Orchidea. Ako sa o ňu starať?

helka101
24. feb 2008

ahojte maminky, ktorá máte doma orchideu, ja som dostala,a neviemako sa onu starať poradte..

laurinkadanielka
5. okt 2009

ahoj saska našla som navrchu jeden suchy a trošku hnili koren tak som ho odstrihla už my ani listy nežlknu no ved uvydim čo bude dalej 😉

saska.t
5. okt 2009

laurinka- v zasade ti ani nic ine neostava, najpodstatnejsie su ale korene zasadene v substrate ....

helka1021
8. okt 2009

Caute holky,mam zase ten isty problem a neviem preco ☹ ,mam bielu orchidejku sice uz odkvitla aj zacala uschynat stonka a v polovici asi prestala a zostala zelena,ma nove listy aj zdrave korene,ale problem je v tom ze zase mam ,,plesen''(malike gulicky v kope) v hline a neviem preco,(uz som tu o tom aj pisala) uz sa mi to stalo raz,vymenila som cely substrat za novy a teraz to mam zase. 😖 Polievam ju raz za 14 dni ako vsetky ostatne....mam substrat zase vymenit? alebo pockam co sa bude diat?Dakujem za radu

saska.t
8. okt 2009

helka nic nerob to nevadi, nic sa jej nestane to je z vlhka 😉 a vystupuje to na povrch 😀

matilko
8. okt 2009

helka, mne občas takto povrch hliny plesnie, keď je doma vlhkejšie, neriešim to 😀 občas to prekopnem vydličkou a jede se dál 😀

helena56800
8. okt 2009

saska.t., no ja neviem či sú to ozajstné pavúky, ale bola tam naťahaná akoby jemňúčka pavúčina od lístka k lí stku a tboli tam také 3 malé tvory - podľa mňa pavúčiky, 😒 ktoré som hneď "zavraždila " a teraz čakám či sa neobjavia zas nové 😠

saska.t
9. okt 2009

helena nechaj ju tak kym sa nic nedeje a neuschyna tak do toho nerypkaj 😉

helena56800
9. okt 2009

no dam jej pokoj, len sledujem či sa tam zas niečo neobjaví...

helka1021
9. okt 2009

caute holky,dakujem za rady.... 😉 kedze mi to nedalo a zistovala som co to vlastne je tak som zistila ze to je mykorhiza-symbioticke huby....su to huby co podporuju orchideu v raste,je to vyziva pre nu......... 😀 To som si vydychla.... 😵

helenkasabinka
9. okt 2009

ahojte prosim vas o radu

ja som dostala od kamosky (ktora sa nevhodne starala o orchidey) 3 krasne orchidey len maju taky problem.....ona este len ked jej zacali odkvitat tak im skratila tie stvoly rozne-kazdej nechala inu dlzku toho stvolu a stale odvtedy je to zelene a vobec to neschne a to ich uz mam 2 mesiace a ktovie kolko ich mala ona s takymi zelenymi stvolmy 😒

chcem sa len spytat,co mam s tym robit a ci vobec je mozne ze mi este take orchidey zakvitnu ☹

dakujem

saska.t
10. okt 2009

helenka - nerob nic, to ze ich skratila nic zle neznamena, bud pusti z ocka novy vyhonok a zakvitne, alebo pusti celu novu stonku, takze to chce len cas 😉

helenkasabinka
10. okt 2009

saska.t dakujem moc krat,uz som myslela ze nezakvitnu ☹

mam doma 6 krasnych orchidei a vcera vecer som ich trosku studovala a zistila som ze 2 z nich budu zasa kvitnut lebo mi vyhanaju novu stonku,som stastnaaa 😵

kulenka
11. okt 2009

Ahoj 🙂

Když mi u jedné orchidee zůstal jen jeden žlutý list, i vzdušné kořeny zasychají, asi už není naděje na vyléčení, co? 😅 Nevím, proč to, na tom samém okně mám ještě tři další a ty prospívají celkem zdatně 🙂
Pomohlo by ty listy ořezat? A není to tím, že byla moc ve stínu? Měla jsem jí úplně na kraji okna, tak nejvíc stíněnou 😅

saska.t
11. okt 2009

kulenka - listy mozes ustrihnut nic sa nedeje, to ze schnu vzdusne korene tiez nie je taky problem, podstatne je ake su korene v crepniku ci krasne zelene alebo hnile, ak zelene ona sa urcite spamäta len bude potrebovat dlhy cas na zvravoranie ak su hnile, zalezi ci tam je nejaky zdravy koren, stanovisko by mal byt ok nepotrebuje priame slnko a polotien jej staci... 😉

kulenka
11. okt 2009

Tak díky, ořežu ji a snad se vzpamatuje 🙂 Myslím, že umístění nemá až tak špatné, dvě z těch dalších třech mi kvetou 🙂 Ale stejně popřemýšlím, jestli nenajdu jiné místo 🙂

helenkasabinka
13. okt 2009

http://agro.klikniakup.cz/cs/kapalne-hnojivo-pr...

chcem sa s pytat,kupila som toto hnojivo na orchideje a prosim vas o radu ako ich hnojite????

ponarate orchideje do tohto zarobeneho hnojiva alebo ako? a ako casto hnojite?

dakujem za rady 😉

saska.t
13. okt 2009

helenka aj pri hnojeni to znamena "menej je viac" takze daj viac vody ako doporucuju na danu odmerku 😉 a ano ,normalne ponoris ako ked ponaras bez hnojiva 😉

helenkasabinka
13. okt 2009

saska dakujem za rady tak budem sa podla toho riadit 😉

janka33
23. okt 2009

prisla som k vam mile zienky po radu....

dostala som na narodeniny orchideu krasnu slabunko fialovu,mam ju mesiac,a list sa mi scvrkli(iny vyraz ma nenapadol)aj ju rosim,nie je na priamom svetle,ponaram do vody...
kvety uz vednu,no stonka rastie dalej a vyhana nove puciky,ale este som ju nehnojila,mate niektora skusenost s niecim podobnym?

helena56800
23. okt 2009

Janka, ja som mala jednu orch. v detskej na okne a druhu v kuchyni. Ta v detskej pekne rástla vyhnala nové puky, tak som preložila aj tu z kuchyne do detskej na okno / bolo tam oveľa viac svetla a teplejšie / a predstav si , že aj mne sa tak "scvrkla " dokonca dostala fľaky - hnedé škvrny na listy . už som si myslela , že zhynie ale po čase pustila nový list a kvety . Nejak sa upravila aj ked tie fľaky ostali a myslím, že jeden list zožltol tak som ho odstrihla. Inač som nerobila nič zvláštne. Po čase som aj prihnojila, ale inač nič zvláštne. Ináč mne pri prvých tiež dosť skoro opadali kvety. Neviem, či to urobila zmena prostredia alebo moja starostlivosť .....neviem 🙂

saska.t
23. okt 2009

janka - ak sa scvrknu listy moze to mat vela dovodov, zmena stanoviska, vela slnka alebo vody, malo vody, prievan, radiator, ak sa jej inak dari nechaj ju tak, vyzenie nove pekne listy 😉

majkotanicka
24. okt 2009

Zdravím 🙂) Prosím o radu. Dostala som orchideu, a neviem čo snou. Ako často polievať a akým spôsobom, ako hnojiť a tak .Poradíte mi niekto .dakujem

saska.t
24. okt 2009

majkotanicka- zalezi aky druh orch. si dostala... predpokladam ze klasicku pahalaenopsis takze ak je v priesvitnom kvetinaci pozries na korene ak maju biely nadych treba namocit do vedra s vodou ak su zelene nenamacat, staci namocit na 10 min a potom nechat odkvapkat, nesmie stat celu dobu vo vode inak jej korene uhniju a treba davat pozor aby sa nedostaha voda do stredu (srdiecka) listov inak tiez uhnije, voda by mala byt odstata, u mna namacanie vychadza 1x za 10 dni-zalezi od substratu 😉 hnojit 1x mes hnojivom na orchidey uplne staci...
stanovisko - nie priame slnko, moze byt aj polotien, takze vych.alebo zapadna strana je ok, neznasa zmeny stanoviska, teply vzduch z radiatorov, vela vody, priame slnko, prievan,takze tomu sa treba vyhybat 😉 myslim ze som na nic nezabudla ak ano tak ma doplnte 😀

kocurik16
31. okt 2009

ahojte dievčatá! Moje orchidei odkvitli,a už na stopkách ženú znova,ale na bielej som našla zospodu také ako kvapky sirupu.Sú to také malé akokeby kvapky a lepí sa to. Chcela som to poutierať handričkou,ale radšej sa opýtam.Prajem krásny víkend.

irenka555
1. nov 2009

ahojte.
Mám problem, moja orchidea ma čierne flaky na liste a odpadol jej jeden list čierne flaky sú mäkké a páchne to ako kukuričná sneď čierne flaky má aj na stopke neviete, čo s tým?

saska.t
1. nov 2009

kocurik - to je v poriadku neries to, znaci to dobry stav orchidei 😉 neutieraj

irenka - moze to byt hniloha, preliatie 😅 asi by som to odstrihla aby sa to nesirilo...

helena56800
1. nov 2009

Ako a kedy mám oddeliť kajku ? Už má nové korienky síce ešte len také asi 3 cm, ale rozmýšľam, či to musím vybrať celú z kvetináča a odobrať, alebo oddeliť len tak, aké velké korene majú byť ? Bojím sa, že poškodím orchidejku, lebo mi na starej stonke, začala pušať novú....

helena56800
1. nov 2009

Oprava : kejku , ešte bojím sa vyberať z kvetináča, lebo má korene prerastené cez dierky na kvetináčí až vonku a pri presádzaní si to ani neviem predstaviť, určite sa dolamú....

saska.t
2. nov 2009

helenka - kejka potrebuje min. 2 listy a 2 korene dlhsie ako 5 cm, nemusis celu vyberat staci ked odpojis kejku no väcsinou musis zobrat aj trosku stonky od materskej rastliny..
To ze by si poskodila korene ktore trcia von z kvetinaca v podstate nic neznamena ak je v dobrom stave bez problemov to prezije 😉

helena56800
2. nov 2009

Dik Sasaka, vieš ona má tie kejky dve nad sebou. Ta prvá je nad zeminou a má dva krásne asi 8 cm listy a asi 6 koreňov, ale 5 cm ešte nemá ani jeden. Ja sa bojím, či tie korene nepojdu do tej zeminy a nezakorenia sa...
Druhá kejka ide skadesi hlbšie a prekáža jej ta prvá. Má jeden väčší list asi 5 cm a druhý je len možno tak 1 cm, a korene nevidím, lebo je to v zemine. Prave, že si myslím, že ked odoberiem tu prvú, tak druhá sa bude môcť rozrať / už som aj odrezala jeden koreň, čiňo rastol cez ňu, aby mala priestor. Ja sa teším, že budem mať ďalšie fialové orchidejky 🙂 tak som si minule kúpila také biele - striekané, no len aby som sa netešila predčasne....