Orchidea. Ako sa o ňu starať?

helka101
24. feb 2008

ahojte maminky, ktorá máte doma orchideu, ja som dostala,a neviemako sa onu starať poradte..

ankan
7. apr 2009

ako vidím asi sa to čo mne nestalo nikomu. Je to dosť záhadné aby zmenila farbu len tak počas odkvitnutia a v čase keď ju nemalo čo opeliť. 😀

saska.t
7. apr 2009

ankan - orchideje nepotrebuju opelovat 😀

martek
7. apr 2009

ankan, me taky kvetou jinak 😉
ne vsechny, ale nektery joooo 😀
a neresim to, naopak jsem rada 😉

janca704
7. apr 2009

Kathrin dobre, ak mala korene tak zasadit. Ono to tie kupovane v obchodoch casto "robia", ze im uschnu korene ☹ NIektori dokonca hned po zakupeni, ci kvitne alebo nie, presadzaju do ineho substratu, lebo tie, co tam davaju.. su niektore strasneeee 😠

Ankan, mojej mame sa to stalo, ale je to tym, ze mnoho orchidei je "krizenych", takze sa zrejme pri kvitnutiach vzdy "presadi" iny krizenec, ci ako to mam napisat 😅 Aspon mas vzdy prekvapko 😉

alusiatko
7. apr 2009

Ahojte mozete mi poradit.Moja orchidka krasne kvitne len v jej substrate som si vsimla vselijake male loziace potvory a neviem co s tym.aj som si kupila druhy substrat ze ju presadim ale tento sa mi zda dost jemny nie je taky ako je povodny.tak by som vas chcela poprosit o radu lebo toto je moja prva orchidka a nechcem ,aby sa zaraila medzi kvetinky ktore mi vykapali ☹ ☹ ☹ ☹ ☹ ☹

saska.t
8. apr 2009

alusiatko - rychlo do kvetinarstva nieco proti skodcom, a okamzite presadit inak sa zaradi medzi vykapane, Ak je substrat moc jemny kup v baumaxe alebo hornbachu dubovu koru a zried ho alebo cocochipsy, (podstielka pre terariove zvierata) poriadne ich preper od skodlivin nechaj celu noc namocene vo vode aby pustili skodl. a zasad ju dotoho. Korene treba poriadne poumyvat aby nezostali zbytky skodcov 😉

bzucinka2
8. apr 2009

ahojte nestiham si vsetko precitat, tak by som niektoru poprosila o radu, treba orchideu aj presadzat? 🙂 dakujem

roasha
8. apr 2009

tak,ako saska,a ked ju budes presadzat,riadne jej aj poumyvaj korene.tiez nemam problem pouzit na orchideu postrek,vobec neuskodia. 😉
drzim palce,nech to krasavica prezije 😵

saska.t
8. apr 2009

bzuci - kym je v pohode nemusis akonahle zacnu hnit bez dovodu korene vo velkom treba 😉 , normalne by sa malo presadzat 1x za 2-3 roky 😉

zrzulka
8. apr 2009

Pozeram ze tema je opat vytiahnuta na svetlo sveta🙂 Vdaka!!!!!Prave sa mi hodi......
Snad mi nejaka dobra dusa poradi! Uz dlhsie rozmyslam ze tie nase orchidejky presadim.Len nerada by som nieco zbabrala. K jednej z nich mam dost silny citovy vztah🙂)) Dostala som ju ked sme zistili ze cakame nasu princeznicku.Je vobec nutne presadzat ked sa kvetine dari? Neustale jej rastie novy koren, teraz na oboch rastu listy (vidiet ze je jar) 😀
Citam ze mnohe hnojite. Je to nutne? Kvoli comu treba hnojit? Je pravda ze ja nehnojim a vzdy mi zakvitnu len 2 kvetiny ale o to su krajsie🙂 Neviem je mi proti srsti akakolvek chemia, tak sa jej snazim vsemozne vyhybat. Mam aj kupene hnojivo specialne na orchideje ale nepouzila som ho. 😒 😝

zrzulka
8. apr 2009

Takze ako spravne presadit kvetinu ked sa k tomu kroku odhodlam? Aky je postup? Neviem co s tymi korenami co vselijako vytrcaju z kvetinaca. Uz som sa snazila ich aj zastrcit ale ulomili sa mi ☹ tak som ich nechala tak nadivoko. Nie je to velmi esteticke. 😲
A je pravda ze kvetiny maju mat priehladne kvetinace kvoli korenom? Este sa mi nepodarilo zohnat sklenene a tie plastove (povodne) sa mi velmi nepacia.

saska.t
8. apr 2009

zrzulka - kvetinu vytiahnes z povodneho kochlika, vsetky zhnite korene poodstrihujes a posypes skoricou (mletou) do nachystaneho koch. pomaly tocivym pohybom vkladas opatrne rastlinku (vzdusne korene si nevsimaj tie nemaju byt zasadene ako ty tvrdis neesteticke ale rastl. ich potrebuje k zivotu) ak uz stoji v koch. rovno pomaly prisypas substrat a vzdy trosku zatrases koch. aby sa casti dostali medzi korene az doplna 😉 Co sa tyka priesv. kochlikov ano je potrebny na kontrolu korenov, ale mas na vyber krasne kvetinace urc. ako podsada presne na orchid. a tieto umele kochl. 😉

raz za cas je nutne rastl. pohnojit aby dostala prisun zivin, inak moze casom prestat kvitnut 😉 staci 1x za 1-2 mes. 😀

alusiatko
8. apr 2009

saska.t-dakujem za radu tak idem do zahradnictva sa spytat na nejaky postrek.inak tam moja sa trapy tusim od zaciatku ako ju mam.uz ked som ju dostala mala trosku chytene korienky a potom sa mi na nich zacal robit biely povlak a ked tento zmizol tak sa objavili tie potvory.tak dufam ze mi ju podari zachranit

zrzulka
8. apr 2009

Saska - dobra dusa🙂vidiet ze sa vyznas🙂))Dakujem za rady. Vyzera to celkom jednoducho ako opisujes. Uz som chcela nalozit kvetinac a ist sa poradit do kvetinarstva jak na to!!!! A preco sa tam dava skorica? Este ze som sa opytala, mna by to teda nenapadlo ju tam nasypat.

No a s tym hnojenim. Tak asi preto mi stale zakvitne len dvojkveto🙂 Tak skusim prihnojit aj ked k tomuto kroku sa budem este chvilu odhodlavat.... nie som kamaratka s chemiou. Ja som ekomaniak🙂 No ale pre dobro veci. Tu v okoli ma vela ludi tak nadherne orchideje. Casto sa pristavim a kocham sa. Aj ja by som sa rada pochvalila takou 😀 Co som horsia micurinka? 😀 😀 😀

bzucinka2
13. apr 2009

saska, dakujem, vidim, ze sa naozaj vyznas, som rada, tak ich necham tak, lebo krasne 2x za rok kvitnu a krasne dlho, tak ich nebudem rusit 🙂 ale kupim im k sviatku krasne obaly na kvetinac, nasla som v obchode speci pre orchidky 🙂 este raz vdaka velikaaaa 🙂

saska.t
13. apr 2009

zrzulka, skorica je ako dezinfekcia ak ustrihnes zhnity koren tak spicku korena namocis do skorice 😉 , pouziva sa aj popol 😉
bzucinka 😀
kocky nie je zac 😀 , rada poradim ked viem 😉

dzio2
13. apr 2009

ahojte chcem sa len informovat ak vie niekto pomost pocula som ze ma byt nasadena v sklenenom crepmiku ja som si ju teraz kupila a zatial ju mam tak ako bola mam ju nasadit do hliny alebo ju nechat tak dakujem za odpoved

saska.t
13. apr 2009

dzio, neviem o tom ze by mali byt v sklenenom ale viem ze byvaju a je to naj sposob byt v umelom priesvitnom crepniku. Neviem aky mas druh ale rozhodne maloktora orchidej znasa hlinu väcsinou uhynu, musia mat vzdusnu zeminu, najlepsia je na hrubo nasekana dubova kora, takze ak je v niecom podobnom zasadena nechaj ju v tom 😉

dzio2
13. apr 2009

saska dakujem mam ju v tom priesvitnom crepniku z plastu ale dala som ju este do normalneho keramickeho mam ju stoho vybrat

saska.t
13. apr 2009

nie nie ,to je v poriadku 😀 kludne ju v tom nechaj 😉 len nesmie stat vo vode aby jej nezhnili korene, radsej menej polievat ako viac 😀

nada.hope
17. apr 2009

Ahojte poradte mi prosim vas co mam robit ak ma po sebe orchidea lepkave tkanivo po stonke a na spodkoch listov=prosiiiiiiim.dakujem

saska.t
17. apr 2009

nada - tak s tym som sa este nestretla mozno to staci umyt vatovym tamponom a vodou 😉

lucia283
17. apr 2009

ahojte dievcence:D tak ja vas tu citam,len uz trosku nevladzem:D ja som dostala orchideu od priatel na polrocne vyrocie:D je nadherna a predpokladam,ze je to podla obrazku druh phalaenopsis kvietky som mala hadam 3-4mesiace....no potom na radu kvetinarky som odstrihla z tej kvitnucej stonky nad 4 rezom,alebo akos a to vola a odvtedy sa s nou nic nedeje...listky su krasne silne stonka zelena,ale vonkajsie korene hniju....ti v cerpniku ani nie,ale vonkajsie ano...najskor som ju normalne polievala potom som ju zacala sprchovat a predpokladam,ze som ju preliala,lebo je v um,elom crepniku a potom este v jednom kovovom a v nom naspodku bolo kusok vody...no neviem co s vonkajsimi korenmi...bojim sa ich odstrihnut vsetky,lebo potom ziaden neostane...naposledy som ju poliala tak,ze som si prevarila vodu a ponorila na hodinu cely crepnik a na mriezke nechala hodinu odkvpkat...niektore vonkajsie som aj podstrihavala,ale niektore som nechala a niektore su vnutorne,ale iba cas vycinieva von a ostatok je dnu ...to co vicnieva je hnede a to co dnu zelene tak aj uz fakt neviem....napadlo ma ,ze pre paru teda vlhky vzduch si ju budem bravat sebou do kupelne ked sa budem sprchovat,alebo ju tam rovno necham...co vy na to?

slonisko
17. apr 2009

ahojte..ja..som.dostala.dve.kvetinky..tak.isto.mali.dlho.kvety.asi.dva.mesiace. 🙂 ja.ich.každych.10.dni.ponorim.do.prevarenej.vody.a.necham.stat.tri.hodky.tak.isto.tie.korene.čo.trčia.su.hnede.nechavam.to.tak.dakedy.aj.rok.nekvitne.a.potom.ma.
puky

zrzulka
17. apr 2009

Lucia ja mam rovnaky problem s korenami ale poradili mi ze ich nemam stihat. tiez som nejake ustrihla alebo sa ulomili. Tiez tie co su vonku su hnede ale kazdu chvilu rastie novy koren. vsak tu budeme o chvilu ako v pralese🙂))) Korene az po zem. Ale nestiham ich. Uz som sa tu radila s kockami ako spravne presadit orchidej ale nenasla som odvahu. Polievanie: ja ju z casu na cas celu ostriekam rozprasovacom, necham vonku na balkone a ked uschne tak ju dam opat na parapet.A dari sa im super. Teraz obom narastol list. Zo tri korene. Akurat stonku nikde nevidim:( Uz by mohla kvitnut.
Vraj existuju orchideje ktore kvitnu 2 roky. Mozno si taku zaobstaram. 🙂 Orchidej je najkrajsia ked kvitne.

Ozaj a preco davate kvetiny do prevarenej vody?ja polievam odstatou vodou a pohoda.

lucia283
17. apr 2009

aha tak to je super...tak ich teda necham tak...ale nevsimla som si nove korene...a nai listky mozno jeden je novy odkedy ju mam a mam ju od augusta....skusim ju este dat iba na nejky tanierik a nie v kvetinaci...uvidim ci to pomoze...mam ju sice v izbe kde je najmenej svetla,ale zato je pri okne...nedala som ju na parepetu,aby ju nechladilo okno je iba na stolicke....uvazujem este ,ze ju doma do kuchyne na stol,len sa bojim ci jej nebude robit zle ked su vypary z jedla ked sa vati,alebo z oleja...

saska.t
17. apr 2009

Kocky je jedno ci je voda prevarena alebo odstata oboje je spravne, orch. staci nechat ponorenu 10 min to ze su na povrchu korene hnede je znamka toho ze ich polievate vodou alebo silno rosite (nerobila by som to) ak chytite tie hnede korene a su tvrde (plne) treba ich nechat tak ak su prazdne tak ich kludne odstrihnite ...

lucia nevadi ze si stopku odstrihla kazdy robi inak ak uschne striham ak nie tak nie zvykne pustit z dalsich ociek vyhonky 😉 mozno si pusti aj novu stopku ...

kocky treba davat pozor aj na striedanie stojiska orchideje, staci ju par krat prelozit na chvilu a ona potom nechce kvitnut musi mat jedno stanovisko a pozor pri tom postrekovani rozprasovacom moze ostat voda v srdci listov a odhnije a vobec to nemusite zbadat 😉

lucia283
17. apr 2009

bzucinka2 kde si nasla kvetinace na orchideu??? v akom konkretno obchode???

saska dakujem...ja som neodstrihla celu stonku....mozno 10cm z nej je este dost velka...a aj celkom pekna podl toho ako citam aj zdrava akurat tam kde bolo strihnute trosku uschlo,ale nikde inde....a teda uz ju budem iba ponarat a nie sprchovat...a potom ju necham na mriezke este odtiect....len neviem teraz ci ju dat do kupelne alebo kuchyne:D
a este baby ako to je s prevozom??ja som teraz v anglicku,ale chcela by som si ju vziat domov na slovensko...prezije cestu autom????

saska.t
17. apr 2009

luci potrebuje dostatok svetla nie priameho slnecneho ziadny prievan ani vzduch z radiatora takze podla toho vyber stanovisko (nie juzna strana) cestu by mala bez problemov prezit 😉

lucia283
17. apr 2009

no tak dala som ju von z kovoveho kvetinaca nechala som ju v umelom ako bola a dala som pod nu iba podsalku:D premiestnila som ju do kuchyne ale nie priamo na okno,lebo ked som ju amla raz na okne v izbe nesedelo jej to...dala som ju da sa povedat hned pod okno na stol:D dufam,ze tam to bude ok...akurat neviem aka to je strana,ale jednoznacne v kuchyni je cely den svetlo a na tom konkretnom mieste nieje priame slnecne,lebo tieni to dom oproti....a este ak je vonku teplo tak ja ju davam aj do zahrady trosku na vzduch....tak neviem ci to mam alebo nie...myslela som si,ze jej cerstvy vzduch prospeje...a velmi si ma potesila,ze prezije cestu:Dto sa tesim....je to moja jedina orchydea a k tomu od priatela tak nechcem ju tu nechat a urcite si doma kupim este nejake do izby:D