Orchidea. Ako sa o ňu starať?

helka101
24. feb 2008

ahojte maminky, ktorá máte doma orchideu, ja som dostala,a neviemako sa onu starať poradte..

lela83
17. máj 2010

😉 Saska,tak si budeme asi dobre rozumieť.A ake maš kvietky? 😉 Ja mam 2 anturie,3guzmanie,2 lopatkovce,8 orchideii,bonsaj,2 gloxinie a asi 15 fialiek a neviem ešte ake teraz ma nenapada tolko ich mam vela 😉

kami1984
17. máj 2010

me se moc fialkam nedari, presadila jsem je a nejak mi umiraj:(a jsou jeste po babi a nechci o ne prijit

saska.t
17. máj 2010

lela - mam 15 orchidey ktore momentalne vsetky kvitnu, anthuriu mam jednu ale akosi sa jej nechce darit, dalej mam 3 guzmanie ktore som uz sama vypestovala, draceny fikus a juky a jednu voskovku ktora stale kvitne a straaaasne smrdi aj ked kvietky su krasne....
kami fialky treba polievat az ked im ovisaju listy a musia byt na svetle alebo v polotieni, ale pozor v niektorych hlavne vlhsich bytoch sa im nedari 😉

kami1984
17. máj 2010

mam je v obyvaku, je tu polostin diky balkonu...nevim:(

kami1984
17. máj 2010

voskovka🙂tu bych chtela a pak lipku, ma chumdelate stonky

knobloska
18. máj 2010

Holky já jsem pitomá, já jsem jí chtěla nový výhon na květy opřít o tyčku a zlomila jsem ho. Dala bych si facku. To je asi v háji, co, určitě zaschne a budu zase čekat půl roku ☹

lela83
18. máj 2010

😉 Kami mojim napr. fialkam sa dari velmi dobre,tak aspon volačomu 😉 Saska,tak si šikovna pestovatelka,ked si si sama dopestovala guzmanie.Inak su to velmi pekne a vdačne kvety a orchideii maš teda požehnane,že 15.A dari sa im všetkym? 😉 Kami a ta voskovka to je aky kvet?Volačo mi to hovori,ale neviem 😉 Knobloska,tak mala nehoda sa ti stala s kvietkom,no čo už 😉 bude druhy

juliap
18. máj 2010

klobnoska, ked si ju nezlomila, skus ju nechat, mamine sa tak tiez podarilo prelomit, nechala ju ale pripevnenu a cuduj sa svete, pekne jej zakvitla, mala na nej nakoniec asi 15 kvetov, sice boli o trochu mensie ako obvykle, ale aj tak krasne ...
my s mm sme inac tiez zavislaci na kvetoch, aj moja mamina, kvitnu nam dokonca aj kvety, ktore su pisane v literaturach, ze kvitnu len vo vinimocnych pripadoch v domacom prostredi .. je to podla nas o vztahu k tym kvetom, vacsinou sme mali s maminou kvietky, ktore sme zachranili od niekoho pred vyhodenim, tak sa nam vzdy odvdacia, ze sa pekne spamataju a su nadherne .. podla mna tie kvety to citia, ci ich ma clovek rad 🙂

lela83
18. máj 2010

😉 😉 Saska a tie guzmanie si si vypestovala zo semiačok,ked si pisala,že si si ich sama vypestovala

saska.t
18. máj 2010

lela nie, pustila moja stara guzmania dcerske rastlinky tak som ich oddelila a zasadila 😉

knobloska
18. máj 2010

Julia já jsem odlomila vršek, zbytek jsem tam nechala, ale nebyl zas tak velký, teď tam zbylo tak 15cm.

lela83
18. máj 2010

😉 Saska ja som to iste spravila pred tyždnom,lebo som ich rozsadzala,tak reku skusim možno sa chytia.Ja som dnes vzala semiačka s vrizerie,tak vyskušam zasadiť.Uvydim čo to spravi 🙂

helena56800
18. máj 2010

lela83 u nás sa voskovke hovorí - Kristová koruna. Ked zakvitne, má drobné kvety v tvare hviezdičky, ktoré sú v strapcoch a vyzerajú fakt ako z vosku a prenikavo voňajú. Je potrebné starať sa o ňu niekolko rokov aby zakvitla. Mám ju aj ja a kvitla mi asi po7 - 8 rokoch. Nemá rada premiestňovanie. Tu si možeš pozriet :
tp://lepsiebyvanie.centrum.sk/zahrada-a-zelen/248550/pestujeme-voskovku-

lela83
18. máj 2010

😉 Helena no idem tam mrknuť 😉

helena56800
18. máj 2010

http://lepsiebyvanie.centrum.sk/zahrada-a-zelen... oprava, 🙂 dúfam, že to bude fungovať 😉

lela83
18. máj 2010

🙂 Helena skusim to ešte raz,lebo mi nahodilo,že je neplatna web, strana

helena56800
18. máj 2010

no skús kliknuť na ten druhý odkaz , mne to pekne otvorí 🙂

lela83
20. máj 2010

Helena no nestihla so ti už odpisať a otvorilo mi to a mala som dobreho tušaka aka je to kvetina,lebo ked sa mi otvorila ta stranka už som vedela,ale naživo som tu kvetinu ešte nevydela,ale musi biť krasna,ked kvitne 😀

veronika13
20. máj 2010

my sme mali tu voskovku dlhéééé roky u starkej, kvitla každý rok a pamätám si, že z tých kvietkov išli aj také ako slzičky... no pod názvom trňová koruna poznám iný kvet :
http://pokojove-rostliny.atlasrostlin.cz/trnova...

kami1984
20. máj 2010

Chtela jsem v obchode voskovku a ony prodavcky se na me koukaly jako na zjeveni:(

helena56800
20. máj 2010

veronika, mala som aj tento kvietok s pichliačmi a drobnými kvetmi, / ak z neho odlomiš tak púšťa " mlieko " /ale sa mi nepačil, tak som ho vyhodila.
K Voskovke sa u nás do kvetináča dáva obalený drôt, pekne stočený do kruhu a voskovka sa potom okolo neho otáča,
čiže vznika akoby koruna - tak ja si myslím, že asi z toho ten odvodený názov 🙂 🙂 🙂

luka04
1. jún 2010

ahojte baby...prosim vas o radu...mam orchideu, co ma jednu stonku a po celej boli kvety..kvitla asi 4mesiace..pomaly zacinaju po jdenom odchadzat kvety, uschnu a odpadnu..chcem sa spytat, co mam spravit, ked odpadnu vsetky? stonku nechat, alebo odstrihnut?? dakujem za kazdu radu 🙂 a este vas poprosim, ak mi niekto odpisete, dajte do textu nick v tvare @luka04, aby ma to upozornilo...dakujem pekne

kami1984
1. jún 2010

@luka04 ja vzdy ustrihnu cast do toho 1.kolinka na stvolu, ono se mi to pak znovu obsype kvety nebo mi vyhodi vedlejsi vyhon🙂

saska.t
1. jún 2010

@luka04 - ak uschne odstrihnut nad 3 ockom ak neuschne nechat ju tam 😉

veronika13
1. jún 2010

ja strihám len tú časť, kde boli kvety, niekedy je to nad tretím, niekedy nad piatym očkom.... a potom buď vyženie bočný výhon a zakvitne tam, alebo začne zasychať-vtedy cvaknem celú stonku

luka04
1. jún 2010

dakujem baby 😵 😵

kami1984
1. jún 2010

očko🙂já si nemohla vzpomenout🙂

janka236
15. jún 2010

ahojte potrebujem súrne radu. dostala som ani nie pred týždňom krásnu bielu orchideu, mala veľa pukov, a veľa rozkvitnutých kvetov, ale po 4 dňoch začali puky oranžovieť až schnúť a aj rozkvitnuté kvety začali sa scvrkávať. až keď začali opadávať som si všimla, že má malý hmyz z druhej strany listov a malého pavúka. tak som ju osprchovala, z listov som ich pravdaže zmyla, ale teraz som ich objavila v koreňoch, a dokonca už aj na druhej orchidei. a takisto toho pavúka, aj keď nie som si na 100% istá či to bol pavúk, ale vyzeral tak! potrebujem poradiť ako sa ich zbavím, lebo ani neviem presne určiť čo je to za hmyz, už som si prešla toľko stránok, ale nejak sa mi nič na to nepodobá, najskôr som si myslela, že sú to vošky, ale tento hmyz je biely, a úúúúúplne mini! a iba lozí, našla som aj jemné pavučinky, ale vlnatka by to tiež nemala byť, lebo tá by mala byť tuším chlpatá 🙂 a tento nie je. poraďte, či pomôže ten roztok z cesnaku a či ním môžem orchideu poliať, nie že jej ublížim ešte viac, a či sa má potom neskôr opláchnuť alebo nechať tak! ďakujem

kami1984
15. jún 2010

Jani, tak to vazne nevim,mme se to jeste nestalo, nastesti:(

kami1984
15. jún 2010

Dneska jsem fotila zase orchidejky, bohuzel mi uz kedna cervena a modra dokvetly a u 2 mam jen zatim pupeny:(ale myslim, ze jinak jsou moc pekne, delaji mi radost holky. Jen ted se 1.7. stehujeme, tak doufam, ze to zvladnou dobre🙂