Orchidea. Ako sa o ňu starať?

helka101
24. feb 2008

ahojte maminky, ktorá máte doma orchideu, ja som dostala,a neviemako sa onu starať poradte..

zuza888
25. jan 2015

@saska.t super ďakujem tak snáď sa jej už bude dariť lepšie 🙂

vp
3. mar 2015

Ahojte, idem si aj ja k vam po radu. Na jednej mojej phale sa zacali na listoch objavovat svetle kolieska, viditelne hlavne oproti svetlu. Myslite ze to je hniloba alebo nejake bakterie? Nerada by som o nu prisla, pustila dokonca dve kvetne stonky, korene ma pekne na koncekoch svieze zelene, listy nerosim, polievam namacanim raz za tyzden. Ako jej mam pomoct?
Dakujem a prajem vela pestovatelskych radosti 🙂

saska.t
3. mar 2015

@vp ak pustila nove stonky a ma zelene listy dari sa jej urcite dobre,kedze to je znak ,ze je vsetko v poriadku,staci sledovat co sa z toho vyvynie,ale zatial by om to neriesila 😉

vp
3. mar 2015

@saska.t dakujem, tak teda budem cakat 🙂 dufam ze sa to nerozsiri na celu rastlinku. pekny den

helena56800
5. mar 2015

@saska.t neviem čo urobiť s orchidejkou , ktorá má neskutočne vela vzdušných koreňov, ak jej skrátim ten hlávnzy a nejak strčím do kvetináča asi bude veľká rana, posypem škoricou ale ne zahynie mi ?

helena56800
5. mar 2015

@saska.t jednu som presadila takto, ale tá mala neskutočne vela koreňov v kvetináči... toto je jeden koreň , ale takto rozvetvený. ešte jeden taký + menšie som nechala...
mimochodom je to moja prvá / z piatich / zasadená z keiky a ty si mi radila asi 4 roky dozadu, ako ju oddeliť, velmi som sa toho bála....

saska.t
5. mar 2015

@helena56800 s odstranovanim vzdusnych korenov opatrne,naozaj moze uhynut,ale ak ostane dostatocne mnozstvo,nemalo by sa nic stat, na tvoj problem je len jedina odpoved,zohnat väcsi kochlik,kde ich vsetky vopchas 😀

turga
19. mar 2015

Ahojte baby, na mojej krasnej orchidey ktoru som dostala pred mesiacom uvadli kvety, neviem ci to mam brat ze odkvitla alebo sa jej nieco stalo, polievala som ju len trosku z vrchu 1x odkedy som ju dostala. A este pripajam fotky listov, na ktorych mozete vidiet ze su nejake vraskave a to mam na kazdej ktoru mam doma, velmi ich nepolievam, len sem tam, mozno tak raz za mesiac. Moze to byt tym ze maju malo vody??

Dakujem za odpovede

saska.t
19. mar 2015

@turga normalne odkvitla,pusti si nove neboj,listy su taketo väcsinou z vela vody,popr. priameho slnka,nic sa s tym robit neda,nove listy budu uz opät krasne,najlepsie je orch. namacat (vlozit do vody nechat nasat a zvysok vyliat) staci naozaj raz za 3-4 tyz. 😉

turga
20. mar 2015

@saska.t praveze ja vsetky malo polievam tak max kazde 3-4tyzdne ale chyba asi bude teda ze ich polejem z vrchu a stoja potom vo vode. Tak ich skusim uz len namacat. 🙂 A prosimta tie kvety mam odstrihnut alebo nechat nech odpadnu prirodzene samee?? Inak orchidey mam na okne kde svieti len ranne slniecko takze to by im mohlo vyhovovat v tej izbe sa cely rok nekuri, je tam prijemne aj bez toho a jedna mi tuto zimu zakvitla, hodila 4 puciky ale len dva rozkvitli a teraz nahodila dalsi pucik, pripojim fotku. Moj prvy kvitnuci uspech.

saska.t
20. mar 2015

@turga ano nesmu stat vo vode inak odhniju
Kvety nechaj bud same opadat alebo ustrihni celu stonku nad 3 ockom alebo az uplne dole 😉

turga
21. mar 2015

@saska.t dakujem za rady, teraz ich uz len aplikovat 🙂 a hura do pestovania

katuscakzms
22. mar 2015

Dobrý deň, pridala som sa k tejto skupine, lebo potrebujem poradiť ohľadom orchideí, samozrejme
🙂 je veľa alebo aspoň ja poznám s počutia ako zalievat tieto kvety, osobne ich občas umyjem- listy, ale zalievam len 1x týždenne a to mám taký starý pohárik 2cl ktorý sa kedisy používal na pálenku - stamprlik a z neho asi menšiu polovicu davam orchideí, vody zatial je v poriadku a zrejme jej to vyhovuje mam to poradene od sestry, orchidea mam už vysse pol roka a krasne kvitla, len sa chcem uistiť, či sa môže aj takto zalievat, či tým niečo nepokazim, teraz po odkvitnutí som si všimla, že tie prvé staršie listy sú už inej farby sú také svetlejšie a ako sprete, ma aj novšie, ktoré sú krásne zelené, je to v poriadku, sú len staré tak preto? A ešte jedna otázka môžem ich mať aj v nepriehladnych crepnikoch? Tu jednu, ktorú podpisujem je v priesvitnom, ale mam ďalšie 2 a mam len tmavé crepniky, ďakujem za odpovede

saska.t
22. mar 2015

@katuscakzms podla odbornikov je najlepsie ponorit crepnik do vody a nechat cely korenovy bal nasiaknut vodou a potom nechat odkvapkat,aby nestala vo vode,to zabezpeci,ze orchidejkam neodhniju korene,ako ked je pritomna neustala vlhkost,pri ktorej je mozny vznik plesni a odhnitie korenov. Priesvitny crepnik sluzi na indikaciu namacania,ak su korene zelene,netreba namacat,ak chytaju belavy povlak (korene su biele) treba zabezpecit vlhkost. Kedze su orchideje tropicke rastliny a v tropoch su obdobia dazdov a obdobia sucha,su zvyknute hlavne na preschnuty korenovy bal a preto sa namacaju a potom nechaju preschnut,co im zabezpeci optimalny rast 😉

katuscakzms
22. mar 2015

@saska.t ďakujem....

cibulka007
25. jún 2015

Dobry den
Dostala som asi pred tyzdnom orchidejku , ale v kvetinaci je mach. Mam obavu,ci jej ten mach nebude skodit,resp.ci nebude drzat vela vlahy ,aby jej potom neodhnili korene. Mam ju presadit (je zakvitnuta) alebo to mozem nechat tak.
Dakujem za rady 😉

saska.t
25. jún 2015

@cibulka007 mach orchidei nevadi, treba ju namacat az ked budu korene biele, ak su zelene maju dostatok vlhkosti 😉rozhodne nepresadzat

turga
25. jún 2015

@saska.t ahoj po tvojich radach sa konecne mojim orchideikam polepsilo, aj listy konecne nemaju take vraskave 🙂 dufam ze coskoro ma potesia novymi kvietkami. Kopec novych listov mi vyhnali aj korenov. Dakujem 😉

omimio
29. jún 2015

Dobry den, prosim vas vedel by mi niekto pomoct co sa stalo s mojou orchideou??? Vsetko bolo vporiadku mala dlho krasne kvety...polievam ju rovnako, nezmenila som jej ani miesto..nic...a zrazu jej zacal zltnut list..najprv akokeby kraja cerveniet...a teraz zo zltol..a vsimla som si ze ma aj hnedy flako akoby zo stredu...Popritom vyhnala novy list. Dakujem za rady. Pekny den

marhe
29. jún 2015

Ahojte, prosím o radu a vopred zaň ďakujem.
V 3/2014 som dostala orchideu, neustále kvitla až do 4/2015. Začali jej žltnúť a schnúť listy, nové výhonky nestihli vypustiť púčiky, hneď akoby očerveneli a uschli. Podotýkam, že som nezmenila spôsob zálievky ani miesto.
Teraz ma prekvapila novými výhonkami, ale zdá sa mi, akoby to boli listové výhonky.
Čo s tým?
Poraďte, prosím.

saska.t
29. jún 2015

@omimio to nic nie je ustrihnut a vsetko bude ok
@marhe to su keiky, dcerske rastlinky od tvojej orchidejky, musia mat 2 listy a min 2 korenene cca 5 cm dlhe a mozes ich odpojit odstrihnut a zasadit a mas nove orchidejky 😉

evka232
16. júl 2015

Ahojte, práve mi odkvitá orchidea, kvety ešte neopadali ale stonka sa mi zafarbila do nejakého červeného odtieňa a polka jedného listu do žlta. Viete mi niečo poradiť čo s ňou robiť? ďakujem 🙂

saska.t
20. júl 2015

@evka232 odstrihnut celu stonku aj zlty list a vsetko bude zasa ok aj orchidejkam starnu listy a odkvitaju kvety 😉

baska1
4. sep 2015

baby prosim mam asi 7 ochideii, ale nejak sa im u mna nedari, vzdy v lete, aj ked ich rosim kazde 2dni ich chyti taka akoby hrdza na listoch, stonkach a kvetoch a zacnu zltnut a vysychat, takto som uz prisli asi o 4:o( aj teraz mam takto 2 postihnute, co s tym? Mam ich na parapete okien, orientacia, V-Z.Dakujem

saska.t
4. sep 2015

@baska1 nerosit, nie moc casto namacat obcas pohnojit, cim menej sa o ne budes starat, tym lepsie sa im bude darit 😉

orakula
13. mar 2016

Dobry poprosim o radu moja orchidea ma zvadnute listy ako jej mam pomocť?Uz som aj vymenila hlinu aostrihala suche korene ale stale su listy zvadnute.

saska.t
13. mar 2016

@orakula ak su raz zvädnute uz take aj zostanu, nove listy budu opät pekne, ak sa o nu budes dobre starat.

tereniz
19. mar 2016

Vytvorila sa mi na orchidei dcerska rastlina,problem je vsak v tom,ze mi vyrastla medzi listami a nie na kvetnej stonke. Keby som ju chcela oddelit,tak poskodim ,,srdiecko,, Znamena to uhynutie materskej rastliny?? Vopred velmi pekne dakujem za kazdu odpoved,ktora by mi pomohla vyriesit moj problem

tereniz
19. mar 2016
saska.t
20. mar 2016

@tereniz tento problem sa vyriesit neda a keika musi ostat tam kde je ......pri odpojeni by si mohla zabit oboje rastliny,toto sa stava ak je materska rastlina oslabena , poskodena atd.