Orchidea. Ako sa o ňu starať?

helka101
24. feb 2008

ahojte maminky, ktorá máte doma orchideu, ja som dostala,a neviemako sa onu starať poradte..

nelly3
11. feb 2012

poprosim o radu, jedna moja orchidea mi uz cca rok nekvitla, ale to je asi v poriadku, trapi ma vsak, ze ta stonka mi v poslednej dobe uplne ze zltne, co s tym?

janinah
11. feb 2012

nie som odborník,ale ja by som ju odstrihla v mieste,kde je ešte zdravá-niekde dolu a mala by sa spamätať,inak vyhynie celá...jedna mi tak vyhynula,ostal len kyptik,ale môj otec čaruje s kvetmi.on mi ju celkom obnovil 😉

saska.t
11. feb 2012

@nelly3 odstrihnut uplne dole, ona si pusti novu stonku, kazdopadne po roku by uz mala kvitnut takze ak nezakvitne ma bud malo svetla, alebo nedostatok vyzivy (hnojenia)

atlaska25
19. feb 2012

@nelly3 Ahoj tak ako hovorí saska.t treba ju celu odstrihnúť oná pustí novú stonku !!!Moje dokonca pustili aj po 3 stonky!!!!Tu sú fotečky!! 😀

juliap
19. feb 2012

@nelly3 odstrihnut, prihnojit hnojivkom na kvety ... ma krasne zdrave listy, tak nie je dovod na to, aby ti nekvitla aj 2-3x rocne ... a tu su nase krasky, papuckova uz dokvitla, ostatne krasne kvitnu, ta 3 bordova uz 3 mesiace ma kvety a u mamky mame dalsie 4 kvitnuce

fordikford
19. feb 2012

prosim o radu na mojich orchideach je taky ako biely pavučik a maju leskle lepkave listy doposial som ich mala krasne ale dostala som novu a odvtedy sa toho nemožem zbavit poradte

nathalie111
20. feb 2012

@juliap naaaadhera... 😵 😵 😵
@saska.t @atlaska25 @janinah
potrebovala by som poradit...namiesto kvetu mi vyrastlo "toto"....co s tym?pride mi to,ako nova rastlinka...tak neviem,ci ju nechat rast,alebo ostrihnut a zasadit aj so stonkou,na ktorej vyrastla,alebo odtrhnut a pockat kym pusti korene...vdaka za rady.... 😉

atlaska25
20. feb 2012

@nathalie111 Tak to je úspech nestrihaj!!! 🙂 To je nová rastlinka ale musíš počkať kým bude mať 2 listy a 2-3 korene dĺžky 5-7 cm vtedy môžeš oddeliť aj ja mám na 2 orchideách tak tiež netrpezlivo čakám!! 😅

atlaska25
20. feb 2012

@fordikford Ahoj ja osobne ty neviem poradiť ale skús na facebooku na stránke Pestovanie orchideí tam možno dačo nájdeš alebo sa tam opýtaj!! 😉

nathalie111
20. feb 2012

@atlaska25 dakujem za odpoved...a kedze mas s tym skusenosti,idem este otravovat...hihi
treba sa o nu nejak specialne starat?a to tie korene vyzenie vo vzduchu?lebo listky ma dva a korene v nedohladne... 😅

atlaska25
20. feb 2012

Tak dievčatá aj ja sa trošku s vami podelím o moju radosť s mojich kvetiniek 😵

atlaska25
20. feb 2012

@nathalie111 Myslím že špeciálnu starostlivosť netreba!!Mne to tieš ešte len nedávno vyrastlo tak som ešte neoddeľovala lebo ako hovoríš korene v nedohladne... 😠 Ja sa o všetky moje starám tak ako na tomto videu pozri si !!!Tu máš link http://www.akosatorobi.sk/video/540/pestujeme-o...

saska.t
20. feb 2012

@fordikford jedine co ti pomoze je postrek na skodcov pre orchideje, pozor pavucik napada nie len orch. ale aj ostatne rastliny takze oddelit!!! 😉
@nathalie111 jaaaaj keika-mladatko 😉 nic extra s nou netreba robit, suhlas s @atlaska25 😉

juliap
20. feb 2012

@nathalie111 ano, je to nova rastlinka, mala by si ju nechat na tej stopke, kym nepusti tie vzdusne korienky aspon 2-3, potom mozes odpojit a zasadit ... tie korene budu vysiet pekne ...

juliap
20. feb 2012

@atlaska25 krasa ... ja sa vzdy tak potesim, ked vidim tie nase

atlaska25
24. mar 2012

Ahojte prosím o radu čo robiť keď mám v hline orchidei také male biele chrobáčiky???Ani som to nemohla odfotiť také sú malé!!!!Presadiť asi nemôžem lebo my kvitne tak ju nechcem zničiť!!! ☹

saska.t
24. mar 2012

@atlaska25 ak nechces presadzat tak postrek proti skodcom pre orchideje, ale to je beh na dlhe trate, kedze sa mozu liahnut az pri korenoch, ale mam odskusane zapichnut par novych zapaliek do kochlika hlavickou dolu,skodcom smrdi sira, tak sa radsej vystahuju 😀 funguje to vyborne aj na izbove rastliny.... 😉

atlaska25
25. mar 2012

@saska.t Ďakujem za radu!!!!Ja by som aj presadila ale neublíži to orchidei keď kvitne??? 😒

saska.t
25. mar 2012

@atlaska25 moze a nemusi, zalezi ako silna je orch. 😉 ublizit jej to neublizi, ale moze zhodit kvety....

atlaska25
25. mar 2012

@saska.t Toľko ťa otravujem ale ešte niečo?? 😅 Tak neviem či mám to risknúť a presadiť alebo kúpiť niečo na škodcov!!! 😅 Keď by som presadila zmiznú škodcovia??A ešte aj také kvapky mám na listoch!!! 😒 A myslíš že by som mala korene posypať škoricou???Kukni foto čo povieš vyzerá byť silná??? 😖

saska.t
25. mar 2012

@atlaska25 ja by som najprv skusila postrek na skodcov, nemas co stratit, je to cyklus kde min. po 2-3 tyz.opakujes postrek opät, keby este nejake prezili, nechaj si poradit v obchode 😉
Co sa tyka kvapiek na listoch, na tomto druhu orch. je to znak, ze sa jej dari a su aj trosku lepkave (tie kvapky), ale moze to byt aj sekret po skodcoch (lezu aj po listoch????) ak nie malo by to byt ok.
Presadit by malo pomoct od skodcov ak poriadne vyumyvas korene a samozrejme das novy substrat, treba zkontrolovat aj listy, ci na nic nie su vajicka 😉 inak tvoja orch. vyzera uplne v poriadku,ale urcite najskor skus ten postrek a ostatne orch. oddel, aby ich skodcovia nenapadli tiez 😉

lela1
1. apr 2012

Ahojte dievčatá,chcela by som sa s vami poradiť,moja orchidee boli doteraz krásne,akurát rozkvitli ale dnes som si všimla že listy boli krásne zelené a tvrdé a teraz sú mäkká zvráskavené,čo sa s nimi mohlo stať?ďakujem

saska.t
1. apr 2012

@lela1 moznosti je velmi vela, najcastejsie to byva nasledok casteho namacania/zalievania. Ak si nepreliala, moze to byt nedostatkom svetla, prievan, teply vzduch z radiatorov, vycerpanie kvetiny atd. Kazdopadne nic sa nedeje, nove listy, ktore pridu budu opät krasne a tvrde, s tymito uz aj tak nic nezmozes... 😉

lela1
1. apr 2012

Saska.t,preliatie by to nemalo byť,tak hádam tie nové listy budú pekné,ďakujem ti 😉

jahodka55
3. apr 2012

Ahojte baby prosím poraďte mi ako sa presádza orchidea? zdá sa mi, že má už máo miesta,ale bojím sa aby sa s nou potom niečo nestalo vraj orchidei nemajú radi presádznie..a kedy sa presádza? teraz mi kvitne takže asi nie či? 🙂

saska.t
3. apr 2012

@jahodka55 presadza sa na jar, ale cakaj na odkvitnutie, presadzania sa bat nemusis, opatrne aby si nezlamala korenie vyberies, oberies od stareho substratu, korene premyjes vo vode izbovej teploty a nanovo vloziz do kochlika a dosypavas substrat... po kazdom dosypani substratu potrasies kochlikom (pobuchas po stole) aby sa kusky kory a substratu dostali vsade a pokracujes az kym ho nemas plny, v podstate nemas co pokazit 😉

jahodka55
3. apr 2012

@saska.t takže vlastne teraz počkať kym odkvitne a možem ju presadiť? a dá sa aj nejak rozmnožiť aby som mala viac orchidei či iba kúpiť ďalšiu? 🙂

elix
3. apr 2012

ahojte.. moja orchidea ktoru mam uz asi druhy rok ma na substrate a aj na spodku priesvitneho kochlika akoby usadeniny..predtym som nejak neriesila prevarenu vodu na zalievku, pekne kvitla, ale asi som mala:( moze to byt z tvrdej vody?treba ju presadit ze?
cast korienkov v kochliku zhnedlo cast je zelena.. mala dve hlavne odkvitnute stonky, jedna zacala schnut tak som ju odstrihla ale aj koncek ktory ostal zhnedol a nezostal pekne zeleny ako naposledy.na druhej stonke mi vyrasili dve krasne stonky hodili aj puciky ani mi nerozkvitli a opadali na co chvilku boli tie dve stonky zelene ale ta hlavna mi zacala hnednut tak som odstrihla aj tu...myslite ze sa da orchidea este zachranit? aj to treba presadti mam suche korienky odrezat, ci radsej nechat? dakujem za odpoved (dufam ze je to zrozumitelne napisane lebo cela ta situacia je daka "zahnednuta")

saska.t
3. apr 2012

@jahodka55 kym sama nepusti novu orchidejku (keiku) rozmnozit ju nemozes, a ano treba pockat najlepsie kym odkvitne 😉
@elix urobila si dobre ked si to odstrihla ona si pusti nove stonky, to ze opadali puky je normalne hlavne v zimnom obdobi, je to nasledkom nedostatku svetla cize slnka, presadzat nemusis len pekne cakaj 😉

elix
3. apr 2012

@saska.t aj ked ma hnede a vysusene korienku vnutri v substrate? neznamena to ze mi odide uplne? je to moja uplne prva prvucicka orchidea od priatela tak o nu nechcem prist:(