Orchidea. Ako sa o ňu starať?

helka101
24. feb 2008

ahojte maminky, ktorá máte doma orchideu, ja som dostala,a neviemako sa onu starať poradte..

daniella5
17. apr 2009

ahojte dievčatá, čítam si všetky rady, ale mala som asi skôr. priatel mi kupil nadhernu phaleonopsis, dva puciky neboli este rozkvitnute. ale uz mi rozkvitli.bala som sa ju polievat aby som ju nepreliala, tak som ju asi polievala malo, kedze dnes som zhrozena uvidela ze jej maknu listy, teda tak poklapli. polievala som raz za tyzden - totiz to ten crepnik som ponorila do vody asi len 3 cm. nevedela som ze sa ma ponorit 2/3. Dnes som ju okupala tak ako sa ma, ponorenim 2/3 na hodinku. myslite ze obzije? nerada by som o nu prisla, mam ju len 3 tyzdne. je krasne rozkvitnuta 9 kvietkov. ale zda sa mi ze aj tie listky na kvietkoch su maksie.

slonisko
17. apr 2009

ahoj.Daniela.davam.do.vody.hnojivo.namačam.ju.každych.10.dni.

saska.t
18. apr 2009

luci moc striedas stanovisko, staci vyvetrat nemusis ju davat na zahradu, len jej tym skodis 😉

daniella- listy uz gumene ostanu ale mala by to bez problemov prezit , staci ju malo ponarat ako casto 😉 vzdy ked zacnu korene chytat bielu farbu a 2/3 kvetinaca staci ponorit na 10-15 min. 😉

lucia283
18. apr 2009

saska
aha ..dakujem ja som myslela,ze jej vzduch prospeje:Dtak teda bude tam kde som ju umiestnila ma tam svetlo ale nie slnko a od rury a sporaka aj teplo....a cerstvy vzduch ma,lebo sa cez kuchynu chodi fajcit von:Dtakze pravidelne da sa povedat ,ze sa vetra,ale prievan nieje,lebo an ten som aj ja nachylna:d a asi kupim a raselinu a presadim ju ako pisete a aj pohnojim uvidim co mi na to povie:D

saska.t
18. apr 2009

raselina nie!!!! 😅 musia mat vzdusnu podu tj. dubova kora napr. su aj specialne zeminy pre orchidky ale byvaju dost hutne takze ja to vzdy este zmiesam s dubovou korou aby im nehnili korene 😀 , hnojivo tiez kupuj cisto na orch. neobsahuju tolko draslika ako univerzal hnojiva 😀

daniella5
18. apr 2009

dakujem. saska: to vazne staci tak kratko ponorit? vsade pisu ze hodinu. teraz mam kvetinac oroseny, okupem ju az o tyzden ked bude sucha a orosenie zmizne. preco sa tie listy nespamatuju?

lucia283
18. apr 2009

saska viem ze nei raselina,len som nevedela ako sa vola ta zmes:D ciatam od prvej stranky..som rada tomuto foru:Daspon viem ako sa o nu strat a tesim sa na nove,ktore si urcite nakupim:D

saska.t
18. apr 2009

daniella - ked raz orchidke zgumoveju alebo zozltnu listy je jedno z akej priciny nikdy sa uz nevratia do povodneho stavu samozrejme kym nenarastu nove listy tie budu opät krasne (aspon som sa s tym nikdy nestretla) 😉 ja namacam max 10 min. a uplne to staci 😉

luci 😉

daniella5
18. apr 2009

dakujem saska

janca704
19. apr 2009

Ahojte, vidim, ze je tu koopec priaznivcov orchidei 😵

Chcem len k Danielke (doplnit, Saska uz vsetko popisala 😉 ), aj mojej jednej orch. zmakli listy, ale vedela som, ze to je znak toho, ze ma nieco s korenmi a aj mala, teda nemala ziadne, jeden jediny ostal, tak ju teraz "liecim", dufam, ze sa preberie, dostala som ju na Valentina, nerada by som o nu prisla ☹ . Zatial zije, drzi sa 😉 Takze by som ti este poradila, aby si skontrolovala korene (aj na to su dobre priesvitne kvetinace 😉 )

Este dotaz - PHALAENOPSIS NEDAVAT VON!!! Ine druhy (oncidium, cambrie, odontoglosum, dendrobium, vanda a ine ) ano, ale bacha na skodcov 😉

Este k polievaniu - kocky prevaranie vody nie je velmi potrebne, pretoze tym sa tvrdost vody (co orch nemaju radi) neodstrani. Idealne je chytat dazdovu vodu 😉 Ja kupem vsetky ch mojich 19krasavic len v dazdovej a maju to radi 😉 Ale zase niektori polievaju aj len z vodovodu a orch im ziju 😉

lucia283
19. apr 2009

janca704
dakujem za radu:dpomohla si mi....akurat,ze s tou dazdovou to je tak,ze teraz ked som rozhodnuta zbierat tak svieti slniecko:D ale davam odstatu,alebo prevarenu

veronika13
19. apr 2009

ahojte, tak aj ja som podľahla mánii a už jednu orchideu mám. Je to spomínaná phalaenopsis a má veľmi veľa púčikov, len 4 kvietky sú rozkvitnuté, tak dúfam, že mi dlho vydrží. Mali ich v baumaxe za neuveriteľných 6,30€ 😵 Budem ju presádzať, lebo má už plno koreňov, no podľa vašich rád to hádam zvládnem. čo ma prekvapuje, že neodporúčate dávať na priame slnko, no mnohí ju mávajú v oknách a kvitnú veľmi pekne.
Ja ju mám pri okne, ale nie na priamom, lebo sa mi na parapet nezmestí, tá stonka čo kvitne je rozkonárená, tak ju nechcem opierať o sklo a ani aby o ňu šúchala záclona

saska.t
20. apr 2009

veronika - orchidea sa da naucit aj na priame slnko ale je to velmi zdlhavy proces a niekedy to nezvladne a na listoch sa objavia spalene flaky a mäknutie listov preto by to nemalo byt juzne okno kde vlastne väcsinu dna to silne slnko svieti 😉 a kto z nas milovnicok orchidei by to riskol? 😀

baby neviem ci je orchidey alebo orchidei - v google ukazuje ze je oboje spravne 😀

janca704
20. apr 2009

Lucka, musis chytat, ked prsi, nie ked sa rozhodnes 😀 Ja strcim hodinu po tom, ako zacalo prsat pod odkvap kyyblik a chytam a menim kybliky a potom davam do flias 😉

Veronika, spalene listy by som neriskovala, navyse cez sklo, chuuuda orch. Mne do okna, kde mam orch svieti slnko poobede, ale tienim im roletami 😉

Saska, prave preto najcastejsie pisem, ze "orch" 😀 😀 😀 😀 Ale mne sa tam viac hodi "y" 😅

veronika13
20. apr 2009

kúpila som si dneska substrát na orchidku, lebo nemám zložky na "domácu" zeminu, som našla na nete ako sa dá spraviť:
1 diel dreveného uhlia (aj také čo sa používa na grilovanie) nakrájať na drobnejšie kúsky
1 hrsť korku (štuple z vína) nakrájať na kúsky cca 2cm
2 diely substrátu Pottemuld alebo Grunt, ak nie je dá sa aj bežná rašelina, ale nesmie mať ph nižšiu ako 7,5
2 diely mulčovacej kôry (treba preliať vriacou vodou, aby sa zničili škodcovia)
ešte tam píšu, že pridať pol hrste Agroperlitu

k tomu hnojivu ešte, treba ho veľmi? teda ako často treba prihnojovať a koľko?

saska.t
20. apr 2009

treba veronika nie casto ale treba lebo sa moze stat ze casom prestane kvitnut 😉 staci 1x za 2 mes v sezone kvitnutia 1xmes., kupuj hnojivo cisto na orchidky, neobsahuje tolko draslika 😀 a podla navodu davkuj no ja davam odpor. mnozstvo na väcsie mnozstvo vody ako je pisane 😀 to len ako tip 😉

janca 😀

veronika13
20. apr 2009

a ešte kvitnutie, tá moja má 4 kvietky a piaty sa dnes začal rozvíjať, má asi 25 púčikov, z toho niektoré sú ešte malinké, ako dlho mi môže kvitnúť? nemôže sa stať, že mi niektoré puky odpadnú?

saska.t
20. apr 2009

veronika - orchidea kvitne okolo 6-8 mes zalezi ci je to hybrid alebo normal, samozrejme stat sa moze ze niektore puky sa nerozvinu ale pricinu som este nenasla, v zime sa to stava kvoli malo svetlu ale takto na jar neviem aj mne sa to prave stalo ze jeden puk uschol skor ako sa rozvinul dovod som nenasla, mozno slabsi jedinec, ktory nezvladol tolko pukov ☹ ostatne su krasne 😉

janca704
20. apr 2009

Veronika, 25? 😵 😵 😵 😵 😵 Ked rozkvitnu, odfot, nech sa potesime 🙂 Niektore ti mozu uschnut, nerozvinut sa. U mna to naposledy bolo znakom, ze sa nieco s orch deje a dialo- to je ta bezkorenova (inak, dnes som objavila, ze vyhana novy listok 😵 😵 😵 - no jakaaa som ja liecitelka 😅 😵 ). Ale moze to byt len zmenou prostredia. Drzim palce, nech rozkvitnu vsetky, to bude naaadhera, tak by som ju ofukovala, ze az 😀

a k hnojeniu - ja hnojim v "sezone", teda cca od marca do nejakeho okt-nov. kazde dva tyzdne, ale nie odporucanym davkovanim, lebo som to raz spravila, odmerala hodnotu vody s hnojivom (konduktomerom) a vyslo brutalne cislo. Pre Phalaenopsisy by nemala hodnota prekrocit 200mikrosiemensov, inak hrozi "spalenie" korenov 😲 . Takze ja davam tak par kvapiek do cca litra vody a do toho namacam 😉

veronika13
20. apr 2009

no vážne má veľmi veľa pukov, sa tešííím, lebo z tých čo tam mali asi táto mala najviac a to som ju tam na tom stojane našla len náhodou. Mali skoro všetky len biele, ale tri boli fialové, najskôr som mala vybratú bielu, ale potom, že idem ešte pozrieť tie fialové a tam bola ona 😀 no nech len kvitne, nič nech neschne. Korene má pekné zelené, listy tiež 😎 odfotila by som ju aj teraz, len sa mi psuje foťák 😝
a o hnojivách som čítala, že všeobecne treba dávať menej ako odporúčajú.
no asi práve preto by som mala hnojiť, že má tak veľa pukov, aby to "utiahla" 😀

dneska som sa rozprávala s jednou pani, ktorá má 5 orchidiek, že ona neodstrihávava stonku, keď odvitne, iba keď začne schnúť, ako to má byť správne?

janca704
20. apr 2009

Pani to robi spravne. Ani ja nestriham stonky, len ked zacnu schnut, vtedy z nich uz nic nebude. Ak neschne, moze z nej "vyrasit" dalsi stvol a ten kvitne. Moja mama ale vzdy striha, lebo dalsie pripadne kvitnutie z uz kvitnuceho stvolu je take ze jeden dva kvety 😉 A z noveho stvolu je viac, tak ona takto.
Mne z jedneho odkvitnuteho stvolu - stonky vyhodila orchidka dve keiky 😵 😵 😵 , uz im rastu korienky, tak sa tesim. 😵 😵 😵

veronika13
20. apr 2009

hm hm hm, neznáme pojmy, stvôl je to na čom sú kvety? keiky sú čo??

janca704
20. apr 2009

stvol - stonka s kvetmi

a keiky, to su vlastne mladucke, nove rastlinky na orchideovej "mame". Akoby jej "deti". Z nich raz budu nove orchidejky. Mam na tom stvole rovno dve, tak budem rozdavat, naco by mi boli tri rovnake orch.? 😅 Mama uz z jednej orch keiky ma, teraz su uz zasadene miniorchidejky, krasne rastu, no kvitnut budu az o take 2-3 roky 😉

veronika13
20. apr 2009

no ja som čítala, že orchidea sa množí cibulami, ktoré treba opatrne oddeliť a zasadiť.
Tie keiky odkiaľ vychádzajú?

janca704
22. apr 2009

Cibulami? 😕 To pocujem prvykrat, ved orch nema cibule... Phal s atak urcite nemnozi, ine sa mozu "odnozami" od materskych rastliniek, ale az ked su dostatocne silne a maju dost korenov.
Tie keiky vyrastaju z tych stoniek - stvolov 😉 , ale mam jednu, a ta ide od materskej rastlinky 😉

lucia283
22. apr 2009

joj baby ja som z vas dostal strasnu maniu ...16.maja idem domov a dufam,ze sa mi nejko podari vziat aj moju orchideu a pekne pojdem do baumaxu:D inak ta moja je bielo fialova:D uz sa tesim na dalsie co si pokupim:DDDD

saska.t
22. apr 2009

janca ja mam tiez keiku a uz aj kvitne na materskej kvetinke 😉 , cibulami sa rozmnozuju ine druhy nie phala 😉

janca704
22. apr 2009

Lucka, hlavne pozri, ci ma dost zdravych korenov, ci nema skodcov a pod. Ked mi manzel zo zaciatku kupoval orhc, niekt. mi odisli, lebo nemali dobre korene. On pozeral na kvety a puky, aby ich bolo hlavne vela 😀 Ale uz je pouceny 😀 😀 😀

Saska, moje su este male, tak ich nechavam na "mamine", ale mama co mala, tak ich dala dole a ma ich v malilinkych kvetinacikoch, take semenaciky, ci ako sa im hovori 🙂

Ako dlho keiku mas? ked uz kvitne? A preco si ju nechala na materskej orch? 😉

veronika13
22. apr 2009

neviem či mám dlhý kábel alebo čo, ale furt nechápem čo tá keika je 😖 moja orchidka má jeden stvôl a ten je rozkonárený, má dva konáriky-ak to tak môžem napísať. Janca, to je tá keika? lebo na nich sú zatiaľ len puky, neviem kedy rozkvitnú. To keby som chcela tu moju orchidku množiť, tak ich mám odrezať a čo ďalej?

saska.t
22. apr 2009

janca - keika ma len par mesiacov asi 4 -6 mes. ma 2 listy a 2 korene, pisala som panovi co pestuje orchideje a ten mi povedal ze ked bude mat 3 korene dlhe aspon 7 cm potom ju mozem oddelit aj ked si neviem predstavit ako to urobim, no a keika si pustila stopku a su tam 3 puciky tak cakam kedy rozvitnu .... 😀

veronika - keika je nova rastlinka orch. ktora vyrastie z jedneho ocka na povodnej orchidey vlastne pusti dcerku 😀 ktoru mozes casom odpojit a zasadit a mas novu orchidey 😀