Orchidea. Ako sa o ňu starať?

helka101
24. feb 2008

ahojte maminky, ktorá máte doma orchideu, ja som dostala,a neviemako sa onu starať poradte..

saska.t
4. apr 2012

@elix nikdy nema orch. vsetky korene len zelene, urcite vydrzi, ak sa budes spravne starat, aj u tychto rastliniek je normalne ze stare listy zozltnu a treba ich odstranit a pridu opät nove a silne listy, tak isto je to aj s korenmi, akurat keby si ich mala stale odstranovat, tak len presadzas. Je to odolna rastlina a k zachrane zivota jej staci len jeden jediny zeleny koren 😉 Podstatne je vela nepolievat a mat dostatok svetla a v sezone prihnojovat 😉

elix
4. apr 2012

@saska.t dakujem velmi pekne za radu 🙂 dufam ze sa vzchopi🙂 a vydrzi mi este par rockov🙂

marci2305
11. apr 2012

Ahojte babulky...🙂 Potrebujem poradiť, neviem ako na to? Na stonke orchidei mi narástli úplne hore lístky, dokonca aj malý púčik. Počula som, že by sa to mohlo zasadiť nanovo ako novú rastlinku, len neviem ako a kde to strihnúť. Určite musím počkať kým to odkvitne, ale neviem kde to strihnúť, aby som kvetinku nepoškodila...Najlepšie by bolo nejaké video, alebo link, pretoťe sa toho bojím..
Ďakujem vopred za rady.. 😉

marci2305
11. apr 2012

@atlaska25 Krásne orchidejky máš..Radosť pozerať 😉

medakote
11. apr 2012

Hezký den, pěstitelky 🙂 Jdu se poradit. Tohle je moje nejoblíbenější orchidej, s pěstováním jsem žádné větší problémy neměla, dařilo se jí výborně, momentálně odkvétají poslední z loňských 99 květů,ale momentálně jsem mimo a nemůžu se o ni starat. Stará se o ni babička. Včera jsem se na ni byla podívat a na listech má hnědé měkké fleky. Obávám se, že byla moc v mokru, našla jsem ji s plnou miskou vody. Babička dostala instrukce, jak mlžit a zalévat, ale obávám se, že je tak trochu ignoruje, nemlží a přelévá... Mám dojem, že je přelévaná a ty fleky budou od toho, myslíte, že je to tak? Dá se to nějak zachránit? Moc nerada bych o ni přišla.
Ještě jedna věc, doteď jsem ji měla na vnitřním parapetu severního okna (staré dřevěné). Ale stěhujeme se a mám pouze zvenku nijak nestíněné jihozápadní okno (plastové) bez parapetu. Máte nějakou radu, jak ji umístit, aby měla světla tak akorát ale zase ne příliš slunce? Doteď je o okno opřená, je tak velká že nevydrží stát sama aniž by se překotila. Děkuju.

saska.t
11. apr 2012

@marci2305 je to derska rastlinka tvojej, ked bude mat min. 2 listy a 2 korene cca. 5 cm dlhe, mozes ju ustrihnut aj s kuskom stonky ak to nejde bez a normalne zasadit do substratu na orchideje 😉
@medakote ak ma hnede flaky na koncoch listov je to z vela vody, ak je to uprostred listov moze to byt aj z ostreho slnka aj z preliatia vodou.
Kazdopadne nakaz babicke, nech ju necha poriadne presusit a potom len sporadicky zalieva -namaca. Rosenie je v podstate nepodstatne, prezije v podstate aj bez rosenia, nerosim par rokov a ziju a krasne kvitnu 😉
Co sa tyka stanovista, moze byt na akejkolvek strane, akurat v letnych mesiacoch jej treba tienit zaluziami, alebo niecim podobnym, moze byt aj mimo okna, ale potrebuje dostatok svetla (na stole pred oknom?) ak bude aspon meter od priameho slnka (od okna) nemal by byt problem uz to nie je priame slnko ale rozptylene a to orch. nevadi, spalene hnede flaky na listoch v tvare kruhu su znakom vela priameho slnka 😉

medakote
11. apr 2012

@saska.t Děkuji. Fleky má v koncové třetině listů uprostřed, kulaté až oválné. Od sluníčka nevím, jestli mohou být, do toho okna slunce prakticky nesvítí, jen v létě když zapadá, teď ne. Babi jsem už říkala, ať ji tolik nezalévá a jak se přestěhujem, vezmu si ji sebou, i kdyby mi zašla, budu moct nadávat maximálně sama sobě. Vím, že rosit možná není třeba, ale mám pocit, že jsem ji tomu trochu uvykla a když jí rosím, daří se jí lépe. Místo jí budu muset nějak najít, zatím netuším kde, ale nějak to snad udělám, mám s ní velkolepé plány, hodlala jsem letos počtem květů překročit stovku 😀 Akorát když už si vezmu jednu, tak mi bude líto tam nechat i ostatní, mám ještě tři a to už opravdu nevím, kam je dám.

saska.t
11. apr 2012

@medakote tak to bude vela vody, juj ja ich mam asi 20 a cely dom je plny len orchideami 😀

marci2305
12. apr 2012

@saska.t Ďakujem... 😉 2 lístky tam už má aj korienky, len sú ešte maličké.... 🙂 Tak počkám a neskôr rozsadím....Ešte raz diky..!!!

nelly3
12. apr 2012

baby poradte mi, uz som tu raz pisala, mam orchideu cca rok, ked som ju dostala mala pekne biele kvietky, potom odkvitla a je tomu uz rok, co nekvitne, problem je v tom, ze mala stonku, ktora mi zozltla tak mi baby poradili aby som ju odstrihla, co som aj urobila, ze si vyzenie novu, ale nestalo sa,ale listy ma krasne, zelene 🙂

medakote
13. apr 2012

@nelly3 Záleží na druhu orchideje. Měla jsem dvě, které mi po odkvětu nekvetly, než jsem zjistila, že je musím dát přes léto ven a na podzim už krásně kvetly, jedna odkvétala ještě v březnu. Klasické phalaenopsis kvetou většinou normálně doma. Přihnojila jsi ji nebo přesadila?

medakote
13. apr 2012

@saska.t Taky si to myslím. Já mám zatím jen čtyři, tuhle bílou, tu mám už několik let, první rok měla asi 19 květů a každý další rok jich asi dvacet přidala. Loni jsem jí přesadila do většího květináče a od září odkvétá doteď a jak jsem koukala, nasadila nový květní stonek. Pak mám phaelenopsis fialovou, ale tu mám krátce a bude kvést teprve podruhé a pak mám dvě jiných druhů, tyhle, ty jsem měla přes léto venku. Červená mi nakonec těch stonků vyhnala pět a květy měla poměrně veliké, taky jsem z ní měla radost. Ta růžová měla na jednom stonku jen několik květů, ale ona vyžene vždycky jen jeden stonek z takového "trsu" listů. Letos jí rostou dva nové trsy, tak uvidím. Budu si o nich muset nězo zjistit. Bohužel nemám dům ale garsonku a tak se musím držet na uzdě, mít víc místa, už jich mám asi víc 😀

medakote
13. apr 2012

Není moc vidět, tak jinou fotku 🙂

saska.t
13. apr 2012

@nelly3 urobila si dobre ak si odstrihla, v tom pripade jej nieco chyba ak nekvitne, hnojivo, svetlo atd. alebo jej nieco vadi, velmi teplo v byte, prievan atd. sama musis zvazit, ale väcsinou ak nekvitnu maju malo svetla, na podporu kvitnutia je dobre, ak maju cez noc nizku teplotu cca. 17, 18, st. a cez den normalnu izbovu 😉

nelly3
13. apr 2012

@medakote
no ja neviem aka to je lebo to som dostala ako darcek v praci, hnojila som ju cca mesiac dozadu, som is myslela, ze mozno to jej chyba a nic. presadit som ju vobec nepresadzala 😕

nelly3
13. apr 2012

@saska.t
no mam ju na okne v izbe kde doobeda svieti slnko, poobede uz nie, ale zase mam zaluzie takze priamo na slnku nie je, na noc radiator davam namenej vzdy.

saska.t
13. apr 2012

@nelly3 ak k tomu este hnojis tak si to neviem vysvetlit, stanovisko ma dobre... 😅

nelly3
13. apr 2012

@saska.t
no hnojim, raz som za rok hnojila 😉 mozno je to malo.

saska.t
13. apr 2012

@nelly3 tak potom ma malo zivin, od marca do oktobra sa hnoji 1x za mesiac, musis pouzit hnojivo na orchideje, klasicke hnojiva obsahuju vela draslika co im skodi 😉

nelly3
14. apr 2012

@saska.t
no hnojila som hnojivom urcene na orchideje. uvidime co bude s nou dalej, dakujem 😉

atlaska25
16. apr 2012

@marci2305 Ďakujem!!! 😉

redangel32
4. máj 2012

@saska.t Ahoj. Mam na teba otazku. Uz sa to tu urcite rozoberalo,len sa mi to nechce hladat 😒 . Mam orchideu a zacali jej postupne "ochabovat" listy. Naprv od spodu posledny list a teraz uz su vsetky na figu. Postune ako keby vysychali,scvrkavaju sa. Proste nie su take pevne ako predtym. Na jednom liste su na okraji cierne dva flaky asi 0.5 cm. Orchidea mi kvitne cely cas od oktobra. Zalievku robim kazde 2-3 tyzdne. Ale urcite nie skor,niekedy az po 3 tyzdnoch. Ako sa mi "pozdavaju" korene 😉 . Podla mna by nemala byt preliata,pretoze mam dve orchidee a rovnako postupujem pri oboch. Hnojim - doposial 1x za dva mesiace. Tak neviem? Mala som ju predtym v prievane,ale uz je mimo. Dakujem za radu 🙂

saska.t
5. máj 2012

@redangel32 niekedy sa to proste stava, ak dlhsie kvitne asi je vycerpana a odraza sa to na listoch, cierne flaky znamenaju bud spalenie od slnka, alebo preliatie, ale kedze zalievas akurat, asi jej raz svietilo viac slnka 😀 Mam tiez taku jednu orch. kvitne neustale dokola a listy ma katastrofalne, je proste vycerpana, ale nic s tym nenarobim a ty tiez nie, ak uz nie je v prievane urcite sa casom da dokopy, akurat to bude dlho trvat, ale urcite sa spamäta, tak si nerob starosti, jedine, co moze orch. zabit je vela vody, zo vsetkeho ostatneho sa dostane a zacni viac hnojit 😉 uz je sezona nech nacerpaju silu...

redangel32
5. máj 2012

@saska.t dakujem za radu ;). Pred tyzdnom som ju zalievala a nedala som tam hnojivo. Takze budem musiet este pockat...radsej este 2tyzdne a potom jej pridam ziviny 🙂 . Snad bude dobre. Slnko by ju nemalo velmi spalit,pretoze je to na vychodnej strane a do 9h zatiahnuta roleta 😀 . A potom uz zachadza slnko za dom. Podla mna by to nemalo byt tym. No a po dalsie tu je vacsinou pod mrakom alebo prsi (Irsko). Tak som rada ked svieti aspon trosku to slnko 😒 a ta orchidea by mala byt tiez cela happy 😀 😀 . Este raz vdaka.

saska.t
5. máj 2012

@redangel32 to je presne ono, ak ma dlhodobo podmienky pod mrakom a prsanie a potom raz za cas zasvieti slnko hned sa trosku spali, orch. sa velmi rychlo etabluju na podmienky v ktorych ziju, su schopne zvyknut si aj na priame slnko 😉 poznam to zijem na severe nemecka a tiez tu väcsinou prsi a je pod mrakom a potom sem tam kuk slnko a hned mam na niektorych hnede flaky 😝

redangel32
23. máj 2012

@saska.t Ahoj. Idem sa ti pochvalit 😉 . Tie akoze zvadnute listy boli asi z nedostatku zivin. Ked som orchideu pohnojila hned na druhy den uz bolo vidiet rozdiel v listoch. Teraz su tie listy opat ako mali byt 🙂 . Dostala som do daru mini orchideu a ked som ju vybrala z crepnika tak som ostala prekvapena 😨 . Je zasadena iba v machu. Uplne cely plastovy kvetinac je zeleny,ako ked sa na vode robi taka "zaburina" 😝 Som zvedava ako sa jej bude darit.
Ked budem hnojit kazdu zalievku (2-3tyzden zalievam) nebude toho vela?

saska.t
24. máj 2012

@redangel32 mam tiez mini orch. zasadene v machu a dari sa im fajn ale treba namacat az ked su korene biele, mach drzi dlhsie vlhkost ako substrat (kora). Nebude hnojiva vela neboj ale hnoji sa od marca do oktobra, od decembra do februara sa nehnoja (obdobie kludu). 😉

redangel32
7. júl 2012

Ahoj @saska.t 🙂. Opat sa obraciam na tebe 😉. Doposial co si mi poradila stale to bola dobra rada,za co velmi pekne dakujem. No,ale k teme. Tento mesiac sa mam starat o 5 orchidei mojej znamej. Lenze ona sa o ne stara trosku inak ako ja. Polieva orchidee kazdy tyzden 😨, co podla mna jej to dlho nevydrzi. Vcera som prisla skontrolovat stav kvetov a samozrejme jedna od srdiecka vyhniva. Bola tam voda,list uplne zlty (ale este nie vyschnuty) Tak som to dala do poriadku a uvidim o tyzden. Urcite som ich nepolievala a ani nebudem az o 2tyzdne polejem s hnojivovou zalievkou. Styri orchidee ma odkvitnute a konare kade tade. Mne osobne sa to nepaci a najradsej by som to odstrihla 😀. Lebo tak to robim....vzdy nad tretim ockom odstrihnem. Mne sa nepacia metrove pruty 😠. Neoberaju tie konare rastlinku zbytocne o vyzivu? Ma vyznam ich tam nechavat??? moze sa stat,ze na tom istom konariku este budu kvitnut? A co s vyschnutymi korenmi?? Ja ich obstriham pokial sa to da.
Vdaka za tvoj nazor 😉

juliap
8. júl 2012

@redangel32 urcite by som ich nenechavala 2t bez vlahy, my nepolievame, ale kazdy 2 den orchidejky rosime a vlhko v tychto horucavach potrebuju ... tie "konare" mozu este zas pustit kvietky, nam sa to stava dost casto, ze po odkvitnuti posledneho zacne uz po tyzdni na tej istej stonke rasit dalsia odnoz z kvetmi, nechaj tak, aj ked tebe sa to mozno nepaci, ale majitelka ma mozno odsledovane, ze jej pustia nove kvietky na nich este, my osobne odstrihujeme az vtedy, ked zacne schnut ...

redangel32
8. júl 2012

@juliap ja nezijem na SK 😉 vlhkosti tu je az-az. A ani tie tropicke horucavy tu nehrozia. Mne sa osvedcila ta 2-3tyzdnova zalievka. Majitelka tie orchidee ma max. mesiac. Takze ona o nich vie este malo. Mne po odkvitnuti niekedy zacne casom kvitnut,ale opat na konci konarika. Alebo pusti novu vetvicku. Tak neviem?