Orchidea. Ako sa o ňu starať?

helka101
24. feb 2008

ahojte maminky, ktorá máte doma orchideu, ja som dostala,a neviemako sa onu starať poradte..

atlaska25
12. júl 2011

Ahojte Prosím vás kde najdem podrobní popis sačkovej metody??? 😅

saska.t
12. júl 2011

@atlaska25 sackovy metoda na co? na vzkriesenie?

atlaska25
19. júl 2011

@saska.t Ahoj no tak tak na vzkriesenie orchidee ☹ Neviem čo s nou zasypala som ju škoricou a neviem či ju dať do sačka alebo nechať v substráte a čakať na zázrak!!!!stret som vyhodila lebo odhnyl 😖 ale jeden list sa stále drží tak neviem čo ďalej??? 😅

saska.t
19. júl 2011

@atlaska25 na toto ti uz pomoze len cakanie amalo namacania, budes dlho cakat, ale urcite sa vzkriesi, aj keby posledny list odpadol. Upozornujem ta, ze to potrva min. rok a potom zacne z uplne ineho miesta pustat nove listy, takze urcite nevyhadzuj, je to beh na dlhe trate, ale oplati sa 😉

atlaska25
20. júl 2011

@saska.t Ďakujem za radu!!! 😉 !A mám ju nechať v substráte alebo ju dať do sačka hmm???? 😒

saska.t
20. júl 2011

@atlaska25 urcite substrat, kedze odhnil stred, koli tomu, ze ostala stat voda v strede listov (srdiecka) tak by ju vöhkost zo sacku zabila, drzat viac-menej suchy substrat a cakat, nic ine jej uz nepomoze 😉

atlaska25
20. júl 2011

@saska.t Veľmi pekne Ďakujem za rady 🙂 Tak už len sa vyzbrojiť dávkou trpezlivosti a dúfať že sa vzkriesenie podarí 😅

jana1202
28. júl 2011

skus sa pozriet na www.porada.sk pestovanie orchidii,tam najdes vela dobrych rad

iwuskaaa
2. aug 2011

Ahojte, dostala som krásnu orchideu a už mi pomaly odchádza 😒 . Neviem prečo, pretože ich mám viac a tie sú krásne. Jednoducho začali padať kvietky a teraz žltnú listy, sú také akoby zvráskavené. Neviete mi poradiť, čo s tým? Ďakujem 😉

sarka_k
2. aug 2011

@iwuskaaa Nestojí ve vodě? Podle mě by mohla být přelitá. Také se mi to s jednou rostlinkou stalo, začaly jí měknout listy, až byly takové scvrklé.

iwuskaaa
2. aug 2011

@sarka_k nie, práveže nieje vôbec vo vode 😒 , ani nasiaknutá veľmi 😒

saska.t
3. aug 2011

@iwuskaaa moze to byt castym striedanim prostredia (zmena stanoviska) kedze isla od pestovatela do predaja, z predaja k tebe, nevies v akych podmienkach cestovala... treba ju nechat ak nema zhnite korene, nestala jej voda v strede listov a ma aspon 1 zdravy koren, vzpamäta sa, aj ked to bude velmi dlho trvat 😉

iwuskaaa
4. aug 2011

@saska.t Ďakujem za odpoveď 😉 .
Teraz som ju riadne prehliadla, tak listy sú pekné zelené, sem tam je časť listu svetlozelená, ale už nie sú také zvráskavené a všimla som si, že vypúšťa kvet, ale ten asi začal púšťať ešte vtedy, keď sa jej darilo. Mám ju zalievať ako bežne, zalievam každý týždeň na pár hodín a potom vodu zlievam.

saska.t
4. aug 2011

@iwuskaaa no zasada pri namacani je ak ma korene zelene nenamacat, ak su biele alebo chytaju belavu farbu namocit, staci aj 20-30 min, ako casto zalezi na substrate u mna chytaju belavu farbu 1x za 2-3 tyz. 😀

dominika2727
14. aug 2011

Ahojte. Dnes pri zalievani som si vsimla, ze jedna z mojich orchideii ma vo vnutri kvetinaca taku pavucinku, pozrela som sa a vo vnutri su ako keby take larvicky. Co s tym? Vyhodit ju celu,alebo len presadit? Este kvitne,ale bojim sa aby sa to potom nedostalo aj do dalsich. ☹

p3tra11
14. aug 2011

@dominika2727 ahoj, vosky su zakerne, tych sa nezbavis... zial, rastlinka je uz napadnuta, takze na tvojom mieste by som ju skusila presadit, hoci kvitne, mozno sa ich zbavis... ale hlavne izoluj ju od ostatnych, aby vosky nenapadli aj tie... napis, ako si nakoniec dopadla...

dominika2727
14. aug 2011

@p3tra11 ja som ju vybrala z toho plastoveho kvetinaca a tu pavucinku som odtial vytiahla. Pockam pokial sa trochu vysusia korene,aby sa mi oddelili od zeminy a potom presadim. Kontrolovala som vsetky orchidee,ale na inych som to nevidela. Ako sa to tam mohlo dostat? 😒 Preventivne som ju dala na "samotku" 😀

saska.t
15. aug 2011

@dominika2727 existuje postrek na skodcov, ktory sa opakuje po 3 tyzdnoch, skus kupit v kvetinarstvach 😉 samotne presadenie nepomoze, ak su to vosky su zalezene medzi korenmi takze len preplachnutie a presadenie nepomoze 😉

dominika2727
16. aug 2011

@saska.t dakujem za radu. Musim sa popozerat, aky vyber maju tu v Rakusku. Ako sa to vola na Slovensku? Mozem s tym nejako tej orchidee uskodit,ked to neboli vosky? Ak nie, bude problem ked to pouzijem preventivne aj na ostatne? 😅 Orchidee mam uz 4 roky,ale prvy krat som nieco take videla. Su strasne krasne a tesim sa z kazdeho jedneho kvietku 😵

saska.t
16. aug 2011

@dominika2727 ja nezijem na Slovensku ale v nemecku a tu sa to vola " Compo Axoris" Insekten frei für orchideen, takze by to mohlo byt aj v Rakusku, je to aj s hnojivom na viac druhov skodcov nic sa nestane aj ked to das ako prevenciu je to na bio-zaklade.... pozor cena je dost vysoka okolo 8,- eur

viva13
23. aug 2011

ahoj, prosím poradíte mi niekto? pred dvomi mesiacmi som presádzala orchideu lebo prestala kvitnúť (to som našla na internete) dala som jej substrát určený na orchidee a začali mi vädnúť listy a už nekvitne prosím pradí mi niekto, ako ju zachránim? vďaka

saska.t
23. aug 2011

@viva13 orchidea nemusi kvitnut aj rok a je to v poriadku, mali by sa presadzat 1x za 2-3 roky, tazko takto radit ak nema hnile korene, nie je casto namacana , ma dostatok svetla, nemenis stale stanovisko a nema prievan, malo by byt vsetko v poriadku a treba len cakat... Ak ma gumove listy /ako zvädnute) znamena ze casto namacas, pri orch. znamena malo vody viac ako neustala vlhkost ta ju uplne odrovna...

viva13
23. aug 2011

@saska.t
polievam 1x týždene a teraz cez leto 2x tak mi bolo povedané v kvetinárstve 🙂

saska.t
23. aug 2011

@viva13 to je velmi vela, korene a substrat nestacia vyschnut a korene odhnivaju... Orch. sa namacaju az ked maju biele korene to je znak, ze potrebuju vodu ak su zelene, nepolievat, takze odporucam 1x za 2-3 tyz. namocit na 20 min. nechat odkvapkat, preto zgumeneli listy, nechaj vyschnut substrat a cakaj kym korene obeleju a az potom namacat 😉 Urcite sa spamäta, pri velkom mnozstve vody odhniju korene....

viva13
23. aug 2011

@saska.t korene nevyzerajú hnilé ani suché namáčam na pol hodiny

redangel32
25. aug 2011

@saska.t idem Ta poprosit o radu,kedze citam ako tu kazdemu radis 🙂 . Za co vopred dakujem 😉 .
Zacina mi odkvitat orchidea ako dalej postupovat? Zalievku obmedzit alebo sa riadit farbou korenou? (ako si to spominala vyssie) SOm uplny zaciatocnik v pestovani a je to uplne prva orchidea 🙂 . Zatial sa jej dari super,stihla mi vypustit za 3mesiace dalsiu stonku a prvy krat odkvita.. Do presadzania sa asi nemusim ponahlat,ked ju mam len 3mesiace.... 😕 ?

saska.t
25. aug 2011

@redangel32 dakujem za pochvalu 😉 potesi 😀 a k tvojej otazke, pri zalievani sa vzdy riadit farbou korenov,inak hrozi odhnitie, ked celkom odkvitne odstrihnut stonku nad 3 ockom od spodu, alebo celu stonku ak uschne, neboj sa orchidea si vzdy po case pusti novu stonku, alebo pusti vyhonok z tej co si nechala. Presadzanim sa vobec nezaoberaj, ja presadzam az ked zacne orch. chatrat sama uvidis, ze sa jej prestalo darit, mas cas aj 5 rokov 😉
Hlavne si treba zapamät, pri orchideach treba setrit vodou, menej je niekedy viac 🙂 Potom by bolo dobre kupit hnojivo pre orch. a 1x mes. pohnojit, hnoji sa od marca do oktobra, potom iba cistu odstatu vodu 😉

monka9999
25. aug 2011

@cat ja ich mam 8 všetky zalievam z vrchu.voda im stečie do misky a čo nevypiju vylievam.po odkvitnuti je dobre dat večši kvetinač a druhu hlinu.je dobre prihnojovat hnojivom na to určenym.samozrejme aj hlinu iba na orchidee.nepouživaj vodu s točky!chlor im strašne škodi.bud destilovanu alebo prevarenu.ale stači destilovana.najlepši je priesvitny kvetinač.korene potrebuju svetlo.pottrebuju sice svetlo ale nie prime dopoludnajšie slnko.okolotych20až22stupnov.maju radi rosenie na listy.pozri si v gugli orchidee.

monka9999
25. aug 2011

@saska.t ak neodstrihneš staru stonku,tak si viženie a rozkvitne nanovo.ja som skusila poodstrihovat a všetky paličky čo som odstrihla uschli.mne začali hnat nove paličky hned ako som presadila.nemusela som čakat až po čase.trvalo to asi mesiac.a vyhnala každa.aj ked mali 1 paličku alebo 2. 😎

monka9999
25. aug 2011

@atlaska25 čo to je sačkova metoda?