Orchidea. Ako sa o ňu starať?

helka101
24. feb 2008

ahojte maminky, ktorá máte doma orchideu, ja som dostala,a neviemako sa onu starať poradte..

orakula
2. jún 2016

boli suche odumrete teraz ide par novych ale neviem či to prežije

mirkaavincko
2. jún 2016

@orakula prosím pošli fotku..

orakula
3. jún 2016

tu su fotky,a korene som teraz nepozerala

mirkaavincko
3. jún 2016

@orakula ona je presadena? nevidím ani jeden zdravý korienok..odstrán posledné 2 listy..spodok obtoc handričkou a denne ju macaj do vody..udrzuj ju stále vlhkú až kým neuvidis, že sa tlačia zdravé mladé korienky...rastlinu nepolievaj..ak budú korienky dlhé cca 2 cm..vyberieš rastlinku von..vymenis korí a zasadim ju hlbšie ,aby boli nové korienky pod kôrou..ona si uz potom vytvory koreňový system..preto ju máš zvednutu lebo nemá cez čo prijímať vodu..veľa stastia

cleioleti
21. aug 2016

Zdravim vas, poprosila by som radu. Dostala som orchideu, je modra. Je to vsak phalaenopsis takze viem ze je nafarbena. Neviete mi poradit cim a ako ju zafarbit? Velmi sa mi paci a rada by som ju modru nechala. A este mam jednu otazku. Mam orchideu, tiez phalaenopsis ktora ma uplne zvednute a take akovy pokrcene listy. Co s nou mam urobit? Je smedna, ci naopak? Polievam vsetkych 6 rovnako. Ponaram ich a potom nechavam odtiect. Poradite mi? Dakujem. A este tej zvednutej ide teraz aj novy list...

cleioleti
21. aug 2016

A toto je ta "smutna"

saska.t
22. aug 2016

@cleioleti na farbenie sa pouziva potravinarske farbivo do,ktoreho sa namaca,druhej orchideji v ramci listov uz nepomozes ale nove budu uz krasne a pevne, zrejme casto namacas,niektore to znasaju niektore nie

cleioleti
23. aug 2016

Dakujem za odpoved 😉

ivana2209
3. sep 2016

Ahojte, chcela by som vas poprosit o radu, ci sa da zachranit este tato orchidea. Mam ju tri roky, dostala som ju ked sa mi narodil syncek a nechcela by som o nu prist. Netusim co sa stalo, ale vsetky listy su mäkke, zvädnute a korene odhnite😕 mozem jej esre nejako pomoct?

saska.t
3. sep 2016

@ivana2209 jasne nic hrozne sa nedeje vybrat odstrihat zhnite korene,zasadit,stava sa to casto,starym listom uz nepomozes ale nove budu opät krasne pevne,hlavne casto nepolievat,nenamacat 😉

ivana2209
3. sep 2016

@saska.t dakujem, idem hned nato. Snad jej pomozem☺

ivana2209
3. sep 2016

@saska.t este mam jednu otazocku. Vybrala som orchideu zo zeminy a vsetky korene boli uz zhnite, akurat jeden bol zeleny aj ked zvrchu uz trochu hnil. Tak som ho nechala a zasypala som tie vzdusne korene, moze sa to?

saska.t
4. sep 2016

@ivana2209 plne korene aj ked su hnede su stale zije korene, strihaju sa len prazdne korene, ale orchideji staci naozaj malo na prezitie, takze by to malo byt v poriadku a ano mozes zasypat aj vzdusne, pusti si nove korene

me_kate
21. okt 2016

Ahojte pestovateľky......máme približne 5 orchidey a zrazu sa nám na kvetoch všetkých objavila plieseň....začne od stonky ktorá drží lupene kvetu a postupne sa rozšíri na celý kvet.......viete mi poradiť z čoho sa tá pliaga mohla vytvoriť a ako s ňou bojovať? Ďakujem za každú radu

tereniz
14. nov 2016

nemohla by to byt nahodou prilisna vlhkost vzduchu v miestnosti?ale to asi nie,lebo by to napadlo aj listy a zeminu. Ja si skor myslim,ze by to mohol byt neaky skodca a vy si zle vysvetlujete prvotne priznaky,tu zrejme o plesen nepojde,je to neaky skodca... ☹

me_kate
14. nov 2016

@tereniz a viete prosím o nejakých prípravkoch proti škodcom na orchideách?

tereniz
14. nov 2016

http://www.pluska.sk/izahradkar/izbove-rastliny...
tak to mozno nebudu ani skodcovia ale skor ochorenie,skuste pozriet ten link

orakula
1. feb 2017

Poprosil o radu orchidea mi odkvitla a začali jej vládnuť listy a jeden uz zltne.

ami47
3. feb 2017

Pozorne sledujem všetky vaše rady, lebo aj ja sa trápim s mojimi orchideami. Bývam v panelovom dome so suchým vzduchom (35%) najme teraz v zime. Už mám len dve, z toho jednu už zachraňujem, lebo má mäkké listy. Odstránila som všetky zhnité korene, omotala vlhkou handričkou - budem vlhčiť a čakať či z nej niečo bude. Druhá mi teraz kvitne a zatiaľ sa drží. Asi nebudem môcť namáčať ale iba preliať vodou - musím to sledovať.
Alebo mi vie niekto lepšie poradiť?

lucka4991
10. mar 2017

Ahojte,z listov mi vyrástli na boku ďalšie a aj korienky uz ma..Mám to tam nechať alebo co s tým?o takomto rozmnozovani som nikde nečítala tak neviem..Ďakujem za každú radu 🙂

ami47
10. mar 2017

Nechaj až dotiaľ, než rastlinka dostatočne nespevnie a nebude sa dať opatrne od materskej oddeliť. Potom presaď do črepníka so substrátom pre orchidei.
Nech sa darí!

emka1804
16. jún 2017

čaute baby mam problém mam orchidei ktoré majú na listoch čierne škvrny čo mam robiť. dakujem za radu

arabellka1
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
monique888
18. jún 2020

@me_kate ja som zasypala spodok rastlinky mletou škoricou, ktorá pôsobí na rastlinku antibakteriálne.

chvostik1
19. okt 2020

Ahojte dievčence. Neviem aká aktívna je táto diskusia, ale potrebovala by som upokojiť/poradiť. Som velka milovníčka orchideí. Doma ich mám cez 40ks, ale okrem svojich kvetinových krások mám doma aj skoro trojročnu princeznu. Dnes sa mi ale stala taká nepríjemná vec. Moje milované dieta sa dnes ani neviem prečo, rozhodlo, že jednu z orchideí ochutná a odhryzlo si kúsok z listu kým som ju nemala na očiach. Zienky prosím vás, však orchidey nie sú jedovaté a nemusím mať väčšie obavy než už mam? Na nete sa neviem dopátrať k info. Dakujem