Orchidea. Ako sa o ňu starať?

helka101
24. feb 2008

ahojte maminky, ktorá máte doma orchideu, ja som dostala,a neviemako sa onu starať poradte..

saska.t
2. nov 2009

helena ziadna orch. nezakoreni a ty ich mas v hline?? ci normalne v orch. substrate z kory? Nic nemusis strihat ani uvolnovat ona si sama najde svoj priesto a cestu ako sa rozvijat 😉 Moc to riesis, kym prospieva nechaj ju tak riesit treba ak odhniva alebo ma iny problem 😀 ...

laurinkadanielka
2. nov 2009

saska ja polievam z vrchu ale ako som čitala tu že namačat to mam naliat do misky a nechat v tom

saska.t
2. nov 2009

laurinka ano presne nechas nacucnut korene a substrat takze treba vyssiu misku (kyblik) aby ta voda bola do cca tristvrte crepnika ale zaroven sa nedostala k listom 😉

helena56800
2. nov 2009

Saska, mám ich v substrate z kôry 🙂 No, radšej ich nebudem sledovať. Ináč aj ja svoje polievam vždy z vrchu, dokonca im voda ostáva v myštičke aj dva dní, kym ju nevtiahnú a nevidím v tom žiadný problém.Rastú, púšťajú nové listy a kvitnú a nikdy som im nepolievala ináč, nevidím, žeby im to škodilo 🙂

laurinkadanielka
5. nov 2009

saska chcem radu odpadli my všetky kvety tak som stonky odstrihla aj posledny list my odpadol a jedna stonka my očernela čo dalej

saska.t
5. nov 2009

helena - proces hnitia je docela dlhodoby proces, ale ak nechas substrat dostatocne preschnut aby sa nezacal hnilobny proces a troska vody ostane stat v miske to nevadi problem je ak by ostal cely substrat dlhodobo (viac dni mokry) zacal by hnit. Problem zalievania z vrchu je ten ze nedas dostatocnu vlahu vsetkym korenom, ktorym potom cas uschne a orch. vydava velku namahu do pustania novych zdravych korenov a nie do kvitnutia ....

laurinka - co vlastne z tej orch. ostalo??? 😅 ma este nejake listy? Ak stonka ocernela tiez odstrihnut sama si pusti novu ale vsetko zalezi na stave korenov ...

laurinkadanielka
5. nov 2009

nie nema žiadne listy

saska.t
5. nov 2009

fuha, a v akom stave su korene? 😕 zelene? biele? hnede? 😕

laurinkadanielka
5. nov 2009

no take hnede aj niektore zelene no asi je už ponej

saska.t
5. nov 2009

laurinka vyber ju zo subtratu odstrihaj hnede prazdne (dute ) korene zasyp skoricou plne nechaj zvyknu z toho pustit novy koren, ak nemas novy substrat umy ho v odstatej vode a zasad nanovo, minimalne polievaj, postav k oknu kde je dost svetla. Ak ma aspon 2 zdrave korene prezije to ,ale bude to dlha cesta ,ale urcite sa vzpamäta 😎

laurinkadanielka
5. nov 2009

akou skoricou to mam zasipat

pipisek
5. nov 2009

Ahoj pěstitelky!
před časem jsem tady prosila o radu jak na scvrklé listy orchidejí...problém byl v zálivce, jenže jsem nevěděla jestli zalévám moc nebo málo....takže jsem všechny přesadila, špatné kořeny ostříhala a najela na zálivku ponořením do 3/4 květináče 1x za 14 dní a vypadá to, že po 6 týdnech se stav orchidejek zlepšil. Ráda bych věděla, jak dlouho mám orchideje nechat v té vodě aby dostatečně nasákly vodu. Dávám je pak okapat tak na půl hodinky, aby spodem pěkně vytekla přebytečná voda. A dál bych chtěla poradit ,jestli ty spodní scvrklé listy (jsou sice už lepší a pořád hezky zelené, ale prostě nějsou úplně OK) mám odstřihnout, nebo nechat a čekat, že se ještě víc zmátoří ??? A další dotaz - jak je to s hnojením, když zalévám "koupáním"? Mám přidat hnojivo do lavoru do vody a do toho pak květináče ponořit? Nebo jednou koupání vynechat a prostě zalít zvrchu vodou s hnojivem?
A poslední dotaz...před 2 měsíci jsem si koupila mini phalaenopsis, měla květy na jednom stvolu a další stvol narašený na květ asi 1cm dlouhý. Ten kvetoucí stvol jsem odstřihla dnes (odkvetl a seschl) a ten druhý malý je pořád ve stejném stavu, vůbec neroste....jak to?
Díky moc předem a saska.t ...spoléhám na Tebe 😀

pipisek
5. nov 2009

jo a ta skořice bude asi mletá, ne? bude asi fungovat jako rozdrcené dř. uhlí...jako desinfekce, že? takže se dá použít třeba když odstřihnu část uhnilého kořínku?

saska.t
6. nov 2009

laurinka - klasicka mleta skorica 😉

pipisek - scvrkle listy nechaj tam kde su, ak su zelene ... ked zozltnu ustrihni 😉 vo vode ich nechavam 10 min. niekedy 20 min. podla toho, kolko mam casu a ako si spomeniem, ale urcite by im stacilo aj 5 min. 😀 , hnojivo normalne pridaj do lavoru a namacaj ako ked klasicky namacas bez hnojiva...
mini phala - mam aj ja asi 3 😀 😀 je normalne ze to trva dlho kym vyrastie a hlavne ak predtym kvitla, musi sa trosku pozbierat a nazbierat energiu do dalsieho kvitnutia, takze trpezlivost on urcite porastie 😉
ano skorica je dezinf. presne ako popisujes, malokto ma doma drev. uhlie takze toto je dostupna varianta a hlavne lacna a pocula som ze sa da pouzit aj popol z cigarety kedze je sterilny 😉

laurinkadanielka
6. nov 2009

no našla som len jeden koren zeleny ostatne som ostrihala zasipala škoricou poliala a uvidim čo bude dalej alebo hu vihodim teraz je akcia v tescu na orchideu zajtra idem kupit novu asi 😉

saska.t
6. nov 2009

juj polievat si nemala ale neva, normalne by to mohla prezit, teraz nepolievaj tak 10-12 dni 😉 rozhodne teraz netreba ani hnojit, treba ju nechat odpocivat 🙂
ked budes kupovat novu nezabudni kukat na stav korenov aby ti neposla aj ta nova a polievat az ked budu korene biele!!!! 😉

laurinkadanielka
6. nov 2009

dobre a ake hnojivo mam kupit tu som nehnojila tak aj preto hadam tak dopadla

pipisek
6. nov 2009

saska.t
Děkuji Ti na 100 000x 😀 za ochotu odpovídat na moje dotazy 😉 Přeju Ti a vlastně všem pěstitelkám - ať to kvete 😀

saska.t
6. nov 2009

laurinka cisto na orchideje nie vseobecne hnojiva tam je vela draslika a orch. ho moc nemusia 🙂
pipisek 😉

jeinabe
8. nov 2009

Caute baby, potrebujem radu.......prave mi odkvitla orchidea, docitala som sa, ze teraz by ju trebalo strihnut len neviem kde presne, ci az dole alebo asi len tak 5 cm? A ked mam zlty list mozem ho tiez odcvaknut? Dakujuem....

saska.t
8. nov 2009

jeinabe - ak stonka ostala zelena (neuschla) nestrihaj, ak ano odpocitaj zospodu 3 ocka a nad tretim odstrihni, list kludne odstrihni 😉 ak odstrihnes celu stonku nic sa nedeje orch. si pusti novu...

jeinabe
8. nov 2009

Saska dakujem velmi pekne...... 😉

helena56800
8. nov 2009

jeinabe, moja bola zelená nechala som a teraz mi asi 4 mesiace po odkvitnutí, púšťa z tej stonky novú s púčikmi 🙂 🙂 🙂

jeinabe
9. nov 2009

Jeeeej tak to potesi.....ja ma dve stonky v kachliku a z jednej je dalsia, kde kvety este su, ale z tych hlavnych odkvitla.....ale mam este jednu ta sa zatial drzi....baby a mate ich vacsinou na okne, alebo aj mimo? Lebo ta co este drzi, tak ju mam na okne...ale tu druhu mam polozenu na skrinke......

saska.t
9. nov 2009

jeinabe mam vsetky v okne hlavne v tomto obdobi je malo svetla a oni ho potrebuju, v lete im tienim zaluziami 😉 ale ak je dost svetla tam kde ju mas tak je to ok 😉

helka1021
9. nov 2009

Ahojte holky,chcem sa spytat ci uz niektora videla bielo-modru orchideu..... 🙂 ,ja ano aj som bola ochotna za nu dat 17Eur,ale ked mi povedala ze je napustena s farbivom a po odkvitnuti bude biela tak som ju nekupila.... ☹
chcem sa opytat si nahodou neviete ako by som ju zafarbila a ake farbivo mam pouzit....radia mi modru skalicu a ma sa ponarat do farbiva este skor ako ma puky....ale ja som videla ako je na stonke vpich po ihle a zostal tam modry flak..poradi mi niekto?? dakujem

saska.t
9. nov 2009

helka videla som ale je to tak su farbene a tym padom pre mna nerealne 😠 bezne sa tak farbia ruze a ine kvety otazka je ci ich to casom neznici...
modra skalica je dobra na hnilobu takze netusim ci by ju to nezabilo asi by bolo lepsie potravinarske farbivo ale asi by to chcelo opytat sa nejakeho odbornika, skus polozit otazku na stranke www.kvetyazahrada.sk 😉

helka1021
9. nov 2009

saska,dakujem za radu,musim nieco vyskusat,moc by so, taku chcela 🙂

dida_tn
9. nov 2009

ahoj holky 🙂
prosím vás o radu, neviem, či tu už niečo také bolo, ak áno, pardon, ale nestíham to všetko dočítať.

teraz mi na orchidei, po odstrihnutí, vyrástla akoby nová rastlinka. Normálne na odstrihnutej stonke vyrástli najskôr listy, potom zo spodu tých listov začali rásť korienky a teraz sa z toho dokonca ťahá stonka s kvetmi. Môžem to celé odstrihnúť a zasadiť? Ak áno, môže sa to sadiť hneď?
Alebo to musím nechať na pôvodnej rastline? Vyzerá to dosť neesteticky. 😖

A ešte ohľadne hnojenia, hnojíte orchidey aj teraz v zime?

Ďakujem.

saska.t
9. nov 2009

dida - vola sa to keika a je to vlastne dcerska rastlinka tej povodnej, ak ma aspon 2 listy a 2-3 korene dlhsie ako 5 cm mozes odstrihnut a rovno zasadit do koroveho substratu na orchideje... ak este nema musis pockat kym dorastu... na tvojom mieste by som ju nechala nech este kvitne na materskej rastline a po odkvitnuti presadit aby sa nestalo ze zhodi puky bez kvitnutia
hnojim 1x mesacne cely rok 🙂