Orchidea. Ako sa o ňu starať?

helka101
24. feb 2008

ahojte maminky, ktorá máte doma orchideu, ja som dostala,a neviemako sa onu starať poradte..

saska.t
4. dec 2009

tina - stava sa to bezne v zimnom obdobi, jednoducho malo svetla je to bezny jav tak sa netrap ved ona este zakvitne a hnojenim to urcite nie je neboj, pri nedostatku hnojiva len menej casto kvitnu ak vobec casom zakvitnu 😉
priprav hnojivo podla navodu /dala by som o trosku viac vody ako je napisane/ a ponor na cca 15 min, nic sa nedeje aj keby tam bola hodinu ale 15 min staci na to aby nasala dostatok 😉

matilko
6. dec 2009

ahojte, ak mi stonka orchidee zhnedla, rovnako ako aj výhonok, tak to znamená, že zhnila alebo uschla? už je asi mrtva, však? listy jej prednedávnom opadli, ale nový výhonok ešte vyhodila, aj pár púčikov, ktoré ale nerozkvitli...

saska.t
6. dec 2009

matilko - to znamena ze nieco je zle ked sa tot vsetko stalo, bud moc polievas, alebo malo svetla a vela inych faktorov...

matilko
6. dec 2009

saska, ale stalo sa to len jednej, mám 3, tie dve sú OK

matilko
6. dec 2009

a ešte otázka, zvládnu orchidee chladnejšiu miestnost? asi 15stupnov? ale zase je otočená na juh, tak tam je trochu slnka teraz v zime

saska.t
6. dec 2009

v noci zvladnu taku teplotu dokonca to podporuje tvorbu pukov a kvitnutie, cez den by mali mat 18, ale osobne si myslim ze zvladnu 😉

zmrzka333
13. dec 2009

ahojte dievcata poradte mi prosim. V piatok som si kupila 4 phal a dnes som nasla na jednej z nich ciernohnede flaky. Su na pucikoch a aj na kvetoch su flaky ale svetlejsie. Na listoch nie je nic. Korene sa javia v poriadku Co to moze byt? pridam si fotky do albumu

zmrzka333
13. dec 2009

aj jeden list je nejaky cudny. Foto som dala do Christian II,

saska.t
13. dec 2009

zmrzka - moze to byt zmenou stanoviska, nevies ako boli skladovane v obchodoch a pri prevoze, malo svetla zima atd. takze s tym uz nic neurobis a ani sa tym nezaoberaj, je mozne ze niektore puky odpadnu skor ako zakvitnu...
ten list je v poriadku je spodny a najstarsi casom uschne alebo uplne zozltne a mozes ho odstrihnut, problem je az ked zacnu zltnut hnit atd. vrchne listy vtedy sa nieco deje, korene vyzerali v poriadku tak si ich uzivaj a pekne sa o ne staraj 😉

zmrzka333
13. dec 2009

niekde somcitala o nejakom hubovom ochoreni ale tam sa pise o flakoch na listoch a nie o pukoch ci kvetoch. Tam pisali o potierani skoricou rozrobenou s vodou.

saska.t
13. dec 2009

zmrzka - nie je to ziadne hubove ochorenie, je to spalenie bud od radiatora, z prenasania a menenia teploty atd. moznosti je vela 😉
skorica pri orchideach celkovo posobi ako dezinfekcia...

zmrzka333
13. dec 2009

ved to mi je cudne, ze je to na kvetoch a nie na listoch a vtom clanku by to malo byt na listoch. Bodaj by si mala pravdu

srdcko81
13. dec 2009

saska.t-tiez ich mas vela-chcem sa spytat-porad Ty mne ak sa dá-o tej skorici pocujem prvykrat 😕 A moje su v pohode skoro kazda ide teraz kvitnut-ale sem tam pri nich zbadám tu malinkatu musku-akokeny z vlhka-je aj na toto dobra tá skorica?Ak ano aký pomer?

saska.t
13. dec 2009

srdcko
skorica sa pouziva hlavne pri dezinfekcii korenov ak ustrihnes zhnity koren tak odstrihnuty koren zasypes mletou skoricou brani napadnutiu skodcom a zabranuje sireniu dalsej hniloby... pouziva sa aj popol (nemam vlastnu skusenost) kedze je sterilny...
plesen z vlhka neriesim, kedze orch. sa dari, riesila by som to az keby sa nieco dialo 😉
viem ze na ine skodce sa da pouzit odvar z cesnaku ktorym prelejes korene (ale tiez bez vlastnej skusenosti) alebo sa da kupit postrek v obchode... 😉

srdcko81
14. dec 2009

Diky moc saskat.t-tiez som taký pestovatel-mam aj knihu aj kadeco-ale o tej skorici som necitala.Mám ich 29.Jedna mi krkla-ale to nebol Phalenopsis ale ovcidium s takými drobnými kvietockami-nezvladla prerábku-stale som ju prekladala-tak som ju chcela zachranit a presadila som ju mala zdrave korene ale asi sa nepodarilo.A druha to je sila uz som ju mala druhýkrat tu istu-bola velmi zvlastna,no a tak ako pri prvej tak aj pri druhej-stale vahanala nove a nove vyhonky a zakazdým ked uz mali zakvitnut tak opadali a to robila aj polroka v kuse az nakoniec jej aj listy odisli-sila nechapem to dvakrat tá istá farba.takze z 31 mám 29 -tie ostatme su nadherne-listy maju akon salat-a nechapem ked sa o to staras rovnako ze ten jeden druh sa neudrzi-som povedala ze uz to s nou skusat nebudem a nekupim ju-asi nejak moc naslachtena alebo co.Inak teraz Ti mi kazda ide kvitnut-len to dlhsie trva ked tu palicku dotlaci ako v lete-a som si vsimla ze maju aj palicky omnoho tensie ako cez leto-asi je to tým ze teraz je malo svetla.Inak sa im dari aj kvietocka uz maju nasipane akurat to ze tie palice su tensie-ale tak co uz-len nech su zdrave-ja som taký maniak.A dakujem este raz za radu 🙂

srdcko81
14. dec 2009

Inak baby mate niektora aj modru orchideu?
Ja si na nu brusim zubky ked bude nejaka vystava. 🙂 Kamoska bola v Polsku a videla tam bielo tyrkysovu-a nekupila mi ju,ze nevedela ci mu ju ma zobrat ☹ No co uz.

zmrzka333
14. dec 2009

saska den si tie najviac flakate puky odpadli. Kvety zatial drzia ale su tiez dost flakate

zmrzka333
14. dec 2009

joj pisem jak tatar. Chcela som povedat ze dnes mi tie najviac flakate puky odpadli.

saska.t
14. dec 2009

srdcko - modre orchideje su len napustene farbou uz som to tu opisovala... druhy krat ak ich nebudes zalievat modro zafarbenou vodou budu kvitnut normalne na bielo...

zmrzka - to je normalne na mojich sa to obcas tiez stane aj dnes som zbadala jeden puk, ktory zacal schnut skor ako zakvitol stava sa to hlavne v zime malo slnka alebo ak su napadnute chorobou, to je to co srdcko opisoval nikdy sa nedostanu do kvetu vzdy im puky uschnu, je to normalne dedicne och. orchidei...

dnes som dostala dendrobium tak som zvedava co z toho bude este som nikdy nemala iny druh ako phalu 😅

mima1
14. dec 2009

hej saska ja by som chcela vediet cim mam zafarbit tu vodu aby som mala farebnu orchideu

srdcko81
14. dec 2009

saska-t-to fakt?No to su hadi-ale ja som kedysi pozerala holandsku stranku a tam Ti akoze fakt ze vyslachtený druh-tej modrej.No dobre vediet.
No ja mám tiez okrem Phalenopsis aj karmiu-alebo carameu-neviem presne ako sa volá-lebo vsade sa pise inak-je krasne cervena a akurat opat zakvitla.
No a strasne sa mi paci cymbidium-ale co som pocula-tak su s nou neni dobre skusenosti-kupite ju so styrmi kvetnými vyhonkami a moze sa stat ze aj 3roky nezakvitne 😖 Tak neviem-manzel mi ju uz chcel kupit-ale su pomerne dost drahe-a neviem ci by som vydrzala byt dostatocne trpezliva ☹

saska.t
14. dec 2009

ja si myslim ze potravinarske farbivo by nemalo skodit kedze sa pouziva na ludsku spotrebu ale neviem to 100% trebalo by sa spytat, tam kde ich maju k predaji 🙂

blau
14. dec 2009

😉 saska ani nevies ako som na Teba myslela. ahoj 🙂
Bola som doma na sk a m nebol 3tyzdne doma. Povedal mi, ze orchidee nepolial, tak som trpla, ze ako budu chuderky vyzerat.
Na moje velke prekvapko nadhera cele okno zakvitnute.....a pukoooov, tak sa z nich vytesujem. A chystam im spravit Vianoce, vyzdobim im kvetinacee na vianocno 😉
Pekny vecer.
Ozaj dakujum za info o tich uschnutych pukoch...nevedela som

saska.t
14. dec 2009

blau - ahoooj, tiez vzdy trpnem ako to po dlhej dobe dopadne ked idem na SK ale vzdy to vydrzia esteze potrebuju tak malo vody 😀
aj ja ti prajem krasny vecer 😉

blau
14. dec 2009

ano to je moje heslo: len si ju nevsimaj a ona bude kvitnuuuut ako diva.
Tak som ju strcila aj(nA SK) brachovi do izby ( on mi na to: to sa nedari pestovat inym kvetinkarom a nie Tebe a ty mi to strcis!!).
Mal ju v izbe od augusta- prisla som teraz domov a na nej nebol jediny opadnuty kvet plus rozkvitnute puky co mala a plus este mala puky nerozkvitnute 🙂

Sme my, ale pestovatelky, ze? 🙂

saska.t
14. dec 2009

hej hej ani neviem ako som sa k tomu dostala a aka pestovatelka so mna je 😀

srdiecko361
1. jan 2010

Ahojte mam otazku mam doma tri orchidei Phalaenopsis jednu fialovu a dve ruzovo biele. jednu mam asi rok a dalsiu pol roka a tu jednu asi tyzden a mam problem. Ta co ju mam rok je v pohode rastie jej nova stonka , ta pol rocna mala kopu pukov tri rozkvitli a dalsie opadli a aj na tej novej co mam tyzden ta ma vela kvetov asi 10 a puky a tiez jej opadli. Mam ich na parapete a je to asi tym ze tam je radiator. Tak ich kropim aby mali vlhkost ale neviem co mam robit aby to neopadlo. A preto sa chcem spytat ze ked uz tie puky opadli ci to je zle a vadi to nejako orchideike alebo nie . Ked uz opadli tak opadli len chcem vediet ze ci to nejako rastline vadi a ci bude este kvitnut a co mam robit aby mi neopadali ako to vyriesit ked tam mam radiator. Dakujem hlavne chcem vediet ci to rastlinke vadi nejako ze jej opadli tie puky

saska.t
1. jan 2010

srdiecko - to co opisujes je klasicky zimny jav, proste malo slnka (svetla) s cim v zasade nemozes nic urobit tak si nerob starosti oni opät zakvitnu... Na radiator treba dat pozor aby na ne nefukal prilis teply vzduch inak ich to spali a treba davat pozor aj na prievan a menenie stanoviska - to tiez neoblubuju a moze ich to poskodit 😉

beaza
13. jan 2010

Ahojte, ja som tiež dostala orchidku od priateľa a nevedela som vôbec čo s ňou, našla som ale super stránku www.orchidgarden.sk - majú tam diskusné fórum a ochotne poradia 😉
Bea

boba69
20. jan 2010

Ahojte!Neviete mi niekto poradiť?Mám na jednej orchidee také vatové chumáčiky-vlnatka a neviem čo s tým.Nemáte niektorá s tým nejakú skúsenosť a dobrú radu ako sa toho zbaviť? 😢