Orchidea. Ako sa o ňu starať?

helka101
24. feb 2008

ahojte maminky, ktorá máte doma orchideu, ja som dostala,a neviemako sa onu starať poradte..

helka1021
3. aug 2010

saska.t a juliap,holky dakujem za rady,necham ju tak ale budem ju sledovat ci jej to nahodou nebude skodit 😠 ale zatial sa zda ze nie 🙂

lela1
16. aug 2010

Ahojte baby,chcela by som sa poradiť,mám 11 orchidei a doteraz som s nimi nemala žiadny problem,boli krásne a kvitli skoro stále ale za posledné 2 týždne im začali usychať a žltnúť listy a listy sú zo spodu napadnuté takými žltými fľakami a stonky a kvety majú celé lepkavé,prosím poraďte mi ak viete čo to je.

saska.t
17. aug 2010

@lela1 evidentne nieco chytili a ak ich mas pri sebe tak navzajom to od seba dostali 😅 takze treba dokladne pozriet ci v nic nieco nebeha, lepkavy povrch zanechavaju vosky takze by som utekala do obchodu a kupila nieco na skodce nemas co pokazit akurat zachranit, zltnutie listov je normalne pri napadnuti skodcami 😉

petusko
17. aug 2010

ahojte, poradite mi? odkvitla mi orchidea pred par dnami, kvitla uz druhykrat a zatial som tam tie vyhonky po kvetoch nechala, ale uz sa mi to zda, ze to moc trci, kde ich mam odstrihnut?

saska.t
17. aug 2010

@petusko nad tretim ockom 😉

petusko
17. aug 2010

@saska.t dakujem za radu, uz som to ufikla 🙂

lela1
18. aug 2010

Saska,dakujem za radu,už som si bola kúpiť postrek a idem striekať,bola by škoda nechať ich zahynúť.

saska.t
18. aug 2010

@lela1 postrek treba po par tyzdnoch opakovat inak sa zjavia znova pozri na navod urcite to tam je popisane drzim palce 😉

suesin
4. sep 2010

Ahoj mám viacej orchideí, ale moja prvá, ktorá bola kúpená pred trištvrte rokom začala mať problémy.
Keď sme maľovali kuchyňu som presťahovala orchideu a po 4 dňoch som ju vrátila naspäť, ale medzitým sa jej miesto zrejme nepáčilo a opadli jej všetky kvety :( a zvrchu uschla stonka, ktorú som odstrihla. Ostala ďalej zelená ale nechce mi už 3 mesiace kvitnúť pritom je to hybrid, ktorý by mal kvitnúť stále neviem ako ďalej s ňou lebo iné mi pekne kvitnú všetko a táto nie :( vyhnala nový list ale puky ani náznak žeby sa na stonke zmenil, poraďte mi prosím-
Díky

saska.t
4. sep 2010

@suesin to nema nic spolocne s prestahovanim, je to normalny jav ze odkvitne a opada aj pri hybridoch, orch. nemusi kvitnut aj pol roka a viac potrebuje cas na regeneraciu, takze treba len cakat, to ze jej ide novy list je typicke pre oddychove obdobie orchidei 😉

vivienne666
4. sep 2010

Ahojte, tiež mám orchideu, ktorá nádherne kvitla. No už pred pol rokom odpadol posledný kvet a odvtedy nič.
Ani nevyzerá žeby chcela kvitnúť ☹ Stonky na ktorých boli kvety stále vyzerajú pevne ako ked boli obsypané kvetmi, ani neuschýnajú ani na nich nevidno nejaké puky....tak stále čakám čo sa bude diať.
Akurát čo ma trošku potešilo, že jej narástol jeden list....dúfala som, že potom snád bude aj kvitnúť, ale nič sa nedeje ☹
Ako dlho asi budem čakať kým zas zakvitne? Alebo čo mám urobiť aby zas kvitla? Môžem tie stonky po kvetoch odrezať?
Počula som že stonky po kvetoch sa nemajú odrezávať ani strihať.
Poradíte mi niekto?
Ďakujem.

suesin
4. sep 2010

@vivienne666
stonkny neudrezúvaj pokiaľ neuschnú, ja tiež čakám kým moja zakvitne ale ostatným sa darí pokiaľ má zelené listy aj korienky tak je dobre musíme obe asi počkať 🙂

flamenga
14. sep 2010

žienky, potrebujem poradiť:

takéto "čudo" mi narástlo na orchidee... viem, vyzerá strašne, ale ja som myslela, že už nič z nej, odsúdila som ju na zánik a teraz som na nej objavila toto.... najprv som myslela, že jej rastú nové listy, ale toto skôr vyzerá na to, že mi orchidea dáva možnosť rozsadiť ju? 😀 Ak áno, poraďte, ako na to?

temperance
14. sep 2010

Jestli myslis to mezi listy tak to jsou koreny ne? A jestli ti roste takový stonek tak z toho budou květy 🙂

saska.t
14. sep 2010

@flamenga myslis tie nove male listocky z boku? to je keika, dcerska rastlinka tej tvojej a ked bude mat min. 2 listy a 3 korene o dlzke 5 cm mozes ju oddelit a zasadit a mas novu orchidejku 😉 Len sa pekne staraj aj ta stara orch. sa este spamäta, len to dlho trva 😉

flamenga
14. sep 2010

@saska.t presne to som myslela... neviem, prečo je tá foto taká malá 😠 Takže tá dcérska rastlinka si pustí aj korene? Lebo zatiaľ sú to len dva listočky, ktoré však nevyrastajú ako klasický list, ale začínajú ako keby stonkou a z tej idú listy.... Juj, teším sa, že bude nová orchidejka 😵

saska.t
14. sep 2010

@flamenga ano pusti si aj korienky ale este to trosku potrva tak sa tes 😀

cicimon
14. sep 2010

baby neviete poradit, preco moej orchidey uz 3 roky nekvitnu? uz som skusala dat na slnecnu stranu, na tmavu, nechavat v noci otvorene okno.....na jednej z nich mi na stonke vyrastli 3 rastliny..

saska.t
14. sep 2010

@cicimon no to je takto zlozite riesit, ale treba zacat prihnojovat aby mali z coho cerpat energiu, najst im stale stanovisko, neznasaju zmenu,prievan, teplo z radiatorov, vela zalievky, tmave stanovisko a ani priame slnecne ziarenie 😅 😉 ta co jej narastli nove orch. urcite kvitnut nebude kedze vsetko vklada do mladych rastlin, kym ich neoddelis jednoducho nekvitne, oddelit ich mozes ak maju min 2 listy a 3 korene cca 5 cm.... 😉

cicimon
14. sep 2010

@saska.t - v podstate vsetko co pises okrem toho hnojenia som skusala dlhodobejsie, aj zmenu stanoviska, polievam cca 1x za 2 tyzdne, nie su blizko radiatora ani v prievane a tie nove rastliny su uz tiez prec....
vyzerala takto

saska.t
15. sep 2010

@cicimon zacni hnojit asi nema dostatok vyzivy 😉 a potom uz len cakat 😀

juliap
15. sep 2010

@flamenga anoooo mas mimonko orchidejovske ... jeeej, tak trpezlivost ... inac nam takto pustila papuckova, ale uz cca pol roka je mimco rovnake, nerastie, ale je pekne, tak sa mu asi nechce od maminky ... 😀

flamenga
16. sep 2010

@juliap 😀 😀

helena56800
19. sep 2010

Ahojte, dlho som tu nebola , ale chcem sa vám pochváliť mne orchidejky takto krásne kvitli

helena56800
19. sep 2010

Táto, teraz už odvitla a má dve keiky pekné aj s korienkami , ktoré už aj kvitli pri svojej " mamine " a začala rásť aj tretia, ktorá je ešte malička, len nemám odvahu ich rozsadiť....

saska.t
20. sep 2010

@helena56800 kludne ich rozsad nic sa im nestane ak maju korene su odolne 🙂

cicimon
20. sep 2010

baby a ako zasadit taku rastlinu ako mam hore na tej foto? lebo ked to dam do kvetinaca, stale mi to z neho vypaduje...

helena56800
20. sep 2010

@saska.t ja neviem, čo urobiť s tými koreňami čo trčia na spodku kvetináča z dierok a sú tam rozrastené. Ved to ich určite zlomím ked budem vyberať kvietok , dnes som obehala kvetinárstva ale ten substrat na orchideje všade je nejaký úplne jemný a nie taký ako je original v orchidei ked som ju kúpila - ten je samá kôra. Tak tzeraz neviem či zháňať ďalej alebo presadiť do takého aký je - píše že je to org. na orchideje tak neviem....

saska.t
21. sep 2010

@cicimon normalne ju oddelis mozes aj s kuskom stonky z materskej rastlinky, strcis do kochlika pre orch. a zasypes substratom pre orch. 😉 velmi jednoduche 😉

@helena56800 ja som myslela oddelit malicke orch. od materskej a zasadit, ak chces presadit dospelu tak samozrejme par korenov ulomis ale nic sa nedeje oni sa spamätaju, so substratom je vzdy problem, naozaj casto predavaju velmi jemny substrat ale skus sa popozerat po cistej dubovej kore casto ju predavaju v zahr. centrach a si to ludia tym zasypavaju stromceky na zahradach aby tam nerastla burina a to je pre orch. uplny ideal dokonca si to mozes nalamat na pozadovanu velkost 😉

cicimon
21. sep 2010

@saska.t ano, tak som to robila len mi z crepnika stale vypadava, s tymi korenmi to tam nejako nejde....oni maju trcat, nie?