zdrave nie su staci ta bolest ked ich clovek vzuje a nasledna ulava.no v tehotenstve nie su dobre ani uplne ploche topanky, zatazuje to chrbticu.takze treba hladat kompromis-ako vzdy opatky, no nie priliz vysoke a tenke, hlavne mat stabilitu a musia byt pohodlne, co zas taky problem nie je.asi tak 4 cm je uplne v pohode 😅

felixko
18. feb 2009

ivanka ja som v tehotenstve tiež nosila topánky na opätku, ale bol to ten "plný opätok" /dúfam, že vieš čo mám na mysli, lebo neviem ako to nazvať/ a najviac do výšky 5cm a samozrejme, topánka musela byť pohodlná, mäkká, aby som sa v nej dobre cítila. len neviem, či to tvoja profesia dovoľuje. v tom prípade by som stavila na nižší podpätok, kvalitné topánky, prípadne nejaké gélové vložky do topánok a keď bude možné, nohy z topánok von 😀

danka5
19. feb 2009

bastika - ešte upresním, čo som tým myslela:
okopírovala som niečo z literatúry, kde sa uvádza,prečo nie sú vhodné vysoké opätky v tehotenstve. .
Uviedla som môj príklad preto, lebo mám podobné problémy /ktoré nevznikli v tehotenstve/, ktoré by som podľa literatúry mala mať z vysokých opätkov a špicatých topánok.
Nosila som pritom len pohodlnú max. polovysokú obuv s plným opätkom. Nadváhu som takisto nikdy nemala /47kg/.
Nepoznám nikoho v mojom okolí s problémami s poklesnutou klenbou nohy okrem mňa, i napriek tomu, že nosia vysoké špicaté topánky, prípadne majú nadváhu alebo nosili vysoké opätka aj počas tehotenstva.
Takže verím, že pár mesiacov v tehotenstve tieto problémy nemusia spôsobiť.
Určite je to však únavné.
S nízkym opätkom máš pravdu. Asi by ma v nízkych belerínkach boleli nohy a chrbát viac, ako na opätkoch.

Keď ma nohy bolia, celkom mi pomáhajú cvičenia, ktoré som si kedysi stiahla z netu:
Kopírujem:
Odbremeňte si nohy: 5 cvičení
S nasledovnými gymnastickými cvikmi môžete nohy odbremeniť a trénovať:

- striedavo dvíhajte špičku a pätu
- zdvihnite nohy a čo najviac, ako je to možné, pohybujte palcom smerom k vám
- prednou časťou nohy a pätou striedavo krúžte smerom von
- krúžte celou nohou (10-krát smerom doľava, 10-krát doprava)
- skúste nohou vo vzduchu napísať 10 slov

Ma záver pomáha večerný kúpeľ nôh v teplej vode s morskou soĺou. Po kúpeli jednoduchá masáž nôh.