Orchidea. Ako sa o ňu starať?

helka101
24. feb 2008

ahojte maminky, ktorá máte doma orchideu, ja som dostala,a neviemako sa onu starať poradte..

helena56800
3. nov 2010

@rohacka no je to na nervy. 😠 Ja som odelila a zasadila 2 nové keiky rastlinky sa pekne zakorenili , dokonca menšia mi púšťa aj stonku s púčikmi ale alo na potvoru ☹ ☹ ☹ už mi teraz asi po mesiaci tiež vyletujú z kvetináčov mušky 😠 bojím sa aby sa to neprenieslo aj na ´dalšie kvetinky. Neviem ako sa ich zbáviť , zatial len poštúcham do kvetinača a ked vyletia tak ich hluším...... ☹

saska.t
4. nov 2010

@helka1021 nic si nepokazila aj ked v tomto obdobi az do marca sa orch. nehnoja, ale je normalne ze kvietky odkvitaju, samozrejme ak si ich neprehnojila, inak si nemusis robit starosti

@helena56800 no mne jedine na musky pomohol klasicky postrek proti skodcom nic ine ani lepiace papieriky nie, takze treba postrek 😉

evena
4. nov 2010

ahoj

@saska.t nehnojí 😕 a když mě teďka většina orchidejí vyhazuje šlahouny na květy a začali pěkně růst tak můžu? poprvé v životě sem hnojila orchideje před pár dny (na list) tak teda nevím.. abych se přiznala, pěstuju kde co ale s orchidejkama se mi nějak poslední roky nedaří, hodně mi jich pomřelo (nejspíš špatnýma teplotníma podmínkama) a teď teprve se jakštakš zvetili tak abych si to zase nepokazila 😕

saska.t
6. nov 2010

@evena od oktobra do marca /rijen-brezen/ sa nehnoji ale v zasade 1x mesacne sa nic nestane len to netreba prehanat. No mam jednu radu, cim menej sa budes o ne starat tym lepsie su to v zasade nenarocne kvetinky zaklad je malo vody a dost svetla a stale stanovisko a potom mas vyhrate 😉 V tomto obdobi je bezne ze vyhanaju stonky a budu kvitnut kedze naozaj sa im dari hlavne v zime tym ze sa znizi teplota, zima podporuje tvorbu kvetov

evena
9. nov 2010

@saska.t díky za odpověď, už sem to nastudovala 🙂
ještě asi 3 mi uhynuli, nějaké slabší rostliny se snažím zachránit, ale té drtivé většině se daří, vlastně všechny ty větší co se mi podařili zachránit vyhnaly šlahouny na květy 🙂
s tím stálým stanovištěm mám problémy.. něco je nyní v ložnici a ty slabší kousky v koupelně, ve vlhku se jim docela daří bych řekla.. sou te´d asi ve 20 st., noční teplota klesne tak o 2 st bych řekla takže ok, ale za měsíc je budu muset přestěhovat do obýváku kde je teplota vyšší kolem 25 st a v noci klesne tak na 20.. jinak to nejde, okna směřují na východ... myslíte že se jim tam bude dařit?? 😕

evena
9. nov 2010

holky taky sem se chtěla zeptat v jakých podmínkách orchideje pěstujete, jestli rosíte nebo zaléváte nebo oboje a jak často?

andrea142
9. nov 2010

@evena : ahoj. tak ja mám orchidei v obývačke kde sú okná smerom západ .....cez leto strašne teplo ale im sa darí. v obývačke máme cca 25 stupňov. mám 11 orchideí z toho mi teraz 4 vyhnali stonky a idú puky. jedna je rozkvitnutá má štyri stonky dve staré odkvitnuté ,na ďalšej mám 13 kvetov a na štvrtej idú puky. ostatné cca. pred 1-2.mesiacmi odkvitli . občas ich rosím ale častejšie ich polievam a raz za čas dám do vane a napustím vodu, kde ich nechám cca 20min. a potom späť do okna. stále sledujem či majú v kvetináči vodu ....teraz v zime ich musím častejšie polievať ,lebo tá voda sa im rýchlejšie vyparí.

laki
10. nov 2010

ahojte bambulky, chcem sa opýtať na jednu vec, možno že niekde vzadu ste o tom aj písali ale : Začínajú mi žltnúť listy na orchidey, jeden som už odtrhla a ,zahodila, ale teraz mi zožltol druhý, neviete čím to môže byť? Ďakujem za odpovede.

andrea142
10. nov 2010

@laki aj mne sa to urobilo ale príčinu som nezistila kuk. o stranu dozadu čo mi zostalo. ......ale v sobotu som ho presadila a medzi korkom som našla nový list to vyhnalo tak sa vytešujem. večer hodím foto.

saska.t
11. nov 2010

@laki ak zltnu listy odspodu malo by to byt ok kazdej rastline zozltnu stare listy ak z vrchu treba hladat problem...
@evena no viac im uskodi to stahovanie ako teplota, mala by si im najst stale miesto, inak bude problem s kvitnutim...

helka1021
2. dec 2010

caute holky,mam orchidejku a asi pred pol rokom mi padla a odlomilo sa mi ,,srdiecko" z ktoreho vyrastaju listi-zacelilo sa to aj kvitla ale teraz som si vsimla ze to odlomene srdiecko odpadlo uplne a listy zltnu a odpadavaju.... 😢 ale korene ma zdrave zlene a niektore su zlte a tvrde......da sa zachranit? alebo uz nie...vdaka za odpoved 🙂

saska.t
2. dec 2010

@helka1021 mozes len cakat, ak ma zdrave korene urcite prezije 😉

bobinna
3. dec 2010

ahoj holky můžete mi poradit? na orchidejích mi začali odpadávat poupata, zežloutnou a jakoby seschnou ☹ a taky jsem si všimla že ten stonek ýe kterého razí poupata je jakoby rozmočený úplně se mi v ruce rozmáznul nevíte čím to? přelitá není

saska.t
3. dec 2010

@bobinna stava sa to dost casto v zime nedostatkom slnka a ak je orch. trosku slabsia a nema silu vyzivovat puky jednoducho ich odstavi, netreba to nejak riesit, ona pusti casom dalsie puky 😉
co sa tyka rozmocenej stonky, neviem si to vysvetlit, nikdy som sa s tym nestretla ak nie je preliata, netusim, kde by mohol byt problem a to ich uz pestujem peknych par rockov 😅

helka1021
25. dec 2010

caute holky,potrebujem radu ☹ 2 orchidejky mi asi odchadza z nicoho nic....listy mi zbledli a odpadavaju a srdiecko je k vyhodeniu...ale korene ma krasne zdrave!! chyba im nieco?? 😒 poradste prosim...dakujem 😖

saska.t
25. dec 2010

@helka1021 toto urcite nie je z nicoho nic ak aj srdiecko odchadza, typicky znak vela vody alebo vlhkosti, ak su zdrave korene tak vsetko opada a po dlhej dobe pusti celu novu rastlinku, ale je to otazka cca. 1 roku takze ti neostava nic ine len cakat 😅

dedo
27. dec 2010

Dobrý deň mám krásne orchidee aj mi budú kvitnúť, ale vždy keď mi už majú kvitnúť tak púčiť orchidee mi zoschne a odpadne, čo mám robiť , aby mi neodpadávali

dedo
27. dec 2010

Dobrý deň mám krásne orchidee aj mi budú kvitnúť, ale vždy keď mi 🙂 už majú kvitnúť tak púčiť orchidee mi zoschne a odpadne,čo mám robiť , aby mi neodpadával

saska.t
27. dec 2010

@dedo nic nemozes robit, stava sa to v zime casto, ze par pukov zoschne, je to nedostatkom svetla v zime 😉

knobloska
27. dec 2010

Ahoj, já s těmi svými ztrácím trpělivost, už mají pauzu skoro rok a nekvetou. Jsou zastřižené nad 3. okem, mají krásné kořeny i listy, ale nekvetou. 😢

saska.t
28. dec 2010

@knobloska u niektorych mojich sa to tiez stava, teraz mi 2 zakvitli po 2 rokoch takze to nie je nic zvlastne, ale urcite to chce v noci chladnejsie ako cez den, chlad podporuje tvorbu pukov, u nas sa preto v noci nekuri len udrzujeme teplotu na 18-19 st a cez den mame okolo 22-23 a naozaj to funguje 😀

klincek
28. dec 2010

dievcata, neviem, ci som to sem uz nahodou nepisala (alebo niekam inam), ale mne sa osvedcilo to so starostlivostou neprehanat, fakt. predtym som vodu prevarala, namacala ich do vedra presne na dve hodiny, ofukovala..teraz polievam obyc vodou, napustenou z drezu, len ju necham chvilu vyprchat (chlor myslim) a zmiesam s hnojivom. normalne ich polejem zvrchu raz za tyzden, ci je zima alebo leto. ked su suchsie, prilejem viac vody, ked su este vlhke, len im cvrknem. niekedy zistim, ze som vytecenu vodu aj zabudla vyliat..a nevadi im to. ved ani v pralese nie je pravidelna zalievka 😀
tajomstvo kvitnutia je prave to hnojivo-ale nie speci orchideove, ale na MUSKATY, poradila mi svokra a jej nejaka kvetinarka. miesam slabsiu davku, ako na mlade a citlive rastliny (2/3ny vrchnaka na dvojlitrovu plastovu flasu). zarobene mi vydrzi na niekolko polievani. 1/2 litrova flasa stoji asi 2 eura, takze naklady minimalne. zakvitli mi takto uz dve, ktorym som stopky ostrihla uplne naspodu (pri jednej som nevedela, ze sa ma len pri 3tom ocku, a druha uschla komplet, takze som nemala na vyber).
uz som aj presadzala, teda keby ma videl nejaky poctivy pestovatel, tak ma nakopne. vybrala som substrat, umyla kvetinac, preplachla substrat (nemala som novy, ale tie sa mi zdaju aj tak menej kvalitne nez tie povodne, v com si orchidky prinesiete domov), ostrihala suche a zhnite korene (pritom posli aj dva listy, lebo uz boli hnusne), tie zelene som skrutila tak, aby sa zmestili do kvetinaca, vratila substrat spat a utlacila 😅. stalo sa mi totiz, ze mi napustala nove korene, ale na tych povodnych uz ledva drzala a vypadavala z kvetinaca. tak som si povedala, ze uz horsie nebude..a uz ma dva nove listy, pusta treti, a dufam, ze aj kvitnutia sa dockam.
a s tym chladom a kvitnutim, ako pise saska, je to asi pravda, lebo mne vzdy pustia stopku s pukmi len v spalni, kde kurime iba trosicku (ale cely den rovnako). ked rozkvitnu, prenesiem ich kam chcem v byte, a kvitnu aj 3 mesiace. ale v teple nezakvitnu.

klincek
28. dec 2010

sorry, som sa rozpisala.
ale este mam aj otazku. to, co som napisala, funguje na phalaenopsisy..
no mam aj jedno oncidium. to je uplne iny typ, ma hluzy, co zakvitnu len raz a potom napustaju cele nove rastlinky (komplet aj s korenmi), ktore treba odlomit a presadit, a vraj ked "dozreju", budu zase kvitnut.
no tak som vo faze rok po presadeni mladych rastliniek..a nic. velmi pomalicky rastu, o kvitnuti nechyrovat.
viete poradit?

andrea142
29. dec 2010

@klincek ja som tiež taký pestovateľ ako ty 😀 ............ minule mi už aj sestra hovorila ,že sa na orchidee vykašle ,lebo sa o ne stará a všetky jej pokapali 😀 ......tak som jej poradila,nech to nepreháňa a bude to v poho. ...mne zakvitlo na vianoce 5 orchidei a kvety mi vydržia od 4. až 6.mesiacov 😉

klincek
29. dec 2010

mne pred par dnami zakvitla sice len jedna-lebo ich musim "rotovat" medzi spalnou a obyvackou, takze mi vzdy kvitnu max dve naraz, ale tesi ma to o to viac, ze to je taka za 7 € z Lidla🙂
len ma trocha skrie to oncidium, fakt neviem, cim by som ho presvedcila, aby sa trocha vzchopilo..

andrea142
29. dec 2010

ja mám len tie phalaenopsis na iné som sa neodvážila, hoci sa mi páčia aj iné druhy, ale potom by som ľutovala ak by vykapali, alebo by nekvitli.
ja ich mám väčšinu v obývačke ( okná sú na západ ) a keď zakvitnú tak putujú do spálne .

klincek
30. dec 2010

@andrea142 tak to mame opacne🙂
no ja som to oncidko dostala od mamy, tak ju nechcem vyhodit. a tak nadherne kvitlo, malo 2 stopky obsypane takymi hnedozltymi drobnejsimi kvetmi, fakt krasne.
moj sen je mat doma modru vandu, ale ta stoji 50 € a mala by som taku stiahnutu ritku od strachu, ze daco pokaslem, ze zatial ani neuvazujem. raz, ked budem velka a bohata..a skuseny pestovatel 😀

myshellka
30. dec 2010

nejlepší je skleněný obal, pak jim může světlo na kořeny a to jim dělá dobře

suesin
31. dec 2010

Všetkým pestovateľkám orchideí prajem do Nového roka všetko naj a hlavne veľa úspechov v pestovaní 🙂

andrea142
31. dec 2010

@klincek : tak hej keby som aj ja dostala iný druh ako ten phale.... tak sa starám ,len kúpiť by som sa ešte neodvážila . 😅 😉