Orchidea. Ako sa o ňu starať?

helka101
24. feb 2008

ahojte maminky, ktorá máte doma orchideu, ja som dostala,a neviemako sa onu starať poradte..

saska.t
20. jan 2010

utekaj do obchodu a kup proti skodcom na orchideje alebo tu niekto pisal ze odvar z cesnaku pomaha 😉

flamenga
20. jan 2010

máte nejaký "recept" na krajšie listy? Tie moje sa mi zdajú také zvädnuté? Neviem.... orchidea má krásne korene, púšťa nový konárik na kvety, len tie listy sú také ovisnuté.... alebo robím niečo zle? 😖

saska.t
20. jan 2010

flamenga robis nieco zle ak listy ovisnu alebo zvraskaveju nieco nie je ok - prievan, malo-vela vody, teplo z radiatorov,zmeny stanoviska, malo svetla 😉 no staci si len vybrat 😅

flamenga
20. jan 2010

polievam raz do týždňa, orchidea je na okne, ale nemáme pod ním radiátor, okno je na východnú stranu a keď otvárame okno, tak sa s orchideou letí preč, aby na ňu nefúkalo 😀

asi zle polievam 😖

baluu
21. jan 2010

Vie niekto poradit co robit ak vyrastu na stonke kde boli kvety listy? Rastu na oboch stonkach a ten najvasci uz ma dlzku cca 2 cm. Ma sa to zrezat a zasadit? Mam doma 5 a stalo sa mi to prvykrat. Inak teraz kvitnu skoro vsetky, ale ja ich hnojim dost casto a tu pisali niektore ze iba raz za 1-1,5 roka.

flamenga
21. jan 2010

Ešte sa chcem opýtať.... orchidea mi odkvitla a tie konáriky, na ktorých sú kvety začali schnúť, tak som to ustrihla, ale nie až dole .... čiže mám orchideu s dvomi "palicami" 😀, s ktorými sa nič nedeje.... je šanca, že z tých konárikov ešte porastú kvety, keď je to hore suché alebo to môžem kľudne ustrihnúť až dole a čakať, kedy pustí nový konárik?

saska.t
21. jan 2010

baluu to su keiky /dcerske rastlinky) daju sa oddelit a zasadit do substratu pre orch. ak maju aspon 2 listy a 2 korene okolo 5 cm... hnojit sa ma 1xmes. v zime uplne vynechat od oktobra po marec 😉

flamenga ak neuschli nechaj ich tam je skoro 100% sanca ze z tych pahylov vyrastu dalsie vyhonky a puky, ma sa strihat nad 3 ockom 😉 ak uschne cela stonka odstrihnut celu 😀

addaa
21. jan 2010

Ahojte. Saška chcem sa spýtať začali mi opadávať kvietky, už mám len dva a aj tie už odspodu schnú. Orchideu som dostala v novembri a doteraz mala krásne veľké kvety. Ale má vyhodené dve stonky s pukmi, ktoré zatiaľ vyzerajú tak pružne a živo. Zakvitnú? A ako dlho vlastne orchidea kvitne?
Starám sa tak ako je písané, akurát som ešte nehnojila. Dík.

zuzanaca
21. jan 2010

Pekný deň. 🙂
Ja som dostala orchideu minulý týždeň - od manža k narodeninám 😉 .
Postavila som ju na parapetu k oknu v kuchyni vedľa balkónových dverí, lebo len tam mi na parapetu vojde. Chcem sa opýtať, či jej nebude vadiť častejšie otváranie dverí, keď je vonku tak zima. Nie je na to citlivá? 😕 Ďakujem. Inak je to prekrásny kvietok!!! 😀

flamenga
21. jan 2010

zuzanaca ja som sa dočítala na nete 😀 že orchidea nemá rada prievan a vyhovuje jej teplota cca 20°C 🙂 Takže napr. my ju máme tiež na parapete pri balkóne a keď vetráme, tak hold, orchidea sa z okna berie, aby nám ju neofúklo 😅

addaa
21. jan 2010

Flamenga my ju máme na parapete zo západnej strany v kuchyni, vetrám tam dosť často (otvorená vetračka, mierne). Ked je zatvorené okno má ideálnu teplotu, a keď sem tam povetrám, myslíte, že to až tak veľmi škodí?

flamenga
21. jan 2010

adaa myslím, že pokiaľ sa tvári zdravo, tak jej nič nevadí 🙂

flamenga
21. jan 2010

pozrite:

https://www.modrykonik.sk/album/view.php?vImage...

nádhera.... ale majiteľka 🙂 bola skritizovaná za listy.... moje sú podobné 😖 , len sú zelené... nie sú také nažltnuté....

saska.t
21. jan 2010

adaa - normalne by zakvitnut mali ale stava sa v zimnom obdobi ze puky uschnu skor ako zakvitnu, je to nedostatkom svetla, ale to nie je urcite tvoj pripad... Orch. kvitne cca 3-4 mes. ale v dnesnej dobe su k dostaniu hybridy, ktore mozu kvitnut neustale... Hnojit momentalne nemusis az do marca, potom treba 1x mes. hnojit az do oktobra inak sa moze stat ze sa rastlina vysili a nezakvitne 😉

zuzanca - nebude vadit ak tam nebude prievan, ak je len vetracka nic sa nedeje

flamenga je pravda ze ma rada teplotu okolo 20 st. ale k zakvitnutiu potrebuje znizenu teplotu, zima podporuje tvorbu kvetov, preto kvitnu castejsie v zime ako v lete kedze v zime viac klesa v noci teplota ako v lete.. my doma od 19,00 uz nekurime ideme na nocny rezim 18 st. a orch. to vyhovuje stale mi kvitnu 😉

kocky - orch. potrebuju vetranie maju to radi, zvlhci to vzdu ako ked je doma len teplo to ich vysusuje zosuvereju listy, treba vetrat ale nerobit prievan, davat pozor na teply vzduch z radiatorov, nemenit casto stanovisko to bytostne neznasaju a treba ich chranit pred priamym slnkom 😉 a potom vam budu krasne kvitnut a zabudla som dodat ze nie moc polievat (namacat) hrozi odhnitie korenov 😀

baluu
21. jan 2010

saska.t dakujem za radu. Vidno ze si odbornicka na pestovanie orchidei. Este ma napadla jedna otazka, ci je potrebne odstranovat suche vzdusne korene. A este ze ci pouzivas specialne hnojivo, alebo postaci aj nejake univerzalne.

saska.t
21. jan 2010

baluu - dakujem ,odbornicka nie som ,len ich uz nejaku dobu pestujem 😉 vzdusne korene sa nesmu odstranovat, potrebuju ich k zivotu, vobec si ich nevsimaj 😀 , hnojivo treba speci na orch. neznasaju draslik a v univerzalnych hnojivach ho je velmi vela 😉

flamenga
21. jan 2010

saska a musia byť v tých priesvitných kvetináčoch alebo ju môžem dať aj do iného kvetináča?

saska.t
21. jan 2010

flamenga - priesvitne kvetinace sluzia na to aby si videla stav korenov, tie totiz odrazaju stav celej orchidky a vidis ci ju treba poliat /namocit/ ak su korene biele treba namocit ak su zelene a crepnik zaroseny nema sa polievat... ale da sa kupit keramicky kochlik priamo na orch. aby neboli vidiet tie umele priesvitne kvetinace 😉

flamenga
21. jan 2010

pýtam sa, lebo som našla na nete, že by mali byť práve v tých priesvitných, vraj tie korene potrebujú svetlo 😕 tak som hneď tie moje dve "krásavice" oslobodila od tmavých kvetináčov 😀

saska.t
21. jan 2010

jasne korene potrebuju svetlo ale na to sluzia tie vzdusne vonkajsie korene, a samozrejme zalezi aj ake orch. pestujes, stale rozpravam o klasickych phalaenopsis 😉 ja ich mam v tych priesvitnych a tie mam vlozene v klasickych keramickych kvetinacoch a vsetko je ok, ale je pravda ze ak zacnu hnit korene treba ich nechat vonku z tych ker. aby sa rychlejsie preschol substrat 😉

addaa
21. jan 2010

babulky ďakujem, priznám sa celé sa mi to nechce čítať, ale odteraz Vás budem čítať pravidelne. Nikdy mi na kvetoch nejak nezáležalo, ako prišli tak odišli ale orchidea ma teda chytila riadne. Síce sa s ňou nerozprávam, ale sa na ňu usmievam 🙂

helena56800
22. jan 2010

Adda vytaj v klube " závislačok orchidei " 🙂 🙂 🙂 neboj, časom sa budeš aj rozprávať 😉 😀 😀 a sledovať či náhodou niesú choré, či im nieje zima, či majú dobrú teplotu a tak ..... 🙂 😀 😀 😀

helena56800
22. jan 2010

oprava Adda vitaj ..... 😔

lucka.adis
22. jan 2010

Ahoj holky, koukal jsem na koníka a vidím, že je tu super téma na orchidej, to je super, páč by jste mi mohli poradit.
Donesla jsem si už odkvetlou orchidej, která měla ustřižený ty větvičky an terých se tvoří květ, takže ji mám jenom s listy. Mám ji na okně v ložnici kvůli světlu, koupila jsem si i hnojivo a prolévám ji ob den vodou, ale tak aby v té vodě nestála a neuhnívali ji kořeny.
Takhle ji mám doma skoro už půl roku a zatím mi nevykvetla, co dělám špatně? ¨Poradíte mi, prosím?

flamenga
22. jan 2010

lucka ob deň? Nie je to často? Ja viem tak, že by sa mala polievať raz do týždňa 😕

lucka.adis
22. jan 2010

flamenga napsala jsem to špatně, mělo tam být jednou za týden.. a to ji vždycky proliju pod tekoucí vodou.
Ale i tak mi prostě nekvete a ani tam nic nevyrašilo, krom toho, že ji občas vyraší nějaký list 😖

saska.t
22. jan 2010

lucka - je to normalne , ma vegetacny klud a nabera silu na nove zakvitnutie, moze kvitnut potom aj pol roka v kusek a moze aj rok nezakvitnut... Ak ma korene zdrave a vyhana nove listy ma dostatok svetla , urcite je vsetko ok 😉

ancurka
24. jan 2010

Ahojte kocky,citam vase prispevky...a tiez by som potrebovala poradit.Mam orchidee,palaenopsis,ruzovo-fialovu,cisto bielu,a bielu s ruzovym stredom,taku kombinovanu..Biela mi kvitne tu som dostala v januari na narodky,ale ruzovofialova,nie a nie zakvitnut...mam ju uz rok,ked som ju dostala,opadli mi vsetky kvietky,zrezala som ju desat centi nad listami,a nie a nie rozkvitnut,polievam prevarenou vodou,ponorim na hodinu do vody,necham odkvapkat a dam naspet do kvetinaca,vzdy v nedelu...vcera som ich presadila,tie dve co nekvitli,nepoliala som ich,odhnite korene som poodstrihovala,len neviem co dalej,asi som ich casto polievala,neviem ci by im nestacilo polievat asi len raz za dva tyzdne..som z nich velmi sklamana,pretoze su mojimi najoblubenejsimi,nechcem o ne prist,pomozte mi prosim...aj som ich zavrela na tyzden do tmi,ani to nepomohlo,stale nekvitnu...vdaka

saska.t
24. jan 2010

ancurka - namacat treba vzdy ke maju biele korene a staci 20-30 min 😉 to ako casto namacat, zalezi na substrate, niektore staci 1x 2 tyz. niektore 1x tyz.... Vsetko co si urobila je spravne, tvorbu pukov podporuje nie tma ale chladnejsie stanovisko na noc a cez den viac svetla, teraz jedine co mozes robit je cakat 🙂 Drzim palce aby coskoro zakvitli 🙂

ancurka
24. jan 2010

Saska.t.Dakujem ti velmi pekne za odpovede,ale niekde som citala v nejakych prispevkov,nejaky chalan pisal,ze pomoze dat orchideu aj do tmy na par dni a potom aj ta najtvrdohlavejsia orchidea rozkvitne,alebo ano,rozdiel teplot,len neviem kolko dni by mala mat ten rozdiel teplot,v noci asi chladnejsie a cez den teplejsie..asi tak-vsak?vdaka za vsetky vase prispevky,ktorymi prispejete.Ančurka