Orchidea. Ako sa o ňu starať?

helka101
24. feb 2008

ahojte maminky, ktorá máte doma orchideu, ja som dostala,a neviemako sa onu starať poradte..

saska.t
23. nov 2009

helenka ano je to mozne 😉

helena56800
23. nov 2009

no helenka-sabinka vidím, že nás je tu dosť čo " vyťahujeme " puky očami 😀 😀 😀 a to si ich mala odstrihnuté, lebo moje majú zelené stonky tak nestrihám

helena56800
23. nov 2009

srdcko, tak to musí byť krása a ked ťa v tom podporuje manžel, tak to máš výborné 😉 mojmu je to jedno ☹

srdcko81
23. nov 2009

no helena5680-kazdy taký neni-vies ja mám urcite zdravotne problemy a tak on sa mi snazi robit radost-aby som na to nemyslela-no je v tomto smere super-tak v skoro kazdom az na poriadok. 😀
A k tým stonkam-ja to vzdy robim tak,ze ked odkvitne tak cakám co urobia stonky-a ked sa napr mesiac nic nedeje ani neschnu a ani nepukaju-tak ich odstrihnem nad tretim ockom.Vacsinou zakvitnu.No a napr teraz mi jedna robi to,ze mala dve palice-zostrihla som-ku tomu vyhnala tretiu-kvitla na troch-dve uz opadali-ta tretia este drzi a predlzuje palicu a uz má aj puky-plus vypukala znova na starej palici a este vyhnala aj dalsie dve nove palice-ktore uz maju po 15cm,takze ak sa nic nestane okolo vianoc by mohla kvitnut na styroch paliciach.
A nie vzdy Ti zo starej zarucene pusti nove puky.Stalo sa mi ze som odstrihla a cakala kedy vypuka a ona mi vyhnala uplne novu.

helena56800
23. nov 2009

no mne teraz tiež púšťa jednu stonku zo starej a jednú úplne novú . Som prekvapená, že takto na zimu a orchidejkam to nevadí idú kvitnuť 🙂 teším sa...l

saska.t
23. nov 2009

orchideje väcsinou kvitnu v zime lebo chlad podporuje tvorbu pukov 😉 aj ked panelaky su vykurene ale teplota aj tak klesa viac ako v lete 😉

helenkasabinka
23. nov 2009

my byvame v starsom prerobenom rodinnom dome,v ktorom je dostatok aj vlhkosti a mojim orchideam sa tu naramne krasne dari a ani im nevadi ze su nad radiatorok pri okne 😵

helena56800
23. nov 2009

tak to som prekvapená, že orchidejkam sa lepšie darí v zime, moje minulô zimu asi spinkali, lebo nekvitli 🙂

srdcko81
24. nov 2009

Hovori sa ze orchidee kvitnu dva krat za rok-je to skoro aj pravda-aj ked niektore-mi fakt kvitnu stale ale niektore kvitnu 3mesiace potom 3mesiaci nic a zase-a tak dookola.

saska.t
24. nov 2009

hej hej nie je to pravidlo ale funguje to tak ja mam jednu ktora uz vyse roka nekvitne ale vsetky ostatne okolo nej ano takze asi to potom bude bobmba ked zakvitne a bude kvitnut aspon 10 mes 😀

srdcko81
24. nov 2009

saska.t-je to mozne ako to mne urobila ta jedna co som o nej pisal tých par prispevkov vyssie 🙂 Ale moze to byt aj tým,ze niektore orchidee co si kupime su rýchlo vypestovane a vyhnate na kvet aby sa mohli predavat-na hnojivách a pod umelým svetlom a potom sa moze stat ze dlho dlho nezakvitne dokonca som citala ze aj dva roky.A ze ludia ich potom vyhadzuju-lebo si myslia ze su neni zdrave-ako napr moja babka-si mysli ze to kvitne v kuse a ze to ju nebavi ked aj oddychuje-tak som sa jej zasmiala-ze ani neni narocna. 😀

helenkasabinka
26. nov 2009

kocky ja len potrebujem trosku poradit...aj ked viem co a ako ale radsej sa poradim.....

mam krasnu fialovu orchideu,ktora mi kvitne uz asi aj 3.mesiac a pred tyzdnom som si vsimla ze z toho bylu na ktorom je zakvitnuta,vyhana z 2 ociek dalsie stonky s pukmi a som aj smutna pretoze tie kvety ktore ma uz asi 3.mesiac jej zacali od vcera vadnut ☹

je to tym ze z tej stonky vyhana z ociek dalsie stonky s pukmi? 😕 😕 😕

dufam ze to v poriadku ze odkvita 😕

srdcko81
26. nov 2009

helenkasabinka-podla mna je to uplne v poriadku.Niektore orchidee Ti mozu kvitnut aj kratsie ako tri mesiace a ked vyhana novy vyhonok s pukmi-tak to je uplne super 🙂 Mohlo sa stat ze by odkvitla a zostala oddychovat.

saska.t
26. nov 2009

helenka je to normalny jav vobec sa nestresuj je to ok jedny odkvitnu druhe zakvitnu 😀

helenkasabinka
26. nov 2009

juj kocky ste moc zlateeee-dakujem 😵

mamutka
26. nov 2009

boze, ale som si vydychla, dajak mi zacalo par kvietkov vadnut ale vyhana aj nove, tak tu hladam co najdem,
helenkasabinka, asi rovnaky problem ako mas ty, teda dufam... 😵
nie ze ich zajtra rano najdem zdevastovane vsetky
v Bille maju orchidky za dobru cenu teraz, rozmyslam ze daco zoberiem este, len by som viac okien potrebovala 😀

womenne
26. nov 2009

tak mne zase asi uschla stonka nieje zelena,ale listy su tak neviem vyhodit ju?v jednom kvetinarstve mi povedala že mam počkat či nebude rast a ak nie mam tu stonku odstrihnut až pri listoch je to pravda?

mamutka
26. nov 2009

no, mne tiez vravela kvetinarka, ze odstrihnut az pri listoch a tu kazdy pise, ze nejak nad 3 ockom, tak som tomu asi dala... 😔

saska.t
26. nov 2009

womene - stonky nemusia byt zelene mozu byt aj hnede a mozu zit ,rozdiel je ci je uschnuta ,ak je cela uschnuta tak odstrihnut celu ak len kusok tak odstrihnut nad 3 ockom... urcite nevyhadzuj ak ma zelene korene aj listy casom urcite zakvitne, samozrejme musi mat optimalne podmienky 😉

srdcko81
26. nov 2009

womene-preboha nevyhadzuj nic?To strasne vela ludi si mysli ze orchidea kvitne stale. ☹ Ale ved ona si musi aj oddychnut.A ked jej uschla stonka?Aj to sa stava.Boze baby to nerobte.Ved vyzenie novu-ale nemyslite si ze hned zajtra 😀 Pokial ma zdrave listy takm ju nechaj-ona Ti nemusi kvitnut aj rok.
mamutka-stalo sa-pokial bola sucha tak si spravila dobre,pokial zelená-mohla ale aj nemusela znova vypucat nad tretim ockom.Ale neva ved ona ako som spominala ak má zdrave listy znova vytlaci palicu s kvietockami-ale to chce trpezlivost...........

iwusiatko
27. nov 2009

ahojte,
zacala som citat tuto diskusiu, ale je prilis dlha a moze sa staz ze uz ste tu podobny problem preberali. Tak dufam ze sa nebudem opakovat.
Mam orchideu Phalaenopsis, asi 2 mesiace, mala 3 kvety ked som ju dostala, jeden uz bohuzial odpadol :( a zacala vyhanat nove puciky, strasne som sa tesila ze mi zacne kvitnut, ale dnes som si vsimla ze tie malinke puciky, maju asi pol centimetra, zacali schnut. Neviete mi povedat kde som urobila chybu?? Zalievam ju 1-2x tyzdenne, ponorenim kvetinaca do vody a kazdy den ju kropim prevaranou vodou.

Dakujem za pomoc

srdcko81
27. nov 2009

No ahoj-tak toto sa tiez niekedy stava a nemusis urobit chybu.Nechaj a uvidis co bude robit.Inak zalievku by si mohla teraz robit iba raz týzdenne.Polievas ju dobre tým ponorenim.A to kropenie-je ako rosenie rozprasovacom?Ak ano tiez nemusis kazdý den a vela,kazdý druhý alen tak ojemne osviez a bacha aby Ti voda neostala v srdiecku-to je tá cast kde sa spajaju listy-mohla by zacat hnit.A pokial má zdrave korene a listy tak pockaj co sa bude diat.

iwusiatko
27. nov 2009

listy vyzeraju zdravo, akurat korienky co trcia nad substrat su na koncoch trosku obsusene.. neviem ci som urobila dobre, ale som to suchce odrezala 🤐 A ano to kropenie je rozprasovacom, tak jeden krat na kazdy listok 😉

srdcko81
27. nov 2009

V pohode -vzdusne korienky sa casto vysusia-a hovori sa ze co je na orchidke suche tak to treba odstrihnut-takze si myslim ze si nic nepokazila 😉

jeinabe
29. nov 2009

Ahojte baby...ja som po odkvitnuti stonku odstrihla, ale jedna mi uplne akoby zdrevenela co s nou? Ma este nejaku nadej? Dik za radu.........

saska.t
29. nov 2009

iwusiatko - urcite musis obmedzit zalievku je to velmi vela , staci 1x 8-10 dni inak jej odniju korene
puky zvyknu uschnut väcsinou v zime lebo je malo svetla a ak na ne nefuka teply vzduch z radiatora urcite to je svetlom 😉
korene urcite nerez aj ked su suche zvyknu z nich pustit zdrave korene a zbytocne jej vycerpavas energiu, ustrihavaju sa len hnile korene 😉

jeinabe ak nie je sucha nechaj ju tak, nadej je vzdycky, uz som to zazila a zakvitla z nej, odstrihnut predsa mozes vzdy 😉

daniella5
29. nov 2009

Dievcata cchem sa len poradit. moja orchi tiez zacina kvitnut uz ma 3 krasne velke puky cakam kym sa otvoria ale trapi ma jeden listok. ako ide stredom ta ciara tak ku koncu lista na tej ciare stredom sa urobilo take cierne miesto a jeho obvodom take sveetle, netusim co to je, moze byt ze zacina hnit? dakujem za radu. inak ja ich rosim kazdy den ale to uz veeelmi davno takto praktizujem, moze to byt v tom? doteraz to znasala vyborne.
Dakuujem velmi za odpoved

saska.t
29. nov 2009

daniella - moze to byt vselico a rosenim to urcite nebude 😉 keby hnila idu najprv korene, listy zgumeneju takze asi tiez nie, zatial to neries ak zozltne jednucho ho odstrihni tazko povedat co jej vadi, mohol sa len list porusit a takto na to zareagoval...
inak, ja som nikdy nerosila a pekne kvitnu a rastu 😀

mimuska77
1. dec 2009

Caute kočky tak aj ja sa pripájam k "orchideománii"!Aj ja mám doma jednu orchideu,ktorú som dostala v júni k narodkám teraz už od svokry a mám ju takú fialovo žltú ked kvitne,po odkvitnutí niekedy v septembri som ju odstrihla nad druhým očkom odvtedy mi vyhnala viacej listov a teraz už zhruba tri týždne mám na nej aj nový vysoký výhonok s púčikmi,čiže vyzerá,že zakvitne aj v zime!Starám sa o nu len tak,že ju raz za týžden na jednu hodinu ponorím do misky s vodou ktorá je odstáta 24-hod.a každé ráno sa jej pozdravím a chvála bohu darí sa jej mám ju na okennej parapete na východnej strane v byte /teda do obeda slnko/...to je asi všetko

tina776
3. dec 2009

ahojte! mam orchideu phalaenopsis, po odkvitnuti som ju zastrihla, vyhnala novu stonku a 4 puky, ktore mi ale zacali zltnut a odschynat! mam ju na severnom okne, striekam kazdy den, ziaden prievan... listy su krasne, aj korene pekne svetlozelene. akurat som ju este nehnojila, hnojivo som kupila len pred par dnami. ak ju ponorim do roztoku, kolko minut ju tam mam nechat? tie kvety ale uz asi nezachranim ☹