Orchidea. Ako sa o ňu starať?

helka101
24. feb 2008

ahojte maminky, ktorá máte doma orchideu, ja som dostala,a neviemako sa onu starať poradte..

roasha
10. máj 2009

saska,kvoli tej novej rastlinke by som to jemne rosila/nie vela,aby to nehnilo este viac/,a pokial uz bude"mala"zivotaschopna,co najskor oddelit.
mamina raz takto uplne malilinku dala do sklenej gule,jemne jej tam dala substrat,orosila,a nechala ju tam zavretu ako v skleniku.rastlinka pekne podrastla,a este bola malinka,ked jaj tam aj zakvitla. 😵

lucia283
10. máj 2009

veronika13 no neviem ci je to ozaj pliesen ale vizera to tak a je to skor na tom substrate a korenoch...a je to take biele teda:Dale dakume za radu rcite vyskusam a aj tebe roasha dakujem skusim to uvidim ci pomoze hned zajtra sa do toho pustim:D

saska.t
10. máj 2009

roasha - asi som sa zle vyjadrila ten odhnity stred je uz davno suchy nehnije dalej a nova rastlinka ma len cca 1,5 cm takze urcite este prec nemoze 🙂

veronika13
10. máj 2009

saska, ja by som to tam nechala, pokiaľ to nehnije ďalej a nepoškodí to novú rastlinku, tak to hádam neublíži a časom sa to "stratí" samo 😀

veronika13
10. máj 2009

luci, nie je zač 🙂 z iným substrátom na iné rastliny som toto ešte nerobila, iba na orchidei

lucia283
10. máj 2009

no ja hlavne verim,ze sa mi podari co najskor ju doniest na slovensko a tam ju zotavit:D ale vyzera to tak ,ze najskor az v lete:(

veronika13
11. máj 2009

leto je za dverami, teda podľa teplôt u nás určite 😎

mirka
12. máj 2009

ahojte, mám orchideu, raz jej vyšli nové kvety, potom odkvitli a teraz som myslela, že zas púšťa nové, ale vyšli z toho len nejaké listy, čo je to? viete mi poradiť?

lyongirl
12. máj 2009

asi má vegetačné obdobie, t.j., že vyháňa listy a oddychuje. Neskôr by mala vyhnať aj stonky, no niekedy im to trvá....

veronika13
12. máj 2009

aj listy a korene sú potrebné, preto trpezlivosť... 🙂 a aj stonka raz bude, neboj 😉

saska.t
12. máj 2009

mirka - myslim si ze ti vysla keika, dcera tvojej materskej rastlinky, ktora ked dorastie do urcitych rozmerov budes ju moct odpojit a mas novu orchidej, takze ak to rastie na stonke, kde mali byt puciky je to urcite ono 😉

matica2
12. máj 2009

tá keika sa ako a kedy oddeluje od maminy

saska.t
12. máj 2009

matica ako ,to ti naozaj neporadim ja ju mam este stale na materskej rastlinke, a kedy, musi mat min. 2 väcsie listy a 3 korene aspon 5 cm, to mi odporucil chovatel 😉
ked sa odvazim ju odpojit napisem ti ako sa to robi 😀

mirka
12. máj 2009

saska ďakujem, nooo, to by bolo zaujímavé, takže na kvety si ešte asi počkám, čo? 😒

lyongirl, listy nové idú zo spodu, toto je výhonok, kde by mali ísť kvety a idú tam listy

veronika13
12. máj 2009

tak to bude ta keika, ako saska písala, buď rada, nemá každý to šťastie 🙂

mirka
12. máj 2009

veronika, no som rada 🙂 je to zaujímavé, som teda nechápala, že čo to tam ide, lebo som očakávala konečne puky, a ešte ja taký pestovateľ, mám rada kvety v byte, ale ja len tak poliať, odtrhnúť zaschnutý list, občas pohnojiť, občas presadiť a dosť 😅

saska.t
12. máj 2009

mirka - kludne moze kvitnut aj ked jej rastie keika, ja som akurat posielala kockam fotku mojej ktora ma keiku, aj materska aj dcerska prave kvitnu 😉 , takze pokracuj dalej a ona sa ti odvdaci 😀

veronika13
12. máj 2009

mirka, tak to si výborný pestovateľ, niekto len polieva 😀

janca704
12. máj 2009

a niekto ani to 😀

Mne dnes definitivne odkvitli dve krasky 😢 😢 😢 A jedna uz rozkvita 🙂

veronika13
12. máj 2009

moja stále kvitne, už má 9 kvietkov a ešte asi 20 púčikov 🙂

petra25
13. máj 2009

ahojte babule
chcem sa spytat - dostala som orchideu, uz druhu (jedna mi uz davnejsie vykapala 😔 )- ako je to vlastne s tym kvetinacom, docitala som sa tu, ze keramicky nie-tak to ju mam nechat v tom povodnom priesvitnom???lebo to sa mi zda troska neesteticke a chcelo by to potom pod to asi nejaku misku- alebo ju mam presadit do ineho plastoveho-moze byt aj nepriesvitny? dakujem moc

lucia283
13. máj 2009

no plastovy priasvitny je najlepsie aby sa dalo kontrolovat vnutorne korene a napriklad da sa kupit kvetinac na orchidky do ktoreho ju vlozis aj s tym priesvitnym...a baby tu odporucaju novu hned presadit a zhnite korene odstranit a posipat skoricou

mirka
13. máj 2009

no myslela som si, že sa málo kvetom venujem, sú ľudia, čo sa s nimi aj rozprávajú 😀 tak ste ma potešili, že môže naraz aj kvitnúť, ale aj tak sa chystám kúpiť si ešte jednu, lebo je to nádherný kvet 🙂

ja som tú moju ešte nepresádzala, ako vyzerá tá zemina na orchidei (myslím, konkrétne zeminu, nie obal)? ako to treba presadiť, asi sa to nedá úplne zasypať ako iný kvet, či?

veronika13
13. máj 2009

je to taká kôra nadrobno nasekaná, sú tam aj nejaké prímesy ešte
presádza sa to veľmi opatrne, žiadne pritláčanie, lebo by si jej polámala korene, len opatrne zasypávať, poklepkať črepníkom o zem, aby tá kôra prepadla aj medzi korene. Radia korene pred presadením, keď sú vybraté z pôvodného kvetináča namočiť do teplej vody, aby zmäkli, vtedy sa vraj nelámu. Nechať vonku vzdušné korene 🙂

mirka
13. máj 2009

veronika , vďaka za radu, ešte ju nechám tak, nech trochu viac podrastie keika a potom ju presadím

kocurik16
14. máj 2009

kúpila som si dve farby a začínam s pestovaním.Prečítala som všetko čo ste tu popísali ,tak dúfam,že sa mi bude dariť,lebo orchidei sa mi veľmi páčia.

saska.t
14. máj 2009

kocurik - vidim ze dalsia maniacka do klubu, vitaj...

kocky dostala som od manzu 2 orchidky 1 v sobotu 1 v nedelu ze MDZ a den matiek akurat uz ich nemam kam postavit 😝 ale aj tak som nadsena ....

mirka kym su korene zdrave a ta kora vyzera ok nemusis presadzat 😉

veronika13
14. máj 2009

kocúrik vitaj 🙂

martinaema
14. máj 2009

ahoj pestovateľky, ja sa chcem spýtať - mám orchideu, ktorá pekne rastie, vyháňa korene aj listy, donedávna aj kvitla, dnes odpadol posledný kvietok. Je to dvokmienková rastlinka a obidve stonky má dosť rozkonárené - z každej idú tak 3-4 bočné konáriky a niektoré z nich sa tiež ešte rozvetvujú. Na každom konci je púčik, nerozkvitnutý, ale tak sú už odkedy som ich dostala (1,5roka). Proste ani nerozkvitli, ani neuschli. Mám tie konáriky (bočné) ostrihať? Mala som taký dojem, že už nekvitla tak pekne ako predtým, kvety boli veľmi nariedko.

ukmima
14. máj 2009

ahojte, idem sa pridat aj ja k vam...ja mam 5 orchydeii...a tesim sa s nich...vlozim foto do albumu...