Orchidea. Ako sa o ňu starať?

helka101
24. feb 2008

ahojte maminky, ktorá máte doma orchideu, ja som dostala,a neviemako sa onu starať poradte..

aknedz
29. júl 2009

monky
o tej pavucinke som pocula - resp.citala niekde na nete, ze ju robia listove vosky alebo nieco podobne, skus kupit postrek na ne, alebo skus dat do googlu skodcovia orchidei a najde to kadeco - ja zatialexperimentujem a skusam tie rady, len sa bojim, dokedy to ta orchidea chudako vydrzi 😒

natka33
29. júl 2009

Ahojte,ja som dnes nasla na svojej orchidei take malicke chrobaciky. Najprv som si myslela, ze to je pavucinka, ale potom som si vsimla, ked som sa toho dotkla, ze sa to pohlo. Je to chrobak, ktory sa vola STITNICKA, je velmi nebezpecny v tom, ze sa rychlo mnozi a doslova vycuca celu orchideu. Nastastie to tam vcera este nebolo,ked som ju pozerala, takze este nestihla napachat vela skody. Postriekala som ju postrekom VEKTAFID A, uvidim, ci to "rozchodi", je to dost silny postrek, ale velmi ucinny. Okamzite tie chrobaky zdochli. Treba to zopakovat tak za 3 dni. Stitnicky su skodcovia, ktori najcastejsie napadaju orchideu. TO som sa docitala na nete.

monky1
29. júl 2009

natka super!!!!! ja som si dnes kupila dalsiu - fialovu (prvu mam bielu) - asi sa stavam zavislou, lebo chcem dalsiu 😀 😀 😀 😀 😀

pikino
29. júl 2009

ahojky ja som mala tiez na orchidei korenove cervce, tie male hnusne biele chlpate chrobaciky. bohuzial v takom mnozstve ze som ju musela jednoducho vyhodit ☹ dostala som ju od svokra. tak som musela ist rychlo kupit
druhu a kamuflovat 😀 takze jedna rada ak budete kupovat orchidee pozerajte hlavne pod listy a na korene.

uz som zistila ze sa mi premiestnili aj do kale. v knizke som citala ze ak ich je malo treba ich proste vyzabijat rucne strucne, pretriet tamponom navlhcenym v liehu ale ak ich je vela tak treba postrek v knihe pisali o nejakom activeli
ci tak nejak sa vola.

natka33
29. júl 2009

Ja som zasadne za postreky. Kedy si som sa venovala bonsajom, ale mame prilis slnecny a teply byt, tak im tu vobec nebolo dobre, a veselo sa mi tu mnozili molice, stitnicky a roztoce. Zo zaciatku som to len "oberala", ale ked mi zacali postupne vykapavat, tak som sa rozhodla pre "chemiu" ;) A som v tom dobra, to Vam mozem potvrdit chi Mam plny balkon kvetin, zatial sa im dari, takze pohodicka. Ruzu mi zral roztoc, ale uspesne som ho zahubila. Len, nie je to moc dobre - tie postreky, pre zivotne prostredie ... ☹ ale co sa da robit, ak raz chces mat pekne kvety, musis striekat, inak sa to neda, pokial mas prilis teply byt. Ja si planujem kupit este jednu orchideu, tak uvidim, ako tato zvladne ten postrek ;)

flamenga
29. júl 2009

a moju orchideu manžel prekypril (rozumej, že sa mu prekotila... spadla.. celá sa vysypala) a čuduj sa svete.. začala púšťať nový lístok a kvety sú na nej dodnes 😀

flamenga
29. júl 2009

dokonca zlomil jeden celý konárik s kvetmi 🙄 😀

natka33
30. júl 2009

aj svagrinej spadla z okna a po par tyzdnoch nahodila list a dokonca aj kvety ... ;) 😀

roasha
30. júl 2009

len to nedoporucujte ako radu na kvitnutie 😉 😀

natka33
30. júl 2009

hahah nieeee, staci prihnojovat, vraj. Ale ja zatial nehnojim, vecne zabudam kupit to orchid.hnojivo ☹

vajanka
30. júl 2009

viete co je zaujimave?aj mojej malej spadla orchidea z okna a uprimne, dovtedy kvitla raz a nic moc a po tom spadnuti vyhnala 3 konariky a teraz cela kvitne. nadhera. nieco na tom padani bude.

natka33
31. júl 2009

dost "nahod" pokokope...

lela1
2. aug 2009

Ahojte kočky,dobré ránko,chcem vás poprosiť o radu,mám 6 orchideí a neviem dosiahnuť to aby mi začali kvitnúť,rosím ich každé ráno a polievam raz za týždeň,asi na troch im začali vysychať listy,predtým boli krásne lesklé a pevné.ďakujem vám pekne za rady 🙂

saska.t
2. aug 2009

lela - myslim si ze vela polievas a vynechaj na nejaky cas rosenie, listy mozu usychat z viacerych dovodov- priame slnko, prievan, zmena stanoviska...
orch. staci namacat podla stavu korenov ak chytaju biely nadych namocit ak su zelene nenamacat u mna to vychadza cca 1x za 10-14 dni 😉
Este som zabudla ach vysichaju spodne listy a nie vo velkom mnozstve byva to normalny jav

lela1
2. aug 2009

Jej,ďakujem ti saska,ešte som sa chcela opýtať že čo robiť aby začali znova kvitnúť,odkvitli mi na začiatku apríla a doteraz nič.

saska.t
2. aug 2009

lela - orch. su zvlastne kvety neprinutis ich extra kvitnut ked ty chces ,niektore mi kvitnu stale niektore aj rok nie. Pravidlo je cim menej sa staras tym sa im lepsie dari, takze namacam malo hnojim tak 1x mesacne ak sa podari, nerosim vobec a su krasne 🙂
Tvorbu kvetov podporuje znizenie teploty v izbach co sa ti teraz nepodari, tak im nechaj cas a ony sa opat vzpamataju 😉
Ak su v poriadku korene - nie hnile, maju dostatok svetla, nestoja v prievane nebude problem aby zasa zakvitli

lela1
2. aug 2009

dakujem ti saska za rady,papa 🙂

monky1
5. aug 2009

teda nestacim sa cudovat - moja nova orchidea sa drziiiii - kazdy den jej rozkvitne jeden aj dva kvety - ked som ju priniesla domov, mala 7 pukov a dnes ma uz len 2 😵 😵 ...ostatne rozkvitli.....a to som ju este nepolievala...asi by som dnes uz mala, len sa bojim, ze ju polejem a zvysne dva puky nerozkvitnu 😀

knobloska
5. aug 2009

Holky mám phalenku, asi 4 dny a asi má špatné vzdušné kořeny. Takové suché a šedivé. Je to OK?

monky1
5. aug 2009

knobloska - aj moja ma take sedive a kvitne ako diva....a druha nema ziadne vzdusne korene!!!!! a tiez kvitne - ale tato uz pusta nove korienky

...takze aj mna by to zaujimalo.....odbornicky orchidearky kde ste???? 😉

veronika13
5. aug 2009

ahojte, ste toho popísali... knobloska, ak sú suché, že na dotyk mäkke, môžeš ich odstrihnúť... ja mám 9 orchidiek a tiež nemám vzdušné moc pekné, ale niektoré začali vyháňať nové, tak sa hádam polepšia. Moja prvá orchidka, čo som dostala začiatkom apríla začína odkvitať, každý deň jej "odíde" jeden-dva kvety,ale na koncoch má ešte asi 5 pukov, tak sa hádam ešte budem dlho tešiť z kvetov

knobloska
5. aug 2009

To jsem si zase koupila kytku, já jsem spíš jejich zabíječ, ale pořád mě to baví. 😀 Téhle by mi bylo líto, je fakt nádherná.
Monky ty jí máš jak dlouho doma?

monky1
5. aug 2009

prvu bielu asi 2 mesiace - 3 kvety myla, dalsie dva rozkvitli a teraz sa nic nedeje - je rovnaka, ale pusta nove korene (to je ta bez tych vzdusnych korenov)
druha je fialova a ta kvitne ako diva - klop klop, ale ma mensie kvety ako biela....mam ju asi tyzden

luba142
8. aug 2009

ahojte dievcata neviem ci je to tu niekde popisane ale mam phalaenopsis odkvitla mi a neviem co teraz stonka bola sucha tak som odstrihla nad druhym ockom a neviem ci este vyrastie dalsia ako dlho by to mohlo trvat listy ma krasne zelene, diky za odpovede

knobloska
8. aug 2009

Veronika díky, já myslela, že to chytilo nějakou plíseň a už jsem jí pohřbívala.

saska.t
8. aug 2009

luba - bud pusti nove vyhonky zo starej stonky alebo pusti celu novu nemaj strach vsetko je ok...

knobloska - neboj aj u tvojich phala je to normalny jav 😉

knobloska
10. aug 2009

Ahoj holky, mám další problém ☹ . Moje falenka měla na konci výhonů malinká poupátka a ta teď zežloutla a zaschla. Měla jsem ji v dost teplé místnosti, na JZ, ne na okně, ale asi metr od okna. Zalévala jsem jí minulý týden a 2x denně rosím.
Teď jsem jí dala na S okno a zalila. Snad jí to úplně nezabije.
Co myslíte?
Děkuji 😅

luba142
10. aug 2009

saska.t no to dufam, myslim zeuz nieco ide ale vyzera to skor na listy

saska.t
10. aug 2009

knobloska ono sa to obcas stava s tymi pukmi ale dovodov moze byt tak strasne vela ze sa to ani neoplati rozoberat, mozes len dufat ze sa to nezopakuje skus hnojit väcsinou to u mna zabera doda jej to vyzivu

luba ak sa uz nieco je to dobre znamenie...

knobloska
11. aug 2009

Saska díky, běžím pro hnojivo, na to jsem zapomněla... 🙂