Orchidea. Ako sa o ňu starať?

helka101
24. feb 2008

ahojte maminky, ktorá máte doma orchideu, ja som dostala,a neviemako sa onu starať poradte..

monka9999
25. aug 2011

@atlaska25 prečo si ju zasypala škoricou?ja by som jej skor dala novy supstrat 😅

monka9999
25. aug 2011

@saska.t a ked su listy zvednute?stym že určite nieje preliata. 😢

redangel32
25. aug 2011

@saska.t hnojivo mam a to pouzivam 1x do mesiaca. Ale ked nekvitne tak aj vtedy hnojit? Kdesi som citala,ze len pocas kvitnutia 😨 .

saska.t
25. aug 2011

@monka9999 na to moze byt vela dovodov, priame slnko, prievan, v zime teplo z radiatorov atd. a ak sa pytas na skoricu ta dezinfikuje casti na orch. ktore su poskodene 😉
@redangel32 hnoji sa aj ked nekvitnu, je to ich vyziva, ktora ich posiluje do dalsieho kvitnutia 😉

saska.t
25. aug 2011

@monka9999 co sa tyka stoniek, kedze orch. ma po odkvitnuti dlhu stonku skracuje sa nad tretim ockom casom potom z toho ocka pusti vyhonok ktory opät zakvitne ak je zelena, ak zacne schnut cela treba ju aj celu odstrihnut 🙂
sackova metoda, je ze orch odspodu aj s kvetinacom zabalis do zaroseneho sacku a na stonke v strede zaviazes aby bol cely substrat aj listy v nom (ako v skleniku) a nechas cez noc posobit cez den odokryjes, aby neuhnila a tak opakujes aspon 2 tyz. pouziva sa pri vzkrieseni orch. ak odumiera z roznych dovodov

monka9999
25. aug 2011

@saska.t no musimpovedat mame.mne len vednu.ale ona ich ma akesi skapate.a mne prečo všetky skratene stonky uschli? 😢

monka9999
25. aug 2011

mletu škoricu posypat?
@saska.t a kolko? 😅

saska.t
26. aug 2011

@monka9999 to je jedno ze vsetky uschli pustia nove stonky a nema to dovod, raz je to tak raz inak 😉
cistu mletu skoricu trosku potriet alebo zasypat, primerane od oka 😀

dominika2727
26. aug 2011

@saska.t Dakujem. Pozriem ci to nemaju v Bauhause,lebo idem kupit novu zeminu a zacnem presadzat. Inak odkedy som tu pavucinku dala prec,tak som ziadne musky a ani nic podobne nevidela,ale stale ju mam oddelenu od druhych orchideii

saska.t
26. aug 2011

@dominika2727 urcite ju este oddelenu nechaj, inkubacna doba je 3-4 tyz. 😉

dominika2727
26. aug 2011

Baby co robite teraz s orchideami ked je tak strasne teplo a priame slnko? Ja som si vsimla,ze jedna ma take zvednute listy a zase na druhej listoch su take lepkave kvapocky. Uz to raz mala,ale same to zmizlo. Mam s tym nieco robit,alebo nechat tak?

saska.t
26. aug 2011

@dominika2727 nerob nic, len zatien zaluziami, roletami a pod. ked vzniknu na listoch ohranicene hnede flaky tak moc priameho slnka ma 🙂

monka9999
26. aug 2011

@saska.t dnes som ich fukla do umyvadla a orosila a konečne orosila.uvidim či sa preberu.v tychto horkach sa im tažko dosiahne teplota 22stupnou.ked rano som mala v byte32 a na balkone o deviatej v chladku38 stupnov. 😎 tak ich skušam dat trocha do poriadku.mame tu na namesti pramen s pitnou vodou bez chloru.aspon nemusim nechavat vodu odstat a prevarat a podobne veci. 😉

saska.t
26. aug 2011

o udrzanie teploty v tomto obdobi ani nejde, davaj pozor aby neostala stat voda v strede listov (v srdiecku) inak odhniju listy, inak pravidlo je - cim menej sa staras, tym sa im dari lepsie, takze sa vykasli na perfektne staranie a bude sa im vyborne darit 😀 /a naozaj to funguje 😀

dominika2727
27. aug 2011

@saska.t orchidee presadene, zabila som tym nieco vyse 3 hodin. Ale nastastie v ziadnej ani naznak po voskach. A teraz zacnem praktizovat to,ze cim menej sa staras,tym lepsie sa im bude darit 😀 V Bauhause som Compo Axoris nenasla, tak neviem ci mam hladat dalej alebo sa spolahnut na to,ze ziadne vosky nepridu 😉
Nasla som ale hnojivo vo forme tyciniek (fördert die Blütenkraft). Tak od oktobra im dam trosku vyzivy 🙂 Poznas to?

saska.t
27. aug 2011

@dominika2727 😀 cakaj ci sa vosky objavia a ak nie nekupuj 😉 hnoji sa od marca do oktobra, takze hnoj teraz, cez zimu az do marca sa nehnoji, tycinky ako hnojivo poznam, takze smelo dotoho 😎

dominika2727
27. aug 2011

@saska.t Aha teraz citam, ze od oktobra do februara staci polovicna davka...no tak zajtra im dam pekne po jednej tycinke 🙂

mimkaa10
28. aug 2011

ahojky, vidím, že sa tu vyznáte 🙂 tak by som chcela poprosiť o radu ..
mám doma asi 5 orchideí phalenopsis. Jedna, ktorú som kupovala úplne prvú pri odkvitnutí už asi 4x pekne kvitne. Starám sa o nu tak, že ked odkvitne, ustrihnem ju asi nad 2-3 očkom a z toho očka potom vždy vyrastie nová stonka, na ktorej sú neskôr kvety.

čo sa ale chcem poradiť, takto je to len u tej jednej. Ostatné po odkvitnutí vôbec nekvitnú. Odstrihla som ich nad tretím očkom a žiadna aktivita v podobe rastúcej novej stonky sa nekoná. Nerozumiem tomu. Hnojila som ich normálne, v období rastu. Čím to môže byť spôsobené a čo s tým?
Čítam, že aj presádzate... po akej dobe sa to robí?

saska.t
29. aug 2011

@mimkaa10 kazda orch. ma urcity cas, ktory nekvitne a moze nekvitnuj aj rok, takze tazko povedat ak ma optimalne podmienky a hlavne dostatok svetla, raz za pol roka by mala kvitnut min. 3-5 mes. Ak vyzeraju zdravo (listy, korene) nie je dovod, aby nekvitli a samozrejme vela svetla, ale nie priame slnko 😉
Presadzanim sa nenamahaj ak nemas skodce a nie su v danom substrate viac ako 3-5 rokov...

mimkaa10
29. aug 2011

@saska.t dakujem veľmi pekne za odpoved 🙂 ešte by som sa chcela opýtať, čím to je, že niektoré orchidee uschnú... ? myslím stonky.

saska.t
29. aug 2011

@mimkaa10 uprimne povedane neviem, ale viem ze je to normalne a nema to ziaden dovod a rozhodne to nie je chyba ak uschne cela, myslim si, ze to bude silou danej orchidejky 😉

monka9999
31. aug 2011

@saska.t dala som všetky orchidei preč zo slnka a poliala a čuduj sa svete tie listy stvrdli naspet.asi im vadilo slnko a horko.

saska.t
31. aug 2011

@monka9999 ak ich chces drzat na slnku (parapety) musis im tienit zaluzie rolety a bude to v pohode 😀

monka9999
31. aug 2011

@saska.t ja mam žaluzie stale zastrete.ale ked boli tie horka,tak to bolo jedno.ja som mala v nutri cez30stupnou.ked sa schladi dam ich tam spet.inak sa im tam darilo.je tam dopoludnajšie slnko. 😎

monka9999
31. aug 2011

@dominika2727 ja som tie tyčinky skušala,ale nič moc.hned mi aj v kvetinarstve povedala že su na figu. 😅

dominika2727
31. aug 2011

@monka9999 No uvidime co to s nimi urobi...neboli drahe,tak som kupila 😀

monka9999
1. sep 2011

@dominika2727 aj ja som to tam nastrkala.ale nevidim efekt žiadny a su tam už niekolko mesiacov

monka9999
1. sep 2011

@dominika2727 no ved lahko kupiš tekute hnojivo.

dominika2727
1. sep 2011

@monka9999 tekute hnojivo davam tiez. No mne kvitli aj bez toho,takze tie tycinky beriem len ako +..mozno zacnu este viac kvitnut 😉

monka9999
2. sep 2011

@dominika2727 aha.aj mne kvitli docela fajn.taraz maju klud lebo všetky odkvitli.ale jedna už ženie novu paličku.jedna ju vyhnala akusi kratku,ale uvidim či ešte potiahnu.astrašne im uškodili tie horka. 😨