Orchidea. Ako sa o ňu starať?

helka101
24. feb 2008

ahojte maminky, ktorá máte doma orchideu, ja som dostala,a neviemako sa onu starať poradte..

saska.t
8. júl 2012

@redangel32 ahojky, no ak su konariky suche urcite by som ich odstrihla, lebo su tam nanic, ak su zive pre spokojnost majitelky ich tam nechaj ak mas moznost ich ustrihnut nad 3 ockom ustrihni. Co sa tyka polievania, ak maju hruby substrat tak voda rychlo vysycha a moze sa kazdy tyz. namocit, ale ak je jemny substrat urcite nie, tam sa voda dlho drzi, najlepsi indikator su vzdy korene biele poliat, zelene-nepoliat (namocit) suche korene strihat nemusis, v podstate ide len o chybicku krasy. Ak vyhniva od srdiecka, tej uz nepomozes - odhnije a niekde pusti novu rastlinku ale staru rozhodne nezachranis. Ak si dobre pamätam zijes niekde v Irsku, takze by som moc casto nenamacala, tam nehrozia take horucavy ako na SK, u mna tu v DE tiez take zial nehrozia... 😎 a moze sa stat, ze na tom istom konariku este zakvitne, väcsinou pusti z nejakeho ocka novu stonku

redangel32
8. júl 2012

@saska.t fu ha tak to si ma nepotesila s tym srdieckom :(. Duuufam,ze sa "spamata". ☹ Ona si vzdy pred dovolenkou kupi take "super" kvety a TY sa staraj potom 😒 . Minule mi vyschol bonsaj a teraz novy nastastie uz zacinal schnut ked odchadzali na dofcu. Tak tiez cakam co bude.
Co sa tyka toho substratu tak jeden je taky a druhy onaky. Cize ja mam orchidee v priehladnych kvetinacoch a podla tych korenov sa riadim. Co vychadza tie 2-3tyzdne. Ja ich napriklad vlozim do nadoby s vodu a tam necham asi 15min. Ona ich zase zalieva. Mozno aj preto to vyhnivanie od srdiecka 😒 .
Ano som v irl ;)
Tak nebudem strihat ziadne konare,az pokial neuschnu 😝, ale to uz bude dovtedy doma :D

juliap
9. júl 2012

@redangel32 tie konariky by som nechala a zalievku, ked hovoris, ze mas odskusanu vo vasich podmienkach takto, tak by to malo byt o.k. po prichode majitelky by som jej ponukla rady, ako sa starat o orchidejky

happy3
14. aug 2012

cauko ak sem niekto mrkne poradte prosiiim 😢 .Nieco mi napadlo orchideu,na listoch ma take skoricove bodky,asi mi ju nieco poziera,co s tyym??diik

saska.t
18. aug 2012

@happy3 utekaj do obchodu, jedine co pomoze je postrek na skodce extra pre orch. a treba ju oddelit od ostatnych kvetin, aby sa ti to nerozsirilo na ostatne rastlinky 😉

happy3
19. aug 2012

@saska.t dik za radu 😉 Ja som ju uz separovala a aj presadila ,nic nepomaha asi musim ist kupit nejaku chemiu 😒

pectore
26. aug 2012

Orchideam sa venujem uz par rokov...vzdy kupim nejaku pred umretim vo vypredaji za par drobnych a doma si ju vypiplem. Mam akvarium s africkymi žabkami a krevatami a na polievanie pouzivam len tuto vodu. Raz do tyzdna kazdeho mojho zverenca namocim na 10- 15 min do kybla. A dari sa im vyborne. Presadzam raz za dva roky a pouzivam zmes dvoch druhov zeme...jedna je velmi kôrovita a druha je skor zem (obydve su urcene pre orchidee ale moja skusenost je taka ze najlepsi je mix tychto dvoch zemi.) Vsetky kvetinace mam priesvitne. Ked kvety odkvitnu tak stonku odstrihnem nad prvym "kolienkom" a potriem aloevera.

76jana
7. sep 2012

Ahojte.velmi velmi Vas vsetky co sa starate o orchideiky chcem poprosit o radu.mam 12 orchidei.bohuzial 3 som musela odstranit.problem je v tom ze na spodnych listoch ale aj na srdieckach sa mi tvoria cierne niekedy mokvajuce flaky ktore sa rychlo rozsiruju.citala som vele clankov ale stale neviem ci to je nejake hubove ochorenie alebo co.uz 1,5 mesiaca som ich prestala postrekovat.najhorsie na tom je,ze som si kupila nove orchideiky a tie mi postihli tiez pritom 2 co su na tom najhorsie som dala do druhej izby.tie flaky co su na listoch sposobuju tiez deformaciu listov.....a tiez som si vsimla ze na jednej z nich som nasla nejake cierne-bordove chrobaciky ktore sa mi tazko zabijali akokeby mali pancier ale liezli dobre.na druhej som tiez nasla take podlhovaste sede potvorky a obidvoje sa zdrziavali na srdieckach ,ktore odhnivaju a mokvaju.mam doma predjarny postrek,decis,cyper,a nieco na hubove ochorenie.skusala som ich postriekat ale nic....prosim poradte lebo takto mi vsetky kvietky odidu.dakujem jana

saska.t
7. sep 2012

@76jana tak s tymto som sa naozaj este nestretla, ked nepomahaju ani postreky, nie su v moc vlhkom prostredi??? Vela vlhka a vody skodi, je to vyborne prostredie pre skodce a hnilobu, inak si to neviem vysvetlit 😕

lili_mia
10. sep 2012

Ahojte žienky. 2týždne dozadu som si kúpila miniorchideu, reku nech je menšia škoda, ked mi uhynie .. a predsa mi asi hynie ☹ Vyberiem s plastovým črepníkom a ponorím do vody v klasickom kelímku od jogurtu 😉 krásne mi tam vojde, všimla som si, že po 20tich minútach bol substrát až premočený, nie iba mokrý, tak som vybrala a dala do klasického črepníka. Najprv zhnedol a odpadol jeden list, jeden kvietok a dnes !!! hnedne, resp. žltne ďalší list a uschol ďalší kvietok 😢
Nedávam na priame svetlo, okno otočené na západ, dnes som ju presunula do kuchyne, kde je okno otočené na východ, nech má teda slniečko. Zalievam odstatou vodou, aj niekoľko dní stojí v otvorenej fľaši, minulý týždeň som skúsila zálievku so sušeným droždím. Stečenú vodu z črepníka vylievam. Potrebuje teplejšiu, čerstvo odstatú vodu?
Ide o so small phalaenopsis. Na fotkách tá s kvetmi. Tá veľká bez kvetov nie je moja, ale tiež je s ňou niečo.

lili_mia
10. sep 2012

Vo foťáku mám zrejme zle nastavené svetlo, v kuchyni vôbec nie je tieň ako je na spodnej fotke, je tam také svetlo ako je vidieť na hornej fotke.

saska.t
10. sep 2012

@lili_mia vyzera uplne zdravo, ak jej zltnu listy zo spodu je to normalne, vsetkym kvetom raz zozltnu listy a opät pridu nove zelena a tak je to aj u orchideii, to ze opadavaju kvietky /uschnute/, je klasicky znak toho, ze ti odkvita, tak si nerob starosti 😀 zalievas dobre, voda ma byt odstata a izbovej teploty, ale pozor orch. neznasaju zmenu stanoviska, tak ich netreba moc premiestnovat, vtedy je typicke ze zhodia kvety predcasne 😉

lili_mia
10. sep 2012

@saska.t ďakujem, čiže ide o životný cyklus, nie o moje škodenie 😀

anavila
14. sep 2012

ahojte, chcem vas poprosit o radu, lebo som totalny laik v pestovani kvetov...mojej orchidee prerastaju korene cez vrch crepnika a su ako lúče idu takmer rovnobežne a pretŕčaju cca az 10cm. Mam ich ostrihat? co s tym mam robit? nechať tak? presadiť? dakujem

saska.t
15. sep 2012

@anavila su to vzdusne korene, nestrihaju sa, je to uplne normalne a orch. ich potrebuje k zivotu, takze si ich rozhodne nevsimaj a tes sa z orchidejky 😉

anavila
15. sep 2012

@saska.t dakujem za radu

lili_mia
20. okt 2012

@saska.t Ahoj, v izbe mám rada chlad, radiátor sa dá nastaviť od 1 po 6, ja mávam 4, mne to vyhovuje, no dnes pozerám, substrát je od pondelkového polievania mokrý. Je to tým chladom? Potriasla som ňou, teda preriedila kvietky a zvyšné vyzerajú tiež na odstrel. Dokonca jeden vzdušný koreň mi zostal v ruke :( čiže to mokro je vplyvom chladnej izby?

saska.t
20. okt 2012

@lili_mia substrat moze byt mokry, schne pomalsie, chlad rozhodne nevadi ak neklesne pod 17 st.,podporuje tvorbu novych kvetov, to, ze opadavaju kvety zrejme jednoducho odkvita s tym by som tiez nerobila paniku, bez jedneho korena bez problemov prezije, ak vyzeraju zdravo listy a korene su pekne zelene,alebo biele nie je co riesit 😉

marci2305
3. nov 2012

Ahojte.. 😉 Potrebovala by som poradiť s mojou orchidejkou. Neviem si poradiť čo to je, či je to iba od slnka, alebo nejaká pleseň, či to mám odstrihnúť, alebo nejako liečiť, nerada by som o ňu prišla 😒 Tu sú fotky, poradíte mi niektorá? Ďakujem vopred za všetky informácie.

saska.t
4. nov 2012

@marci2305 este som take flaky nevidela, to nacervenale nic nie je, tie ostatne flaky nepoznam, ak su na spodnych listoch (nie novych a mladych, odstrihla by som ich, ak je to plesen, aby nenakazili mlade listy... 😉

marci2305
5. nov 2012

@saska.t Ďakujem....🙂 Ja to tiež nechápem, pretože mi rastú nové stonky, kvietky a aj rašia nové korene. Asi ich teda strihnem...Ďakujem ešte raz za pomoc 😉

saska.t
5. nov 2012

@marci2305 ak ti rasia aj listy aj stonky tak to nie je nic vazne a nema vyznam si s tym robit hlavu, ak prospieva, nie je co riesit... 😉

pokahontas17
17. nov 2012

Dobrý deň, na listoch jednej z mojich orchidei sa začali rozširovať hnedé fľaky. Pol roka dozadu som mala len jeden, myslela som si, že je to od slnka, tak som ju premiestnila. Potom začali rásť nové korene, nové listy a teraz som spozorovala hnedé fľaky na ďalších dvoch listoch. Prikladám aj fotky, prosím poraďte, čo mám robiť.

saska.t
19. nov 2012

@pokahontas17 v zasade nemozes nic ine robit ako to nechat tak, urcite ti neuhynu, je to tak strasne vela moznosti, co sposobuju na listoch flaky, ze kym by si ich odhalila, skor umries ty 😀 Nie je to nic tragicke, tvoje orch. vyzeraju uplne v poriadku, tak si nerob starosti, ak nemaju privela vody, priame slnko, teplo z radiatora, tak je to v poriadku 😉 Pozeram, ze je to hlavne na spodnych listoch, moze to byt znak starnutia listov a coskoro ozltnu a mozes ich ustrihnut...

nori21
2. jan 2013

@saska.t Dobrý deň, nečítala som celú diskusiu, ale všimla som si, že veľmi dobre viete poradiť ohľadom pestovania orchideí. Mám dve orchidey. S jednou mám problémy, možno, že ju môžem rovno vyhodiť. Dostala som ju pred štyrmi rokmi, mala prekrásne kvety. Keď jej kvety opadali, odstrihla som tú stonku tak ako treba, na ďalší rok sa rozkvitla opäť.
Potom už nikdy. Presadila som ju, zemina už nebola dobrá. V októbri pustila nový list, na ktorej boli škoricové bodky. Potom každý list opadol, boli zelené. Dnes opadol aj posledný nový list. Vzdušné korienky vôbec nevidno. Takže už nevytvorí žiadne listy? Už ju chcem vyhodiť, myslím, že ju nezachránim.

saska.t
2. jan 2013

@nori21 a neostala ti stat voda v strede listov? v srdiecku? vtedy stred uhnije a opadnu aj zelene listy, voda jednoducho nikdy nesme ostat stat v strede listov, kazdopadne urcite ju nevyhadzuj, orchideje maju neuveritelnu regeneracnu schopnost, ak ma zelene korene (nie uhnite) pekne sa o nu staraj ako doteraz, casom pusti novu rastlinku, ale dopredu ta upozornujem, ze to moze trvat vyse roka,kym sa na nej nieco zelene objavi, je to jednoducho beh na dlhu trat, ale ak ma zdrave korienky (staci 2-3) tak to urcite prezije 😉

baryana
3. jan 2013

ahojte, tiez uz mam na orch na vrchu nove dva listy a tri korene asi 15cm a uz aj rozkvitnuty kvet. mozem aj tak oddelit a zasadit? alebo mam pockat, az odkvitne? vdaka.

saska.t
3. jan 2013

@baryana pockaj az odkvitne, pretoze sa moze stat, ze kvet po oddeleni zhodi.. 😉

baryana
3. jan 2013

@saska.t tak to este potrva))) vdaka za rychlu odpoved 🙂

baryana
4. jan 2013

@saska.t saska, este sa ta spytam...keby som to nechala tak ako to je? stane sa jej nieco? lebo sa bojim, aby mi potom neodisli obidve. alebo ked zasadim tu novu, aby som nezlomila tu stonku na ktorej je teraz kvet, lebo sa mi taha na opacnu stranu od listov. musela by som ju ohnut, aby sla s listami dohora. pochopila si ma? 🙂