Orchidea. Ako sa o ňu starať?

helka101
24. feb 2008

ahojte maminky, ktorá máte doma orchideu, ja som dostala,a neviemako sa onu starať poradte..

janca704
16. máj 2009

Moje orchidky si dnes uzili - dostali hodinovy kupel v dazdovej vode s hnojivkom 😀 Vyzeraju spokojne 😀 😀 😀

helenkasabinka
17. máj 2009

janca vdaka za radu,super urcite mi pomohla 😉

saska.t
17. máj 2009

tak tak helenka janca ma pravdu ale staci kupit aj klasicku dubovu koru alebo v hornbach cococipsy (podstielka pre terariove zvieratka) a do toho zasadit len ich treba niekolkokrat preprat vo vode od skodlivin 😉
presadza sa na jar alebo ked nekvitnu 😀 😀 , ale samozrejme ked je stav nudze treba presadit vzdy aby orch. neuhynula 😉

veronika13
17. máj 2009

ahojte, no ja som bola včera v baumaxe a mali tam koooopec orchidei... rôzne druhy, som sa tam kochala asi hodinu 😵 zobrala som ti dva phaleonopsisy, mali akciu. No bola tam taká krááásna, drobné zlté kvietky, a také iné listy, na takom akoby kmienku rástli... tá sa mi veľmi páčila, no názov som si nezapamätala, stála vyše 15€ tak keď budem veľká, tak si ju kúpim 😎 odfotím tieto moje a tiež dám do albumu 😉

matica2
17. máj 2009

veronika ja som videla tú čo píšeš a tak krásne aj vonala nadherná je 😉

veronika13
17. máj 2009

tak asi to bude ona, neviem ako sa volala?

veronika13
17. máj 2009

takéto nejaké kvietky mala a tie listy sa mi zatiaľ nepodarilo nájsť
http://www.slipperorchid.com/other_orchids/Onc_...

janca704
18. máj 2009

Veronika - oncidium 😵 😵 😵
Ja mam take dve 😉
a gratulujem k novym ulovkom, idem kuk album 😵

janca704
18. máj 2009

No tak mas tam len futbalistu s prasiatkom 😵 😵 😵 😵 😵 😵

ukmima
18. máj 2009

ahojte, dnes som sa kochala mojimi nadherami...a v ruzovej som zbadala plesnivu tu koru..v crepniku...co s tym???

veronika13
18. máj 2009

dala som ich radšej sem, tu by tie fotky mohli lepšie tolerovať, i keď neviem, neviem...
http://www.modrastrecha.sk/album/album.php?vAlb...

a ako sa treba starať o to oncidium? lebo som si všimla, že substrát mala inakší

daniella5
18. máj 2009

Ahojte dievcata. Uz som tu raz písala, mala som problem zmakli mi listy. To uz je v poriadku, som proste prisla na to, zepotrebuje viac vody, raz za 10 dni nestací. Musim ju polievat kazdy tyzden, to ma potom krasne tvrtde listy. Dnes som shrozou uvidela ta stopka od stonky co ide ku kvietku je zozltnuta a kvietok zvraskaveny. myslite ze odpadne? je prvy od spodku. mam 9 kvietkov a nerada by som on prisla. Dalo by sa tomu predist?

veronika13
18. máj 2009

myslím, že odpadne, asi je to normálne, postupne bude zhadzovať kvety

len
19. máj 2009

Ahoj holky, omlouvám se, ale nemám energii přelouskat celých 15 stránek diskuze, tak jestli tady už o tom někdo psal, ještě jednou sorry 😉
Ale nemáte někdo bližší info o případné jedovatosti orchideje phalaenopsis pro kočky? Všude čtu něco jinýho 😝

saska.t
19. máj 2009

daniella - podla vsetkeho normalne odkvita takze cakaj ze casom zhodi vsetky kvietky a dostane sa do vegetacnej faze ...

len - tak s tymto som sa naozaj este nestretla ... ale daj info ked sa nieco dozvies ja mam psice 😉

len
19. máj 2009

No, já právě žádné pořádné info nemám 😒 Projela jsem včera hromadu stránek a někde píšou - bacha, orchidej je pro kočky jedovatá - no a jinde - orchidej patří mezi zcela neškodné druhy pokojových květin... Bohužel nikde neuvádějí konkrétní druh. Ale včera jsem jednu nádhernou orchidejku dostala a v pátek si přineseme kotě, takže jsem na rozpacích - určitě nechci kytičku vracet (moc mě ten dárek dojal), ale zase se bojím, abych neohrozila zvědavé koťátko...

saska.t
19. máj 2009

len-uprimne povedane este nikdy som nepocula ze orchidejky su jedovate vsade je pisane ako pises ze su neskodne, ale nemyslim si ze kote bude mat zaujem o kvety takze ostan v klude, to by ju snad muselo zozrat celu aby jej nieco bolo a ta jej urcite chutit nebude macky su predsa fajnovky... 😉

veronika13
19. máj 2009

pokiaľ ju nebude obžierať, tak by sa hádam koťátku nemalo nič stať 😎 ale o jedovatosti neviem nič, tiež budem rada, keď to tu niekto objasní

len
19. máj 2009

Holky, díky 🙂 Zase jsem se dostala k nějakým odkazům, kde píšou, že jedovatá není, tak snad to bude OK. Pro jistotu jsem objednala cat friendly rostliny, ať si smlsne na něčem neškodném (mělo by jí to i vonět, tak snad to orchidejka přežije, je nádherná) 🙂

veronika13
19. máj 2009

daj jej radšej napapať mačacej stravy 😀

len
19. máj 2009

Nojo, no 😀 Jsem teda zatím jen kočkomil-amatér, ale četla jsem, že potřebují něco zeleného sežvýkávat, aby líp strávily chlupy, co se do nich dostanou při čištění... Ale on prej ten šáchor už je téměř jako kočičí strava 😀 No hlavně, když to nebude orchidejka, to bych kotě moc nechválila 😉

kocurik16
19. máj 2009

Dˇakujem za privítanie.Snažím sa starať sa o moje kvietky,zatieľ mi krásne kvitnú,ajked tá biela mi kvitne už skoro mesiac,tak myslím,že pomaly bude zhadzovať kvety.Druhá má 5 kvetov a jeden puk,je pakná žltá so skorofialovým stredom.Dúfam,že ako sa oni páčia mne,tak sa bude aj im páčiť u nás. 😀 😀 Novým aj starým milovníčkam orchideí prajem veľa šťastia pri pestovaní.

zrzulka
19. máj 2009

Len macicke urcite nic nehrozi, ale chapem tvoje obavy. rovnako som to citila i ja ked sme si priniesli domov nasho nezbednika - papouska. navstevovala som jedno forum venovane chovu papagajov kde boli vyobrazene jedovate rastliny tak som pre istotu dala vacsinu prec o ktorych som si nebola ista ci by mu nemohli ublizit.
aj ja chcem macicku. milujem macky🙂))avsak macka a papuch? neviem neviem kto by to prezil🙂)))nasho nezbednika sa bal aj kamaratkin pes🙂)))

Kocurik zltu orchidej so skorofialovym stredom som kupila maminke na den matiek🙂)) orchideje kvitnu strasne dlho. niekedy aj 4 mesiace takze este sa potesis z kvietkov. Mesiac je nic...

kocurik16
20. máj 2009

tak sa ešte dlho môžem vytešovať 😀

jonki
22. máj 2009

Ahojte, neviete mi poradit?
Mam orchideu kvitla mi cca 4,5 mesiaca a predtym ako odkvitla, vyhnala dalsiu vetvicku s novymi zdravymi pucikmi. Vsetko vyzeralo byt OK, aj rozkvitli. Ale teraz zacali prve dva rychlo vadnut....myslim si, ze som jej ublizila tym, ze som ju nedopatrenim nechala v prievane 😒 Mozem jej nejako spatne pomoct, alebo uz o tie kvietky pridem?
Rastlinka ako taka vyzera zdrava...ak to bol naozaj iba ten prievan poskodi to aj rastlinke alebo si to odnesu len tie kvietky? (uz som jej zmenila stanovisko)

len
22. máj 2009

Zrzulka, my mívali papouška a ten zemřel právě poté, co uzobnul kus kytky, o které jsem vůbec netušila, že je jedovatá ☹ Každopádně jsem rozdala všecky kytky, které jsem nebyla schopna identifikovat a prohlásit za spolehlivě neškodné, takže už mi tady toho moc nezbylo 😀 Ale orchidejka zůstává, jednak je to dárek a druhak je vážně nádherná 🙂 Snad ji kotě nezlikviduje jinak...

V bytě máme hodně vlhko, to by se jí mělo líbit, ne?

saska.t
22. máj 2009

jonki - ublizi to max. len tym kvietkom urcite nie rastlinke ak nie je pravidelne v prievane ale pozor orchideje neznasaju zmeny stanoviska tak to netreba robit casto 😉

janca704
22. máj 2009

Ahojte, ste to zase rozbehli 😵

K tym mackam - ja mam macky velmi rada, aj ked momentalne ziadnu nemam, ale keby mi zahryzla do orch, tak neviem, neviem, ci by som sa aj nerozplakala 😅 Inak, mala som niekolko maciek, aj vnutri a nikdy mi do kvetov neliezli 😉

Jonki, okrem toho, co napisala Saska, tak ja mam skusenost, ze taketo "druhe" kvitnutie (tesne po prvom) nie je take dlhotrvajuce 😉 Ale to s tym prievanom - bacha 😉

Este sa pochvalim - to moje rozkvitnute Oncidium voniiiii 😲 Prvykrat nevonalo, zato teraz... 😵 😵 😵 😵

jonki
22. máj 2009

Dakujem Vam 😉

Stanovisko som jej zmenila len mierne....posunula som z parapety kde mala zaluziou tlmene svetlo na stol kde ju uz tienit nemusim....prave koli tomu aby som nou velmi nehybala som ju nepresuvala skor....ale dnesny ranny pohlad ma vylakal.
Viem, ze toto kvitnutie bude kratsie ako to prve s tym som ratala, ale su to este len cca 2 tyzdne co rozkvitol prvy kvietok(uz ich je 6 🙂) a toto uvädnutie sa stalo fakt nahle v prebehu niekolkych hodin.
Ak stratim kvietky to az tak nevadi....mne skor ide o rastlinku....bol to darcek na zasnuby a je nadherna 🙂

gratulujem k vonavemu Oncidiu Janca 😉

zrzulka
22. máj 2009

Len to je smutne co sa stalo tvojmu papouskovi:(((((((((((( Teraz plne chapem tvoje obavy. Nam tiez jedna andulka umrela:(((((( Ale neotravila sa. Ona bola chora. teraz mame senegalca takze jeho by nemalo zabit aj keby si odkusol. uz sa par krat stalo ked este bol hlupucky. A nic sa mu nestalo, ale naco riskovat? Aj kvoli malej nechcem mat nijake jedovate rastliny.

Musim sa pochvalit i ja. okrem mnozstva korenov som vcera objavila na jednej z orchidei uz aj stonku. Jupiiiiiiiiiiiiiii, tesim sa ako mala. Som zvedava ci jej to presadenie a hnojenie pomoze. uz sa neviem dockat kvetin.Snad uz bude viacej nielen 2🙂