Orchidea. Ako sa o ňu starať?

helka101
24. feb 2008

ahojte maminky, ktorá máte doma orchideu, ja som dostala,a neviemako sa onu starať poradte..

baryana
4. jan 2013

takto to vyzera, aby si videla 🙂

saska.t
4. jan 2013

@baryana pochopila 😀 nestane sa jej nic, akurat materska rastlina uz nemusi kvitnut, lebo bude vycerpana vyzivovanim tej dcerskej rastlinky 😉 , ale nemaj strach a kludne ich oddel, nic sa im nestane aj ked nieco ulomis, orch. su nezmary a dostanu sa takmer zo vsetkeho, takze nemusis mat obavy 😉

saska.t
4. jan 2013

@baryana kludne to odstrihni aj s kuskom stonky z materskej rastliny nic zle sa nestane 😉

baryana
4. jan 2013

@saska.t ja mam s odstrihavanim zlu skusenost. raz mi niekto povedal, ze ked odkvitne orch, mam odstrihnut tu cast, co odkvitla a mne zacala schnut stonka, tak som zase kusok odstrihla,az zhnedla zoschla cela. az som musela odstrihnut celu stonku. este raz sa mi to zopakovalo na dalsej orch a odvtedy nestriham. ked odkvitnu, necham ich tak, nerobim s nimi vobec nic. a pekne kvitnu a rastu. ked odkvitne, skusim opatrne oddelit. vdaka za rady.

saska.t
4. jan 2013

@baryana si ma pobavila haha 😀 je normalne ze niekedy stonka uschne po odkvitnuti kvetov a niekedy pusti zo stareho ocka na starej stonke este raz puky, zostrihavanie s tym nema nic spolocne, nemaj obavy 😉

indiankaindi
8. jan 2013

Ahojte, idem vás poprosiť o radu. Dostali sme orchideu, bola pekne zakvitnutá, ale pár dní po tom, ako sme ju dostali kvety opadali a stonka začala schnúť. Keď bola skoro celá suchá, odstrihla som ju nad druhým očkom a zistili sme, že ju máme zle zasadenú, tak sme ju presadilli do substrátu pre orchideu do priesvitného kvetináča. Poriadne sme ju zaliali, nechali stáť v tej vode a potom vybrali. Hneď vyrašil nový lístok, ale po pár dňoch začali plesnivieť korene, ktoré predtým uschli. Odstrihla som ich a všimla som si, že pleseň prešla už aj na ďalšie korene. Jeden vyzerá, že úplne zhnil a jeden je celý plesnivý. Poradíte mi prosím, čo mám robiť? Tešila som sa, že budeme mať krásny kvet, doteraz nám žiadny kvet nevydržal, nejak ma to nebavilo sa o ne starať, ale toto ma chytilo a som z toho zúfalá. Listy má krásne zelené, len tie korene sú o ničom :( Ďakujem

saska.t
8. jan 2013

@indiankaindi nikdy nie su vsetky korene len zelene, vzdy je par, ktore zhniju, zaklad je, zalievat/namacat orchideu az vtedy, ked dostanu korene biely nadych, kym su zelene urcite nie, cim castejsie sa orh. zalieva, tym skor chcipne, takze moja rada znie, dostatok svetla a velmi malo vody.. 😉 vtedy prezije urcite...

indiankaindi
8. jan 2013

@saska.t aha ďakujem za radu. Ja som počula, že zalievať raz do mesiaca, ale maximálne a poriadne. Teraz som ju vybrala, ten substrát som vysypala, nech sa preschne a zvažujem, že ju dám do nového a suchého a tento usuším a potom dám do vreca. A zistila som, že korene všetky zhnili :( Jeden bol zelený, ale iba od polovice dole, pretože niekde v strede je akoby preseknutý (my sme tam nič ostré nepchali, zrejme to bol problém ešte z obchodu). Ale má také 2 pahýľčeky, jeden je zeleno čierny a druhý zelený. Myslíš, že jej to pomôže prežiť? Mám ju dať do toho nového substrátu a potom ako poliať? Poriadne, či iba trochu? Či vôbec? 😕

saska.t
8. jan 2013

@indiankaindi orch. k prezitiu staci velmi malo, takze ju urcite zasad do sucheho substratu, nechaj cca 5 dni na spamätanie a potom ju namoc na cca 20 min. do vody, vyber a nechaj poriadne odkvapkat, dalsie namocenie cca o 3 tyz, alebo az ked budu korene biele... kazdopadne pozor aby ti neostala stat voda v strede srdiecka listov, inak ti cela orch. odhnije. 😉

indiankaindi
8. jan 2013

@saska.t Ďakujem za radu, už je v suchom a novom substrate a idem okolo nej tancovať indiaanske ohne života, nech to prežije 🙂 Ešte raz vďaka 🙂

skerinko
21. jan 2013

Ahojte, chcela by som Vás kočky poprosiť o radu pre moju orchydejku. Bola krásna, pevné a veľké listy až sa prehýbala v kvetináči a tak som ju presadila do nového plastového kvetináča. Ale teraz asi po mesiaci jej začali mäkknúť listy a sú úplne ovisnuté. Čo som urobila zle? Dá sa jej ešte nejak pomôcť? Ďakujem pekne za rady.

rebroza
21. jan 2013

@skerinko tie moje nemaju radi ak im macam listy vo vode... ja ich raz do tyzdna cca na pol hodinu polozim do lavora s vodou. a uz si davam pozor, aby listy boli mimo vody. a listy mi prestali "odchadzat"

saska.t
22. jan 2013

@skerinko to, ze jej zmäkli listy moze mat vela pricin, v tomto obdobi je to hlavne suchy teply vzduch z radiatorov, alebo vela vody, tieto listy uz zostanu take mäkke, ale neboj nove narastu pekne tvrde 😉

moni127
10. feb 2013

Ahojte, chcela by som vás poprosiť o radu. Chcela som presadiť moju orchideu, ale keď som ju vybrala z kvetináča všetky korene boli odhnité aj napriek tomu, že listy mala zelé. Prosím poraďte mi ako ju ešte zachrániť. Ďakujem.

saska.t
10. feb 2013

@moni127 normalne ju presad a polievaj velmi obozretne tj 1x2-3 tyzdne, orchidea sa dostane takmer zo vsetkeho, to ze su korene hnede neznamena ze su hnile musia byt plne, tie ktore su prazdne (papierove) odstrihni a pekne zasad, urcite sa z toho dostane 😉

moni127
10. feb 2013

@saska.t Vyskúšam, dúfam, že to zaberie 🙂 .Ďakujem.

pancuska
11. feb 2013

Ahojte!!! Ja mam strasne velku prosbu,lebo uz neviem co robit....kupim si orchideu a ako nahle odkvitne tak mi urobi toto,co som odfotila a listy pomaly odpadnu alebo zostanu..... teplotu mame v izbe max 24 stupnov a ci som ich dala na okno alebo nie urobila to tak ci tak.....mam rada tieto kvety ale uz som nestastna..... 😒 dakujem za kazde slovo!!!

redangel32
11. feb 2013

@saska.t Ahoj ;). Opat sa obraciam na Teba s problemom. Mam orchideu,mala dva stonky(konariky) a jednemu som asi pred pol rokom dopomohla :(. Ked mi odkvitli kvety tak som nad tretim ockom odstrihla. No konarik mi cely vyschol. Ten druhy konarik bola nadalej "funkcny" az doposial :(. Po poslednej zalievke (tak ako vzdy) mi kvety odkvitli a konarik zacal vyschynat 😠 . Takze teraz nemame ziaden vyhonok,konarik. Listy su ok. Co to mohlo sposobit? Zvykne to tak byt?
Potom mam este jednu orchideu a ta ma vela vzdusnych korenov. Co mne nevadi,ale spodne korene mi vychadzaju z kvetinaca :D a naklanaju ho na stranu. Ak by som ich odstrihla uskodi to? Dakujem ;)

saska.t
11. feb 2013

@redangel32 to je normalne ze uschnu, niektore vydrzia niektore nie, neda sa to ovplyvnit 😉 No vzdusne korene by sa nemali strihat,maju svoju funkciu dychania, ale samozrejme, kym ich neostrihas vsetky nic sa nestane 😉
@pancuska ak zozltnu a odpadnu vsetky listy je to vela zalievky, prievan,alebo teply vzduch z radiatorov,ale najcastejsie vela vody, ak iba obcas spodne listy zoztnu, je to normalny proces starnutia listov 😉

redangel32
11. feb 2013

@saska.t dakujem 🙂 jasne,ze ich neostriham vsetky,len tie dve potvory co mi naklanaju kvetinac 😝 .

mevrouw
17. feb 2013

Ahojte. som tu nová a chcela by som sa spýtať, čo mám zrobiť s nalomenou stonkou..resp. moj nezbedný zajac mi zahryzol do stonky. Drží pol na pol ale neviem či ju mám odstrihnúť alebo sa to dá ešte nejako ošetriť. asi nie čo? 😀

saska.t
18. feb 2013

@mevrouw odstrihnut,nic ine sa robit neda a pozor na zajaca orchideje su otravene, mozu poskodit zvieracie a ludske zdravie po konzummacii 😉

mevrouw
18. feb 2013

😖 a tak som sa tesila ze mi vykvitne...ale nastastie mam v zalohe este druhu s pucikmi..tak na tu si uz dam pozor.. no nastastie z nej iba ochutnal..ale ako vidim tak mu to nic nespravilo..beha nadalej..dnes som ich presadzala lebo korene boli prehnite..tak dufam ze sa daju doporiadku.

rybacinka
20. feb 2013

Ahojte, chcela by som vas poziadat o radu. Mam doma niekolko orchidei, ktorym sa dari, pekne kvitnu, korene maju huste. Avsak je medzi nimi jedna, ktoru ked polejem (dam vodu do kvetninaca pre orchideje a potom vylejem) tak sa jej v pribehu kratkeho casu vytvori na povrchu substratu a korenoch biely povlak-plesen, iked vrchny substrat nepride do kontaktu s povodou, iba zospodu. Mam pocit, ze ked substrat troska preschne plesen sa strati, no po poliati sa znova objavi☹ V substrate nemam ziadne skodce. Zatial som na to neaplikovala ziadne pripravky, no chcela by som nieco (ak existuje) na "domacej baze", nie chemiu. Nemate niekto skusenosti s takouto domacou alychmiou? Skodi tento opakujuci sa biely povlak rastlinam?
PS: Pred 2 dnami som hnojila orchidky a plesen sa mi objavila aj na dalsich 2 rastlinkam, nechcem ich presadzat, lebo prave kvitnu, ale rada by som sa toho zbavila.
Vopred dakujem za rady.

saska.t
20. feb 2013

@rybacinka nie je to nic neobvykle a urcite sa tomu nevyhnes, po namoceni vlhkost stupa do vrchu preto sa tvori na povrchu plesen, nie je to nic skodlive a orch. to bez problemov preziju, ak ich aj presadis,casom sa opät objavi 😉

rybacinka
20. feb 2013

saska dakujem za odpoved 😉

zvedavamt
20. feb 2013

mate niektora na orchidei štitničky?

montas
9. mar 2013

Prosim poradte ...............preco mi nechce moja orchidea rozkvitnut krasne vyhana puciky a ako nahle ma rozkvitnut pucik tak cely zvraskavie a odpadne poradte co jej chyba ???????????????????? dakujem moc

saska.t
10. mar 2013

@montas v tomto obdobi je to normalne,kedze je malo slnka,ak sa to stava aj v lete ma nedostatok vyzivy 😉

pizik
3. apr 2013

Ahojte. Bohužiaľ nemám čas čítať celú diskusiu, preto Vás chcem poprosiť o radu ohľadne orchideí. V čom je problém ak nemá orchidea také pevné tvrdé listy ale naopak sú také mäkké a akoby zvädnuté. Neviem či potrebuje viac alebo práve naopak menej vody. Mám ich na okne na východnej strane, ale myslím, že im to asi veľmi nevyhovuje. Raz do týždňa ich dávam do "kúpeľa" s hnojivom, inak ich nepolievam. Mám doma 3 orchidee a jedna z nich má také "skvecnuté" listy ako som napísala, starám sa o ne rovnako, tak neviem v čom to je. Ďakujem za rady.... 😉