Orchidea. Ako sa o ňu starať?

helka101
24. feb 2008

ahojte maminky, ktorá máte doma orchideu, ja som dostala,a neviemako sa onu starať poradte..

saska.t
15. jún 2010

janka jedine co jej pomoze na parazity je klasicky postrek z obchodu priamo na orchideje a pozor vsetky napadnute treba oddelit od zdravych... cesnakovy roztok ti nepomoze na takuto pliagu, postrek treba podla navodu opakovat po 10-14 dnoch a najlepsie je ich aj presadit do noveho substratu a korene pekne vlaznou vodou osprchovat keby tam boli pripadne larvy...

to ze uschly puky a kvety moze byt aj dosledok casteho stahovania (zmena stanoviska) ktore orchideje priam neznasaju...

janka236
15. jún 2010

dakujem moc, zistila som, ze to budu asi roztoce, som z tej orchidei uplne nestastna,tak som sa na nu tesila ☹ nic ine nerobim, len ju obzeram, vlastne uz aj tu druhu, dufam, ze sa mi podari zlikvidovat tych skodcov. este raz dakujem za odpoved.

kami1984
16. jún 2010

Jani:neboj, vyhubis je a orchidej bude krasne kvest🙂

elix
17. jún 2010

ahojte...som uplne cerstva majitelka jednej krasnej orchidejky phalaeonopsis volam ju lily az tak som si ju oblubila, ze som jej meno dala, lebo som ju dostala k narodeninam od draheho...az doma som si vsimla ze jej vzdusne korienky su niektore hnede, jeden dokonca je akoby nalomeny zcasti zeleny zcasti tiez do hneda...neviete mi poradit co s tym?ci je to normalne?doteraz pekne kvitla..mala asi 7 kvietkov...pricom 2 ci 3 puciky nevydrzali zmenu prostredia a hned odpadli...no v poslednej dobe poodpadavali aj kvietky a stonka mi zacala zltnut..teraz neviem ci ju uz mozem odstrihnut alebo mam pockat kym dako uplne zhnedne alebo co..:( som uplny novacik co sa pestovania kvietkov tyka...tato orchidejka je vlastne moj prvy kvietok tak nechcem aby sa jej daco stalo...velmi pekne dakujem za odpoved...aj ked mozno ste to tu uz riesili len to je ako hladat ihlu v kope sena;)

saska.t
17. jún 2010

@elix je to normalne kedze stonka zltne cela len ju pekne dole odstrihni ona si pusti novu stonku, vzdusne korene su v poriadku vobec to neries 😉

helka1021
22. jún 2010

caute holky,chcem sa spytat ci je to v poriadku ked mi niektore korene na orchidejke uschnu.... 😒 niektore mam pekne zelene aj listy su OK,ale niektore korene mam uschnute.....vdaka za odpoved 😎

saska.t
22. jún 2010

@helka1021 ano je to normalne, ona casom pusti nove korene a niektore opät odumru 😉

helka1021
22. jún 2010

@saska.t dakujem,bala som sa ze robim nieco zle 🙂 dakujem 😉

saska.t
22. jún 2010

@helka1021 ak sa jej inak dari tak nemas co riesit ani menit postup starania sa o nu, je to normalny jav aj listy obcas zozltnu a potom pusti nove...

supolienka
10. júl 2010

Ahojte kocky, prosim o radu, mam prvu orchideu v zivote, phalaenopsis, nemam ziadne skusenosti s pestovanim a mam dojem, ze som ju "preliala." Tu citam o nejakom namacani - ako to robite? Ja som ju zatial klasicky polievala raz do tyzdna a ta plesen je asi z toho. Teda neviem, ci to je plesen, ale je to na korenoch - mam ich take nejake zosusene, nie zelene a vyzera to ako biela vata. Je to plesen? Je to aj na zemine. Co mam s tym robit? Myslite, ze sa to da znicit? Alebo budem musiet orchideu vyhodit? Dik za tipy.

saska.t
11. júl 2010

@supolienka no je to plesen ale normalne by to vadit nemalo ak su korene v nutri pekne zelene. Namacanie spociva v tom, ze ju vezmes namocis do vedra s vodou nechas namocene cca 30 min a vytiahnes a nechas odkvapkat, orch. neznasa neustale mokro inak zhnije takze sa opät namaca az vtedy, ked su korene biele. Pozor listy a ich stred nesmu byt mokre inak zo stredu odhnije 😉

juliap
11. júl 2010

@supolienka teraz ju nepolievaj ani nemoc, nechaj sa korene presusia, ak by sa ti zdalo, ze sa nespamatava, tak je lepsie kupit novu drt, vybrat orchidejku z tej starej, oplachnut korene a nasadit do novej drte ... a my sa musime pochvalit, len mm musi odfotit orchidejky, na 1 mame vyse 30 kvetov a na druhej mame okolo 50 pupcov, tak som zvedava, ci vsetky aj vykvitnu ... 🙂

lela83
11. júl 2010

.......ahojte... 😉 dávno som medzi vami nebola,ale idem sa pochváliť,že čo som tu načerpala návodov,tak už sa mi ukázal aspoň prvý výsledok,nakoľko mi dlho nekvitli orchidee a ako som sa tu dočítala,že potrebujú stále miesto,ale ja som ich zas stále prenášala,tak ako som tu načerpala rady od vás konečne mi aspoň jedna zatiaľ orchidea nahodila púčky,tak dúfam,že aj ja sa tu budem čoskoro môcť popíšiť orchideou... 😉

3janka
26. júl 2010

ahoj,ahoj.pridam sa k vam a prosim o radu pri pestovani orcideí.dostala som k narodeninám až 3 krasne orchidee.na jednej mi začina žltnút stonka na ktorej su kvety,opadli mi asi 2 listy,ktore tiez zozltli.na mieste odkial vyrastla stonka s kvetmi to zčernalo,je tam taky akoby deravy flak.vytera to aboby drevinovy suk.ked som pozrela bližšie niečo maličke sa tam mihotalo.je to asi napadnute niečím??!!kto mi poradí:uz som v minulosti prišla o 2 orchidee a nerada by som stratila aj tieto.dakujem za radu ☹ ☹ ☹

saska.t
26. júl 2010

@3janka je to krasny priklad toho ze ostala stat voda v strede (srdci)listov a orchidej odhnila je to normalny jav a bude trvat min. rok kym sa spamäta, ale ak sa budes o nu dobre starat urcite sa preberie. Kazdopadne, orch. treba namacat zospodu (do vedra s vodou) aby sa voda nedostala do stredu listov a takisto aby korene nikdy nestaly vo vode... Po 15-20 min vyberies nechas odkvapkat a opät namocis az budu korene biele tj 1x za 10-14 dni.
Teraz mozes akurat poodtrhat zhnite a zozltnute casti a cakat kym pusti uplne novu orchidej neboj ona sa spamäta, aj ked to je beh na dlhu trat 😉

3janka
26. júl 2010

dakujem saska za odpoved,ale nemyslim si ze je to sposobene vodou.nieje to v strede srdiečka.to je krasne zelene..namočila som ju asi 2x mam ju od júna..mam taky obal na orchidee a do neho nalejem vodu a pomaly to ponaram az nasiakne tá kora,lebo substrat či čo to je.myslim,ze je to napadnute.skusim pridat foto ako to asi vyzera,ak pridem na to ako sa tu vlastne tie fotky vkladaju 😒

3janka
26. júl 2010

@saska.t ako dlho pestuješ orchidee?asi uz mas tiez nejake tie nepodarky za sebou čo??ach jo a čo my začiatočníci ☹

3janka
26. júl 2010
3janka
26. júl 2010

@saska.t takze fotky sa podarili ulozit.na prvej su korienky,ktore sa mi tiez akosi nezdaju-maju take byt?alebo čo im chýba?? ☹ na dalšej fotke su všetky tria je tam nafoteny aj ten črepnik v ktorom ich máčam.na tretej a štvrtej je vyfoteny ten problem čo mám 😖 ,alebo ako to nazvat,ale srdiečko je ovela vyššie.toto je skoro u substratu.a videla som ze tam niečo lezie,take maličke neviem čo.nie su to mušky,nevyletuju..to lezie len po tych chorých miestach sa mi zdá.

3janka
26. júl 2010

ešte jedna vec ktoru som zabudla.tie korienky su u tych ostatnych dvoch krasne pevne zelene a tieto su ako handra.take divne

saska.t
27. júl 2010

@3janka no neodhnilo ti srdiecko orchideje ale v spodnych listoch ti odhnil bok tiez tam ostala stat voda takze je to v zasade to iste, ale bude sa spamätavat kratsie, co je dobra sprava, neostava ti nic ine len cakat a pekne sa starat nadalej a ona sa spamäta 😉 ak tam nieco liezlo moze to byt nakaza z vlhka hniloby, treba tam kukat ak nic dalej nelete a aj listy a kvety su bez chrobacikov nemusis to dalej riesit ak to tam lezie nadalej musis do obchodu kupit postrek na orchid. proti skodcom...
a ak su na orch. este hnile mäkke casti treba ich odstranit, aby sa hniloba nesirila dalej 😉
co sa tyka korenov - su tam aj hnile aj zdrave korene a je to normalny jav a netreba to riesit ak to tak ostane, ak budu nadalej vo velkom mnozstve hnit, treba ju vybrat, odstrihnut hnile a zasadit do noveho substratu, ale zatial by som to neriesila, naozaj je to normalny jav, ako aj zltnutie strarych listov atd. 😀
Orchideje pestujem piaty rok, zijem v nemecku a tu je to velmi popularne a hlavne dost lacna zalezitost jedna stoji okolo3,99 eura co na SK skoro raz tolko a odpalila som presne 3 kusky a z toho som 2 zachranila aj ked to trvalo skoro 2 roky ale dne su naozaj krasne 😉

3janka
27. júl 2010

@saska.t .takze ešte raz velmi pekme dakujem za rady, 🙂

3janka
29. júl 2010

@saska.t ahoj.no tie dve orgidejky krasne rastu,ale tá jedna asi bude kaput 😢 😢 .uz som zistila čo to tam lozí na nej.su to take akoby maličke mušky-tvarom,ale nelietaju a maju taku hnedu az medenu farbu,take leskle su. ☹

saska.t
29. júl 2010

@3janka to su vosky z hniloby treba kupit postrek na parazity pre orch. a urcite to pojde 😉

3janka
30. júl 2010

uz mi opadali všetkykvietky a aj listy začinaju blednut.to mi tam asi nič neostane,čo??nemozem nejako zakročit?myslim,ze uz z obchodu mi ju taku priniesli.ta bola kupovana v Obi a tam u nas polievaju systemom sprchy.

saska.t
30. júl 2010

@3janka zakrocit nemozes ona urcite ostane uplne hola ale casom pusti celu novu rastlinku, bude to trvat ale ak ma par dobrych korenov urcite to pojde 😉

helka1021
31. júl 2010

caute holky,chchem sa spytat,na jednej orchidejke som si vsimla ze mi medzi zeminou rastu take malicke hribiky,velke asi 1 cm,je to normalne?? 😨 alebo jej nieco skodi? 😖 nekvitne ale listy a korene ma zdrave...dakujem 🙂

saska.t
31. júl 2010

@helka1021 nie je to normalne, substrat napadla huba asi z vlhka, neviem ci na to existuje postrek treba sa opytat v predajni alebo ju jednoducho presadit do noveho substratu, moze to ma za nasledok to nekvitnutie 😅

juliap
31. júl 2010

@helka1021
@saska.t
nam tiez rastu take malinke hubky pri orchidejke, ale vobec to neriesime, kvitne a je pekna, hubky jej neskodia, skor su ako okrasny doplnok, vyrastaku z jednoho drievka, co bolo v tom speci substrate pre orchidejky ...

saska.t
31. júl 2010

@juliap uprimne povedane, v zivote som to nevidela 😅