Orchidea. Ako sa o ňu starať?

helka101
24. feb 2008

ahojte maminky, ktorá máte doma orchideu, ja som dostala,a neviemako sa onu starať poradte..

lucia283
24. apr 2009

aha dakujem a je od augusta....a este mam otazocku...ak by som ju tesa teraz vytiahla odstranila zlekorene a dla spet tak mozem ju dajme tomu o mesiac uplne presadit do noveho,alebo to by bolo zbytocne???pytam sa preto,lebo mozno o mesiac sa mi ju podari dosta domov a ja doma asi aj ostanem...

lucia283
24. apr 2009

tak ja som to vybrala a prisla som na to ze vsetky korene co isli cez stred boli zhnite:(vyzeralo to akoby z vlhka...poodstrihavala som to zasipala skoricou a ostalo jej asi 3hlavne korene a z nich co isli vedlajsie no zaroven tie vonkajsie a hlavne korene uz pri rastlike a listoch sa mi zadju zase pre zmenu suche ,ale tie som nedala dole,lebo by nemala ziadne:D tak dufam ,ze sa pozbiera,len neviem ci jej spravit sklenik na korene ked odisli pravdepodobne z vlhka...substrat bol uz len jemne vlhky tak ju necham este minimalne tyzden osuchu...ale substrat vyzeral podla mna celkom fajnovo...ziaden skodca a ani pliesen a ani nic podobne...tak drzte palce:d podla mna prezije:D ved urcite tie stredove niesu tyzden zle ale dlhsiu dobu a listy a stonky ma krasne...pevne zelene...s tym nieje problem...

helka1021
24. apr 2009

ahojte,prosim vas mozete mi poradit,ma orchidejku ktoru som asi prepoliala ☹ .....srdiecko jej zacina hnit a listy zozltli a uschynaju mi....mam ju namocenu v hnojive asi hodinku a neviem co dalej,kvietka jej schnu a odpadavaju..prosim poradte!!§ dakujem...chcem ju este zachranit!!

saska.t
24. apr 2009

jejda luci pri strede su tie korene vzdy inej farby ako tie vonkajsie tak dufam ze si fakt ustrihla len hnile a je zbytocne ju doma presadzat nanovo 😅

helka ak ma aspon 1 koren zdravy prezije, vytiahni ju zo substratu odstrihnu vsetky hnile korene odumrete listy a zasad nanovo, dlhsiu dobu nepolievat, nehnojit nechat preschnut a potom namacat az ked budu korienky biele a kvetinac nezaroseny 😉
pozri par stranok dozadu vsetko sme tam s kockami popisali 😉

helka1021
24. apr 2009

ona na korene zdrave len tie listy a to srdiecko ma hneva.....takze ju vytiahnem z toho plastoveho crepnika odstrihnem a dam naspat a necham ho len v tom priesvitnom alebo ju mam dat do keranickeho??

lucia283
24. apr 2009

saska....ni boli uplne mimo....vlastne boli hnede a bez nejake dutinky:D neviem ako opisat jedine foto ti mozem poslat ..teda tych odstrihnutych....bolo to uplne uschnute a uhnite

saska.t
24. apr 2009

luci tak potom je to ok 😉

helka - ak ma zdrave korene nepresadzaj to znamena ze si iba nechala stat v srdci listov .... odstihni listy ktore su mrtve aby sa rastlinka zbytocne nevysilovala a nechaj ju tak, ponaraj do vody az vtedy ked budu mat korene biely nadych tj kazdych 7-10 dni zalezi v akom je substrate 😉 ona sa spamäta len to bude velmi dlho trvat,mojej to trvalo cez rok ale dnes uz kvitne aj ked listy este nove nepustila je to beh na dlhe trate 😅 ale raz sa spamäta 😉

helka1021
24. apr 2009

saska -uz som ju presadila ale moc som korene nanarusila.....musela by som odstrihnut vsetky listy....lebo vsetky su take zeleno zlte....no necham ju do rana len v umelom crepniku aby vyschla a rano ju dam do keramickeho kvetinaca,moze byt? 🙂 a este jednu otazku,mame som kupila bielu orchidejku a v cera som si vsimla ze na stoliku pod kvetinacom je chytena plesen,vsimla som si ze umely crepnik je tesny na keramicky a myslim si ze nemoze dychat tak som medzi ne dala palicku....asi som kupila uzky keramicky crepnik... ☹ a dakujem za rydy,moc si mi pomohla!! 😅 😎

lucia283
24. apr 2009

saska to som rada:D verim,ze sa coskoro zotavi....mam z toho taky dobry pocit:D

saska.t
24. apr 2009

heli - kludne moze byt ten umely a na nom keramicky tiez to tak mam 😉
luci 😉

helka1021
24. apr 2009

saska-ok dakujem,a ta mamina orchidejka??....mozem tam nechat tu palicku aby mohla dychat? alebo to necham tak na tesno ako to bolo doteraz.... 😨 ☹

janca704
24. apr 2009

K tym keramickym "obalom" na orch. - ja som kdesi citala ze medzi tym plastovym a keramickym by mal byt tak 2cm priestor, kvoli svetlu ku korenom, tak neviem... Ja mam z Ikea take sklenene hranate, do nich nasypem keramzit a na to postavim plastovy s orch. a vyzera to pekne. Mne sa strasne paci, ked je vidno tie krasne zelene korene 😅 😅 😅

Luci, odhnity koren je taky, ktory ked stlacis, je uplne prazdny, jeho stredom prechadza taka "nitka", ci ako to nazvat. Taky koren je nanic 😉

lucia283
24. apr 2009

janca presne take boli ako pises:D tie som dala prec....

saska.t
25. apr 2009

helka - kludne tam nechaj tu palicku...
no ja nemam nikde teda 2 cm rozostup ale tak 1cm ano 😀

womenne
25. apr 2009

čaute
mam problem s orchideou bola taka krasna a zrazu mi uschla,kvety odpadli a ten prutik zožltol,neviem vyhodit ju?alebo sada ešte zachranit???aj ti korienky čo vysia su polouschnute,polievala som ju ale sme sa stahovali a prenašali sme ju v mraze ☹ takže to bude asi tym.

saska.t
25. apr 2009

womenne - to ze kvety a stonka uschnu je normalne to sa odstrihne a hotovo vsetko zalezi na korenoch a stav odrazaju aj listy, ak su korene pekne zelene (alebo biele) a listy v pohode ako boli predtym treba len cakat kym vyhodi novu stonku a zakvitne asi ma vegetacne obdobie 😉 , mraz jej mohol ublizit ale to by tam musela byt min. cely den 😉

veronika13
27. apr 2009

včera som si všimla, že pri každom vykvitnutom púčiku a aj pri niektorých nevykvitnutých mám takú maličkú kvapôčku vody, alebo neviem čoho... vieto o tom niečo? nerosím...

lyongirl
27. apr 2009

Ahoj veronika, dnes som sa sem chystala napísať, ale dostala som sa až teraz. Mám 4 orchidei a už niekoľko rokov, no dnes som si na jednej všimla, žena stonkách má akoby kvapky a keď som to chytila, tak je to trošku lepkavé. Pripadá mi to ako živica na stromoch a tiež o tom nič neviem. Nikdy som to nevidela a tiež by ma zaujímalo čo to je....kto to vie?

veronika13
27. apr 2009

zaujímavé 😀 tak saska.t kde siiiiii 😀

veronika13
29. apr 2009

tie kvapôčky tam stále sú a sú trochu väčšie 😕

riska
30. apr 2009

veronika, tak to neviem, take nas ešte nepostretlo 😒 😉 na nete si nič nevyčítala?

veronika13
30. apr 2009

priznám sa,nehľadala som ešte, ale už asi bude treba poliať, lebo jej zmäkli listy a vnútorné korene má už dobiela

riska
30. apr 2009

ak niečo najdem, určite ti dam vedieť 🙂

veronika13
30. apr 2009

ok, dík, ja tiež 😵

veronika13
30. apr 2009

tu je toho o orchidkách veeeeľmi veľa, len to prelúskať 😵
http://www.porada.sk/t71605-p52-pestovanie-orch...

saska.t
30. apr 2009

kocky 😀
asi vas sklamem este som sa s tym nestretla ani sa nikdy o tom nic nedocitala, ale ak im nic ine nie je vobec by som to neriesila 😉 a nechala tak 🙂

veronika13
30. apr 2009

veď ani neriešim, kašlem na ňu 😀

veronika13
30. apr 2009

ale rada by som vedela vo co kráči, možno zistím na tej porade, čo som dala link

saska.t
30. apr 2009

veroni -tak daj potom vediet nech som zasa mudrejsia 😀

veronika13
30. apr 2009

jasné, že dám vedieť 😉