Orchidea. Ako sa o ňu starať?

helka101
24. feb 2008

ahojte maminky, ktorá máte doma orchideu, ja som dostala,a neviemako sa onu starať poradte..

saska.t
20. nov 2011

@anicka077 v tom pripade to vyzera ze je ok, hovorim o korenoch ktore su v substrate, ak su biele az vtedy treba namacat, urcite nepolievaj viac. V tom pripade si neviem predstavit co jej moze byt, ak su v substrate tmavozelene korene je vsetko v poriadku, vonkajsie-vzdusne korene su vzdy biele, podla tych sa netreba riadit 😉 , Este ma napadlo nema nejake skodce? Dobre kukni ci sa nehmyria nejake musky alebo pavucinky. Podla toho co pises nevidim dovod, preco by mala uhynut 😅

saska.t
20. nov 2011

@anicka077 ta plesen by jej nemala skodit, to je len z vlhka, tiez sa u mna obcas vyskytne a ziadnej to nevadi 😉

norita
21. nov 2011

@saska.t ma dva nove listky a tie su pekne pevne a krasne zelene ale tie ostatne vyzeraju hrozne. A to som kvetinarka ale orchidee su pre mna zakliate, su to jedine kvety s ktorímy sa trapim.

saska.t
21. nov 2011

@norita zatial by som to neriesila, kym nevyzeraju aj mlade listy zle a ak su pekne zelene korene v substrate, malo by byt vsetko ok 😉
Najlepsie staranie o orchidej je " tzv. ziadne staranie" cim menej sa o nu staras, tym lepsie vyzera, je to velmi jednoducha rastlinka na staranie, akurat vsetci jej chcu vela dopriat a to je na skodu. Moje cele staranie spociva v tom, ze 1x za 3 tyzdne ich namacam na cca 20 min vo vode, cez sezonu prihnojujem, vsetky stoja na parapetnych doskach, takze maju dostatok svetla a nic viac - nerosim.... zaklad je malo vody, takze nestaraj sa a ona sa spamäta 😀 😉 /a to mam 20 kuskov a vsetky budu na vianoce kvitnut/

redangel32
21. nov 2011

@saska.t velka vdaka za tvoje rady 🙂 . Po odkvitnuti som zrezala stonku na tretie ocko a po 3mesiacoch sa tesim z noveho konarika a naslednemu zakvitnutiu 😉 . Po zrezani stoniek (po odkvitnuti) za aky cas asi porastie stonka a nasledne kvitnut??

anicka077
21. nov 2011

@saska.t vidim tam aj zelene,to ich je najmenej. skor by som povedala,ze su hnede a na niektore by som povedala,ze su vyschnute? myslis,ze som ju prelievala a hnije?

saska.t
21. nov 2011

@redangel32 je to individualne pri kazdej jednej orch. zalezi aj na tom ake svetle ma stanovisko, normalne je kvitnutie 1 x v roku s tym, ze kvitne cca 3-4 mes. a ku koncu roka opät pusta novu stonku,ale kvitnutie je az v dalsom roku 😉
@anicka077 no je to mozne, substrat treba naozaj nechat uplne preschnut a az potom namocit, nerob si starosti, orch. staci na prezitie aj jeden zeleny koren, ak opadaju vsetky listy nic sa nedeje,ona si niekde z boku pusti uplne novu rastlinku 😉

redangel32
21. nov 2011

@saska.t ok dakujem,vedela som,ze to bude individualne.
Nema niekto skusenost s pestovanim "vanilky"? Kedze je to tiez druh orchidei.

norita
27. nov 2011

@saska.t ďakujem za radu. Ja sa tiež začnem o ne tak starať a hádam sa dostavy úspech.

micicka
4. dec 2011

ahojte, potrebujem poradiť, nechala som moje orchidee na starosti svokre a jeda už je fuč, na druhej opadali posledné listy a zostali len korene. dá sa takáto orchidea ešte zachrániť? je mi jej ľúto, nechcem ju vyhodiť.

saska.t
4. dec 2011

@micicka urcite sa da zachranit, ale je to beh na dlhu trat, trva to okolo roka, ak neodhnili korene, treba sa o nu starat ako doteraz - malo vody dost svetla, casom pusti uplne novu rastlinku niekde z boku, maju velku regeneracnu schopnost a vedia prezit aj z 2 zdravych korenov 😉

micicka
4. dec 2011

@saska.t ďakujem, určite vyskúšam. takže normálne zasadiť - pretože už aj vypadla z kvetináča, a tváriť sa, že jej nič nie je 😉

saska.t
4. dec 2011

@micicka asi tak 😀

anicka077
13. dec 2011

@saska.t ahoj,takze odkedy som tu naposledy pisala,som orchideu nepoliala. su tomu uz asi tri tyzdne aj nieco. zatial mi vypustila tri nove vyhonky. (neviem,ako to mam spravne nazvat) no korene v substrakte vyzeraju rovnako.vrchna tretina je biela a ostane dve su zelene. ale mam pocit akokeby boli rozpucene a prilepene o stenu kvetinaca a su tam take male zelene korienky ako riasy to vyzera. niektore mi pridu,ze su zelene ale akokeby boli vyschnute. tak neviem,co teraz dalej. poliat,nepoliat? cakat co z toho bude? vdaka

saska.t
13. dec 2011

@anicka077 po 3 tyzdnoch kludne mozes poliat, zalezi na tom v akom substrate mas zasadene, ale 1x za 3 tyz. je znacka ideal 😀 ak je substrat dost jemny, ak je substrat len dubova kora (velke kusy, treba castejsie 😉

ileas
13. dec 2011

ahojte
Poprosím o radu.Mám orchideu,ktora doteraz nádherne kvitla(mala cez 30 kvetov)vyschli mi obidve stonky,ale začala mi púšťať novú.Môj problém je v tom,že mi žltňú a opadávajú listy.V čom je problém?Ďakujem za radu

anicka077
13. dec 2011

@saska.t zvrchu je dubova kora. ja som orchideu dostala tohto roku a zatial som ju nepresadzala

saska.t
14. dec 2011

@ileas vyzera ze nemas v nicom problem, kedze pusta nove stonky, ak zltnu spodne listy, jednoducho zostarli a treba ich odstrihnut, problem je ak zacnu zltnut vrchne a mlade listy, vtedy je uz problem 😉
@anicka077 presadzat nemusis, urcite staci namacat/zalievat 1x za 2-3 tyzdne, od sucha este ziadna orch. neuhynula od mokra a vlhka skoro vsetky 😀 😉

anicka077
14. dec 2011

@saska.t ok dakujem za rady. a ak presadzat, tak treba na to nejaku specialnu zeminu? a kedy? 😉 dakujem

stardust
14. dec 2011

Stonky mi vyschli, listy este nie...mam tie stonky odrezat alebo ich mam ponechat tak ako su?

saska.t
14. dec 2011

@anicka077 orch.sa ma presadzat kazde 3-5 rokov, ale kym nehniju korene nie je dovod, takze sa tym vobec nezaoberaj... Orch. sa mozu presadzat iba do extra substratu urcenych na orch. kedze potrebuju priedusny substrat a nie klasicku zeminu inak uhniju 😉

@stardust ak stonky po odkvitnuti uschnu cele odstrihnut, ak po odkvitnuti ostanu zelene treba odstrihnut nad 3 ockom 😉

stardust
14. dec 2011

@saska.t vdaka 🙂

anicka077
14. dec 2011

@saska.t dakujem 🙂

katka3012
15. dec 2011

Ja nech sa staram akokolvek,vzdy mi zvedne.Tak ja radsej kvetinky doma nemam 😅

ileas
31. dec 2011

dakujem za radu

monkap
9. jan 2012

na orchidei sa nam objavili malicke vosky (?) a lepkave kvapky na stonke a zo spodku listu, poradite co s tym? vdaka

saska.t
9. jan 2012

@monkap jedine co ti pomoze je utekat do obchodu a kupit special. pripravok sprej proti skodcom speci na orchideje 😉

atlaska25
2. feb 2012

Ahojte prosím vás poraďte niekto čo robiť pri koreni mam také čierne fľaky čo to je a čo s tým????

saska.t
6. feb 2012

@atlaska25 ak to nepostupuje dalej a orch. prospieva riesit to nemusis, tiez to niektore moje maju uz dlhe roky a zatial nic...

atlaska25
6. feb 2012

Ďakujem za radu!!!! 🙂