Orchidea. Ako sa o ňu starať?

helka101
24. feb 2008

ahojte maminky, ktorá máte doma orchideu, ja som dostala,a neviemako sa onu starať poradte..

zrzulka
22. máj 2009

Ale mam aj zlu spravu. zacali mi zltnut spodne listy. Co s nim? mam ich ustrihnut, nech nezatazuju celu rastlinu alebo uschnu same?

saska.t
22. máj 2009

zrzulka - odstrihni to ze zltnu spodne je normalny jav 😉

zrzulka
22. máj 2009

saska dakujem, ja ze som nieco pobabrala pri presadzani...

helka1021
23. máj 2009

Ahojte holky,mozete mi pomoct? Mam orchidejku a cela mi uschla....najprv mi zmakli vsetky listy lebo som ju prepoliala a teraz mi uschla cela,pozerala som korene a su suche,len konce korenov su zdrave.Da sa este zachranit? ☹ 😒 😖
A zistila som ze ked uz dam vodu do kvetinaca alebo nedam aj tak mam na drevenom stoliku pod keramickym kvetinacom pliesen...len neviem preco,viete mi poradit? ☹ dakujem

saska.t
23. máj 2009

Ak su konce korenov zdrave urcite prezije, pokracuj v ponarani ale nie casto ak ked nebudu korene a kvetinac orosene a musis to nechat na nu samotnu, bude to dlho trvat ale urcite sa spamäta ak ju opät neprepolievas 😉
S tou plesnou mozno mate v byte vlhko a keramicky kvetinac to este podporuje kedze je to nepriedusny material, kup nieco proti plesni a pretri tym stolik malo by to pomoct a dostatocne vetrat 😉

helka1021
23. máj 2009

saska,mam 4 orchidejky a vsetky maju keramicky kvetinac,ale plesen mam len pod 2...tak neviem ako to je mozne a sama sa tomu cudujem..... 😝 😨 no musim to nechat na nu a dufam ze ma nesklame a skusim ich nechat len v tom umelom kvetinaci a uvidim ci to momoze....dakujem 😎 😉

idora
23. máj 2009

Dievcata, chceem sa Vas opytat, ci hnojite orchideu aj po odkvitnuti kvetov, alebo az po nahodeni dalsich? Jednu orchideu mam uz tak, ze mi asi 3 roky vobec nekvitne, listy ma v poriadku, aj korene, ale vobec nenahodi kvety, ostatne- tri, su zatial v poho.Dufam, ze im to vydrzi! 🙂

veronika13
23. máj 2009

hnojím, len keď kvitnú, keďže ich mám len niečo vyše mesiaca. Keď majú veg. kľud, netreba hnojiť.
Tej čo nechce kvitnúť, riadne vynadaj, nech sa preberie 😀

helenkasabinka
23. máj 2009

no kocky uz mi odkvita aj druha orchidea biela ☹ ale vyhana novy listok zo stredu 😉

ale tu co mam v albume tu zltu pasikovu tak mi krasne kvitne-uz 3 pucik ma a ide jej rozkvitnut 😵

idora
23. máj 2009

Veronika13, idem jej teda dohovorit, 😀 Ale je to uz asi velmi dlhy vegetacny klud,nie? Mozno uz ani nezakvitne...Skoda 😒

saska.t
23. máj 2009

idora - trpezlivost ruze prinasa, ak ma dost svetla a je zdrava urcite zakvitne 😉

roasha
25. máj 2009

vraciam sa k orchideovemu "problemu- lepkave listy",neviem uz kto to tu riesil. 😕
takze pokial vyslovene nenajdes "parazita"/puklice-stitnicky/,tak druh phalaenopsis normalne listami vypusta lepkavu zivicu. 😉
pozerala som u maminy,a kedze uz ma cca 70ks orchideok/ja len 9/,tak uz o tom cosi vie,ona bola prekvapena,ze ja som si to este nevsimla 😎
takze pohoda,ziadne obavy,vsetko je tak,ako ma byt,tato zivica prezradza kvalitu a zdravie orchidei-je krasne zdrava/mam ich zdrave/ 😉 🙂

janca704
25. máj 2009

Roasha 70???? 😲 😲 😲 😲 😲 😲 Tam by som chcela ist na dovolenku 😀 😀 😀 😀 To musi byt RAAAJ 😵 😵 😵 😵 😵

roasha
25. máj 2009

janca,aj je 😵

veronika13
25. máj 2009

roasha, 70????? 😲 😲 😲 😲 😲 to chce fotkuuuuuuuuuuu... už len tá predstava je kráááásna. Ja mám zatiaľ tri, ale ako sa poznám, pri tomto počte neostanem 😀
to si ma potešila s tou lepkavou tekutinkou, ja som to tu riešila... ďakujem za ubezpečenie, že je ok... ja som ju ale vynatierala cesnakovým odvarom, tak aj keby mala nejaké muchy, tak už sú zaručene kaput 😀 😀 😀

roasha
25. máj 2009

poviem MM,aby pohladal v albach a hodil nejake na chvilku,aj ked nebudu vsetky,aspon na ukazku.ked pojdem k nasim,tak potom ich cvaknem ako ich ma na oknach,nie po jednom. 🙂
veronika,tak cesnakom by som sa bala,ze jej ublizim,ja som si raz cesnakovou stavou urobila paradny pluzgier 😅

veronika13
25. máj 2009

nič sa jej nestalo. Ja som jej tým len popotierala listy a stonku. Radia pri škodcoch aj namočiť do zriedeného cesnakového odvaru kvetináč, tak ako keď sa polieva, ale keďže som škodcov nevidela toto som nerobila 😉

roasha
25. máj 2009

dievcata,tak na ukazku aspon zopar,MM nemal nervy hladat fotky po vsetkych albumoch,tak aspon cosi. 😅
skoda,nemame ich hodene pod jednym nazvom,tak sa to takto strasne na figu hlada. ☹
http://www.modrastrecha.sk/album/album.php?vAlb...

jonki
25. máj 2009

znie to neuveritelne, no moja orchidea po premiestneni prestala vadnut....a nielen to 😎 aj tie dva polozvädnute kvety sa spamätali a vratili sa skoro do povodneho stavu 😉
na prievan si teda odteraz urcite dam bacha, taketo pestovatelske stresy uz zazivat nechcem 😀

janca704
25. máj 2009

roasha 😵 😵 😵 😵 😵 😵 😵 😵 😵 😵 😵 😵

jonki 😉 , kazdy sa uci a najlepsie z vlastnej skusenosti 😉 😉 😉

A moja zdochlinka na lieceni vyhnala korienoook 😵 😵 😵

veronika13
25. máj 2009

roasha, krááááásne, nádherná zbierka... prosím ťa, koľko má okien tvoja mamina? to musí mať celý panelák len pre seba 😀

roasha
26. máj 2009

veronika,hej,byva v rodinnom dome,okna su pre orchidei 😵 ,a ostatne kvety vsade inde,plny dvor...a tak... 😅 🙂

saska.t
26. máj 2009

no kocky asi mi neuverite, mam taku malu mini orchidejku ktora ma dve stopky a na 1 rastu 2 kejky a na 2 jedna keika no to som este nezazila akurat som ju dnes presadila bola uz z obchodu zasadena v machu a zacali hnit korene tak som ju dala do substratu tak som zvedava ci sa jej bude pacit 😉

veronika13
26. máj 2009

saska a to sa ti kde podarilo vyčmuchať? to chce fotooo

janca704
26. máj 2009

Saska, verime 😀 Len nech to ta mini orch. unesie 😉
Ozaj, niekde som citala, ze keikami sa orch. akokeby zachranuje 😲

veronika13
26. máj 2009

hej, sú to jej detičky, keď sa ona pominie 😀

saska.t
27. máj 2009

jejda kocky nestraste ma ona to musi uniest aj ked je mini, ked troska keiky podrastu poslem foto snad to v zdravi preziju vsetky a ja budem mat opät o par orchidejek viac a nemusim uz kupovat 😉

sirinka
27. máj 2009

ahojte...potrebujem radu, mamina orchidea, kalsicka phalaneopsis vyhana na kvetnych stonkach miesto kvetov ruzice listov...na dvoch miestach...co s tym, je to ok? alebo su to tie keiky, co uz tu spominate?

roasha
27. máj 2009

sirinka,to su keiky 😉
ked budu mat 2korienky,tak ich jemnucko oddelit,a zasadit. 🙂 /netreba ziadnych 5korienkov!/ 😒

roasha
27. máj 2009

saska,a naco by ti boli rovnake?my mame kazdu inu,a keiky rozdavame po rodine. 😅 😀