Orchidea. Ako sa o ňu starať?

helka101
24. feb 2008

ahojte maminky, ktorá máte doma orchideu, ja som dostala,a neviemako sa onu starať poradte..

veronika13
20. jún 2009

trochu som sa kochala:
http://www.arenaflowers.com/product_image/large...

dajte si do googlu slovo orchid a vyhľadávať obrázky a otvorí sa vám neskutočná krása 😵

veronika13
20. jún 2009

tu sa tak dostať s motyčkou 😠 😀
http://www.malaysiasite.nl/images/orchid8.jpg

helka1021
21. jún 2009

Ahojte,mam problem,zasadila som do substratu keiku,zalievam ju v tedy ked je substrat suchy a dnes som si vsimla ze je taka ,,zvraskavena'' ☹ ....neviem co mam robit alebo ci robim nieco zle,mozete mi pomoct? dakujem 🙂

saska.t
21. jún 2009

aj moja to urobila helka ale zije a povzviechala sa takze neboj a staraj sa ako obvykle 😀

4a
21. jún 2009

holky, mohly byste mi poradit? moje některé orchidee najednou jakoby oslyzly. Jsou na nich takové lepkavé kapky. Nevíte co s nima je? Už se mi to stalo 2x, nechala jsem je být, a rozdejchaly to a krásně kvetly. Jen se ta lepkavost přesunula dál. A taky mi na nich zůstaly něco jako "bradavice" Neporadíte co to je a co s tím?

potvorka88
22. jún 2009

Ahojte zienky, mam otazocku. Odkvitla mi orchideika. Mam tu stonku kde boli kvietky odstrihnut, alebo radsej nie? A dalsia vec. Rozrastli sa mi prilis korienky. Mam ju v umelohmotnom priesvitnom kochliku a korene mi zacali rast cez spodnu dierku a uz mi ten kochlik stat nechce a podopiera sa o listy. Odlomit ich nechcem. Ako si mam s tym poradit? Bojim sa aj presadzovania aby som ich nepolamala pri vytahovani. Co s tym? ☹

veronika13
22. jún 2009

keď ti začne stonka schnúť tak odstrihni, ak nie, tak môžeš nechať tak, ale ak nechce potom príliš dlhú, tak môžeš zostrihnúť nad tretím očkom.
Ak ti korienky až tak prerástli, tak by si ju mala presadiť do väčšieho, ale nie o veľa, keď ti odkvitla, tak je aj vhodný čas. Aby si nepoškodila korene, tak ten kochlík opatrne rozstrihni a tak vyber tie korene. Keby sa ti aj nejaký zlomil, tak to posyp mletou škoricou, funguje ako dezinfekcia a rana sa pekne zacelí a nebude hniť

4a, mne sa tiež na jednej objavili lepkavé kvapôčky, až mi tu myslím že roasha poradila, že pri phalaenopsisoch je to normálne. Pokiaľ tam nemáš nejakého škodcu, tak sa preto netráp 😉

krpatucka
22. jún 2009

Veronika dakujem 🙂

4a
22. jún 2009

veronika, moc děkuju 🙂 . Ono jak jich mám asi 20 a po 6ti na oknech, tak je to jedno velký slizko 🤐 . Jen mi vrtalo hlavou proč je to jednou do roka.

svetruska
23. jún 2009

Ahojky holky, muzu mit take dotaz 😉
dostala sjem orchidei - cymbidium , krasne kvetla asi po 3 tydnech kvety zacaly odpadavat a ted nevim, zda je ustrihnout? koukam ze jste tu psaly o orchideich ale tole je jeste jina odruda tak si nejsem jista,zda je to stejne, jinak suchy stonek je ...(nahore cely a dole je trochu zabaleny jakoby v listu a to uz taky usycha...)
a navic se mi jakoby ze spodu cibulek listu zacali vylezat "ruzky" jakoby neceho noveho jen nevim, jestli je t ten stonek s kvety ci jen nove listy? poradite?
snad jsem to napsala nejak "pochopitelne" 😵 a prikladam odkaz kde jsem nasla jak presne ta ma vypada...
http://www.orchydeje.estranky.cz/fotoalbum/neza...
díky

zfidorka
23. jún 2009

ahojte,
mame doma dendrobium, uz nam odkvitla, stonka uschla, odstihli sme ju...
odkial vyhodi dalsiu stopku s kvietkami, ked v strede listkov je pozostatok tej suchej... robia sa nam zospodu aj nove rastlinky...
je to nase prve dendrobium, tak neviem ze ako je to u tohto druhu.

veronika13
23. jún 2009

cymbidiami ani dendrobiami skúsenosť nemám, ale dendro. myslím vyženie stonku až z novej pahľuzy s listami

saska.t
23. jún 2009

juj ja tiez nemam skusenosti s tymito odrodami ale roasha urcite nakukne a poradi 😀 tie tzv "ruzky" mozu byt korene alebo nove stonky s tym by som si starosti nerobila a kedze obe popisujete rovnaky proces odkvitnutia asi je to tak spravne 😉

svetruska
25. jún 2009

Ahojky holky, tak jsem vcera odhodlane stare uschle "trsy" kde byly kvety odstrihla tak snad to bylo dobre rozhodnuti 😅 a koukala jsem,ze mi pekne ruzky rostou a uz maji skoro 7 cm 😉 tak snad to budou nove trsy na kterych budou krasne lute kvety 😀 ...

blau
28. jún 2009

ahoj. tak mne co orchidea odkvitla a vyrasila nova stonka. Problem je, ze som nezohnala ten postrek proti blskam. Stale na nej su. Mam ju presadit alebo co? Odkvita mi aj druha orchidea, ale tiez jej rastie nova stonka. Co vy na to? A co hovorite na hnojivo pre orchidee aj to mam kupit?
Oberam z nej tie blsky (asi jej moc neskodia), ked rastie a chysta sa kvitnut.

saska.t
28. jún 2009

blau ahoj, - no problem nie je v tom ze by nerastla dalej ale puky nemusia zakvitnut uschnu skor ako stihnu rozkvitnut, ale ved uvidis 😉 Hnojivo kupujem na orchideje ale davam ho do väcsieho mnozstva vody ako je doporucene 😉

helka1021
30. jún 2009

ahojte,zasadila som keiku do substratu a vsimla som si ze mi zozlta.. ☹ asi mi vadne a nebudem mat novu orchidejku 😒 ......da sa nejako zachranit?dakujem

veronika13
30. jún 2009

helka, nepreliala si ju?
blau, keď nemáš postrek, skús ten mnou už veľakrát omielaný cesnakový odvar a tým postriekať. Cesnak takémuto hydu smrdí, tak sa možno poberie preč... za pokus to stojí, cesnak orchidke neublíži. môžeš ešte aj zriediť s vodou v pomere podľa vlastného uváženia, že koľko môže stačiť a orchidku tým preliať, pomôže ich odpudiť aj zo substrátu ak aj tam sú 😉

saska.t
30. jún 2009

helka - moja tiez nevyzera extra dobre ale jedine co mozem je cakat co bude dalej 😉 a to ostava aj tebe samozrejme ak sa o nu spravne staras 😉

helka1021
30. jún 2009

no polejem ju ked ma suchu zeminu,a to je kazdy den lebo vzdy vyschne do druheho dna.....a musim sa pochvalit rastie mi nova keika.....aj novy listok 🙂 taka som rada.sice mi jedna orchidejka zomrela... ☹ ale aspon tato ma potesila.... 😎 a dakujem za rady...

veronika13
30. jún 2009

každý deň? 😲 😲 tak to je preliata, suchú navrchu môže mať, hlavne, že má vlhko medzi koreňami

lucia283
2. júl 2009

baby potrebujem radu..nepestuje niekto Guzmánie aspon dufam,ze sa tak vola...ten nazov som nasla len podla obrayku na nete...mam doma jednu,ale neviem co potrebuje a ako sa o nu starat a uz mi pustila 2deticky:D inak na vyplatu si idem pre orchideu:D na trhu som nasla za 6 eur,ale take krasne a zdrave ako nikde....vsade pozeram,ale bud su onicom,alebo slabe korene a na trhu su pekne velke a zdrave hlavne...a rozne farby..teda aspon minule mali asi 6:D

blau
3. júl 2009

sasi , dakujem. Poradili mi este pracie mydlo zriedit s vodou a tym to postriekat. Ale ja som ich vsetky( potvory ) pooberala a zatial kde nic tu nic a rastie dalej. Len ste mi nenapisali ci ju mam presadit do novej zeme??
Druha opadavaju jej kvety a tie uz ma novu kejku a rastie. Sa tesim.
Saska vcera som si kupila policu, tak cakam kedy mi ju mm zabije a ja si tam vypalim tie moje nadhery zatial nezakvitnute 🙂

lenka525
6. júl 2009

ahojte baby... nedavno som dostala orchideu k sviatku, ma len jednu stonku, s takymi malymi bielo-ruzovymi kvietkami,.. najprv som ju len postrekovala cistou vodou v spreji, ale zacala vadnut... kviety mi opadli asi dve, listy boli ako zvraskavene, padnute, makke... zacala som ju polievat celu, tak aby prebytocna voda vytiekla ..pomohlo to krasne 🙂 ... ale teraz sa cosi opat deje,.. listy su OK, aj korene, len stonka je asi od polovice zozltnuta, a kvieky mi zase schnu,.. posledne tri :( neviete co s nou moze byt?? co by som mala robit ?? dakujem .

saska.t
6. júl 2009

lucia - guzmania (bromelia) potrebuje vela vody tj.v crepniku vzdy tak 2 cm vody a vzdy trosku vody naliat aj do tych listovych ruzic, v zime sa to nerobi len v lete, hnojenie 1x v mesiaci klasickym hnojivom, materska rastlina vzdy odumrie a pusti dcerske, ktore sa daju oddelit a narastie ti krasna nova, 😉

blau- gratulujem k policke 😀 aj ja uz mam...

lenka ak sa jedna o phalaneopsys tak je to normalny jav odkvitnutia stonku treba odstrihnut nad 3 ockom kedze uschla alebo celu ak uschne cela a dalej sa o nu starat ,po vegetacnom pokoji zacne opät vyhanat puky

lucia283
10. júl 2009

saska aha dakujem....zatial materska je stale celkom pekna a su 2dcerske rastlinky az mam pocit ,ze materska ani neodumrie,pretoze je pekna zelena akurat listy trosku padaju....

matilko
10. júl 2009

ahojte, tiež mám guzmániu s dvoma detičkami, tak sa teším, jak si ich zasadím...

ale k orchideám, viem, že ste to tu milionkrát riešili, ale nestíham dočítať, opadli mi kvietky,zatiaľ som ju nechala tak, no a dnes som si všimla, že vyhodila nový list, čo doporučíte? urezať ju, presadiť.... nechať tak?

bzuco
10. júl 2009

ahojte

tak mne po pol roku konečne zakvitla 😵 😵 ...vyhnala aj 2. stonku, takže mám krásnych 10 kvetov 😵 😵 😵 😵

maminka
10. júl 2009

prosím o radu, na orchidei mi vyrástli rastlinky, ktoré majú bile asi korienky a obklopujú materskú stonku, je ich niekoľko, čo mám s nimi urobiť ďakujem maminka