Orchidea. Ako sa o ňu starať?

helka101
24. feb 2008

ahojte maminky, ktorá máte doma orchideu, ja som dostala,a neviemako sa onu starať poradte..

saska.t
27. mar 2009

😀 blau a kde to ty zijes AT alebo DE?

blau
27. mar 2009

AT 😎 ale az na hraniciach s Talianskom

saska.t
27. mar 2009

aha ja v DE ale az pri mori 😅 takze to mame obe dost daleko domov 😀
ja mam orchidky na vsetkych oknach v dome ale ta policka je dobry napad len neviem co na to povie moj muz 😀

nobody
28. mar 2009

blau .... stačí zalít šamponem 😉

lujzik
28. mar 2009

Ahojte....jéééj,pestovateľky.... 😅 tak sa chcem len pochváliť- v októbri som si kúpila prvýkrát orchidee-hneď tri,vždy sa mi páčili, ale som sa bála pestovania- a oni mi práve vyhnali nové stonky s púčikmi,jedna už nakvitá,sú nádherné a ja som na seba hrdá 😀

aadula
28. mar 2009

ahojte, tak pridávam sa..ja som si prvú orchideu kúpila v januári ..len takú malinkú...teraz som dostala dve..tie sú krááásne veľké... chcem sa poradiť...keď odvitnú kvietky, treba nechať stonku len tak, alebo sa to aj strihá?

lujzik
28. mar 2009

aadula:keď Ti úplne odkvitnú,tak stonku odstrihni,ale tak,aby Ti tam ostali 4kolienka..

aadula
28. mar 2009

lujzi ďakujem 🙂

lujzik
28. mar 2009

a nezabudni ju rosiť....každý deň...odmení sa Ti 😅

aadula
28. mar 2009

lujzik, ja ich zalievam od spodu raz do týždňa odstátou vodou a sú kráásne, teda klop klop, aby som ich nezariekla 🙂 rosiť myslíš potom keď už odkvitnú? či teraz ?

saska.t
28. mar 2009

aadula ak stonka neuschne nestrihat ak uschne strihat nad 3 ockom 😉 a nerosila by som ja nerosim 2 roky a su krasne ked som rosila boli na tom horsie 😉
orchideje by sa mali ponarat nie polievt, nechat zvysnu vodu odkvapkat a dat

saska.t
28. mar 2009

a dat spät do kochlika, nesmu ostat stat vo vode inak im uhnivaju korene 😉

lujzik
28. mar 2009

Vsetko co saska napísala sedí 😉 , raz za týždeň a raz za mesiac pridať hnojivo- ale rosím odstátou vodou každé ráno,ale len do stredu ružice-aj kvitnúce, aj odkvitnuté....robí sa to hlavne kvôli vzdušným koreňom...

saska.t
28. mar 2009

do stredy ruzice listov urcite nie lebo odhnije srdce orchidey a potom ju kriesis 2 roky 😀

nobody
29. mar 2009

existují na orchideje nějaký masírovací hlavice?

suki
29. mar 2009

Já myslím, že existují minimálně na palmy 🤐

blau
30. mar 2009

sa mi ta moja orchidea volako nepaci, kvety vadnu ale ten novy list co vyhnala rastie. Kedy to mam odstrihnut?

nobody myslel si to vazne s tym samponom? 😀

saska viem, ze si v De( preto som napisala wohnküche), pekny den prajem.

kathrin6
30. mar 2009

Ahojte neviem mi niekto z vás poradiť. Mám doma orchideu - začala po dvoch rokoch krásne na bielo znovu kvitnúť,ale začali mi na nej uvedovať listy a neskôr aj kvety. Dá sa ešte zachrániť?Už som ju aj presadila tak uvidím. Prosím poraďte ak viete. Ďakujem

nobody
30. mar 2009

blau ... to je spíš destruktivní způsob

saska.t
30. mar 2009

kathrin - vela polievas, kedze si uz presadila nechavaj ju poriadne preschnut a polej az ked budu korene skoro biele a kochlik nebude zaroseny ak ma aspon 2 korene zdrave prezije to ale je to beh na dlhe trate trva dlho kym sa z toho dostane

blau 😀

ankan
30. mar 2009

ahoj stalo sa Vám už aj to čo mne, že po druhý krát zakvitla ale mala inú farbu akú som kúpila. Kupila som ju na jeseň a znova zavkitla cez zimu, takťe ťiadne včielky ju neopelili z iného kvetiu. Neviete čím to môže byť? A ešte v staršom záhradkárovi som čítala, že po odkvitnutý sa má odstrihnúť stonka až tri cm nad koreňmi. Je to hlúposť lebo viac nevirastie. Prišli sme tal o jednu stonku, no našťastie mala dve tak sme ju nezničili celú.

Čo sa týka toho rozmnožovania kedy sa objaví ten pahýľ 😝 (či ako sa to nazýva) myslím po akej dobe života rastlinky.

saska.t
30. mar 2009

anka - ked uschne striha sa, ked neuschne nestriha sa moze z ociek pustit nove vyhonky a striha sa nad 3 ockom 😉

pahyl (keika) nova rastlinka sa nemusi objavit nikdy 😉

blau
30. mar 2009

saska sa vyznas, tak je teda tu moju neham tak uvidime, ale aj tak si pojdem kupit este jednu 😅

saska.t
30. mar 2009

blau- uz sa im venujem 2 roky, tak som co to pochytila a priucila sa a samozrejme aj z vlastnych skusenosti 😀

kathrin6
31. mar 2009

dakujem saska za radu. Ja to teda vyskusam. Cez vikend som ju namocila do vody lebo bola uz uplne preschnuta a teraz ju necham tak az kym zas uplne nevyschne. A ozaj rosit na listy ju mozem ci ani to radsej nie?

cervena_vila
2. apr 2009

Ahoj nečetla jsem celou diskusi, tak nevím jestli už to tu nebylo, my máme tři orchideje na okně v koupelně, jak je tam vlhko tak se jim tam líbí. Všechny báječně rostou, ani je nerosím, jen je tak jednou-dvakrát měsíčně zaleju, ale nenechávám je stát ve vodě.

Ale co vím, tak na ně platí různé způsoby - jak často rosit (denně, týdně, za dva týdny...) a tak, každý si nakonec najde ten svůj.

saska.t
2. apr 2009

kathrin - nemusis rosit ja nerosim a kvitnu a dari sa im vyborne, niekedy sa stane ze z rosenia hniju ked to niekto nevie robit, tak to radsej nerobim a ide to aj beztoho 😉

janca704
6. apr 2009

Ahojte, sa divim, ze som tuto temu objavila az teraz 😅 😕
Tiez som blazon z orchidei, pestujem ich cez 2 roky, mam ich uz hooodne 😵 a furt malo 😀

Ja ich nerosim vobec, ani v lete, pretoze voda moze po listoch stiect do srdiecka a rastlinka odhnije, pripadne sa do kvapiek na listoch cez okno "oprie" slnko a spali listy, tak bacha s tym rosenim. Ide o vlhkost, to sa da aj inak zabezpecit 😉
V lete polievam raz za 7-10 dni dazdovou vodou (namacam) a hnojim kazde 2-3 tyzdne. v zimnom obdobi tieto intervaly predlzujem 😉 A dari sa im super, mam z nich hroznuuu radost.

Nech sa tym vasim dari 😵

janca704
6. apr 2009

A este Kathryn - ja by som tu orchidku vybrala a pozrela, ake ma korene, ak vobec nejake ma 😒 Ak nema, da sa to zachranit, aj ked veeeelmi tazko (prave sa o nieco take snazim 😅 , kedze som dostala do daru take chudiatko ☹ zanedbane). Ak korene ma a ma ich pekne zelene, tak ako radila Saska, opatrne s polievanim 😉

kathrin6
7. apr 2009

Ahoj janca704 - tak presne to som uz spravila aj ked kvitla lebo uz som z nej bola zufala. Vybrala som ju a zistila som, ze vsetky korene, ktore mala v zemi boli uplne suche tak som ich odstrihla a zasadila ju naspat. tie co mala mimo zeme (vzdusne) boli krasne strieborno zelene len neviem ci som nespravila chybu ked som ich dala do zeme aby sa aspon niecim drzala v tej zemy.