Orchidea. Ako sa o ňu starať?

helka101
24. feb 2008

ahojte maminky, ktorá máte doma orchideu, ja som dostala,a neviemako sa onu starať poradte..

zrzulka
6. máj 2009

veronika tuzba po novych orchidejach je aj u mna ale krotim sa a verim ze uz novu nedostanem. na nas byt mame kvetin uz aj tak viac nez dost. Aj to som musela dat mojho benjaminka prec lebo ved to uz nebola rastlina ale strom🙂
sasi u nas by pestovanie nebolo az tak lacne hobby lebo to by sme museli kupit vacsi byt. Idealne by bolo kupit domisko🙂 Kde by som mala aj svoj atelier co je mojim velkym snom,vela deti , pieskovisko,hojdacku, smyklavku a trampolinu,skakaci hrad pre nase deti a ich mamu,ktora je takym trosku vacsim dietatom🙂velkeho psa, a samozrejme orchideje od vymyslu sveta🙂.takze to by bol moj muz rad keby som mala hobby len auta.Ale aby som neodbacala od temy. Tymto prispevkom chcem povedat nieco ine. chcem ti podakovat za poradenie, spravila som to presne podla tvojich rad.rastlinam sa dari, nedockavo spehujem ci uz nerastie stonka. Snad zakvitne uz aj viacerymi kvetmi nielen dvomi. esta raz ti dakujem.

veronika13
6. máj 2009

zrzulka, no ešte je možnosť, že ti pustia keiky a máš nové orchidky 😀
no ja sa uspokojím aj s tými "lacnými" zatiaľ 🙂

zrzulka
6. máj 2009

este som precitala diskusiu od doby co som sem hodila posledny prispevok. Pisali ste o rozmnozovani. ja mam jednu orchideu 3 roky a druha ma 1 aj pol. za aku dobu by sa mi mohli pustit dcerske rastliny?

zrzulka
6. máj 2009

veronika ty mi citas myslienky zrovna to som sa chcela opytat ze za aku dobu by mohli pustit. zatial tie moje potvory pustaju len korene a listy sem tam stonka z dvoma kvetmi. to je vsetko co z nich vydolujem. Asi by som mala siahnut predsa po nejakom hnojidle.Stale oddolavam tak co chcem, ze jo?
Moj muz ma tiez jednu lacnu. Ved to nevadi, o to viac ta tesi ked sa jej dari nie? ja som taka ze ja by som chcela vsetko zachranovat. Ked som bola mensia zachranovala som hracky o ktore ine deti nemali zaujem. Asi to vo mne ostalo....

veronika13
6. máj 2009

no vraj nemusí keiku vyhnať vôbec ☹ ale ak, tak po odkvitnutí na tej stonke aj neuschne
zatiaľ sa jej darí a už teraz sa teším na jej kamarátku 🙂

zrzulka
6. máj 2009

No vidis to tak ja to potom robim zle lebo ja po odkvitnuti vzdy tu stonku striham nad tretim ockom. tak som sa zase nieco nove priucila. takze ked kvety odpadnu netreba stonku strihat? Mne tak poradila pani v kvetinarstve...
Inak mi je aj zahadou ze ta trojrocna mala ked som ju dostala tri stonky a teraz jej vyrastie len jedna.

veronika13
6. máj 2009

niekedy ta stonka začne schnúť, vtedy treba odstrihnúť, ale ak je zelená môže sa nechať, vraj ešte môže vytvoriť puky, alebo tu keiku. Hovorím z teorie čo som si prečítala tu alebo na tej porade, keďže ja mám orchidku len mesiac. Niekto strihá aj preto, aby potom ta stonka nebola veľmi dlhá a kvety moc neovísali

angelik
7. máj 2009

mam doma jednu orchideu od minuleho roka, netusila som co s nou po odkvitnuti, a tak som jednu stonku odstrihla a zistila som, ze bola zelena, tak druhu som nechala
a tento rok mi z nej vyrastla dalsia vetvicka, ci ako to nazvat a opat zakvitla
a na moje velke potesenie orchidea vyhnala aj dalsiu novu stonku a uz ma puciky 🙂

takze strihat asi fakt, len ked uschne

inak mam ju na severnom okne a polievam striedmo

svokor ma na juhu a vzivote mu uz nic nevyhnala

saska.t
7. máj 2009

zrzulka dakujem si mi pohladila dusu 😉 stonka sa striha len ked uschne alebo ju ma moc dlhu a zbytocne by sa po zakvitnuti zlomila ak je zelena nestrihat moze vyhnat nove puky alebo keiku
kocky nie je casovo ohranicene kedy orch. vyzenie keiku urcite sa jej ale musi darit

eviiik
7. máj 2009

ahojte aj ja sa pridavam k oblubencom orchidei mam ich tusim 8, uz sa pomaly nemestim snimi v byte, skoro vsetkym sa dari, zenu kvety, listy aj korene, az na jednu co som dostala poslednu do daru.rozkvitli jej vsetky puky, ale skoro vsetky listy ma makke, neviem co s nou, staram sa o nu tak ako o ostatne. vcera som ju uz vybrala z kvetinaca, a ma ledva zdravych korenov, vacsina je takych zosusenych, a tie uplne vnutri su take tenke biele, poradite mi nieco aby som ju zachranila, ste tu vacsie odbornicky, budem vam velmi vdacna, dakujem

saska.t
7. máj 2009

evik - zhnite a zoschnute korene odstrihnut zasypat skoricou to je dezinfekcia a zasadit do noveho substratu, polievat velmi striedmo raz za cas pohnojit a cakat na zlepsenia, ak ma aspon 2 zivotaschopne korene tak urcite prezije a bude sa jej darit len treba cakat 😉

eviiik
7. máj 2009

zahnite korene ona nemala lne uplne suche tie som dala dole, a potom take zosuverene, ale nie suche, tak dufam ze su zivotaschopne, len chybu som asi spravila, ze som dala spat ten isty substrat, este ma napadlo, ci by som nemala odstrihnut kvetnu stonku, nech nevysiluje rastlinku

saska.t
7. máj 2009

evik - zosuverene mozu byt ak su v nutri plne je to ok, ak bol substrat zdravy (bez skodcov) nic sa nedeje a tiez je to v poriadku, ak stonka neuschla alebo nie je extremne dlha nesstrihaj, ak uschla kludne odstrihni ... 😉

eviiik
7. máj 2009

dakujem saska, skodcov nemam, stonka stale kvitne, ja len ci neoslabuje rastlinku, a ci sa potom skor nezotavi

saska.t
7. máj 2009

nie, nie kludne ju nechaj ...

blau
7. máj 2009

Veru lacne nelacne hobby, ale urcite krajsie ako auta. Co auto je v garazi, ale tieto krasavice su v okne a skrasluju. Co s autom, ked najviac mozem ist s nim 5Okm za hod. v dedine a 130km na dialnici?
Orchidea mi viac pohladi dusu, ako jazda autom. Aj ked nehovorim, ze auto nieje potrebne bez neho sa neda.
Veru akcie su v Tescu neviem dnes si asi pojdem kupit este 1, lebo su fakt nadherne.
Jaaj a este tie police dokupit 😀

lyongirl
7. máj 2009

veronika - ďakujem 😉

zrzulka
7. máj 2009

tak a zahada so stonkou je vyriesena...nestrihat! budem to mat na zreteli ked nejaka vyrasi🙂
Blau prave som sa vratila z tesca. Orchidejky su naozaj nadherne,vedela by som si vybrat, ale oddolala som. Az ked bude dom🙂))))
Videli ste niektora rast orchideu volne v prirode? to musi byt zazitok. Niektore druhy objavili aj na SR, ale ja som to stastie zatial nemala.

janca704
7. máj 2009

Eviiik, ja ta mozno trosku zmatiem, ale moja skusenost a nacitane informacie hovoria, ze v tvojom pripade stonku odstrihnut 😒 Bude ti pukat srdce, ale ja by som to spravila. Zalezi ale samozrjeme od celkoveho stavu rastlinky. Ja ked ostrihnem kvitnucu stonku, dam ju do vody a ona tam dlllho vydrzi (ked tu vodu menis, ja davam dazdovu) 😉 Ale uvidis, ako sa bude rastlinka spravat. Daj potom vediet, ako sa ti dari, pani doktorka 😀 😉

eviiik
7. máj 2009

Janka tak si ma naozaj trochu zmietla, teraz neviem co mam spravit, ale asi ju zrezem, dakujem za radu, a tu pani doktorku som nepochopila

veronika13
7. máj 2009

že liečiš svoju rastlinku 😉
ma tak nažhavujete na tú kúpu, ale však bude deň matiek, nie? 😎

eviiik
7. máj 2009

dakujem za vysvetlenie, mam dlhe vedenie 😀
no jasne veronika, treba si spravit radost, len si pekne kup a potes si srdiecko 😉

veronika13
7. máj 2009

nie si sama s tým vedením, niekedy je to hrozné aj u mňa 😀

janca704
7. máj 2009

Eviiik, mas narok, si tehulka 😀 A potom sa mozes vyhovarat na vykojeny mozog 😀 😀 😀

VERONIKA, KUUUUUP si 😀 😀 😀 😀 Dovod mas a nevahaj, lebo tie najkrajsie uz budu prebrane 😉 A pozeraj nielen na kvety 😉

veronika13
7. máj 2009

jasné, že nielen na kvety 😉

eviiik
8. máj 2009

baby vy ste vtipalky, na rano ste ma pobavili 😀
no ano asi sa zacina prejavovat tehu demencia 😎
Veronika a Ty sup sup na nakupy 😉

lucia283
8. máj 2009

jaj baby tak ta moja je zla a skareda:( substrat som tu nikde nenasla a ani hnojivo:(a presadila som ju korene skarede dala prec a substrat dala ten isty nakolko vyzeral super a teraz som zbadala,ze substrat plesniveje a aj korene zvonku:(ja neviem co mam robit....to je strasne netusim z coho a polivala som ju minule s dazdovou vodou :(

veronika13
10. máj 2009

môžeš ešte skúsiť ju znova vybrať, substrát viackrát preliať vriacou vodou, prípadne aj povariť, potom vysušiť a zasadiť znovu. do prvrej zálievky môžeš pridať odvar z cesnaku, je to proti škodcom. Vieš isto, že je to pleseň na tých koreňoch?

roasha
10. máj 2009

jednoduchsie je substrat vysypat na plech,a supnut do rury upiect/super to vonia,mna sa raz suseda pytala,co za fajny kolacik to peciem/ 😉 😀

saska.t
10. máj 2009

hej hej suhlasim s roashou ja to robim aj ked kupim obyc. hlinu na kvetiny aby to zabilo skodcov lebo raz som to neurobila a skoro vymreli mi moje fikusy 😠

kocky mam problem, mala som orchidku ktora mala odhnity stred (srdce listov) no a teraz som si vsimla ze zboku pustila uplne novu rastlinku, len neviem co s tou starou odhnitou su tam 2 slabe listy a ten odhnity stred??? kto sa s tym uz stretol?