Opustiť ročné dieťa na 3 noci?

kvetinka77
26. mar 2007

Ahojte dievcata,
mam takyto problem. Na prelome maja a juna mam moznost ist s manzelom na vylet od jeho zamestnavatela, je to na styri dni,tri noce. Dcerka bude mat v tej dobe prave rok. Moji rodicia pridu kvoli tomu k nam, aby sa o nu starali (podotykam, ze pridu tri dni pred zaciatkom vyletu). Moja dilema je, ci ist alebo nie. Moje obavy su v tom, ako to bude mala znasat, kedze teraz je velmi na mna naviazana a este sa nestalo, ze by bola bezo mna tak dlho. Tiez sa obavam, ci by z toho nebol nejaky psychicky problem. Mate s tym niektora skusenosti? Ako sa na to pozerate vy? Dakujem za postrehy.

tinax
26. mar 2007

ahoj kvetinka. Neviem Ti zatial poradit z vlastnej skusenosti ale navrhujem aby si malu dala k vasim do tohoto vyletu aspon par krat na 1 noc/den a uvidis ako to budu obe strany znasat. Takto riesila prednedavnom znama a fungovalo to. 😉

elliana
26. mar 2007

kvetinka, ja taku skusenost este nemam a tiez neviem, ako by som sa na to odhodlala ja, ale skus malu nechat este predtym na jednu dve noci so starymi rodicmi, aby si videla, ako to znasa

sunny6
26. mar 2007

kvetinka jasne ze chod,viem ze sa ti bude tazko odchadzat,ale aj ty potrebujes odych a malej to dobre padne byt zo starkovcami,nauci sa ze maminka sa vrati,neboj sa ani jej chybat nebudes 😀
Ja som bola na SK ,maly bol o nieco starsi asi 14 mes.a bola som na vikend pozret kamosku,ked som sa vratila nasi boli akurat v obchode tam sme sa stretli a maly na mna kukol a odvratil hlavu-ze ,,teba nepoznam,, 😀 ale samozrejme po chvili som bola maminka a nemohla som sa ho striast 🙂
Ze bol velmi dobry,a tvoja je vo veku ked sa ani za mamou nebude pytat staci ju zaujat pozornostami,ist na prechadzku,hrat sa,pieskovisko....fakt sa neboj a neries ,proste si s muzikom vyrazte ked mate moznost.Prajem vsetko dobre 😉

kvetinka77
autor
26. mar 2007

Tinax,
to prave nie je mozne. My sme v zahranici a nasi kvoli tomu priletia ☹ Takze vyskusat si to nemozem. Raz nam ju strazila dievcina, od 19h-24h, a bolo to uplne bez problemov, ale to sme boli mimo len tych 5hodin.

tinax
26. mar 2007

kvetinka,tak to je uplne ina story. ☹ Ale ako pisala sunny, tak by som Ti odporucala ist. Ved stary rodicia si to vychutnaju a urcite to zvladnu. Aspon si s manzelom oddychnete a naberiete novu energiu 🙂

kvetinka77
autor
26. mar 2007

Sunny,
moja je taka prilepka, ze ked sa co len v ramci jednej izby pohnem, hend vyjadruje nespokojnost. Sama nie som ani na zachode.
Preco mam obavy? pretoze moja mama ma vlastnu skusenost, ked mal moj brat asi 8mesiacov, odisla so mnou na dva tyzdne do zahranicia. O brata sa starala tyzden jedna tetka a potom druha tetka. Pri jednej ceste otec havaroval. Bratovi sa nic nestalo. Az po nejakom case ale zacal mamu odmietat,na utisovanie musela vzdy volat otca.
K rodicom mam 100percentnu doveru, im nemam problem dcerku zverit, ide mi o to, ze nikdy mala nebola bezo mna a momentalne je to hrozna prilepka,stale je so mnou, vsade chodi za mnou.

tinax
26. mar 2007

kvetinka a dat malu manzelovym rodicom aspon na poobedie aby zmenila mala prostredie a osoby? Alebo aj oni byvaju inde?

kvetinka77
autor
26. mar 2007

Tinax,
aj manzelovi rodicia su na slovensku. my sme dvaja slovaci docasne v zahranici...im by som ju nechala az ked by nemohla moja mama. su predsa len troska starsi.

tessa
26. mar 2007

No tak ja sa pridavam, a hovorim, aby ste tiez isli na minidovcu si oddychnut..
Ja budem asi za krkavciu mater, ale my ideme zaciatkom juna do Egypta s muzom (oneskorena svadobna cesta), a maleho nechavame doma, s mojimi rodicmi a krstnou mamou(mojou segrou) 😕 🙂 Ideme na 12 dni... 😎
Vcul ma mozete uz kamenovat... 😀

tessa
26. mar 2007

Som zabudla, ze maly bude mat vtedy len 10 mesiacov... 😕 🙂

tinax
26. mar 2007

kvetinka, aj som to tak nejak tusila. Nuz tak uz neviem. ☹ Ale prajem Ti aby ste to nejak doriesili a isli na tych par dni mimo. 😉

kvetinka77
autor
26. mar 2007

Tessa, ved ja by som rada isla, len sa bojim ci by z toho neboli nejake "nasledky". Za to mi ten vylet teda fakt nestoji.

tessa
26. mar 2007

dosledky...s tym musis ratat... 😖
Ale nezabudaj, ze dieta spozna svoju mamu...ved predsa si s nim najcastejsie...uz od pocatia.. 😉 😉

sunny6
26. mar 2007

kvetinka-dvsetci deti su prilepky 😀
aj moj chodi za mnou na zachod,je pri mne ked sa sprchujem,upratujem,vesiam pradlo v zahrade-VSADE,ale to je vek,a zmena podla mna nezaskodi,najdolezitejsie je ze bude v dobrych rukach,stary rodicia ju predsa miluju nadovsetko na svete 🙂 ,podla mna sa fakt nemas coho bat.Moj maly je terz 18mes.a idem na SK,3 dni stravime z nasimi a potom idem z manzelikom do spanielska-oneskorena svad.cesta a drobec bude u nasich.Tiez sa nevidia casto a ja budem nanho mysliet kazdu chvilku,ale ved sa vratis,je to len na 4 dni,neboj sa toho.A ides s manzelom,urcite to aj vas vztah osviezi,byt chvilu sami venovat sa sebe a poriadne sa vyspat ,dat si ranajky do postele..........odreagovat sa.Smelo do toho 🙂

tessa
26. mar 2007

suhlasim so Sunny 😉

eleanor911
26. mar 2007

kvetinka pokud na ně není moc zvyklá a je závislá na tobě,tak si myslím,že ji bude smutno.... 😖 4dny je dost dlouhá doba pro tak malé dítě...

já s tím zkušenost nemám,bez malého jsem ještě nebyla...ale přes den si ho někdy vezme babička na celý den,ale jsou na sebe hodně zvyklý a jsou tam ještě neteře 😉 já bych asi na tak dlouho neodjela...promiň,můj názor... 😅 nejde to třeba odložit ta cesta?

kvetinka77
autor
26. mar 2007

Eleanor,
rozhodnut ist ci neist mozem urobit aj v den odchodu. Mas pravdu, ze vzhladom na okolnosti, nevidia sa casto. Preto pridu moji rodicia o tri dni skor, aby si na seba lepsie zvykli. A tiez mi bolo poradene, aby som sa ja v tejto dobe co najviac stiahla do uzadia, aby ju oni krmili, prebalovali, kupali a ukaldali spat...Aby to proste nebola taka razna zmena.

janinah
26. mar 2007

ahoj, ja s mojou povahou by som nešla nikam bez dieťaťa,nemala by som tam kľud,jasné,že verím starým rodičom,ale čo keď sa dačo stane? Buď si výlety presunieme na neskôr,alebo ak sa dá ideme aj s deťmi,nemám potrebu ísť niekam sama s manželom,deti by nám chýbali obidvom. Tým ťa ale neovplyvňujem,rozhodni sa sama,ja len píšem o sebe.

sunny6
26. mar 2007

kvetinka spominala ze rodicia pridu 3 dni vopred,a to je dost dlha doba na to aby si na nich mala zvykla.......nechaj ich nech ju vykupu,idu sa prejst,nachovaju,a sama uvidis ako to zvladaju... 🙂
tessa-sme si tie svadobne cesty dobre naplanovali 😎
nasi sa uz maleho nemozu dockat,a on aj tak zacina skolku na druhy tyzden na 3 dni v tyzdni aby bol v kontakte z detickami a mama mohla zarobit a ist medzi ludi 😉 ,inak je zvyknuty na ludi a deticky,chodime vela von,ked potrebujem k doktorke pride svokra ,alebo ho zhodim k segre,uz vie ze maminka sa vzdy vrati a myslim si ze je to dobre.Samozrejme neodsudzujem maminy z inym nazorom,je to kazdeho osobna vec,a kazdy robi to co jemu vyhovuje.Ja som rada,ze maly nema problem zaclenit sa do kolektivu a strach z ludi-a to myslim priatelov a rodinu.

eleanor911
26. mar 2007

kvetinka máš pravdu,že se můžeš rozhodnout až na poslední chvíli,ale když tam budou rodiče,tak se ji taky chviku věnuj,ale nech rodiče se o ní starat a uvidíš,jak to bude zvládat... 😉
u nás bych to nezvládla asi já a manžel než malej 😅 já nevím,ale když vidím ty některý malý děti v tý výměně manželek,tak je mi z toho smutno...
nikoho neodsuzuju,ale já bych tak malý dítě opustit na takovou dobu nemohla...

jankamanikova
26. mar 2007

kvetinka - a nemozes malu zobrat so sebou? Ona je este mala na to, aby si ju nechala samu. Deti do dvoch rokov este nechapu, ze ak niekto odijde, tak sa aj vrati. Oni to beru, ze ten clovek odchadza navzdy. A Teba tam bude chybat. Ja neviem, ja som svoje dieta nenechála ani raz bezo mna. Chodia so mnou a s nami vsade. Neviem, ake to je nechat ho bezo mna. Ale asi by som to neurobila. Ak by som bola na Tvojom mieste, viem, bez dietata by som nesla. A ani moj manzel. Vie, ze deti nas miluju a my ich, a viem, ze by babo zobral so sebou. Rozhodni sa ako citis, ale kazde rozhodnutie ocaka urcite dosledky. Dieta by sa mali ucit odlucit od svojich rodicov v obdobi dvoch-troch rokov. Do vtedy je spravne, aby bolo priputane na matku. Ma na to pravo, byt na matku priputane. Je to tak prirodzene dane. Ak je dieta na matku spravne priputane, tak sa vo veku troch rokov vie aj od matky spravne odputat (precotaj si marcove "dieta").
V kazdom pripade sa rozhodni srdcom, a pozeraj sa na danu situaciu ocami svojho dietata. Skus sa na to pozriet z druhej strany. Dieta, ktore ma dany stereotyp a rezim, milovanu osobu stale pri sebe a zrazu ju mat nebude; to musi byt riadny sok. Ale to je moj pohlad na vec ...

kvetinka77
autor
26. mar 2007

janka, mas pravdu,dieta je prirodzene priputane na matku. Preto mam taku dilemu.Doteraz sme neboli v takej situacii, Helka bola vzdy s nami. V tomto pripade to tak nie je, nemoze ist s nami. Tym, ze nad tym stale rozmyslam a preberam to zo vsetkych stran, zacinam pozorovat v sebe tendenciu neist. Ale prva reakcia na spravu, ze sa nieco kona, bola - ano ideme, juj uz sa tesim. Obycajne sa vzdy mozem spolahnut na svoj vnutorny hlas. Ale teraz si nie som ista, ci do rozhodovania uz privelmi nezasahuje rozum. Mam na rozhodovanie este dva mesiace, obavam sa vsak, ze to jednoduchsie nebude."Osud" to za mna vyriesi sam, asi.

danona
26. mar 2007

kvetinka - pri staršej dcére - ked mala práve jeden rok, som s manželom letela na týžden na Grand Canariu - oneskorená svad. cesta... dcerka bola u mojich rodičov v ČR.. malinká to zvládla super, rodičia tiež.. 😉 horšie to bolo so mnou, celý týžden som obkukávala všetky bábence na okolí a myšlienkami som bola pri našej malej..
myslím si, že tých pár nocí bez teba malinká zvládne, skús sa odreagovať a oddýchnuť si aj ty.. 😵
potom sa ozvi, ako ste dopadli.. 🙂

mimma
27. mar 2007

Ahoj Kvertinka! Keď mala moja staršia čosi vyše roka, tak som išla preč na víkend aj s mužom, nebol problém, keď ma malá nevidela, tak si "zotročila" moju mamu.
A pri tej mladšej sme boli na 2noci s mužom v zahraničí a naši sa starali o obidve- malá mala 7mesiacov, tiež nie je na mojich rodičov moc zvyknutá- bývajú inde, a takisto si mamu hneď osvojila, keď so tu zrazu nebola ja.
tiež mi chodili po rozume myšlienky typu, či všetko funguje, ako má, ale potom som sa ich snažila zahnať a užiť i to. Vrátila som sa oddýchnutá, už som sa hrozne na ne tešila. A až na to, že prvú noc mali problém s večerným zaspávaním /a to mám niekedy aj ja!/, tak to zvládli úplne perfektne.
Ja si nemyslím, že by z toho mali šok, alebo že by veľmi smútili, ale každé dieťa je iné, ty si malú najlepšie poznáš, však uvidíš v"skúšobnej dobe", keď prídu vaši...

huraaa
27. mar 2007

Milá kvetinka, tiez sa pripájam k ostatným, čo hovoria: choď 🙂 ... Neboj sa, všetko dobre dopadne...držím palce 😉

kvetinka77
autor
27. mar 2007

Dakujem Vam vsetkym za nazory a podporu. Dam potom vediet, ako som sa rozhodla a ako sa nakoniec cely problem vyriesil.

consti
27. mar 2007

kvetinkadám také příklad.Spoustu dětí jsme hlídala a vždy, když jsme měla hlídat, tak sjme si vyslechla, jak to malé není na nikoho zvyklé, je fixované na maminku atd. a vždy jsme to bez problémů zvládli.Pokud budou u vás rodiče předtím, než odjedete, mělo by to být OK.Roční dítě jsme nechlídala)vždy jen mladší nebo starší.Ale zkušenost s rok a půl starou holičkou, fixovanou na mámu: Hned napodruhé jsme ji měla asi na dva dny a dvě noci a vše bylo OK.Pokud se dítěti prarodiče budou věnovat a zabaví ho, neměl by být problém 😉

ramzesa
27. mar 2007

Tak ja som bola v porodnici 6 dni, drobec bol doma s ocinkom, chodili ma pozerat kazdy den...a ked som prisla domov, bol ako vymeneny, akoby sa na mna hneval... ☹ teraz neviem, ci to bolo preto, lebo bol zneisteny sestrickou, nerozumel tomu, alebo preto lebo som ho nechala doma bez mamky... 😒 ale uz je v pohode 🙂

escada17
1. apr 2007

ahojte, moja dcerka bude mat 2 roky tento mesiac, jedinu noc spala bez nas doma- to sme s manzelom odisli, ked sa uz ulozila na noc a vstala rano a my sme uz boli doma- zijeme v zahranici a pri navsteve svokrovcov sme si urobili mini vylet, ale aj ked som vedela, ze spinka doma ( mala vtedy 8 mesiacov ), bolo mi hrozne tazko a zle som to znasala. ja nie som osobne schopna byt zatial bez nej, ona by si asi zvykla niekde par dni, ale mne by srdce trhalo. Myslim, ze najma pre rodica to je tazke a zalezi od povahy..Zase s ockom by som nechala samu, ked teraz napr. budem rodit- to sa nebojim nicoho, ocka miluje...to je ine, lebo on je tiez rodic a nerobim to pre nejaku zabavu, ale si odskocim odrodit 😉

digysa
30. dec 2008

Stara tema, ale zaujimalo by ma, aku najdlhsiu dobu a v akom veku ste stravili bez dietata.
Ja som mala podobnu situaciu ako kvetinka77. Tiez byvam v zahranici a tiez som isla na dovolenku s manzelom a syna mali varovat moji rodicia. Ja som ale strach absolutne nemala. Mojej mame doverujem tak, ze ani som si nepripustila, ze sa nieco mohlo stat. A mala som pravdu. Syn mal 7 mesiacov a tyzden bez nas vydrzal uplne v pohodicke. Viem vsak, ze nikomu inemu by som svoje deti nezverila na viac ako par hodin pocas dna.