Orchidea. Ako sa o ňu starať?

helka101
24. feb 2008

ahojte maminky, ktorá máte doma orchideu, ja som dostala,a neviemako sa onu starať poradte..

daniella5
11. aug 2009

dievcata mam otazocku, moja orchi uz asi 2 mesiace je odkvitnuta, narastol jej kraaasny velkýýý list, rastú korene, jeden ten napovrchu vycnieva z kvetináááca a stale rastie. má to súvis? ze ak prestanu rast kkorene zacnu kvitnut kvety? ma vegetacne obdobie neviete ako dlho to moze trvat? chclea by som aby uz zakvitla.je krááááásna.

saska.t
11. aug 2009

daniella- nema to suvis moje zvyknu pustat nove korene,listy a aj kvitnut, vegetacne obd. proste nastava po odkvitnuti ale aj nemusi kedze vela orch. pusti hned novu stonku a kvitne znova , takze bud trpezliva... apropo orch. nemusia aj rok kvitnut tak to chce pevne nervy 😀 😅

monal
25. aug 2009

ahoj vsetkym... mam dom phalaenopsis... nejako sa opelila a rastie na nej "struk"... vie niekto poradit ako sa rozmnozuju orchidey semienkami??? 😒

saska.t
26. aug 2009

monal pokial viem tak clovek co sa tym nezaobera nema nejaku velku sancu vypestovat phalu zo semienka jedine sa spojit s nejakym pestovatelom, skus www.kvetyazahrada.sk 😉

jonki
26. aug 2009

nezda sa vam to divne ze tu pisal o strukoch 5 prispevkov adam22 (zaregistroval sa v den prveho prispevku) a teraz tu napisal monal..... 😉
mne sa zda ze neide o ziadneho pestovatela ale skor unudeneho cloveka, ktory si rad robi srandu....adam22, monal ak sa mylim prosim o odpustenie 😉

BTW moja nadherna orchidea uhynula....mam dalsie 2 ale tie teraz odpocivaju.....zda sa mi to nefer....maju idealne podmienky....mamkine su na juznom okne...priame slnko od cca 13.30 az do vecera, casto maju v kvetinaci nadbytok vody.....a kvitnu jej vsetky ako najate 😠 ....nechapem ako to robi 😀

helka1021
26. aug 2009

ahojte,dnes som si vsimla ze najednej mojej orchidejke su v kvetinaci na korenoch akoby biele malinke gulicky spojene jemnuckou pavucinkou. ☹ .neviem to dobre opisat,skusila som to zobrat a ci tam niesu nakladene vajicka...ale asi nie a vonia to ako ked rastu hriby 😖 ...stretol sa niekto s touto zahadou?? 😕 dakujem za radu... 😉

saska.t
26. aug 2009

helka to bude nejaka plesen ked to smrdi (voni) po hriboch treba zajst do obchodu a popisat im problem nech ti na to nieco daju alebo vymenit za novy substrat 😉

linka
26. aug 2009

helka ja som mala na koreňoch pleseň,tak išla do koša,od začiatku už keď som ju kúpila,tak bola taká biedna 😒
teraz mám bielu,je krásna,tak dúfam,že prežije u nás 😅

helka1021
26. aug 2009

linka,ona krasne kvitne a korene ma zdrave....kamoska raz nasla v kvetine ciernu vdovu-pavuka tak som si myslela ci aj ja ju nemam....no budem to sledovat....dakujem 😉

linka
26. aug 2009

moja zasa korene nemala už potom zdravé,tak držím prsty 😉

helka1021
26. aug 2009

saska,aj ja si myslim,skusim ju presadit a celu ju poprezert,snad jej to pomoze,dakujem za rady 🙂

monal
26. aug 2009

hmmm... prešiel som si celu diskusiu... áno, je to presne tak, ako písal adam22...

Biele okvetné lístky uvädli, zoschli a visia na "stonke"... tá zhrubla, predĺžila sa a pripomína struk fazule... je zelená s pozdĺžnymi brázdami...

a jonki... nie nemýliš sa... nie som pestovateľ... 😉 som unudený chalan, ktorý ma rád zvieratá a rastliny... Orchideu som si kúpil ako výzvu... je umiestnená vo vitríne momentálne spolu s papraďou "jelení jazyk" = Slezinník hniezdny (Asplenium nidus) a spoločnosť jej robia Tilandsia fuchsii a mäsožravé rastliny Mucholapka podivná (Diomaea muscipula), Rosička kapská (Drosera capensis) a nejaký madagaskarský druh krčiažniku (Nepenthes)...
Milo ma prekvapilo, keď všetky odkvitnuté kvety opadali - až na posledný, ktorý sa postupne zmenil na spomínaný "struk"... na túto diskusiu som sa dostal náhodou pri hľadaní odpovede o pestovaní orchideí...
ale inak všetko je OK... 😀

saska.t ďakujem, ihneď idem pozrieť na tú stránku....

lencul559
30. aug 2009

Môže mi niekto poradiť.Mam orchideu Dendrobium Nobile. Keď som ju dostala pekne kvitla. No teraz jej žltnú lístky a na druhých má také hnedé škvrny. Má chorobu pre ktorú by som ju mala vyhodiť? Na okne mám aj iné druhy a tým sa darí. ďakujem.

saska.t
30. aug 2009

lencul moznosti moze byt vela, to ze zltnu listy moze byt prepolievanim, prievanom, to ze ma hnede flaky ak su v strede listov znamena ze je na moc ostrom slnku, ak su po okrajoch moc polievas, takze musis sama najst dovod kde sa stala chyba, vsetky druhy orch. nemaju radi zmeny stanoviska ani ostre slnko, prievan, prudenie tepleho vzduch z radiatora atd. neviem ci prave tvoja sa da zachranit, ale ak odstranis vsetky nedostatky, mohlo by sa to podarit 😉

lencul559
30. aug 2009

Aha,tak som ju dala nazad,kde bola.Preliata nebola.Uvidíme,čo spraví.Budem si s ňou vyprávať. 😀 Možno ožije. 🙂 A mám jej ostrihať tie pokazené lístky?

saska.t
30. aug 2009

ak su uplne skapate odstrihni aby sa rastlina nevysilovala...

lencul559
30. aug 2009

Sú mäkké a také čudné aj od toho stonky.tak idem rezať. 😒

knobloska
4. sep 2009

Ahoj, tak se na vás zase musím obrátit 😉 . Moje falenka má takové seschlé zašedlé kořeny, když jí zaleju, tak krásně zezelenají. Mám tedy více zalévat? Doteď jsem zalévala 1x týdně, tak teď nevím.

murcos
4. sep 2009

tak ja som mala tiez vzdy s orchideami problemy...az pokial som nedostala posledny exepmlar 🙂
nebol zasadeny v ziadnom specialnom substrate...ale v obycajnom rindemulch-u (zial, neviem, ako sa to vola po slovensky...ale je to kora zo stromov, ktora sa pouziva na dekoraciu okras.ploch v zahrade)
stal sa zazrak zienky, rastu, kvitnu...stale a dookola.
chces urobit pokus a dat viac farieb do sklenej gule......
polievam raz do tyznda, aj ked nemam pravidelny den. ako si zmyslim 😖

saska.t
4. sep 2009

knobloska to staci ak sa jej inak dari tak to staci, vela vody zabija...

murcos - orchideje sa musia pestovat v kore inak uhynu potrebubu vzduch okolo korenov to je zaklad pri orch., zijes v DE alebo AT? 😉

murcos
4. sep 2009

zijem v at saska 🙂
som mudra, co 😒
vies, ja som mala tiez vela nezdrarenych pokusov, kedze v obchodoch dostanes neviem aku hlinu - jasne, poriadne drahu...tak som skumala, hlina so styroporom...
preto som len cumela,ked moj posledny exemplar pristal v kore 😅 - "hlina skoro zadara" a tie vysledky.......

abetka
5. sep 2009

mam aj ja problem a prosim o radu.
Kupila som orchideu a je tiez v tej kore. Dala som ju na okno a po 2 dnoch jej listy ozltli, akoby uschli, kvety jej opadli a mam len pahyl. Stale ju polievam , resp. raz do tyzdna ju ponorim do vody na 10 min.
a teraz mam len sonku a aj ta ma va vrchu take zltkaste sfarbeni. Co s nou? Da sa jej este nejako pomoct, ci ju mam kratkou cestou hodit do kosa???? Dakujem

linka
5. sep 2009

ahojte,mám bielu orchideu,je krásna vykvitnutá,ale tie listy 😖 sú zvädnuté,čo mám urobiť,aby znova stáli a neboli také bez života? zelené sú,iba zvädnuté 😒 vďaka

saska.t
5. sep 2009

abetka - ak ozltli tak je bud moc na priamom slnku alebo moc prepolievana... vsetko zalezi na korenoch ak nie su zhnite prezije to ak su zhnite mozes ju hodit do kosa ale aj tak je to beh na dlhu trat bude velmi dlho potrebovat na spamätanie, polievat treba /namacat/ az ked su korene biele a nie zelene 😉 zltu stonku ak je cela zlta odstrihni celu ak iba vrch tak odstrihni nad 3 ockom 😉

linka- s tym uz nic neurobis musis pockat kym vypusti nove listy, bud vela vody alebo vela slnka dostala 😉

abetka
5. sep 2009

saska/ korienky ma zelene, tak som stonku odsrihla , no a uvidim ako bude dalej. Snad sa podari zachranit moju lasku 😉
dakujem

saska.t
5. sep 2009

abetka- budes musiet cakat velmi dlho ale urcite to pojde casom...

matica2
5. sep 2009

ja som si myslela že moju prvú už nezachránim lebo stonka uschla už aj listy začali akoby vednút (meknút) a tak som ju vybrala a pozrela korene a mala niake zhnité tak som odstrihla a zasadila. po niakom čase začala púštat listy a ked sa schladilo tak začala púštat korienky idú jeden za druhým a ja sa teším 🙂

laurinkadanielka
9. sep 2009

ahojte možem mať orchideu v spalni či sa može pri nej spať?

saska.t
9. sep 2009

laurinka mozes, mam tam skoro vsetky 😉

laurinkadanielka
9. sep 2009

dakujem 🙂