Orchidea. Ako sa o ňu starať?

helka101
24. feb 2008

ahojte maminky, ktorá máte doma orchideu, ja som dostala,a neviemako sa onu starať poradte..

saska.t
3. apr 2013

@pizik no toto je väcsinou problem vela vody,obmedz zalievku na 1xza 2-3 tyz. jednoducho az ked su korene biele,tieto listy sa uz nepostavia,ale nove narastu krasne pevne... Vychodne okno by im vobec nemalo vadit,co moze vadit je prievan,alebo teply vzduch z radiatora 😉

pizik
4. apr 2013

@saska.t ďakujem za radu, skúsim ju nejaký čas nepolievať, dúfam, že sa pozbiera..... 😉

luba142
22. apr 2013

Ahojte, mam problem, ze mam 3 orchideye ....teda presnejsie mala som jednu a tu som rozzsadila asi po roku do dalsich dvoch kvetinackov. Kvitne mi len ta jedna zakladna a tie 2 mi este nekvitli......kde robim chybu, zalievam, hnojim a stale mam len listy ?

klemberka
23. apr 2013

Ahojte, potrebujem od vás radu, mám doma 3 orchideiky, jedna je sama na jednom okne, dve sú vedľa seba na druhom okne, všetky na južnej strane, celý deň na ne svieti slnko... Postupne, ako som ich kupovala, mi začali listy žltnúť zvrchu, hlavne na tej jednej, ktorá je na okne sama, dokonca bolo na nej veľa bočných stoniek a mala veľa pukov, už mali vykvitnúť, ale všetky sa tak scvrkli a opadali, aj listy má teraz žlté a gumové, postupne zvrchu nadol uschnuté... Na druhej mi začali tie listy žltnúť takisto zvrchu, vyhodila ale bočné stonky a na nich postupne rastú puky, ale takisto začal rásť nový list, no bojím sa, že mi puky začnú vädnúť, ako pri prvej... No a tretiu som kúpila pred troma dňami a dnes som si všimla, že aj jej už žltne jeden list ☹ Poraďte prosím, môže to byť z toho, že sú zle umiestnené? Lebo mušky nemajú, akurát som si všimla, že na tej prvej normálne narástol mach, asi bola preliata, však? Myslíte, že sú spálené od toľkého slnka? Mám ich premiestniť a ak áno, tak na aké miesto? A ešte jedna otázka - mám nejak tie žlté zvädnuté listy ostrihať alebo čo s tým?

klemberka
23. apr 2013

Tak som sa mýlila, teraz som sa bližšie na ne pozrela a sú to zrejme definitívne škodcovia - našla som na tých všetkých žltých listoch biele bodky, zospodu na všetkých drobné pavučinky a dokonca som videla aj tie také malé mušky, zospodu aj zvrchu na listoch... Ako sa ich teda zbaviť???

saska.t
23. apr 2013

@luba142 to je normalne,moze aj 2 roky trvat,kym mlade vykvitnu 😉
@klemberka gumene a zlte listy su znamkou velmi castej zalievky,treba ju obmedzit,az ked su korene biele namocit do vody, spalenie od slnka,sa prejavuje hnedymi vypalenymi flakmi v strede listu,väcsinou do kruhu... ak si nasla skodcov,jedine co ti pomoze je nabehnut do speci obchodu a kupit sprej na skodce extra na orchideje, mach nie je ziadny problem, to,ze obcas opadaju puky je znamkou nedostatku svetla pocas dlhej zimy 😉

klemberka
23. apr 2013

@saska.t ďakujem pekne za rýchlu odpoveď 🙂 už som ich jemne osprchovala, škodcovia sa odplavili, listy sú čisté, tak ich nechávam ešte poriadne odtiecť, a potom už nepolejem, budem sa teda držať tvojich rád 😉 a ešte dnes nabehnem do obchodu a kúpim niečo na tých škodcov... a mám ešte jednu otázočku - čo teda s tými žltými zvädnutými listami? lebo tá jedna vyzerá naozaj hrozne, vyzerá tak prehnito, aj to, kde sú všetky spojené listy zospodu, je to také gumové a čierne, čo s tým? pozbiera sa, keď ju nebudem dlho polievať?

saska.t
23. apr 2013

@klemberka zlte listy kludne odstrihni,ja namacam 1x za 3-4 tyz. mam ich 20 a kazdej sa dari,pozor voda nesmie ostat stat v strede listov inak odhniju uplne...tu plati pravidlo niekedy je menej viac,zalievaj az ked su korene uplne biele,ak su zelene este ma dostatok vody 😉

klemberka
23. apr 2013

@saska.t ďakujem pekne za radu 🙂 a teda mám odstrihnúť aj tie, ktoré ešte len začali žltnúť? lebo asi sa to nestopne, už zožltnú úplne, odstrihnem teda aj tie napoly zelené a napoly žlté?

saska.t
23. apr 2013

@klemberka iba tie zlte,tie ostatne az ked uplne ozltnu

althejka
23. apr 2013

@luba142 mam presne ten isty problem,ale mozno len potrebuje ta co nekvitne viac casu, tak sa snad dockame 🙂 staram sa o nu ako o tie ostatne,ale zatial mi pride,ze spi,lebo ani listy,ani korene,nic nove.

pralinkaaa
4. jún 2013

ahojte pls. poradte- dnes som na mojich kráásnych orchideách našla na koreňoch pleseň, normálne také malé guličky a aj akoby pavučiny..☹ čo s tým z čoho to je? neviem ako ich zachrániť

saska.t
4. jún 2013

@pralinkaaa ak su tam pavuciny tak to nie je plesen,ale nejaky skodca,supaj do obchodu pre postrek extra na orchideje,to je jedine co ti pomoze 😉

pralinkaaa
5. jún 2013

@saska.t
pridávam foto ak niekto máte skúsenosť pls. pomôžte čo spraviť..môže to byť preliatím??

saska.t
5. jún 2013

@pralinkaaa jj to je plesen,obmedz zalievku, zalievat az ked su korene biele,teraz ich osprchuj,aby si dala plesen prec a nechaj min.3-4 tyz.preschnut,orch.nemaju radi vela vody,ja namacam 1x za 3-4 tyz. 😉

pralinkaaa
5. jún 2013

@saska.t jej dakujem ja som to asi potom prelilala. ale je to divne mam ich už 3r a polievam furt takto, neviem ako to že teraz? raz tyždenne im dávam vodu...možno som dala viacej alebo čo.
a ako to mám osprchovať v tom bielom kelimku?

barborka09
5. jún 2013

@pralinkaaa No na tvém místě bych koupila nový květináč na orchidee, substrát na orchidee a přesadila ji. Ten původní obal se pokus odstřihnout, můžeš trochu ostříhat i ty suché kořeny a zasadit ji do nového květináče s novým substrátem. A samozřejmě nepřelévat.

saska.t
5. jún 2013

@pralinkaaa ked uz si ju vybrala zo substratu,tak najlepsie bez neho,ked to nejde tak,tak skus rucne odstranit,to ze plesen prisla az teraz,moze byt vyssou vlhkostou v byte,malo tepla,malo slnka atd. Kazdopadne neprelievat,lebo ti uhniju... 😉

pralinkaaa
5. jún 2013

@barborka09
@saska.t
dakujem skúsim to!

pralinkaaa
10. jún 2013

kvetinky som presadila aj som pritom postrihala korene, tak som zvedavá....a odstrihla som kvety, nech nedáva teraz zbytočne do nich rastlinka silu..
už len čakať čo sa bude diať

kalyx
24. jún 2013

Ahojte, chcem Vás poprosiť o radu. Mám orchideu Phalaenopsis a doteraz som nemala žiadny problém ale posledný mesiac mi začínajú schnúť - alebo teda vednúť listy. Sú také ako zvráskavené.... aj ich polievam raz za dva týždne alebo v horúčavách raz za týždeň....
Čo mám robiť?

saska.t
25. jún 2013

@kalyx nic nemozes robit,moze to mat vela pricin,ale ziadnej sa neda zabranit a nie su fatalne /vela slnka,prievan,velke teplo,vela vody atd./,neboj,nove listy, ktore vyrastu budu pekne a pevne,stare odspodu casom zacnu schnut a zltnut a mozes ich s kludom odstrihnut,neboj nic zle sa nedeje... 😉

kalyx
25. jún 2013

Ahojte, čítam túto stránku už dlhšie ale nikde som sa nedočítala čo robím zle.... moje orchidky Phalenospis majú také listy ako keby vyschýnali alebo sa krčili = sú také uvednuto skrkvané... 😢 čo mám robiť? Zalievam raz za dva týždne a v horúčavách 8-9 dní....
Ďakujem za všetky rady....

kalyx
25. jún 2013

@saska.t ďakujem za radu sú na parapete, na východnej strane slnko majú len asi tak cca 2-3 hodky doobeda....
takže už len čakať?

saska.t
26. jún 2013

@kalyx naozaj nemozes nic robit,na niektorych mam listy krasne na niektorych zvraskavene,ak maju dostatok vyzivy,hnojiva,kvitnu,staras sa o ne ako vzdy,je to fyziologicky stav, ktory sa neda zmenit a vobec by som to neriesila

paige1250
28. jún 2013

Ahojte, ja som dostala pred nedávnom mini orchideu k narodeninám, mala veľa púčikov avšak ani jeden mi nevykvitol a listy začali od spodu schnúť. Orchideu som aj presadila z pilín na kôru ale nepomohlo. Nakoniec mi kamarátka poradila že mám kvetinu nechať iba v priesvitnom kvetináči, a stále jej udržovať vlké koreňe. Momentálne mi začínajú rásť nové listy takže to pomohlo. Orchidea mi začala schnúť pretože nemala dobre vyvynuté korene, v kvetinárstve ich väčšinou hnoja tak aby čo najskôr vykvitli a pritom nemajú rozvinuté korene, potom si ich bežný človek kúpi a uschnú.

rybacinka
1. júl 2013

Ahojte pestovatelky, chcela by som vas poprosit o radu. Mam doma orchideu Miltoniu, ktorej zacali velmi rychlo zltnut a usychat listky a dokonca aj tie hluzy, z ktorych listky vyrastaju. Snazim sa ju rosit kazdy den rano a sem tam aj poliat ale akosi sa usychanie nechce zastavit. Zacali mi rast aj nove listky tesne dole pri hluzach ale netesila som sa z nich dlho,aj tie zltnu a usychaju. Prosim poradte mi co mam robit. Je usychanie listov sposobene od tepla a nedostatku vody? Miltonku mam v klasickom substrate pre orchidee (velke kusky). Treba dat navrch raselinik alebo mach aby to udrzalo vodu?Ale treba iny substrat?Dakujem za kazdu odpoved.

saska.t
1. júl 2013

@rybacinka s miltoniami nemam skusenosti,ale viem,ze celkovo orchideje neznasaju vodu a ty jej davas moc vody,to jej moze viac uskodit ako pomoct... 😉

rybacinka
1. júl 2013

Ahoj saska, zabudla som napisat ze predtym ako zacala usychat som ju velmi nemokrila, polievala som 1x za 2-3 tyzdne,potom som bola skoro mesiac prec a doma mi ju nepolievali a zacala usychat ☹ Tak po navrate som zacala rosit kazdy den ked bolo velmi teplo a sem tam poliat ked bol substrat velmi presuseny, pomohlo to nachvilu, vyhnala nove malilinke zelene listocky,ale stale usycha. Myslis ze treba este pockat?Substrat ma stale suchy, tak pravdepodobne nie je prepolievana. Neviem co by pomohlo...

saska.t
2. júl 2013

@rybacinka a co vyziva? hnojivo? alebo mohla chytit nejaku chorobu? plesen?,zo suchoty orchideje nemru,ak sa im voda potom dostane,bezne polievam orch. 1x za 3-4 tyz.,neprekladas ju casto na nove stanovisko? nestoji v prievane,to je to co orch. celkovo neznasaju.....