Orchidea. Ako sa o ňu starať?

helka101
24. feb 2008

ahojte maminky, ktorá máte doma orchideu, ja som dostala,a neviemako sa onu starať poradte..

saska.t
16. sep 2009

pipisek namacam zo spodu po okraj kvetinaca zvrchu urcite nie aby sa nedostala voda do stredu listov inak orch. odhnije takze len zospodu 😉

pipisek
17. sep 2009

děkuji 😉

danqa25
17. sep 2009

Ahojte...kto mi vie poradiť ako sa zbaviť malých bielych parazitov na orchideách....najprv sa objavia biele chumáčiky a potom sa z nich rozlezú chrobáčiky...hlavne po pazuchách listov a pri pukoch...takýmto spôsobom postupne začína orchidea od listov hynúť ☹ vopred ďakujem za radu 🙂

helena56800
18. sep 2009

Saska.t ďakujem. Musím ešte čakat, lebo korienok tam nieje ani jeden. Ja som myslela, že to treba oddelit a dať do vody aby pustilo korienky, 🙂 ako ostatné kvety. Ešte dobre, že som váhala : -)

mima1
18. sep 2009

poradte mi. mam doma jednu orcideu. este som ju nepresadzala kvitne druhy krat no cez kvetinac na spodu sa mi tlacia von korene. mozem to ostrihat?

saska.t
18. sep 2009

danga- nic ine ako postrek ti nepomoze treba zajst do obchodu a popisat problem, inak ti uhynu...

helena 😉

mmima - nemozes ich ostrhat len ich nechaj tak nic sa nedeje, proste si tadial nasli cestu a presadzat tiez nemusis 😉

leopolda
19. sep 2009

Ahoj.

Jsem milovnicí orchideí,někdy s větším,někdy s menším úspěchem pěstování.
Objevila jsem nedávno speciální květináče fa.plastia.Nejdete na www.plastia.cz
Je fakt,že jejich cena je kolem 300kč,ale kytkám se v nich velice dobře daří.
Musím říct,že jsem v nich vzkřísila i kytky,které měly listy tenké jako papír,jak měly málo vlhkosti.
Tento je velice elegantní a ještě praktický.A taky se ted prodává nový substrát na orchidee,který je jenom piniová kůra,od firmy Floria.Chce to ovšem nechat při přesazování nějaké zdravé kořeny,které přijdou do substrátu,aby mohly přijímat vlhkost. 🙂

bzuco
19. sep 2009

ahojte
neviete mi poradiť?....
mám orchideu a z materskej stonky vyhnala dcérsku stonku, asi tak v polovici výšky tej materskej ....krásne zakvitla a aj stále kvitne, len tá materská stonka mi začala žltnúť...tak som ju postupne to uschnuté zostrihala...lenže teraz už je to len o to 1 očko a bojím sa, aby mi nezačala žltnúť aj novonarastená stonka - stále totiž kvitne a je na nej 7 kvetov...schne to nejako rýchlo...naposledy som ju skacovala v stredu a už je zasa žltá....nechcem aby mi to uschlo a tým prídem aj o ten zakvitnutý konárik...momentálne som zistila že rastlinka vyhnala nový list...môže to s tým žltnutím súvisieť? 😒

monky1
20. sep 2009

ahojte,

aj mojej sa prestalo darit....dnes rano este aka-taka pohodicka a vecer som skoro odpadla - takmer cela stonka zozltla!!!!! odstrihla som ju nad tretim ockom zdola, ale cast z toho, do ostala, je aj tak zlta. Co mam robit? Odstrihnut celkom? Teraz jej lezu korene ako dive a aj 2 nove listy vybehli, ale stonka a kvety ☹ ☹ ☹

Baby radte....SOS!!! 😢

leopolda
21. sep 2009

Monky1,
určitě tu žlutou latu ustřihni,není tam k ničemu.
Jak jsem psala o tom přesazení,tak to doporučuji,to se pak budou mít.

lela1
24. sep 2009

Ahojte baby,chcela by som poradiť,na jednej mojej orchideicelkom opadali listy,zostali iba dva a je nejaká zosušená,mám dojem že som ju preliala ale neviem ako sa to stalo keže všetkz polievam rovnako,dá sa ešte zachrániť?ako prinútiť orchideu kvitnúť,dala som ju už do chladnejšej miestnosti,zasa naspäť a nič,nekvitne už takmer rok.ďakujem

janca704
24. sep 2009

Monky, nesmut, to je normalne. Pravdepodobne bude teraz od kvetov trosku "oddychovat", ak jej rastu korienky a listy, tak to je super, prospieva, tes sa z kazdeho listocku, lebo raz spod kazdeho z nich vyrastie kvetny stvol 😉

Lela, vyber ju von a pozri sa jej na korene, ak nejake ma, ma sancu, ak nie, bohuzial 😖
A Phalaenopsisy nepotrebuju zmeny teplot. Dokazu existovat normalne na parapete, tam sa trosku meni teplota v noci a cez den, ale nie je to tak, ako u inych druhov 😉

helena56800
24. sep 2009

Ahojte dnes som si kúpila dve nové. - aby jednej nebolo smutno 🙂 Vyberala som podla toho kolko maju púčikov a nevšimla som si, že jedna má hned ten prvý lístok od " srdiečka zostrihaný resp. skrátený ☹ neviem prečo, možno bol nažltnutý a teraz neviem či to nebude vadiť ☹

knobloska
24. sep 2009

helena ta moje to měla taky a v pohodě. Ustříhla jsem ho celý. Já kupuju spíš podle toho, v jakém stavu jsou kořeny, dost často je mají nahnilé, takže od takové ruce pryč 😉

monky1
28. sep 2009

babky, vdaka za rady, stonka je uz v kosi a ja s laskou cakam, ako sa jej bude darit

sitni
28. sep 2009

ja mam tiez orchdeje mam žltu,bielu,ružovu,fialovu,oranžovu ,cervenu

janca704
30. sep 2009

Helenka, to nevadi. Hlavne je, aby ten listok nehnil od miesta, kde bol odstrihnuty. Ak nehnije, tak je to ok 😉 Mala kozmeticka vada 😉
A pri kupe treba pozerat prave na korene, substrat, kvietky su az druhorade 😉
Mne manzel raz kupil naaaaaaaadhernu flakatu, akurat, ze si nevsimol (nevedel), ze ten kvetny stvol vyrastol zo srdiecka (normalne rastu spod listov), takze uz mi zakvitne len par krat (podla poctu listov, ktore ma) a mozem ju vyhodit, kedze jej dalsi listok nema odkial vyrast ☹ ☹ ☹ ☹ A taka je krasna ☹

knobloska
1. okt 2009

Janca to jsem taky nevěděla 😒 .Moje jsou naštěstí 'OK.

helena56800
1. okt 2009

Janca to som nevedela, tak možno preto moja jedná orchidea, ktorá kvitla od srdiečka púšťa teraz dve nové od koreňov...

laurinkadanielka
2. okt 2009

ahojte možte my poradiť žlknu my listy moc hu nepolievam už som dva odtrhla

saska.t
2. okt 2009

laurinka - je vela moznosti - moze to byt normalny jav ak schnu zospodu, moze to byt vela slnka, prievan, vzduch z radiatora, caste menenie stanoviska, malo vody, vela vody sama musis zhodnotit co z toho 😉

laurinkadanielka
2. okt 2009

cely list my žlkne no neviem mam hu stale na jednom mieste no svieti nam tu slnko ale iba doobeda a radiator je dalej ale mam hu na poličke pod počitačom že by to vadilo 😒

saska.t
2. okt 2009

a zltne spodny list ci vrchny, stanovisko mas podla vsetkeho dobre....

laurinkadanielka
2. okt 2009

tak zvrchu

saska.t
2. okt 2009

pozri jedine co mozes urobit je cakat ak zacnu zltnut aj ostatne problem tam je, este ma napadlo ci ti nehniju korene vtedy by si musela presadzat a hnile korene ustrihnut, ale tie väcsinou hniju ked je prepolievana 😉

laurinkadanielka
2. okt 2009

ja hu pomenej polievam a ked my ožltnu všetky čo potom

saska.t
2. okt 2009

presadit do noveho substratu, skontrolovat korene odstrihnut zhnite, to je jedine co ju zachrani potom...

laurinkadanielka
2. okt 2009

dakujem za radu dam vedieť ako to dopadlo dufam že hu zachranim

helena56800
4. okt 2009

no tak na mojich nových orchidejkach som objavila naťahanú pavučinu a malé pavúčiky 😠 tak to ma tak naštvalo, ved som to musela už asi tak doniesť z obchodu a teraz sa bojím aby som " nenakazila aj ostatné, 😒

saska.t
5. okt 2009

helena no ak su to naozaj pavuky tak by jej nemali ublizit 😉